Κάπνισμα και βουλιμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519

    Κάπνισμα και βουλιμία

    Καλησπέρα σας!


    Εδώ και 1,5 μήνα περίπου ξεκίνησα το κάπνισμα με μια άσχετη με τη βουλιμία αφορμή. Στην πορεία όμως διαπίστωσα ότι το τσιγάρο με αποσπούσε από το φαγητό και ουσιαστικά με ''βοηθούσε''. Εδώ κι ένα μήνα πηγαίνω σε ψυχολόγο κι επίσης έχω ένα μήνα να κάνω βουλιμικό. Η ψυχολόγος, όταν της είπα για το κάπνισμα, μου είπε ότι δεν πρέπει να υποκαθιστούμε τη μια εξάρτηση με κάποια άλλη. Εν τω μεταξύ, μου είπε ότι το τσιγάρο αυξάνει το μεταβολισμό κι ότι αν το κόψεις πρέπει να προσέχεις ακόμα πιο πολύ τη διατροφή σου κ.τλ. τα οποία τα επιβεβαίωσα και ψάχνοντας στο internet.
    Έχω ψιλοπανικοβληθεί όπως καταλαβαίνετε με όλα αυτά. Καμία εμπειρία από κάποιον που έκοψε το κάπνισμα βουλιμικό ή μη?

  2. #2
    Γειά σου δελφινάκι
    Εγώ έκοψα το κάπνισμα πρίν περίπου 2,5 χρόνια ενώ ήδη ήμουν βουλιμική. Δεν μπορώ να πώ ότι δυσκολεύτηκα να το κόψω ούτε ότι έβλα κιλά γιατί τα κιλά τα είχα πάντα. Τώρα έχασα αυτά τα περιττά κιλά μετά από προσπάθεια 13ων μηνών. ʼρχισα όμως πάλι το κάπνισμα με παρόμοιο σκεπτικό με το δικό σου. Καπνίζω κάθε φορά που θέλω να φάω κάτι για να αποφέυγω το φαί. Δεν ξέτω όταν αποφασίσω ξανά να κόψω το τσιγάρο αν θα τα καταφέρω και πώς θα τα καταφέρω. Ο ψυχολόγος μου πάντως πάνω κάτι μου έχει πεί αυτά που είπε και σε΄σένα. Όπως και νά χει, είναι μια κακή συνήθεια και γνώμη μου είναι να την κόψεις τώρα που είναι νωρίς γιατί συνήθως τέτοιες συνήθειες δύσκολα κόβονται.
    Φιλιά, καλή προσπάθεια

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Κι εγώ το ξέρω ότι όταν κόψεις το κάπνισμα παίρνεις κιλά.
    Το είδα ζωντανά σε μια φίλη που το έκοψε και πήρε 10 !!!!

    Κι εγώ καπνίζω και θέλω να το κόψω, αλλά θα το κάνω όταν φτάσω τα κιλά που έχω βάλει για στόχο.
    Δεν μπορώ να έχω 2 μέτωπα ανοιχτά ταυτόχρονα (κιλά & τσιγάρο).

    Εσύ που είσαι στην αρχή καλό θα ήταν να το κόψεις, πρίν το συνηθίσεις ακόμα γιατί θα δυσκολευτείς μετά.

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki beach...
    Posts
    69
    ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ,ΑΛΛΑ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΒΟΥΛΙΜΙΚΕΣ.

    ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΟΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΣΠΑΕΙ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΙΔΙΑΙΥΤΕΡΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΟΥΝ ΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΞΕΣΠΑΣΟΥΝ. ΤΟ ΕΡΒΤΗΜΑ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΕΙ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΥΛΙΜΙΚΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΑΝ, ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΤΟΝΙΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΒΟΗΘΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥΣ Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΟΥΝ.

    ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ?

    ΕΠΙΣΗΣ, ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ Ο ΟΡΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ, ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΟΜΩΣ?? ΡΩΤΑ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΡΘΡΑ.ΟΛΑ ΤΕΛΕΙΩΝΙΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΧΩΡΙΣ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ,ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΟΘΕΙ Ο ΟΡΟΣ ΕΘΙΣΜΟΣ.

    (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ)

    un-happy ΚΑΙ dolphin ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΦΥΣΙΚΑ.

    ΦΙΛΙΚΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ! ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

    ΥΓ:ΝΤΟΛΦΙΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΝΑ ΣΟΥ ΜΗΝΑ!!! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα σας!


    Το θέμα είναι, τα κιλά τα παίρνεις επειδή όταν κόβεις το κάπνισμα θέλεις να κρατάς το στόμα σου απασχολημένο και τσιμπολογάς ή τα παίρνεις έτσι κι αλλιώς? Ακόμα κι αν συνεχίσεις να τρως όπως έτρωγες πριν?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Bασικά η νικοτίνη και κάποιες άλλες ουσίες που προκαλούν υπερδιέγερση του νευρικού συστήματος βοηθούν στο να καις περισσότερες θερμίδες και είναι λογικό.(Βλέπε κοκαίνη,εφεδρίνη κτλ )

    Αυτό το άρθρο είναι ενημερωτικό : http://www.mednutrition.gr/content/view/958/168/

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ευχαριστώ πολύ για το ενημερωτικό link Kleanthi!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    αχ ρε κλεανθη ....να χεις παντα μια απαντηση για καθε ''απορια''...να καθεσαι και να ψαχνεις για οτι ρωταει ο καθενας...μπραβο σου..τι να πω..ξανα μπραβο..και με τοσα προβληματα στη συνδεση σου...ειλικρινα σε θαυμαζω..(γκρρρ)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κλεάνθη,αν αυτό που λέει η Ελπίδα είναι αλήθεια,έχω κι εγώ αρκετές απορίες...
    Αν μπορούσες να μου τις λύσεις,θα ήμουν ευγνώμων!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    και ειναι και ηρεμη και καλο κοριτσι η νατ και με αποριες....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ
    ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΦΟΡΕΣ
    ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΟΗΘΑΕΙ ΣΤΗΝ ΝΕΥΡΙΚΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΤΟΥ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ
    ΖΥΓΙΣΤΕ ΤΑ ΥΠΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΤΑ ΚΙ ΟΤΙ ΣΑΣ ΦΩΤΙΣΕΙ Ο ΘΕΟΣ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •