Συναισθηματικη υπερφαγια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    5

    Συναισθηματικη υπερφαγια

    Γεια σας !
    Ειμαι και εγω καινουρια και πολυ χαιρομαι που θα μπορω να μιλαω σε αλλους για το προβλημα μου και θα με καταλαβαινουν. Ειμαι φοιτητρια στη Θεσσαλονικη και τα τελευταια 4 χρονια βασανιζομαι απο αυτο που λενε συναισθηματικη υπερφαγια. Θυμαμαι αμετρητα βραδια να καθομαι σπιτι μονη μου και να τρωω τεραστιες ποσοτητες χωρις να μπορω να σταματησω. Αυτο εχει επηρεασει ολη μου τη ζωη, εχω χασει καθε αυτοπεποιθηση και μετα απο τις πολλες και διαφορετικες προσπαθειες που εχω κανει νιωθω πλεον πολυ αδυναμη. Σάυτα τα χρονια εχω χασει 10 κιλα και τα εχω ξαναπαρει περιπου 3 φορες , βαρεθηκα πια !!!
    Ευχομαι τα καλυτερα σε ολους σας , φιλια!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    kavala
    Posts
    31
    Καλώς μας ήρθες persefoni.

    Ετσι κι εγώ..είχα χαρεί πολύ που βρήκα αυτο το forum πριν απο λίγο καιρό.

    Να είσαι σίγουρη πως εδώ θα βρείς την υποστήριξη που έψαχνες μάταια αλλού.

    Μην απελπίζεσαι κούκλα μου. Όλοι φτάνουμε κάποτε στο ζενίθ της κάθε μας αποτυχημένης προσπάθειας ή στο πισωγύρισμα κυρίως αν σε ταλαιπωρούν περιττα κιλά για χρόνια.

    Μάζεψε οση δύναμη έχεις και κάνε μια καλή και εύχομαι τελευταία προσπάθεια. Αλλά πρέπει να κάνεις τρόπο ζωής όλο αυτό που λέμε υγιεινή διατροφή για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον.

    Ελπίζω να βοήθησα αν και έγραψα πολύ λίγα.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    5
    Ευχαριστω πολυ , με βοηθαει που ξερω οτι δεν ειμαι μονη μου, και οτι θα εχω την υποστηριξη που χρειαζομαι.
    Ευχομαι να τα καταφερω αυτη τη φορα . Εχεις απολυτο δικιο πρεπει να αλλαξω τον τροπο ζωης μου και το τροπο σκεψης μου. Ευχαριστω!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς μας ήρθες,Περσεφόνη,συμπολίτισ σα! Ωραία τα λέμε,αλλά πώς τα εφαρμόζουμε...
    Επειδη κι εγώ είμαι ομοιοπαθούσα,αυτό που κατάλαβα είναι ότι όσο χρειαζόμαστε τα κιλά,αυτά δεν μας εγκαταλείπουν...
    Μπορεί να σε παρεξενεύει αυτό,αλλά κάπου μας βολεύουν ,από κάτι μας προστατεύουν
    κι όσο αποφεύγουμε να το αντιμετωπίσουμε ,αυτά σαν πιστοί φίλοι είναι εκεί,όσα χρόνια κι αν περάσουν...
    Αυτός είναι και ο λόγος που τα ξαναπέρνουμε...Η δίαιτα από μόνη της δεν αλλάζει την ψυχολογία μας...
    Μόλις τα ξεκαθαρίσεις τα πράγματα μέσα σου,έρθεις αντιμέτωπη με τον όποιο φόβο σου,
    θα σου επιτρέψεις,νομίζω,να κάνεις διατροφή,άσκηση,ό,τι καλά γνωρίζουμε πως χρειάζετεται για να φύγουν...
    Εδώ είμαστε να τα λέμε...Καλή σου δύναμη και με την εξεταστική! Φιλάκια πολλά!

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    thessaloniki beach...
    Posts
    69
    ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ..ΠΑΤΡΙΔΑ!!!ΧΑΧΑ
    ΘΑ ΣΕ ΑΝΑΚΟΥΦΙΖΕΙ ΑΝ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ. ΩΣΤΟΣΟ, ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΝΑΝΤΙΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΡΕΥΝΗΣΕΙΣ ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΡΩΓΟΝΤΑΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

    ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΔΙΑΛΛΕΙΜΑ ΠΑΡΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΤΟΙΜΗ. ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΕΝΔΕΙΚΝΥΤΑΙ ΓΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ ΒΑΡΟΥΣ ΔΙΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΙΩΣΗ ΑΓΧΟΥΣ ΛΟΓΩ ΕΛΛΕΙΨΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΥΝΟΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΦΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ/ΤΕΙ.

    ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Persefoni τ' όνομα σου μου θυμίζει το φοβερό άσμα: " Ο εφιάλτης της Περσεφόνης "

    Τι εύθυμος τίτλος έτσι; :)


    Κοιμήσου Περσεφόνη στην αγκαλιά της γης
    στου κόσμου το μπαλκόνι ποτέ μην ξαναβγείς...

    Καλώς ήλθες και καλή δύναμη στην προσπάθεια σου.

    Είμαστε μια μεγάλη παρέα εδώ με κοινούς, όμοιους στόχους και μπορείς να γράφεις ό,τι θες...:)

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    5
    Τι να πω με εχετε συγκινηση ειλικρινα ευχαριστω πολυ
    Ελπιζω να μπορεσω να προσφερω και εγω τις εμπειριες μου και τη βοηθεια μου σ' αυτην την ομορφη παρεα

Similar Threads

  1. Συναισθηματική υπερφαγία.......!!!
    By Deleted240217a in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 89
    Last Post: 14-01-2017, 22:02
  2. συναισθηματικη υπερφαγια....;
    By non@me in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 31
    Last Post: 25-11-2016, 16:01
  3. Συναισθηματικη υπερφαγια-βουλιμια
    By Elenh15 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 14-01-2016, 11:51
  4. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑ/ΑΦΑΓΙΑ
    By Lacrymosa in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 75
    Last Post: 07-05-2011, 08:52
  5. Καινούρια στη συναισθηματική υπερφαγία...
    By snoopy87 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 10-03-2011, 13:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •