WEIGHT WATCHERS
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 301 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 15 of 4511

Thread: WEIGHT WATCHERS

  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    49

    WEIGHT WATCHERS

    Hello!
    Σας στελνω αγωνιστικους χαιρετισμους απο το μετωπο! Δυστυχως υπαρχει στασιμοτητα, αγωνιστικη στασιμοτητα με ανοδικες τασεις!lol

    Τεσπα,επειδη διαπιστωνω οτι δεν μπορω να λειτουργησω με στερησεις σκεφτηκα να δοκιμασω το προγραμμα των weight watchers...δηλ.να μετραω ποντους..το ειχα κανει και παλιοτερα και ειχα χασει γυρω στα 5 κιλα..πολυ μου αρεσε τοτε..και λεω να το επαναλαβω..
    Ομως.....τοτε ειχα τους ποντους με τα φαγητα στα αγγλικα καθως τα ειχα κατεβασει απ'το νετ..δεν ειναι ομως πολυ βολικο...
    Γι'αυτο αναρωτιομουν αν καποιος-α απο εσας ειχε παλαιοτερα γραφτει στα weight watchers και εχει το βιβλιο με τους ποντους στα ελληνικα..

    Θα το εκτιμουσα πολυ αν το εβρισκα και γιατι οχι θα μπορουσαμε να κανουμε μια αρχη οσοι και οσες ενδιαφερονται γι'αυτο το προγραμμα και να στηριζουμε ο ενας τον αλλον.

    ευχαριστω και ελπιζω ολοι να Bρουμε τον δρομο μας για ενα χαρουμενο καλοκαιρι..γιατι το παν ειναι η ΔΙΑΘΕΣΗ!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    49
    layza σ'ευχαριστω παραπολυ!! με σωζεις! και ευχαριστω και την sougar βεβαια,που ειναι και ζωντανο παραδειγμα της αποτελεσματικοτητας της διαιτας..

    Layza εσενα τελικα σε βοηθησε το προγραμμα?
    εγω μαλλον απο δευτερα που θα παω στο γραφειο και θα το τυπωσω θα ξεκινησω πιο συστηματικα..
    ακομα και 5 κιλα να χασω μεχρι τον οκτωβριο ειναι καλυτερο απ'το τιποτα...τον τελευταιο καιρο ετσι κι αλλιως με το παραμικρο παιρνω...πρεπει να το κλεισω λιγο το ρημαδι...

    φιλια σε ολους και καλη μας αρχη-συνεχεια!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    οσο καιρο ακολουθουσα ναι..μια χαρα..μετα βεβαα οπως και τωρα συνεχιζω με τον
    παραδοσιακο θερμιδομετρητη της lala cook..
    ισως ομως να ξανακανω ενα διαστημα..
    οσοι εχω ακουσει μονο θετικα λενε για αυτην την μεθοδο..
    καλη μας επιτυχια και καλο κατεβασμα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    εχω να προτεινω να κανουμε καθημερινη ημερολογιακη καταγραφη του τι τρωμε και ποσους ποντους..βαση το συστημα ..οποτε αν κανουμε λαθως μετρηση(αυτος ηταν και ο λογος που το σταματησα δεν ημουν σιγουρη αν υπολογιζα σωστα) να μας διωρθωνουν οσοι ξερουν..
    εγω απο αυριο θα το εφαρμοσω και οσοι πιστοι...

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    49
    Συμφωνω, μονο που θα μου ειναι δυσκολο να γραφω αναλυτικα τι εφαγα. Αυτο που θα ηθελα να κανω ειναι να γραφω το συνολο των ποντων καθε μερα και στο τελος της εβδομαδας να βλεπουμε αν απεδωσε.
    Κι εγω ειμαι λιγο μπερδεμενη με τις μεριδες...δεν ξερω πως να τις υπολογισω..
    π.χ.σημερα εφαγα 1,5 σουτζουκακι (αν αυτο θεωρειται κυριως πιατο) με σαλατα βεβαια και ψωμι...ποσους ποντους να το υπολογισω, οταν στη λιστα λεει: σουτζουκακια 10.

    Μου φαινεται θα κοψω τα σουτζουκακια!!!lol

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    μα γι αυτο προτεινα να γραφουμε και την ποσοτητα και τους ποντους που εμεις νομιζουμε οτι αντιστοιχουν ωστε αν μας παρακολουθουν αυτοι που ξερουν να μας διορθωνουν..
    δεν ειναι και τοσο δυσκολο να τα γραφεις αναλυτικα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    Γεια σου Ελένη!
    Κι εγώ εφαρμόζω το πρόγραμμα των WW.
    Καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!
    Όσον αφορά τα σουτζουκάκια, απ' ό,τι ξέρω μια μερίδα εστιατορίου είναι 4 κομμάτια, οπότε υπολόγισε ανάλογα.
    Όταν λέει μερίδες εννοεί φυσιολογικού μεγέθους μερίδες, όχι τιγκαρισμένα πιάτα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    p_k θελεις να πεις λιγα για σενα?
    ποσο καιρο το εφαρμοζεις και αν σε εχει βοηθησει στην απωλεια?

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    94
    εγω νομιζω πως καταναλωνω γυρω στους 25 ποντους καθημερινα αλλα δεν τα υπολογιζω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    Originally posted by layza
    p_k θελεις να πεις λιγα για σενα?
    ποσο καιρο το εφαρμοζεις και αν σε εχει βοηθησει στην απωλεια?
    Είμαι ισόβιο μέλος των WW από το 1996.
    Πριν 12 χρόνια (1996), ζύγιζα 100,5 κιλά με ύψος 1,80.
    Γράφτηκα στα Weight Watchers στη Θεσσαλονίκη και είχα εντυπωσιακά αποτελέσματα: μέσα σε 5 μήνες περίπου έχασα 22, 5 κιλά και έφτασα στα 78.
    Τα κιλά αυτά τα διατήρησα 10 ολόκληρα χρόνια, μέχρι το 2006 που έφτασα τα 90.
    Επαιδή στο μεταξύ το υποκατάστημα των WW στη Θεσσαλονίκη είχε κλείσει, γράφτηκα στην υπηρεσία "Κατ' οίκον" και μου έστειλαν όλο το απαραίτητο υλικό ταχυδρομικώς.
    Ξεκίνησα και έχοντας σημαντική τηλεφωνική βοήθεια και υποστήριξη από τη σύμβουλό μου, το Νοέμβριο του 2006 έφτασα στα 78 κιλά και χάρηκα πολύ.
    Ξεκίνησα τη συντήρηση που προβλέπει το πρόγραμμα (6 εβδομάδες) και όλα καλά.
    Μετά όμως (και ενώ έκλεισαν και τα WW στην Αθήνα), αφέθηκα και χαλάρωσα, αρχίζοντας να τρώω ξανά γλυκά, λιπαρά, ακατάσχετα και απρογραμμάτιστα.
    Να μην τα πολυλέω, μέσα σε 6 μήνες τα κιλά επανήλθαν...
    Θεωρώ το πρόγραμμα των WW απόλυτα βατό, αποτελεσματικό, υγιεινό, ιατρικώς σωστό και επιτυχημένο (προσωπική άποψη). Με βοήθησε όλα αυτά τα χρόνια να χάσω και να διατηρήσω το σωστό σωματικό βάρος και εδώ να σημειώσω πως όσο διάστημα λειτουργούσε το υποκατάστημα στη Θεσσαλονίκη, ως ισόβιο μέλος πήγαινα κάθε Σάββατο ανελλιπώς και ζυγιζόμουν/παρακολουθούσα τη συνάντηση.
    Όσοι έχετε ακολουθήσει το συγκεκριμένο πρόγραμμα, σίγουρα με καταλαβαίνετε.
    Τώρα, μπήκα ξανά σε πρόγραμμα και σκοπεύω από τα 93,5 κιλά να κατεβώ στα 77.
    Ζυγίζομαι πλέον κάθε Τετάρτη και πιστεύω πως θα πάω καλά!
    Να προσθέσω επίσης ότι τηρώ καθημερινά και ανελλιπώς ημερολόγιο διατροφής, όπου καταγράφω όλα όσα τρώω στη διάρκεια της μέρας. Βοηθάει πολύ στο να ελέγχεις τον εαυτό σου!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    καλησπερα
    που μπορω να βρω οδηγιες γι αυτη τη διαιτα?
    υπαρχει καπιο βιβλιο ειδικο? που αναφερει τροφες και ποντους?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    124
    [
    Να προσθέσω επίσης ότι τηρώ καθημερινά και ανελλιπώς ημερολόγιο διατροφής, όπου καταγράφω όλα όσα τρώω στη διάρκεια της μέρας. Βοηθάει πολύ στο να ελέγχεις τον εαυτό σου!
    καλη σου και καλη μας επιτυχια!!συμφωνω με την τηρηση ημερολογιου ,ο μονος τροπος που εχω βρει πρωσωπικα και με ελεγχω.προγραμματιζω παντα απο την προηγουμενη ή αν δεν ξερω το μεσημεριανο μου την ωρα του πρινου οπου και το κανονιζω και αυτο.
    πιστευω οτι η βοηθεια σου στην καταγαφη του τι τρωμε και εδω θα ηταν πολυτιμη γιατι θα ξερεις καποια πραγματα παραπανω στον υπολογισμο των ποντων.ή τουλαχιστον σε πραγματα που δεν ειμαστε σιγουροι.. που οπως ειδα πιο πανω σχετικα με τα σουτζουκακια και παει λεγοντας!!

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    49
    Λοιπον παιδια, η πρωτη δοκιμαστικη εβδομαδα με τα ww δεν μου πηγε καλα...οχι γιατι φταιει το προγραμμα, αλλα εγω δεν μπορεσα να το τηρησω..παρ'ολα αυτα ενιωσα οτι περιορισα λιγο την προσληψη τροφης (φαντασου τι ετρωγα πριν!!).
    Σας παραθετω τους εβδομαδιαιους ποντους της ντροπης:

    01/06:30
    02/06:25
    03/06:28
    04/06:32!
    05/06:30
    06/06:32!!

    Κανονικα πρεπει να λαμβανω 24-27..οποτε.....βλεπετε τα χαλια μου....lol

    Δεν πειραζει..θα δοκιαμασω και την επομενη εβδομαδα και θα δουμε ..εφτιαξα και την μπαρα μου που ηταν ξεχασμενη απο καιρο..και κανω ξεκινημα..

    αντε,περιμενω νεα σας!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    834
    Originally posted by ELENI33
    Λοιπον παιδια, η πρωτη δοκιμαστικη εβδομαδα με τα ww δεν μου πηγε καλα...οχι γιατι φταιει το προγραμμα, αλλα εγω δεν μπορεσα να το τηρησω..παρ'ολα αυτα ενιωσα οτι περιορισα λιγο την προσληψη τροφης (φαντασου τι ετρωγα πριν!!).
    Σας παραθετω τους εβδομαδιαιους ποντους της ντροπης:

    01/06:30
    02/06:25
    03/06:28
    04/06:32!
    05/06:30
    06/06:32!!

    Κανονικα πρεπει να λαμβανω 24-27..οποτε.....βλεπετε τα χαλια μου....lol

    Δεν πειραζει..θα δοκιαμασω και την επομενη εβδομαδα και θα δουμε ..εφτιαξα και την μπαρα μου που ηταν ξεχασμενη απο καιρο..και κανω ξεκινημα..

    αντε,περιμενω νεα σας!!
    Ελένη, μήπως είσαι λίγο υπερβολική;
    Δεν ξεπέρασες και τόσο πολύ τους πόντους!
    27 πόντοι που πρέπει να τρως Χ 6 μέρες = 162 πόντοι.
    Εσύ έφαγες 177 πόντους, δηλαδή 15 παραπάνω.
    Σίγουρα δεν είναι το σωστό, δεν ξέφυγες όμως τόσο πολύ που να δικαιολογούνται εκφράσεις του τύπου "βλέπετε τα χάλια μου", κλπ.
    Πάρε την απόφαση από σήμερα κιόλας να μην τους ξεπεράσεις, όλα στο μυαλό μας βρίσκονται.
    Θα δεις τι καλά θα πας!
    Κάνε μια καλή κατανομή των πόντων στη διάρκεια της μέρας ώστε να μην φτάσεις το βράδυ χωρίς πόντους, σε πιάσει πείνα και δεν έχεις κάτι να φας.
    Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    49
    p_k μου δινεις κουραγιο!
    Η αληθεια ειναι οτι δεν το παρακανα κιολας,καποιες φορες πειναγα ισως λιγακι..ομως αυτο οφειλεται στις παλιες μου διατροφικες συνηθειες που τσιμπολογουσα λιχουδιες συνεχεια..
    Επισης ημουν λιγο αυστηρη γιατι ηταν η 1η εβδομαδα,αν δεν τα παω καλα τωρα ποτε θα τα παω?
    anyway, χτες καταφερα και κρατηθηκα στους 27 ποντους και πολυ τοχαρηκα....

    Λοιπον κοριτσια layza, zwhtsa ,change δωστε καποιο σημειο αναφορας..πως πατε?

    Στην πρωτη ευκαιρια θα γραψω και τι εφαγα για να δουμε αν πεφτω μεσα.

    φιλια πολλα

Page 1 of 301 1231151101 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •