φωτογραφιες πριν κ μετα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 119 FirstFirst 12341252102 ... LastLast
Results 16 to 30 of 1771
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    @ alex1970
    Ευχαριστώ πολύ. Ξαναβλέποντας τη 2η φωτογραφία, νομίζω ότι έχεις δίκιο για τα 50 κιλά, μάλλον θα είναι υπερβολικά λίγα. Θα συνεχίσω όμως τον "κατήφορο", θα κάνω μια "ανακεφαλαίωση" στα 59 ή στα 55 και θα δώ αν πρέπει να σταματήσω ή να συνεχίσω.
    Πάντως η αλήθεια είναι ότι τώρα πιά μού'χει γίνει τρόπος ζωής το μη-γουρούνιασμα και δεν νοιώθω να κάνω κάποια ιδιαίτερη προσπάθεια να τρώω σωστά.

    @ EVI7
    Επέμβαση δεν έχω κάνει. Αφ' ενός φοβάμαι κι αφ' ετέρου διαφωνώ ριζικά με την ιδέα του να υποβάλλουμε τον οργανισμό μας στην ταλαιπωρία μιας ολόκληρης εγχείρησης, γιατί δεν μπορούμε να επιβληθούμε στον εαυτό μας !!! Για σκέψου το λίγο πόσο οδυνηρό και πόσο επικίνδυνο είναι !!! (θα με μισήσουν οι γιατροί με αυτά που λέω!!!)
    Θέλει υπομονή όμως. Η δική μου προσπάθεια κρατάει πάνω απο 4 χρόνια.
    Αυτό που έκανα είναι ότι εφάρμοσα όλα αυτά που λένε οι διαιτολόγοι κι εμείς κάνουμε ότι δεν τα ακούμε....
    Για παράδειγμα, στην αρχή έπρεπε να το σκεφτώ οτι δεν κάνει να τρώμε ψωμί μαζί με μακαρόνια... τώρα πιά μου έχει γίνει συνήθεια και δεν χρειάζεται να το σκεφτώ καθόλου. Μάλιστα κάνω και παρατηρήσεις στους φίλους μου αν τους δώ να κάνουν κάτι τέτοιο!!!

    1. Εκοψα μπύρες, αναψυκτικά, χυμούς με ζάχαρη κλπ επιβλαβή ποτά (πίνω μόνο αν νοιώσω τη λαχτάρα να πιώ κάτι τέτοιο, για να μην αισθανθώ στέρηση).
    ΜΟΝΟ με αυτό το σύστημα έχασα 9 κιλά τον πρώτο χρόνο.
    Επίσης, άρχισα να πίνω νερό. ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ !!!! γύρω στα 2,5-3 λίτρα την ημέρα.
    Επειδή όμως το σιχαίνομαι το νερό (!) και δεν μπορώ να πιώ ολόκληρα ποτήρια.... ανακάλυψα τα μπουκαλάκια των 0,75L που έχουν ένα στόμιο σαν "μπιμπερό". Εχω συνέχεια δίπλα μου στο γραφείο ένα τέτοιο και πίνω γουλιά-γουλιά όλη μέρα.
    Συνήθως πίνω 3 τέτοια στο 8ωρό μου (3 Χ 0,75L = 2,25 L) και το απόγευμα στο σπίτι πίνω άλλο ένα μπουκαλάκι.

    2. Εμαθα να πίνω τον καφέ μου σκέτο, χωρίς ζάχαρη και χωρίς γάλα (1-2 κουταλιές ζάχαρη που γλυτώνω σε κάθε καφέ -και πίνω πάνω απο 3 καφέδες την ημέρα- μου δίνουν τη δυνατότητα να τρώω ένα γλυκάκι 1-2 φορές την εβδομάδα όταν το λαχταρήσω, χωρίς να έχω τύψεις).

    3. Εφτιαξα τη διατροφή μου. Δηλαδή: ΠρωΪνό all-bran + 2 δαμάσκηνα ξερά με γάλα 2%. Δεκατιανό μια μπάρα δημητριακών, ή ένα φρούτο, ή ένα γιαούρτι 2%, ή καρότα με λεμόνι για μασούλημα κλπ. Μεσημεριανό στο γραφείο μια σαλάτα "ενισχυμένη" με βραστό / ψητό κοτόπουλο ή τόνο ή τυρί ή γενικά κάποια πρωτεϊνη. Βραδυνό στο σπίτι ένα τεράστιο μπώλ πράσινη σαλάτα πάλι + ότι έχω μαγειρέψει, σερβιρισμένο σε μικρή μερίδα. Φροντίζω επίσης να μην τρώω τίποτα μετά τις 8 το βράδυ. Αν πεινάσω πρίν τον ύπνο ένα φρούτο ή ένα γιαούρτι 2%.
    Αυτό είναι το βασικό πρόγραμμα.
    Αν τύχει και λείψω ταξίδι ή βγώ έξω ή χαλάσω το πρόγραμμα για λίγες μέρες για οποιοδήποτε λόγο, δεν αγχώνομαι, απλώς το συνεχίζω όταν γυρίσω πίσω.

    4. Δυστυχώς, βοήθησε πολύ και μια μεγάλη στενοχώρια που πέρασα και περνάω τους τελευταιους 4 μήνες, που έχει σφίξει το στομάχι μου και μου έχει κόψει εντελώς την όρεξη και δεν μπορώ να φάω ούτε αυτά που γράφω παραπάνω. Πέρασαν βδομάδες για να μπορέσω να φάω ένα κουλουράκι χωρίς να το βγάλω και τώρα ίσα που έχω αρχίσει να τρώω μια σαλάτα ή 1-2 φρούτα την ημέρα για να συντηρούμαι. Οταν βγαίνω όμως έξω με παρέες και έχω κέφια και καλή διάθεση, καταφέρνω και τρώω κανονικά (ωμή σαλάτα + πρωτεϊνη δηλαδή), χθές μάλιστα κατάφερα να πιώ κι ένα ποτήρι μπύρα το μεσημέρι και να πιώ 2 μαργαρίτες+ξηρούς καρπούς το βράδυ !!

    5. Οταν έφτασα τα 69 κιλά (δηλαδή 10 κιλά πρίν τον τότε στόχο μου) άρχισα γυμναστήριο. Αυτό ήταν στις 15 Μαρτίου 2008. Τώρα, 3 μήνες μετά, έχω χάσει μόνο 6 κιλά (περίπου 2 κιλά το μήνα) αλλά έχω δεί τεράστια διαφορά σε πόντους, σύσφιξη και "σχήματος" του σώματός μου. (δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αυτό). Δηλαδή δεν είμαι πιά σαν το ανθρωπάκι της michellin (με τις σαμπρέλλες γύρω απο τη μέση) όπως φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία, αλλά έχω πάρει κανονικό σχήμα γυναίκας, χωρίς μάλιστα να κρέμεται χαλαρό δέρμα!
    Πιστεύω δέ, ότι το γυμναστήριο βοήθησε και δεν χάνω κιλά απότομα λόγω της "αφαγίας" μου.

    Σε ρούχα επίσης, έχω κατέβει απο το 56 νούμερο στο 44. Το 44 δεν είναι νορμάλ νούμερο για άνθρωπο 63 κιλών, είναι για κάτω απο 55 αλλά μάλλον κι αυτό οφείλεται στο γυμναστήριο. (56 φόραγα όταν ήμουν 88 κιλά, στα 98 φόραγα μόνο κελεμπίες και έτσι δεν ξέρω τι νούμερο ήταν). Τώρα, μπορώ να φοράω μεσάτα πουκάμισα καθώς επίσης και στενά και κοντά μπλουζάκια κλπ.

    Επίσης, πρίν λίγες μέρες είχαμε πάει για μπάνιο με 3 συναδέλφους απο το γραφείο. 28, 30 και 32 ετών εκείνες (46 εγώ).
    Ολες είπαν ότι έχω φτιάξει το καλύτερο σώμα απο όλες μας, με μηδέν χαλάρωση και κυταρίτιδα, παρ' όλα τα κιλά που χάθηκαν. Η δε μία που με ήξερε κι απο την εποχή των 90+ κιλών παραδέχτηκε ότι το να προσέχεις τη διατροφή σου + γυμναστική έχει καλύτερα αποτελέσματα απο τη λιποαναρόφηση που έχει κάνει εκείνη.

    @ Kleanthis
    Ευχαριστώ καλέ μου Κλεάνθη.

    Εύχομαι σε όλους "και στα δικά σας" (χωρίς όμως την περίοδο της στενοχώριας).
    Υπομονή και προσήλωση στο στόχο. Ολα θα γίνουν αλλά θέλουν το χρόνο τους !!!

    Υ.Γ. Ξέχασα κάτι σημαντικό !!!
    Πρίν 3 χρόνια αναγκάστηκα -λόγω υπέρτασης- να κόψω εντελώς το αλάτι απο το φαγητό μου. Χρησιμοποιώ υποκατάστατο κι αυτό απο πολύ μικρή ποσότητα (όταν μαγειρεύω για να φάνε κι άλλοι) έως καθόλου (όταν μαγειρεύω μόνο για μένα).
    Νομίζω ότι κι αυτό βοηθάει πολύ γιατί το αλάτι δημιουργεί κατακράτηση υγρών, δεν χάνουμε λίπος αλλά μυϊκό ιστό και η κατακράτηση δημιουργεί κυταρίτιδα!!

  2. #17
    συγχαρητηρια μαρω!!!!!!η διαφορα ειναι τεραστια!!!!!μπραβο σου και παλι!!!!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δυό εικόνες - χίλιες λέξεις...
    Συγχαρητήρια για την συντονισμένη προσπάθεια,την πειθαρχία,την υπομονή και την επιμονή!
    Είσαι παράδειγμα για όλους μας και εμπνέεις δύναμη να συνεχίσουμε!
    Ελπίζω και τα υπόλοιπα στη ζωή σου να εξελίσσονται με ανάλογη επιτυχία,
    ώστε να χαρείς στο έπακρο τους κόπους σου! Καλή συνέχεια,Μάρω!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    μπραβο κι απο μενα μαρω μας εβαλες τα γυαλια!νομιζω κι εγω οτι τα 50 κιλα θα ειναι λιγα
    ,ασε που στην 2η φωτο εισαι ηδη κορμαρα! κι οσο για το 46 δεν μπορω να το πιστεψω
    .αντε και στα δικα μας...

  5. #20
    Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    43
    Μαρω μου σε ευχαριστω για την απαντηση.πραγματικα μου ελυσες καποιες αποριες μου.και επειδη και εγω τρεμω τις επεμβασεις(ειχα σκεφτει για δαχτυλιο αλλα το απερριψα ) προσπαθω να κανω βιωμα την καλη διατροφη οσο μπορω!!γιατι σημερα το βραδυ εφαγα και λιγο φετα παραπανω..
    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ!Text
    ΦΙΛΙΑ
    ΕΥΗ

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    46;;;;;;;;;

    Εσύ φαίνεσαι για κοριτσάκι!Ξανάνιωσες ένα πράγμα που λένε.Μπράβο σου!

    Απλά το θέμα είναι να μπορέσεις να διαχειριστείς τη νέα σου κατάσταση και να μην σε οδηγεί εκείνη αλλά να την οδηγείς εσύ.Δηλαδή μη σου γίνει κι εμμονή η φάση με το συνεχές αδυνάτισμα...

    Όπως και να 'χει σου αξίζουν θερμά συγχαρητήρια.Έκανες ένα καλό δώρο στον εαυτό σου!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Καλά στην πρώτη φώτο μοιάζει 45 χρονών και στη δεύτερη 30........ καμία σχέση.....είσαι ΚΟΥΚΛΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΡΜΑΡΑ χωρίς να θέλω με τίποτα να σε κολακέψω!!!!!!!!!!!!!!!!! Συγχαρητήρια έκανες αυτό που πρέπει να κάνουμε όλοι ισορροπημένη διατροφή χωρίς στερήσεις και κρίσεις πανικού που σε οδηγούν σε άλλες μεθόδους απώλειας βάρους.
    ΜΠΡΑΒΟ κοπέλα μου και σου εύχομαι στη ζωή σου μόνο επιτυχίες προσωπικές και επαγγελματικές. Αλλά όχι 50 κιλά γιατί θα είσαι σαν σκιάχτρο, νομίζω ότι ένα σκελετωμένο σώμα είναι πολύ πιο άσχημο από ένα παχύ και το πιστεύω αυτό που λέω. Πάντως ας ξαναγίνω και εγώ 63 κιλά και ας γίνω και ψωνάρα!!!!!!!!!!! Καλή συνέχεια σε ότι κάνεις στη ζωή σου.... είσαι το παράδειγμα μου!!!!!!!!!!!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Κορίτσια και αγόρια, δεν έβαλα τις φωτογραφίες για να σταματήσετε να γράφετε για τα δικά σας !!!
    Τις έβαλα για να δείτε ότι αξίζει τον κόπο να προσπαθεί κανείς κι ότι "Ο ΕΠΙΜΕΝΩΝ ΝΙΚΑ" !!

    Ισως θα ήταν καλό αν μπορούσε το αφεντικό να βάλει ένα πεδίο "πρίν" & "μετά" μέσα στο προφίλ του καθενός για να ανεβάζουμε εκεί τις ανάλογες φωτογραφίες ή να υπήρχε μια σχετική "photo gallery".
    Θα μας έκανε καλό να βλέπουμε τη διαφορά.

  9. #24
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    40
    χαιρομαι που ανεβασατε φωτογραφιες! οντως μαρω η διαφορα ειναι μεγαλη!τα περισσοτερα κιλα ηταν στη κοιλια, γιατι τα ποδια σου δεν ηταν γεματα. εγω πιστευω οτι ηδη εισαι αρκετα αδυνατη, μη σου πω οτι πρεπει να παρεις κιολας! η γυναικα πρεπει να εχει κ τα παχακια της! αν ησουν οπως στη πρωτη φωτογραφια με λιγοτερα κιλα μονο στη κοιλια πιστευω θα ηταν το ιδανικο!

  10. #25
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    40
    viola οι φωτογραφιες που εστειλες να δουμε ειναι πολυ παλιες, απο τοτε υπαρχει καποια διαφορα? με τη χαλαρωση θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω

  11. #26
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    40
    ωχ λαθος! ειδα την ημερομηνια 2002 που γραφτηκες στο φορουμ κ το μπερδεψα με την μερα που εβαλες τις φωτγραφιες :P διαβασα κ για καποια πλαστικη viola, πως πηγαν τα πραγματα?

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Larissa Greece
    Posts
    182
    η πλαστική καλά πήγε...
    τώρα ξεκινάω σιγά σιγα να σκέφτομαι και για πλαστικές στα πόδια...

    σας βάζω και μια σχετικά πρόσφατη φωτο μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μπράβο σου,viola!
    Ένα ένα όλα θα γίνουν...
    Ήδη,η διαφορά είναι τεράστια!
    Ελπίζω οι πλαστικές να μην έχουν πολύ πόνο...
    Καλή σου δύναμη σ' ό,τι αποφασίσεις...

  14. #29
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    40
    viola μηπως μπορεις να στειλεις καποια φωτογραφια με τα ποδια σου? αν κανεις την εγχειρηση για να δω το πριν κ το μετα. εχω κ εγω προβλημα με τα ποδια κ εχω σκεφτει οτι μονο πλαστικη θα το λυσει, αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα. αν τελικα ο γιατρος σου συμφωνησει οτι με πλαστικη φτιαχνεις το προβλημα, στειλε καποια φωτογραφια αν γινεται να συγκρινω με εμενα. εμενα ειναι πολυ χαλαρο το δερμα απτη μεσα πλευρα κυριως τον ποδιων και απο μπροστα.αλλα δε ξερω αν ζαρωνει λογο κυτταριτιδας ή χαλαρωσης.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by staspi
    viola μηπως μπορεις να στειλεις καποια φωτογραφια με τα ποδια σου? αν κανεις την εγχειρηση για να δω το πριν κ το μετα. εχω κ εγω προβλημα με τα ποδια κ εχω σκεφτει οτι μονο πλαστικη θα το λυσει, αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα. αν τελικα ο γιατρος σου συμφωνησει οτι με πλαστικη φτιαχνεις το προβλημα, στειλε καποια φωτογραφια αν γινεται να συγκρινω με εμενα. εμενα ειναι πολυ χαλαρο το δερμα απτη μεσα πλευρα κυριως τον ποδιων και απο μπροστα.αλλα δε ξερω αν ζαρωνει λογο κυτταριτιδας ή χαλαρωσης.
    vre staspi!
    ολο ωραιες ιδεες εισαι για φωτο των αλλων...
    αν ενδιαφερεσαι τοσο πολυ για προβολη φωτογραφιων,φωτογραφισε τα δικα σου ποδια με την χαλαρωση που μας λες κι ας σου πει ο καθενας που εχει η ειχε αντιστοιχο προβλημα, πως το αντιμετωπισε κι αν ειναι μεγαλυτερο η μικροτερο απο το δικο σου....

    οταν εχουμε ιδεες εκθεσης, το ευγενικο ειναι να εκθετουμε εμεις τον εαυτο μας κι οχι να το ζηταμε απ τους αλλους...

Page 2 of 119 FirstFirst 12341252102 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •