ΜΑΣΑΖ, ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7

    ΜΑΣΑΖ, ΧΑΛΑΡΩΣΗ & ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ

    Καλησπέρα σε όλους!

    Είμαι καινούρια στο forum και πολύ χαίρομαι που επιτέλους θα μπορώ να μοιραστώ τον πόνο μου!
    Στο κομμάτι της δίαιτας μέχρι στιγμής τα πάω καλά. Αυτό που χρειάζομαι είναι να κάνω κάτι παραπάνω.... Γυμναστήριο δεν παίζει με τίποτα, βαριέμαι φρικτά αν και χάνωντας τα κιλά, το σώμα μου έχει αρχίσει να πλαδαρεύει ακόμη πιο πολύ....και η κυτταρίτιδα ακάθεκτη!
    Έχετε καμμία λύση? Μασαζ? Έχει αποτέλεσμα? Καμμία θαυματουργή κρέμα?
    Θέλω κάτι να κάνω αλλά δεν ξέρω τι? Μόνο με τη δίαιτα νιώθω οτι θα τα παρατήσω πριν φτάσω στο στόχο μου!

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Καλώς ήρθες Μαρία.

    Δυστυχώς θα σε στενοχωρήσω, αλλά κανένα μασάζ και καμμία κρέμα δεν είναι θαυματουργά.
    Το μόνο που κάνει δουλειά είναι το γυμναστήριο.
    Εχοντας χάσει κάπου.... 35 κιλά αυτό που κυριολεκτικά με έσωσε απο τη χαλάρωση ήταν αυτό.
    Δεν έχω χάσει σχεδόν τίποτα σε κιλά το τελευταίο τρίμηνο που άρχισα γυμναστήριο, όμως το σώμα μου έχει σφίξει και έχει μαζέψει σε πόντους. Εχει δε αλλάξει και το σχήμα μου προς το καλύτερο.
    Αυτό το τελευταίο δεν μπορώ να σου το εξηγήσω, αλλά όταν βλέπω την εικόνα μου στον καθρέφτη, είναι σαν άγαλμα. Σαν να έχω κάνει λιπογλυπτική. Συμμετρικό και σφιχτό δηλαδή.
    Ετσι φαίνεται πολύ πιό όμορφο κι ας έχω ακόμα καμμιά 10ριά κιλά να χάσω.

    Γυμναστήριο λοιπόν και μάλιστα με τη βοήθεια γυμναστή για να σου δείξει ειδικές ασκήσεις να σφίξεις συγκεκριμένα σημεία που μπορεί να χρειάζονται μάζεμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    ετσι ειναι . Η διαιτα απο μονη της μπορει να σε φτασει σε καποιο επιθυμητο αποτελεσμα οσο αναφορα το βαρος .το σωμα ομως μονο με γυμναστικη φτιαχνεται.γρηγορη αποτομη απωλεια βαρους θα συνοδευτει με χαλαρωση οποτε και κατα την διαρκεια της διαιτας ,καλο θα ηταν να χρησιμοποιουμε καποια κρεμα για συσφιξη του δερματος .τα ομορφα σωματα των περιοδικων δεν ειναι παντα εφικτα ,με απλα λογια θα πρεπει να εχεις γεννηθει με αυτο ωστε να στο στρωσει η διαιτα και να το σμιλεψει η γυμναστικη.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Στο Φειδία,κορίτσια!Στο Φειδία!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    όταν λέμε γυμναστήριο....εννοούμε όργανα, pilates...αεροβική... τι είναι καλύτερο? και πιο εύκολο? (χι χι χι)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    ολα αυτα και ακομα δυσκολοτερα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Originally posted by maria0026
    όταν λέμε γυμναστήριο....εννοούμε όργανα, pilates...αεροβική... τι είναι καλύτερο? και πιο εύκολο? (χι χι χι)
    Η κρεμούλα που λέει και κάποια φίλη πιό πάνω, είναι κάλή μόνο για την επιδερμίδα, για να μην κάνει "πλισσέ" απο το αδυνάτισμα. Ειδικά αν έχεις λεπτή επιδερμίδα.

    Οσο για τη γυμναστική...... Εύκολο για αρχάριο στη γυμναστική δεν υπάρχει.
    Ολα φαίνονται βουνό.
    Αρχίζεις σιγά-σιγά και όσο μπορείς ανεβάζεις βαθμό δυσκολίας.

    Εγώ άρχισα με 3 φορές την εβδομάδα επίσκεψη στο γυμναστήριο όπου έκανα μόνο μισή ώρα διάδρομο περπάτημα με ταχύτητα 4 χλμ και μισή ώρα ποδήλατο με χαλαρό ρυθμό.
    Δηλαδή έμενα στο γυμναστήριο 1 ώρα κάθε φορά.

    Τώρα, 3 μήνες μετά πηγαίνω 3-4 φορές την εβδομάδα και κάνω:
    α) κάθε φορά
    μισή ώρα διάδρομο (απαραίτητη προθέρμανση πρίν κάνεις οτιδήποτε) με 6 χλμ και 5% ανήφορο.
    μισή ώρα όργανα με βάρη (επίσης άρχισα με λίγα κιλά και σιγά-σιγά ανεβάζω)

    β) απο μια φορά την εβδομάδα
    μια φορά την εβδομάδα 1 ώρα pilates
    μια φορά την εβδομάδα 1 ώρα κοιλιακούς-ραχιαίους με γυμναστή
    μια φορά την εβδομάδα 1 ώρα capoeira.

    Δηλαδή τώρα μένω 2 ώρες σε κάθε επίσκεψη.

    Θέληση χρειάζεται !!
    Ξεκίνα !!!

    Υ.Γ. Αεροβική δοκίμασα αλλά δεν μπορώ να παρακολουθήσω το ρυθμό τους γιατί καπνίζω και λαχανιάζω (γκρρρρρρρρρ και μ' αρέσει πολύ!!!)

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    καλά λοιπόν! Με πείσατε. Θα πάω να γρφατώ σήμερα κιόλας! Έχουν και ένα μηχάνημα...maxuvibe...είναι κάτι σαν το powerplate που λένε οτι είναι φοβερό.... Λέω να το δοκιμάσω και αυτό.... Θα σας πω για τα αποτελέσματα....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    Τελικά δεν κατάφερα να πάω σήμερα....καμμία δικαιολογία!
    Παρεπιπτόντως ψάχνω απεγνωσμένα σπίτι για ένα κουτάβι. Μήπως ενδιαφέρεται κανείς?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Περιμένω ενημέρωση για το γυμναστήριο.
    Ξεκίνα και θα με θυμηθείς !!!

    Και με την ευκαιρία, για το μηχάνημα που λές παραπάνω, είναι ακριβό στη χρήση του και δεν νομίζω ότι κάνει τίποτα στο αδυνάτισμα. Στη σύσφιξη (αφού έχεις φτάσει το στόχο σου σε κιλά) ίσως.....
    Κανονικά, πρίν το χρησιμοποιήσεις (έστω και για το πρώτο δοκιμαστικό που συνήθως προσφέρουν δωρεάν) θα πρέπει να σου δώσουν ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσεις, γιατί μπορεί να σου κάνει κακό στην υγεία σου. Πρέπει να είσαι πολύ ειλικρινής στη συμπλήρωση του ερωτηματολογίου.
    Και να ξέρεις ότι αν έχεις spiral ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ να ανέβεις σε τέτοιο μηχάνημα.

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    40
    ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ. ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ ΚΙΛΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΥΣΦΙΞΗ. ΕΙΜΑΙ 20 ΧΡΟΝΩΝ 72 ΚΙΛΑ ΜΕ 1.68 ΥΨΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟ ΔΕΡΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΑΠΟΤΟΜΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΑ. ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΝΑΛΛΑΞ. ΤΟ ΕΝΑ ΕΧΕΙ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ ΠΟΔΙΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΕΡΙΩΝ . ΟΜΩΣ ΚΑΝΩ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΟΔΗΛΑΤΟ, ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ 5 ΛΕΠΤΑ ΣΕ 70% ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ ΠΟΔΙΩΝ. ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΕΞΤΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΚΕΙ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΧΙ, ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΑ ΚΙΛΑ ΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΩ ΔΙΑΔΡΟΜΟ 'Η ΠΟΔΗΛΑΤΟ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΩ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 20 ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ Κ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΗ ΓΥΜΝΑΤΙΚΗ ΑΥΤΗ? 'Η ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗ? ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΟΡΓΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΚΙ ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΑΙ FAT BURNER.ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ 15 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ 15 ΛΕΠΤΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ. 'Η 5 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΚΑΙ 10 ΛΕΠΤΑ FAT BURNER , ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ. ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ?
    ΟΡΙΣΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑ SITE ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΠΩΣ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΣΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ
    http://buyfitnessonline.com/osc/prod...934ffeb0ae784a

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    Δυστυχώς stapsi εγώ δεν έχω ιδέα! Ακόμη δεν έχω γραφτεί...το καλό είναι οτι συνεχίζω να χάνω κιλά....αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα...χαλάρωση στο δέρμα...μέχρι και ραγάδες έχω....

    Ίσως αν ζητούσες από τον γυμναστή να σου εξηγήσει γιατί κάνεις αυτό το πρόγραμμα...κάποιες λεπτομέρειες.... να βγάλεις κάποια άκρη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    7
    Ευχαριστώ Μάρω! Όταν καταφέρω να πάω να γραφτώ (θέληση θέλει) θα σε ενημερώσω...

    Μια χαζή ερώτηση μόνο... μήπως είναι καλύτερο πρώτα να χάσω τα κιλά που θέλω και μετά να αρχίσω γυμναστική?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    @ staspi
    Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω σ' αυτά που ρωτάς, γιατί δεν είμαι ειδική στο θέμα.
    Εγώ βρήκα το πρόγραμμά μου μόνη μου πάντως.
    Στην αρχή, το πρώτο 20ήμερο έκανα το βασικό πρόγραμμα του γυμναστηρίου για τους αρχάριους, αλλά μετά άρχισα να καταλαβαίνω τι χρειάζεται το σώμα μου και να κάνω τα δικά μου. Το βλέπω ότι προχωράει καλά.
    Αλλά διάδρομο χρειάζεται να κάνεις ΠΑΝΤΑ τουλάχιστον μισή ώρα. Το 10λεπτο είναι σαν τίποτα.
    Κάπου διάβασα ότι το λίπος αρχίζει να καίγεται μετά τα 30 λεπτά περπάτημα στο διάδρομο αλλά όσο κι αν προσπάθησα να το φτάσω στα 45 λεπτά, δεν μπόρεσα.
    Κι εγώ τον βαρυέμαι αλλά κάνω υπομονή.(Ευτυχώς την περασμένη βδομάδα άλλαξαν τους διαδρόμους με καινούριους που έχουν ενσωματωμένη τηλεόραση κι έτσι χαζεύω λίγο και περνάει το μισάωρο).

    @ maria0026
    Αν και δεν είμαι ειδικός (επαναλαμβάνω) θα σου πώ κάτι που μου είχε πεί μια διαιτολόγος στα βόδιλαϊν πρίν χρόνια (που είχα κάνει τη βλακεία να πάω).
    Είπε λοιπόν ότι πρέπει πρώτα να χάσω τα πολλά κιλά και να πάω γυμναστήριο στα τελευταία 10 που θα έχω για χάσιμο.
    Επειδή με τη γυμναστική σφίγγουν οι μύς, κρατάνε το λίπος μέσα, και καίγεται δύσκολα.
    Δεν ξέρω αν αληθεύει αυτό, αλλά το έκανα. Και πάει καλά.
    Εχει εξαφανιστεί εντελώς η χαλάρωση απο τα 35 κιλά που έχω χάσει μέχρι τώρα, και έχει αρχίσει να φαίνεται μια ελαφρά γράμμωση στους κοιλιακούς. Δεν είναι ακόμα... "φέτες" αλλά έχει αρχίσει να φαίνεται !!!!
    (για κυτταρίτιδα μη ρωτήσεις, δεν ξέρω τι γίνεται με τη γυμναστική, γιατί δεν είχα ποτέ, ούτε όταν ήμουν 98 κιλά, κι έτσι δεν μπορώ να πώ αν είδα βελτίωση ή όχι.)

    Πάντως είναι ευκαιρία τώρα το καλοκαίρι να ξεκινήσεις, γιατί τα περισσότερα γυμναστήρια κάνουν προσφορές (το δικό μου έβαλε 100 ευρώ το τετράμηνο Ιούνιο έως και Σεπτέμβριο) έτσι ακόμα κι αν δεν το συνεχίσεις δεν θα έχεις ξοδέψει πολλά.....

  15. #15
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    40
    Μάρω ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ Κ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΓΥΜΝΑΣΤΗΣ, ΜΕ ΥΠΟΝΝΟΗΣΕ ΧΟΝΤΡΗ, ΚΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ 72 ΚΙΛΑ ΜΕ 1.68 ΥΨΟΣ ΕΙΜΑΙ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ >ΧΟΝΤΡΗ<!!. ΣΥΝΗΘΩΣ ΕΚΟΒΑ ΛΕΠΤΑ ΑΠΤΟ ΕΛΛΕΙΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ. ΑΠΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗ ΟΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΩΡΑ ΔΙΑΔΡΟΜΟ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΔΕ ΦΕΥΓΟΥΝ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΑΔΡΟΜΟ Κ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΟΛΟΙ ΘΑ ΚΑΝΑΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ Κ ΕΛΥΣΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥΣ.. ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ. ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΓΡΗΓΟΡΟ ΒΗΜΑ ΟΧΙ ΤΡΕΞΙΜΟ. ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΒΗΜΑ ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΧΑΣΙΜΟ ΚΙΛΩΝ, ΙΣΧΥΕΙ ΕΤΣΙ? ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΚΑΝΩ 45 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΠΕΡΑ.

    maria0026 ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΡΑΓΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ. ΕΧΩ ΠΑΝΤΟΥ. ΜΠΡΑΤΣΑ, ΚΟΙΛΙΑ, ΣΤΗΘΟΣ, ΓΑΜΠΑ, ΜΠΟΥΤΙΑ ! ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ, ΜΙΑ ΡΑΓΑΔΑ ΕΙΜΑΙ ΟΛΗ ! ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΧΑΛΑΡΩΣΗ Κ Η ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑ ΠΑΡΑ ΟΙ ΡΑΓΑΔΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΝΤΟΝΕΣ..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •