αρχή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6

Thread: αρχή

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2

    αρχή

    Γεια σε όλους.
    Πρόσφατα κατάλαβα ότι δεν έχω φυσιολογικές αντιδράσεις στα προβλήματα και στα ερωτηματικά μου.Στα πλάισια του μη φυσιολογικού:ένα χρόνιο πρόβλημα βουλιμίας που πλέον με καταθλίβει και μου κόβει τα φτερά.Ποτέ δεν ήμουν υπέρβαρη.Πάντα βέβαια με απασχολούσε το βάρος μου,κάποια στιγμή έχασα τον έλεγχο και έγινα βουλιμική προκειμένου να είμαι "αδύνατη κι ωραία"(τι ειρωνεία).Πλέον το βάρος μου είναι το τελευταίο που με προβληματίζει.Συνειδητοπο� �ώ ότι αυτή η κρυφή αρρώστια με διέλυσε.Με απομάκρυνε από τους πιο κοντινούς μου ανθρώπους, μου έκλεψε χρόνο απτη ζωή μου, ενέργεια, ύπνο, θετική σκέψη, ομορφιά.Πάντα θεωρούσα τον εαυτό μου θετικό άτομο.Μάλλον έκανα λάθος.Δεν μπορεί να είσαι θετικός και να βρίσκεις καταφύγιο στη βουλιμία.Στο να καταστρέφεις το ίδιο σου το σώμα και να τρως την ψυχή σου.Φοβάμαι πάρα πολύ ότι μου έχει γίνει τρόπος ζωής.Κάθε που αγχώνομαι, φοβάμαι, νιώθω ανεπαρκής έχω τη χειρότερη δυνατή αντίδραση:βουλιμία.Και μετά;Ακόμα πιο χαμένη.Στο όποιο μου πρόβλημα προστίθεται χλωμάδα, ζαλάδα, πολύ κακή διάθεση,ντροπή,ενοχές και άλλο ένα περιστατικό που δε θα μοιραστώ ποτέ με τους φίλους μου.Θέλω με όλη μου την καρδιά να βρω τρόπους να ξεφύγω.Δε θέλω να ζήσω άλλο έτσι.Πάρα πολύ πρόσφατα κατάλαβα ότι μόνη μου δε θα τα καταφέρω.Αν μπορούσα θα το είχα κάνει,πάνω από δέκα χρόνια τώρα.Αλλά θα το παλέψω.Για πρώτη φορά μπόρεσα να μιλήσω σε έναν ειδικό.Ελπίζω να με βοηθήσει να βοηθήσω τον εαυτό μου.Θέλω να γίνω καλά.Για αλλαγή λέω να γίνω σταλήθεια θετική και να το πιστέψω.Ήθελα μόνο να το μοιραστώ όλο αυτό. Σας ευχαριστώ που με ακούσατε.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki beach...
    Posts
    69
    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ''ΜΑΡ'' . ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΣΟΥ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΠΙΚΡΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΣΚΕΦΤΟΜΕΝΗ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ..ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ..ΑΠΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΘΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΗΔΗ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΒΗΜΑ,ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ ΣΠΥ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!
    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΟΟΔΟ ΣΟΥ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Μ Ο Ν Η ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ''Η'' ΜΟΝΗ!


    ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ! ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ!ΦΙΛΙΑ!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς μας ήρθες,mar!
    Όπως είπε κι η δημητρούλα,δεν είσαι μόνη,ούτε και η μόνη!Είναι μια κάποια παρηγοριά...
    Συνειδητοποίηση+διάθεση για αλλαγή+συνδρομή ειδικού+στήριξη φόρουμ+προσπάθεια ΜΑR=όχι πια "πείνα ταύρου"!
    (ήδη έχεις κάνει έστω ένα μικρό βήμα σε κάθε τομέα). Μπράβο σου!
    Μην πυροβολείς άλλο τον εαυτό σου(είδες την αντίδραση που σου βγάζει και το αποτέλεσμα της)
    Ταλαιπωρείται ήδη πολύ από την αμφιθυμική αυτή σύγκρουση ανάμεσα στον έλεγχο και τον πόθο!
    Αντιμετώπισε τον -όσο μπορείς- μ'εκτίμηση και τρυφερότητα. Βγάλε στην επιφάνεια ό,τι νιώθεις,
    ίσως καταφέρεις να μιλήσεις και στους δικούς σου ανθρώπους (θα'ναι,πιστεύω,λυτρωτικό).
    Μη φοβάσαι άλλο...το φως που πια ρίχνεις διαλύει τις σκιές του παρελθόντος!
    Πίστεψέ το: θα τα καταφέρεις!
    Είμαστε εδώ για σένα! μη διστάζεις...
    Καλή δύναμη! Φιλάκια πολλά!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    2
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ,μα πάρα πολύ που είστε τόσο υποστηρικτικοί και μου κάνετε τέτοιο καλωσόρισμα.Σόρι που ακούστηκα τόσο ζορισμένη και σκοτεινή αλλά είναι αλήθεια ότι αυτό το πράγμα έτσι με κάνει να νιώθω μερικές φορές.Σαν να είναι ότι χειρότερο, ασήκωτο φορτίο ρε παιδί μου.Πάρα πολλές φορές έχω αναρωτηθεί πώς θα γίνει να πιστέψεις ότι όλα θα πάνε καλά όταν όλα ΄δείχνουν το αντίθετο.Ειλικρινά το ρωτάω: καμία πρακτική συμβουλή;
    Παρα πολλά φιλιά!

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki beach...
    Posts
    69
    ΜΑΡ, ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ''ΣΥΓΝΩΜΗ'' ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ. ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. ΩΣΤΟΣΟ, ΙΣΩΣ ΣΕ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΩ ΛΙΓΑΚΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ, ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΣΥ Η ΙΔΙΔ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ ΩΣ ΕΝΑ ΒΑΘΜΟ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. (ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟΣ,ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΕΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΒΛΑΨΕΙ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΨΥΧΟΣΥΝΘΕΣΗΣ ΣΟΥ). ΑΝ ΠΑΛΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΡΑΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΕΣΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΟΛΑ ΘΑ ΞΕΘΑΡΙΣΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΙΡΟ. ΑΠΛΑ ΟΠΛΙΣΟΥ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. Η ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΒΗΜΑΤΑΚΙΑ. ΜΗΝ ΣΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΟΥΝ ΤΗ ΞΕΧΑΣΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ.
    ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΙΛΑΣ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ Η ΙΔΙΑ. ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ??? ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΗ??? ΝΑ ΤΟΝ ΗΡΕΜΕΙΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ???
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΠΟΛΥΞΕΡΗ Ή ΣΥΜΒΟΥΛΑΤΟΡΑΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΕ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΣΟΥ ΣΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ. ΕΦΟΣΟΝ ΛΕΣ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙΣ.
    (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΕΙΔΙΚΟ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ, ΗΜΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΗ ΑΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΜΑΙL ΤΗΣ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΣΠΑΝΙΑ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ. ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΜΟΥ ΠΗΡΑΝ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΗΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΟΜΟΙΩΣΩ. ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΙΑΖΕΣΑΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ/ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ,ΑΛΛΑ, ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΤΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ).

    ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΩ ΜΟΥ..ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΤΙ ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ. ΚΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ! ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Mar καλώς ήλθες και απο μένα στην παρέα μας!


    Να είσαι σίγουρη πως εδώ, μπορείς να βρεις άτομα να σε καταλάβουν και έτσι να νιώθεις ελεύθερη να μας λες ό,τι σε απασχολεί, καθώς οι περιπτώσεις μας είναι όμοιες κι έτσι δεν υπάρχει λόγος ντροπής.

    Η μαγική λύση για τη βουλιμία είναι κάτι που το έχω αναζητήσει πολλές φορές, γιατι ειλικρινά νομίζω ότι είναι ένα θέμα που νιώθω ότι απλά δε θα περάσει ποτέ.Αυτές οι αμφιθυμικές μας διαθέσεις,τα σκαμπανεβάσματα, ο φαύλος κύκλος, είναι τόσο συχνά στη ζωή μας που νιώθεις ότι χάνεις χρόνο αλλά και τη λειτουργικότητα σου σαν άνθρωπος.Πολύ βάσανο-τα ξέρεις...

    Σαφώς, και η λύση δεν υπάρχει σε κανένα βιβλίο μαγείας ή ακόμα και στην άποψη ειδικού.Το θέμα είναι ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ότι θα γίνεις καλά και ασφαλώς όταν κάτι πάει στραβά να μη μπεις στη διαδικασία της παραίτησης ή της ψευτοαναίρεσης γιατί έτσι συντηρείς το πρόβλημα και το επιτείνεις.

    Εύχομαι καλή δύναμη και καλή συνέχεια με την προσπάθεια σου.Πίστη στον εαυτό μας πρώτ' απ' όλα!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •