WEIGHT WATCHERS - Page 301
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 301 of 301 FirstFirst ... 201251291299300301
Results 4,501 to 4,511 of 4511

Thread: WEIGHT WATCHERS

  1. #4501
    Λοιπον για να ξεκαθαρίσουμε κάτι μιλώντας εξ ονοματος του Ορέστη και ας μήν το ξέρω και ας μην με εβαλε ποτέ να μιλήσω εξ ονόματος του.
    Ο Ορεστης δεν ζητάει συμβουλή για το τι σημαίνει δίαιτα και πως αυτή εφαρμόζεται πρακτικά με δοσομετρητές και ώρες.
    Ζητεί συμβουλή για την αυτοτιθάσευση και την αυτοκυριαρχία που πρέπει δυστυχώς να έχεις για να μπορέσεις να εφαρμόσεις την δίαιτα.
    Όποτε το πως θα σταματήσει να τρώει λόγω θυμού ή ανεξέλεγκτων συναισθημάτων αποτελεί μια συμπεριφορά και η αντιπρόταση θα πρεπει να είναι μία συμπεριφορά αντίστοιχα.
    Πάνω κάτω ολοι ξέρουμε τι πρεπει να τρωμε και τι οχι.

    @Ορέστη θελει θετικότητα και ψυχραιμία το ολο πράγμα! Αν εχεις αρνητικά συναισθήματα μέσα σου, απο εκει πρέπει να ξεκινήσεις.
    Πρέπει να αλαφρύνεις ψυχολογικά για να μπορέσεις να στηρίξεις την οποιαδήποτε δίαιτα.
    Επειδη και εγω τρώω βασει ψυχολογίας σχεδόν κατα αποκλειστικότητα σε νιώθω και σε καταλαβαίνω.
    Σπασε τον φαύλο κύκλο της κακής ψυχολογίας.
    Ξεκίνα να σκέφτεσαι την ώρα που θες να φάς τι σε θυμώνει, τι σε λυπεί. Αυτο πρέπει να αλλάξεις.
    Η προταση που σου εχω εγώ ειναι ουσιαστικά να βάλεις την έννοια δίαιτα σίγα σιγά μεσα στην εβδομάδα σου. Χωρίς στόχους χωρίς κιλά χωρίς μετρήσεις.
    Ξεκίνα απο μια ημέρα ορθής διατροφής την εβδομάδα. Κανε δώρο στον εαυτό σου ΜΙΑ ήμερα μόνο οχι παραπάνω. Ειναι 1 στις 7. Μπορείς να αντέξεις και θα το καταφέρεις.
    Μετα σιγα σιγα προσπαθησε την αναλογία να την κάνεις 2 στα 7.
    Εγω να ξέρεις ειμαι κατά μέσο όρο 5.5 στα 7. Το ξέρω δεν θα φτάσω ποτέ 7 στα 7. Έχω δρόμο αλλα εχω δει διαφορά.

  2. #4502
    @Ορεστη, θα συμφωνήσω με το λουλουδι, οτι καλό θα ειναι να πηγαίνεις και σε διατροφολόγο που ομως να ειδικεύεται στα θέματα της υπερφαγίας λογω συναισθήματος. Ειναι σημαντική η επιβλεψη ακομη και αν σημαινει οτι πας 2 φορες το μήνα. Βημα - βήμα! Εύχομαι να βοηθώ και να μην ειμαι αστοχη στις προτάσεις μου.

  3. #4503
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Ισως θα με βοηθουσε να πηγαινω σε ενα διατροφολογο τακτικα για να με ζυγιζει και να με ταπεινωνει. Ισως κατι τετοιο βοηθουσε την περιεργη ψυχολογια μου γιατι εμενα μου εχουν βαλει στο μυαλο οτι ειναι ντροπη να χανεις κιλα.

  4. #4504
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by kobo View Post
    Λοιπον για να ξεκαθαρίσουμε κάτι μιλώντας εξ ονοματος του Ορέστη και ας μήν το ξέρω και ας μην με εβαλε ποτέ να μιλήσω εξ ονόματος του.
    Ο Ορεστης δεν ζητάει συμβουλή για το τι σημαίνει δίαιτα και πως αυτή εφαρμόζεται πρακτικά με δοσομετρητές και ώρες.
    Ζητεί συμβουλή για την αυτοτιθάσευση και την αυτοκυριαρχία που πρέπει δυστυχώς να έχεις για να μπορέσεις να εφαρμόσεις την δίαιτα.
    Όποτε το πως θα σταματήσει να τρώει λόγω θυμού ή ανεξέλεγκτων συναισθημάτων αποτελεί μια συμπεριφορά και η αντιπρόταση θα πρεπει να είναι μία συμπεριφορά αντίστοιχα.
    Πάνω κάτω ολοι ξέρουμε τι πρεπει να τρωμε και τι οχι.

    @Ορέστη θελει θετικότητα και ψυχραιμία το ολο πράγμα! Αν εχεις αρνητικά συναισθήματα μέσα σου, απο εκει πρέπει να ξεκινήσεις.
    Πρέπει να αλαφρύνεις ψυχολογικά για να μπορέσεις να στηρίξεις την οποιαδήποτε δίαιτα.
    Επειδη και εγω τρώω βασει ψυχολογίας σχεδόν κατα αποκλειστικότητα σε νιώθω και σε καταλαβαίνω.
    Σπασε τον φαύλο κύκλο της κακής ψυχολογίας.
    Ξεκίνα να σκέφτεσαι την ώρα που θες να φάς τι σε θυμώνει, τι σε λυπεί. Αυτο πρέπει να αλλάξεις.
    Η προταση που σου εχω εγώ ειναι ουσιαστικά να βάλεις την έννοια δίαιτα σίγα σιγά μεσα στην εβδομάδα σου. Χωρίς στόχους χωρίς κιλά χωρίς μετρήσεις.
    Ξεκίνα απο μια ημέρα ορθής διατροφής την εβδομάδα. Κανε δώρο στον εαυτό σου ΜΙΑ ήμερα μόνο οχι παραπάνω. Ειναι 1 στις 7. Μπορείς να αντέξεις και θα το καταφέρεις.
    Μετα σιγα σιγα προσπαθησε την αναλογία να την κάνεις 2 στα 7.
    Εγω να ξέρεις ειμαι κατά μέσο όρο 5.5 στα 7. Το ξέρω δεν θα φτάσω ποτέ 7 στα 7. Έχω δρόμο αλλα εχω δει διαφορά.
    Κομπο ποσες φορες εχω ανοιξει θεματα για να με βοηθησουν ψυχολογικα με το θεμα της συναισθηματικης υπερφαγιας και αρχισαν και μου ελεγαν φαε αυτο, φαε το ενα, φαε το αλλο!!!!!!!!! Ε οχι, ρε φιλε, δεν ανοιξα το θεμα για να μου πεις τι θα φαω αλλα πως θα αντεξω να μη φαω!!!!!!!! Ποσο δικιο εχεις!

  5. #4505
    Αστα βράστα λουλουδι μου.. Απογοήτευση.. Κουράστηκα να επεξηγώ τι σημαίνει binge eating...

  6. #4506
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Εξω απο το χορο κομπο..μονο αν το ζησει καποιος!!

  7. #4507
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    2,666
    Καλα δεν ειναι και σαινια οσοι γινονται διαιτολογοι. Αλλα ισως να βοηθαει η επισκεψη αυτη καθεαυτη. Πηγαινα σε ενα γυμναστηριο παλια που μας ειχαν δωρεαν διαιτολογο μια φορα την εβδομαδα.

  8. #4508
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by Ορέστης View Post
    Καλα δεν ειναι και σαινια οσοι γινονται διαιτολογοι. Αλλα ισως να βοηθαει η επισκεψη αυτη καθεαυτη. Πηγαινα σε ενα γυμναστηριο παλια που μας ειχαν δωρεαν διαιτολογο μια φορα την εβδομαδα.
    Οι διατροφολογοι...σε βοηθανε να μην πεινας!! Δεν ειναι πολυ σημαντικο αυτο;;; Και οχι να σε ταπεινωνουν φυσικα οπως λες!!

  9. #4509
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    Καλησπέρα στο φόρουμ!
    Μετά από χρόνια απουσίας επιστρέφω και πάλι εδώ, με σκοπό να κάνω μία νέα αρχή στην προσπάθειά μου να φτάσω στο επιθυμητό βάρος.
    Οι παλαιότεροι ισως Θα θυμούνται ότι πριν από δέκα περίπου χρόνια είχα κάνει μία πάρα πολύ αξιόλογη προσπάθεια με το Flexi points των weight watchers, το τελευταίο δηλαδή ελληνικό πρόγραμμα που είναι διαθέσιμο και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία καθώς είχα φτάσει αν θυμάμαι καλά γύρω στα 78 κιλά, ξεκινώντας από τα 100 και... Τώρα βέβαια η κατάσταση είναι διαφορετική, καθώς την 1η Μαρτίου του 2019 έκλεισα τα 50 μου χρόνια και η κατάσταση με τα κιλά έχει αρχίσει να ξεφεύγει.
    Και για να γίνω πιο κατανοητός, αυτή τη στιγμή ζυγίζω 109,8 κιλά, Σάββατο 6 Απριλίου 2019
    Δεν θέλω να συνεχίσω να λέω πολλές λεπτομέρειες και να γράφω ολόκληρα κατεβατά και ιστορίες που ίσως θα κουράσουν, απλά θα πω ότι κάνω ένα νέο ξεκίνημα, θα εφαρμόσω Αυτό ακριβώς το πρόγραμμα και εύχομαι πραγματικά να μπορέσω να βρω πρώτον το κουράγιο να το εφαρμόσω και δεύτερον να έχει τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    Κλείνοντας, θα ήθελα να πω ότι στη ζωή δεν πρέπει ποτέ να απογοητευόμαστε, αλλά πρέπει να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο δυνατό.
    Καλή επιτυχία σε όλους, όποια προσπάθεια και αν κάνετε σχετικά με την παχυσαρκία και με την απώλεια βάρους και θα είμαι εδώ να ενημερώνω για την πρόοδό μου. Λογικά, στα κιλά που βρίσκομαι η πρώτη εβδομάδα εαν εφαρμοστεί το πρόγραμμα θα κυλήσει πολύ καλά, το θέμα όμως είναι να το εφαρμόσω. Καλό απόγευμα σε όλους και καλή συνέχεια σε ότι κι αν κάνετε.
    Ξέχασα να πω ότι όλα αυτά τα χρόνια είχα τα πάνω και τα κάτω μου σχετικά με τα κιλά, αλλά πριν τρία χρόνια επισκέφθηκα μία εξαιρετική διαιτολόγο και κατάφερα μέσα σε λίγο χρονικό διάστημα να πάω στα 88 κιλά ξεκινώντας από τα 108.
    Ο κακός εαυτός μου όμως υπερίσχυσε και δυστυχώς τα ξαναέβαλα.
    Αυτό ελπίζω να μου έχει γίνει μάθημα και να μπορέσω να συνεχίσω, το ότι δεν συνεχίζω όμως με διαιτολόγο οφείλεται στο ότι κάπως κουράστηκα όλα αυτά τα χρόνια και η ελευθερία που μου παρέχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι για μένα πάρα πολύ σημαντική!
    θΘεωρώ ότι είναι πάρα πολύ σωστό, ισορροπημένο, διατροφικά πλήρες και χρειάζεται μόνο θέληση και υπομονή.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους έκαναν τον κόπο να διαβάσουν ένα τόσο μακροσκελές ποστ και για μία ακόμη φορά εύχομαι τα καλύτερα σε όλους!

  10. #4510
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    Καλημέρα και καλό Σαββατοκύριακο!
    Το αποτέλεσμα της 1ης εβδομάδας ήταν ενθαρρυντικό, καθώς έχασα 1,1 και από τα 109,8 κατέβηκα στα 108,7 κιλά.
    Δεν το εφάρμοσα όμως 100% το πρόγραμμα, αλλιώς η απώλεια θα ήταν μεγαλύτερη.
    Επομένως, στόχος μου για τη δεύτερη εβδομάδα είναι η πιστή by the book εφαρμογή.

  11. #4511
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2019
    Posts
    1
    Καλησπέρα. Ψάχνω απεγνωσμένα οδηγίες, λίστα πόντων για τη δίαιτα weight watchers προκειμένου να την ξεκινήσει η υπέρβαρη κόρη μου. Όσα Links βλέπω είναι από το eatingDesorders.gr τα οποία δεν μου ανοίγουν. Ψάχνω οδηγίες, βιβλίο, πόντους ή οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •