ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3

    ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ!

    γεια σε ολους σας! Αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα..ειμαι βουλιμικη εδω κ 7 χρονια.Απο τα 15.Τωρα ειμαι 22.
    Ξεκινησα 75κιλα κ με επεισοδια, κ αφαγια περιστασιακα εφτασα σε περιπου μισο χρονο 58! σταθεροποιηθηκα στα 55-58 για 4χρονια.
    Ειχα συνηθως 1 επεισοδιο τη μερα κ ενδιαμεσα ετρωγα,προσεκτικα βεβαια!Μια μερα μου την εδωσε κ με επιασε μανια να χασω κιλα ενοψη καλοκαιριου.ετρωγα 250-450 θερμιδες τη μερα κ πηγα 49 κιλα σε 2μηνες,κανοντας πολυ ελαχιστα βουλιμικα!ενιωθα θεα!!υψος 1,64.
    Μετα αρχισε παλι η βουλιμια.Μαλιστα,βρηκα κ τροπο να βγαζω ΟΛΟ το φαγητο κ χωρις καν να βαζω δαχτυλο!μετα το καλοκαιρι εκεινο πηγα 50-53 κανοντας 1-2 επισοδεια τη μερα, ομως καταναλωνα αλκοολ ως φοιτητρια αρκετα συχνα.καποιες μερες ετρωγα μια ελαχιστη μεριδα φαγητο κ κανα γλυκακι κ δεν ξεπερασα τα 53κιλα.
    Οσπου τον τελευταιο χρονο,αρχισε το φαγητο να γινεται εξαρτηση,να ζω για να τρωω κ ν τα βγαζω!εκανα εμετο 2-3 φορες τη μερα κ μαλιστα ακομα κ το κρασι που επινα εξω!
    Πηγα 44 κιλα!!κοπηκε κ η περιοδος (στα 47κιλα).Οι δικοι μου με αναγκασαν να ζητησω βοηθεια κ πηγαμε αρχικα σε ομοιοπαθητικο,σε ψχολογο κ σε διαιτολογο.Εμενα το μονο που με ενοιαζε ηταν να ειμαι αδυνατη!
    Εκανα 1 βδομαδα προσπαθεια με τη διατροφη που μου εδωσε(500-600θερμιδες τη μερα) κ επαιρνα μισο κιλο τη μερα!Ημουν ρακος κ στα 48κιλα ειχα απογοητευτει τοσο που παρατησα τους γιατρους κ αρχισα ξανα τη βουλιμια..με ακομα περισσοτερο παθος!!
    τον οκτωβρη πηγα 40 κιλα!περιοδος ουτε δειγμα! Ηξερα οτι χρειαζομαι βοηθεια.Μιλησα στους γονεις κ πηγα σε αλλους γιατρους αυτη τη φορα,ψυχολογο κ διαιτολογο.Με τον 1ο ολα καλα, ελα ομως που ειχα κ εχω ακομα το κολλημα μην παχυνω!
    Ο διαιτολογος μου εδωσε προγραμμα 800 θερμιδων κ το εκανα με μιση καρδια 4 μερες κ πηρα 3 κιλα!!!!Το παρατησα κ ξανα τα ιδια!
    Τωρα ειμαι 44 κιλα αν κ απο μερα σε μερα( αναλογα το ποσο γρηγορα μετα το φαγητο κανω εμετο) χανω κ παιρνω κιλα.Απο τα Χριστουγεννα κυμαινομαι 43-47.
    Η ζωη μου ειναι μαρτηριο..δε χαιρομαι τιποτα,δεν κανω τιποτα,μονο τρωω κ κανω εμετους, ειμαι μονιμως κουρασμενη κ αδυναμη κ σκεφτομαι τι θα φαω κ τι δε θα φαω.Παραλληλα περασα κ μια ασχημη χρονια οσον αφορα σχεσεις κ φιλιες κ ειμαι πολυ πεσμενη..Τιποτα δεν παει καλα κ φταιω εγω!!!
    Ανησυχω κ για την υγεια μου..Εχω υποκαλιαιμια κ ανεβασμενα λευκα κ ακομα δεν εχω αδιαθετησει 9 μηνες τωρα..
    Καθε μερα λεω οτι θα σταματησω αλλα..τιποτα!Το φαι εχει γινει εμμονη,εξαρτηση..Σε αρρωστο κ αηδιαστικο βαθμο!
    Θελω πολυ να κανω μια ουσιαστικη προσπαθεια,εστω αρχικα κοβοντας τα βουλιμικα,κ ας τρωω 100 θερμιδες τη μερα αλλα να μην τις βγαζω!
    Θελω να κανω οικογενεια,να τελειωσω τις σπουδες,θελω να ΖΗΣΩ!
    Η μεγαλη μου απορια κ αυτο μου με σταματαει ειναι το εξης.. αρχιζοντας ενα προγραμμα 500-800(οπως μου υπεδειξαν) θερμιδων, θα παιρνω (αποδεδειγμενα)μισο-1 κιλο τη μερα..ΟΚ.Ποτε ομως θα σταθεροποιηθω?που θα φτασω?δε θελω με τιποτα να ξεπερασω τα 55!! ειναι εφικτο? εσεις οσοι εχετε περασει απο αυτη τη φαση, δωστε μου τα φωτα σας! Πραγματικα βασιζομαι σε εσας ετσι που ειμαι αυτη τη στιγμη!δεν ξερω τι να κανω..
    Ευχαριστω κ συγνωμη για τα πολλα λογια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Μαιρη
    καλωσορισες και περαστικα σου
    εχω την εντυπωση οτι παρα την τεραστια ταλαιπωρια και δυστυχια που ζεις, προτεραιοτητα σου ειναι ΠΑΝΤΑ το να μη βαλεις κιλα..
    νομιζω οτι για να μπορεσεις να ξεφυγεις θα πρεπει να βρεις τροπο το να κανεις μοναδικο στοχο το να γινεις καλα..
    ειναι φσικο και λογικο να παχαινεις με τις 500-800 θερμιδες με αυτα στα οποια εχεις υποβαλλει τον οργανισμο σου.
    ο μεταβολισμος σου ειναι απορρυθμισμενος. εμπιστευσου τους γιατρους σου για οσο χρειαστει και μη κανεις αλλα πειραματα .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Μαιρη
    καταλαβαινω οσα περασες κ περνας δεδομενου οτι ειχα φτασει κ εγω μεχρι 37 κιλα με υψος 1,65..βεβαια δ ειχα βουλιμια αλλα εκανα αφαγια σχεδον κ ζουσα επι 1 χρονο περιπου με 400 θερμιδες τη μερα...πιστευω ειναι εφικτο οτι θελεις αρκει οπως ειπε κ η πολυ-γλυκια-για-να-ξεχαστει να θεσεις ως στοχο την υγεια σου κ οχι ενα οριο κιλων..με τη βοηθεια διατροφολογου πιστευω οτι θα ρυθμιστει ο οργανισμος κ ο μεταβολισμος σταδιακα κ μην ανησυχεις αλλα δ προκειται να παιρνεις μισο κιλο τη μερα εφ'ορου ζωης...ο οργανισμος προσαρμοζεται να καιει τις θερμιδες που του δινεις..εχει συγκεκριμενες ωρες που θα πεινασει αναλογα τη συνηθεια κ αντιστοιχα οταν δεν τον ταιζεις βρισκεται σε κατασταση οικονομιας κ φροντιζει να λειτουργουν τα κυρια οργανα του (ενας λογος που σταματησε κ η περιοδος σου)..εγω εχω φτασει τωρα τα 49-50 κιλα κ δ εχω δει περιοδο..θελω απλα να πω οτι θελει κοπο κ χρονο απο σενα ομως τιποτα δεν ειναι αναστρεψιμο αρκει να το θελεις εσυ...δεν ωφελει να τρεχεις σε ειδικους καθε ειδους αν δ εχεις αποφασισει να βοηθησεις η ιδια τον εαυτο σου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3
    εχετε δικιο, το ξερω οτι αν δεν παρω αποφαση να κανω καθε απαιτουμενη θυσια δε θα καταφερω τιποτα παλι. Σημερα δεν εκανα επεισοδιο, μετα απο πολλυυυ καιρο! Ειμαι πολυ αγχωμενη κ φοβαμαι. Κ η ειρωνια ειναι οτι εχω ανθρωουσ διπλα μου κ δε τους βοηθαω ν με βοηθησουν..
    εσυ smile002 σε ποσο καιρο πηρες αφτα τα κιλα,με τι ρυθμο? τι προγραμμα ακολουθεις? για την περιοδο παιρνεις τιποτα χαπια??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μαίρη,καλώς μας ήρθες!
    Χαίρομαι που είσαι εδώ κι ενδιαφέρεσαι για ανάλογες προσωπικές εμπειρίες,
    που έχεις ανθρώπους να σε στηρίξουν,
    μα κυρίως που αρχίζεις να κοιτάζεις κατάματα το πρόβλημα!
    Και τα παιδιά εδώ και οι ειδικοί μπορούν να σε βοηθήσουν εφόσον πραγματικά το αποφάσισες!
    Ό,τι ορίσεις προτεραιότητα(αριθμό σε ζυγαριά ή ζωή)θα το πετύχεις! Σου εύχομαι το καλύτερο!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    mairy 86 καλώς ήλθες!


    Τις επιπτώσεις της καθαρτικού τύπου βουλιμίας τις ξέρεις, φαντάζομαι.Τι μπορεί να προκαλέσει ο εμετός κτλ.Απλά ως παθών σε κάποιο βαθμό,θέλω να σου πω κάτι ειδικά για την υποκαλιαιμία:Ευθύνεται για καρδιακή αρρυθμία και πίστεψε με είναι αρκετά ψυχοφθόρα η διαδικασία των καρδιολογικών εξετάσεων.Γι 'αυτό όσο μπορείς παίρνε τις απαραίτητες θρεπτικές ουσίες για να μη μπεις στη διαδικασία να βασανιστείς με τίποτ' άλλα.

    Αναφορικά με την περίοδο και απ ότι έχω ακούσει, ( δεν είμαι και θήλυ ) η γυναίκα πρέπει να έχει κάποιο ποσοστό λίπους ( ίσως και περικοιλιακό ) ώστε να ρυθμίζεται η έμμηνος ρύση ( κάπου στο 17 % και άνω ). Οπότε μια γυναίκα των κιλών σου σίγουρα θα έχει κάποια μορφής διαταραγμένο κύκλο,είτε ολιγομηνόρροια,είτε κάποιου τύπου αμηνόρροια.

    Σχετικά με τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το σώμα σου και κατ επέκταση τον εαυτό σου, σίγουρα πρέπει να το ψάξεις μέσα σου, ίσως και με τη βοήθεια ενός ειδικού αν έχεις τέτοια δυνατότητα.Απλά ότι και να κάνει ο ψυχολόγος αν δεν είσαι δεκτική και έτοιμη να προσπαθήσεις για σένα, απλά θα συντηρείς το φαύλο κύκλο και ενδεχομένως να επιτείνεις και το πρόβλημα.

    Η μεγαλύτερη βοήθεια μας είναι η πίστη ότι θα τα καταφέρουμε να γκρεμίσουμε τη φυλακή μας...

    Καλή δύναμη!

  7. #7
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΙΡΗ86.
    ΣΕ Κ Α Τ Α Λ Α Β Α Ι Ν Ω ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!!!!!!!! ΕΙΜΑΙ 38 ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΜΕ ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΨΥΧΟΦΘΟΡΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 12 - 13. ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΤΟ ΚΥΚΛΟ: ΤΡΩΩ ΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ ΞΑΝΑΤΡΩΩ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΜΕΤΟ ΚΛΠ.
    ΕΓΩ ΒΓΗΚΑ ΕΝ ΜΕΡΗ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΥΤΗ ΜΕ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΤΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΜΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΣΚΟΤΩΣΕΙΣ. ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΩΜΗ ΚΑΙ ΒΙΑΙΗ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ : ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΛΕΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ κα. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΙ ΣΕ "ΤΡΩΕΙ" ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ.
    ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΟΛΑ. ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ. ΜΕΤΑ ΤΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΗΡΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ. ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΕΣΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ. ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΕΙ. ΝΑ ΤΟ ΘΥΜΑΣΑΙ ΑΥΤΟ. Ε Σ Υ Ε Χ Ε Ι Σ Τ Ο Ν Ε Λ Ε Γ Χ Ο!!!!!!!!!
    ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ ΠΙΟ ΗΠΙΑ ΜΟΡΦΗ ΟΛΑ. ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΒΙΑΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΟΣ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟΣΟ ΚΑΚΙΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ. ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΜΕ ΑΓΑΠΩ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.
    ΕΓΩ ΤΟ ΠΑΡΟΜΟΙΑΖΩ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ 'Η ΠΙΝΟΥΝ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΥΛΗΣΕΙΣ.
    ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ (ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ ΕΙΧΑ ΦΤΑΣΕΙ ΤΟΥΣ 15!!!! ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ) ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΖΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ. ΨΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ. ΘΕΩΡΟΥΣΑ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΑΝ 5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ. ΒΑΛΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙΣ.
    ΑΧ. ΚΛΕΑΝΘΗ ΟΤΑΝ ΜΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ. ΙΣΩΣ ΑΠΛΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΝΟΧΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΡΙΜΟ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΤΙ ΠΡΟΚΑΛΩ ΣΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΜΟΥ. ΟΤΑΝ ΠΟΝΑΩ ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ "ΛΥΤΡΩΘΩ". ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ. ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΗ, ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ, ΕΛΕΓΧΟΣ!
    ΜΑΙΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΤΟ ΕΛΠΙΖΩ ΔΕ ΓΡΑΦΕΙΣ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΤΟΣΩΝ ΧΡΟΝΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΕΛΓΞΕΙΣ ΤΩΡΑ. ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΤΟ ΑΠΟΚΟΥΜΠΙ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΒΑΡΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.
    ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΑΙΡΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    206
    Μαιρουλα,
    37 ημουν περυσι τον αυγουστο κ πηγα 43-44 καπου μεχρι τον οκτωβρη..ομως εκει με ξαναπιασε η "μανια" μου κ δ ηθελα να παρω αλλα...οποτε ξαναρχισα την αφαγια...μετα το μαρτη αποφασισα πως δεν παει αλλο κ εφτασα μεχρι τον ιουνιο τα 49.προγραμμα απο φιλη μας διατροφολογο οχι ομως αυστηρο..(τα κλασικα:καλο πρωινο πορτοκαλαδα στιμμενη,γαλα 1,5%,μπαρα all-bran κ κανενα κουλουρακι, μετα κανενα χυμο φυσικο κ μια μπαρα δημητριακων, μεσημεριανο φαγητο σπιτικο με 1 φετα ψωμι,σαλατα, απογευμα κανενα γιαουρτι η φρουτο κ βραδυ κατι ελαφρυ οπως σαλατα η γιαουρτι η γαλα με δημητριακα γιατι δεν αντεχει ακομα το στομαχι μου το βραδυ το φαγητο κ επειδη εκ των υστερων λογω προγραμματος στο σχολειο τα ωραρια δεν ευνοουσαν τα 5 (μικρο)-γευματα που κανω τωρα.)σκεψου ομως οτι συχνα λογω απορρυθμισμενου μεταβολισμου ο οργανισμος οταν αποφασισουμε να τον ταϊσουμε κ ενω ηταν σε περιοδο ασιτιας, πολλες φορες κανει καταβολισμο, δηλ.καιει πολυ γρηγορα κ ειναι δυσκολο να παρεις.αυτο μου ειχε τυχει αρκετες φορες κ γι αυτο δ μπορω να σου πω με ποιο ρυθμο.υπολογισε γυρω στα 2 κιλα το μηνα να επαιρνα.

    Για την περιοδο ειχα παρει Primolut Nor (προγεστερονη) το Νοεμβριο χωρις να δω καθολου αποτελεσμα!Βεβαια τοτε δ ετρωγα κ σωστα κ ειχα παρει συμφωνα με τη γυναικολογο μου 8 χαπια σε 2 μερες, ενω η συνηθης δοσολογια ανερχεται στα 10 χαπια σε 5 μερες.Οποτε ενδεχεται να μη προλαβε ο οργανισμος να αντιδρασει.Πηγα κ για υπερηχογραφημα κ εδειξε οτι ειναι ολα κανονικα (εκτος απο εναν υμενα που εχει εμφανιστει αλλα δ παιζει ρολο).Μου ειπαν να μου δωσουν αντισυλληπτικα η καποια φυτικη ορμονη.Θα παω την Τριτη ξανα να μου πουν π θα δουν κ τις αλλες εξετασεις (οσο γι αυτες, ενα σωρο!)Παντως ειμαι αντιθετη σε καθε μορφη φαρμακου για την περιοδο.Πρεπει να ειναι φυσικη κ οχι τεχνητη κ αυτο θα γινει, οταν ο οργανισμος ξαναμπει σ ενα ρυθμο κ αντιληφθει οτι μπορεις να κανεις παιδια χωρις κινδυνο, γιατι οταν νιωθει οτι εισαι αδυναμη τοτε απο μονος του αποτρεπει κατι τετοιο για να σε προστατεψει!Δεν εχει νοημα να παρεις χαπια κ να εχεις περιοδο καθε μηνα, αν δεν ειναι απο τον οργανισμο.Τελος, μου ειπαν οτι θελει να σταθεροποιηθεις στα κιλα που ησουν οταν ειχες για 4-7 μηνες συνηθως μεχρι να ξαναερθει!

    Ελπιζω να βοηθησα λιγο.Φιλια!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3
    παιδια μολις επεστρεψα Αθηνα, ελειπα λογω υποχρεωσεων κ τωρα διαβασα τις απαντησεις σας. Σας ευχαριστω παρα πολυ!
    ολες αυτες τις μερες δεν αλλαξε τιποτα γιατι ημουν στο τρεξιμο κ ειχα αναγκη να φαω...κ οταν τρωω παραπανω απο αυτο που το "αρρωστο" μυαλο μου θεωρει "σωστο"..ξερετε την καταληξη...
    Δεν ειμαι σε θεση να κανω ψυχοθεραπεια τωρα,αλλα νομιζω πως εσεις με βοηθατε κ παιρνω δυναμη!
    Ξερετε καποιο διατροφολογο ειδικευμενο στη βουλιμια?
    Ζαιρα, αυτη την παρομοιωση με τα ναρκωτικα τη σκεφτομαι κ εγω συχνα..τυχαινει συχνα να κανω μεταμεσονυχτιες εξορμησεις ψαχνοντας ανοιχτα φαγαδικα ή εστω περιπτερα να αγορασω φαγητο το οποιο τρωω γρηγορα κ με λυσσα στο δρομο κ στο δωματιο μου κρυφα.
    Λεω σους δικους μου οτι παω μια βολτα ή για τσιγαρα αφου εχω φαει σπιτι κ παω να βρω κι αλλο φαγητο,πιο παχυντικο κ νοστιμο,αφου αυτοι προσπαθωντας ν βοηθησουν γεμιζουν το ψυγειο με λαιτ κ υγεινα πραγματα(τα οποια τσακιζω εξισου λαιμαργα)!
    Τυχαινει ακομα να αναβαλλω ραντεβου κ εξοδους γιατι προτιμω να μεινω μονη, εγω, το φαγητο κ η τουαλετα,ενω αλλες φορες το κανω απο βαρεμαρα ή για να μην κανω κατι αλλο,οπως διαβασμα..
    λοιπον αυριο λεω να βαλω ενα μικρο στοχο,αυριο δεν θα αυτοκτονησω ακομα μια φορα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    χμ .... αυτο το γεμιζουν με λαιτ προιντα το ψυγειο ,αρκετα περιεργο μου φαινεται ,αν και η ανορεξια και η βουλιμια εμφανιζεται σε αυστηρες ,υπερπροστατευτικες οικογενειες ,ελπιζω να μην σε αναγκαζουν οι αλλοι να συμπεριφερεσαι ετσι.Ομως ειναι πραγματικα ασχημο αν καποιος ή καποια ειναι αναγκαζμενη ειτε μεσο οικογενιας ειτε εξαιτιας καποιας σχεσης να μεταβαλει το βαρος του ωστε οι αλλοι να ειναι ικανοποιημενοι απο το ιδιο.φυσικα μπορει να κανω και λαθος.
    "καταναλωνα αλκοολ ως φοιτητρια αρκετα συχνα" και εδω χμ.. δεν λεω και εγω καταναλωνω αλκοολ ,αρκετο θα ελεγα κιολας ,αλλα μια ερωτηση θα σου κανω ,καταναλωνες αλκοολ για να εισαι λιγοτερο ντροπαλη,να εισαι πιο ανετη με τους αλλους?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    thessaloniki
    Posts
    41
    Μαίρη γεια σου είμαι η κική μια πρώην βουλιμική που το έζησε στο πιο έσχατο σημείο και κατάφερε να ξεφύγει. Έχω γράψει 2 άρθα στις προσωπικές εμπειρίες. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά. Θα βρεις πολλά κοινά μας σημεία! Δε θα βρεις τη λύση μετρώντας θερμίδες σας λογιστής?.ξέρω! έχεις ένα χαρτάκι και πριν φας κάτι κάνεις υπολογισμούς να δεις πόσες θερμίδες μπορείς να φας?..είχα κι εγώ πολλά τέτοια χαρτάκια?.χαρτάκια και ζυγαριές?όσο το σκέφτεσαι τόσο διογκώνεις το πρόβλημα μέσα στο μυαλό σου! Κάτι άλλο σε βασανίζει και ξεσπάς στο φαγητό! Είμαι σίγουρη ότι γνωρίζεις την αιτία που σε κάνει να πέφτεις αλλά σου είναι δύσκολο να την αποδεχτείς. Αυτή όμως είναι η μόνη λύση! Να αποδεχτείς αυτό που σε απασχολεί και αν δεν μπορείς να το αλλάξεις απλά να συμβιβαστείς και να το προσπεράσεις και να πας για τα καλύτερα. Σκίσε τα χαρτάκια σου και πέτα τις ζυγαριές. Γέμισε τη ζωή σου με όμορφα ενδιαφέροντα! Ανακάλυψε τα ταλέντα που σαν άνθρωπος έχεις! Γράψε μουσική, στίχους, κάνε κάποιο άθλημα, μπες σε κάποιο σύλλογο που θα ήθελες! Κάνε αυτό που θέλεις ΕΣΥ και ΟΧΙ οι γύρω σου !Μέσα από τα ενδιαφέροντα αυτά θα ανακαλύψεις τον εαυτό σου και θα μάθεις να τον αγαπάς! Κάνεις εμετούς γιατί με αυτόν τον τρόπο εκδικείσαι τον εαυτό σου και κάτι που έκανε ή για κάτι που δεν έκανε ή για κάτι που θέλουν οι άλλοι να κάνει .βρες αυτό το κάτι και νίκησέ το! Σίγουρα έχεις πολλά όμορφα πράγματα στη ζωή σου, σίγουρα έχεις τα δικά σου χαρίσματα! Μη ζεις με αυτά που δεν έχεις! Ζήσε με όσα έχεις και αγάπησε τα! Ζήσε την ηλικία σου όπως πρέπει πριν περάσουν τα χρόνια και νιώσεις ότι δεν έζησες! Έζησα το ίδιο πρόβλημα από τα 16 μέχρι τα 21 σε πολύ ακραία σημεία και ξέφυγα τελείως από αυτό κοντά στα 25. δεν έζησα την ηλικία μου όπως έπρεπε! Ακόμα και στην πενταήμερη του σχολείου έμενα μέσα στο ξενοδοχείο για να κάνω εμετούς. Από εκείνες τις ηλικίες δεν έχω να θυμάμαι τίποτα παρά μόνο εμετούς. Δεν έχω σχολικές αναμνήσεις λες και δεν έζησα αυτό το κομμάτι μου! Σήμερα είμαι 29 και προσπαθώ να γεμίσω αυτά τα κενά με τρόπο που φαίνεται στους άλλους ανώριμος. Μη το κάνεις κι εσύ αυτό! Μη σπαταλάς το δώρο που λέγεται ζωή! Ότι και αν σου συμβαίνει η ζωή είναι δώρο και τα δώρα τα προσέχουμε! Έχεις ακόμα το πρώτο δώρο που σου χάρισε ο φίλος σου! Το έχεις κάπου καλά φυλαγμένο μη χαλάσει! Με τον ίδιο τρόπο να προσέχεις και το δώρο της ζωής! Αγάπησε τον εαυτό σου , τις ευαισθησίες σου, τα λάθη σου, τις επιτυχίες σου , τις αποτυχίες σου! Αγάπησε όλα τα κομμάτια της ζωής σου! Κοίταξε ένα παιδικό σου άλμπουμ , πρόσεξε τη ζωντάνια που βγάζει το βλέμμα σου ! θα καταλάβεις ότι δε σου αξίζει αυτό που περνάς! Όταν ήσουνα παιδί δεν είχες ονειρευτεί κάτι τέτοιο! Να κοιτάς συχνά αυτή τη φωτογραφία και να προσφέρεις τα καλύτερα σε αυτό το παιδί ακόμα και αν έχει πια μεγαλώσει! Του αξίζει κοπέλα μου! Σε νιώθω τόσο πολύ κοντά μου?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •