ποτα και καλοκαιρι!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    ποτα και καλοκαιρι!!

    καλησπερα σε ολους!μηπως ξερει κανεις ποια ποτα εχουν τις λιγοτερες θερμιδες?????

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Βασικά οποιαδήποτε ανάμιξη αλκοολούχου ποτού με αναψυκτικό ( έχουν μεγάλη ποσότητα ζάχαρης ) κάνει το σύνολο μια...θερμιδική βόμβα.Δηλαδή να προτιμάς ποτά που δεν έχουν μέσα κάποιο ανθρακούχο ( εκτός και αν είναι light ).


    Κοίταξε αυτό: http://www.eatnfit.gr/article.php?id=63 . Θα σε καλύψει, μάλλον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Κλεάνθη, εγώ προτιμώ το campari με σόδα τώρα το καλοκαίρι και συνήθως όταν βγώ του δίνω και καταλαβαίνει.
    Δηλ. δεν σταματάω μόνο στο 1ο, πίνω 2-3.
    Ξέρεις αν αυτό έχει πολλές θερμίδες;;

  4. #4
    Γειά σε όλους
    ( νέο μέλος )
    Δεν πίνω πολύ και συχνά και δεν είμαι ειδικός αλλά γενικά τα "διαφανή" ποτά είναι καλύτερα από τα υπόλοιπα.
    Μπορείς να αποφεύγεις να τα ανακατεύεις με κάτι που έχει ζάχαρη - αναψυκτικό-
    Μια ιδέα είναι μια ελαφριά βότκα με φυσικό χυμό πορτοκάλι και όχι πορτοκαλάδα.
    Τα αλκοολούχα άγλυκα ποτά -διαφανή- κάνουν τον οργανισμό να κάψει τις μισές τους θερμίδες. Οι άλλες μισές όμως γίνονται λίπος άμεσα.
    Για το καμπάρι σόδα δεν ξέρω αλλά η σόδα από μόνη της ευννοεί την κυταρίτιδα κλπ.
    Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν παντού σερβίρουν μπύρα χωρίς αλκοόλ - εντελώς free- .
    Είναι μια καλή ιδέα για όλη την ημέρα.
    Είναι πολύ καλύτερη από αναψυκτικά καθώς και τα light είναι μια καταστροφή, και σου κάνει και δέρμα μαλλί νύχι δέρμα κούκλα λόγω βιταμινών Β.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Καλώς ήρθες daBubbleBlue,

    Εχω 3 απορίες πάνω σε αυτό που έγραψες:

    1. Τα αναψυκτικά "zero" είναι κι αυτά το ίδιο καταστροφικά όπως τα light? Μιλάω πάντα για κατανάλωση 1 τέτοιου αναψυκτικού την εβδομάδα ίσως και πιό αραιά. 1 ανα δεκαήμερο.

    2. Το φυσικό ανθρακούχο νερό (κορπή, σάριζα κλπ) είναι το ίδιο κακό με τη σόδα?

    3. Λές ότι η μπύρα χωρίς αλκοόλ κάνει καλο σε δέρμα, μαλλί και νύχι λόγω βιταμινών Β. Παχαίνει όμως λιγότερο απο την κανονική μπύρα? Μπορούμε να πίνουμε 1-2 τέτοιες την εβδομάδα χωρίς τύψεις?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    Τα αλκοολούχα άγλυκα ποτά -διαφανή- κάνουν τον οργανισμό να κάψει τις μισές τους θερμίδες. Οι άλλες μισές όμως γίνονται λίπος άμεσα.
    Για το καμπάρι σόδα δεν ξέρω αλλά η σόδα από μόνη της ευννοεί την κυταρίτιδα κλπ.

    καλημερα σε ολους .επειδη χτες τα ηπια ας πουμε μερικα πραγματα για το αλκοολ
    αυτο για τα διαφανη αγλυκα ποτα οτι καινε δηθεν τις θερμιδες δεν ισχυει.βοτκα ουισκι παχαινουν το ιδιο και μην περιμενετε το σωμα σας να καταλαβει οτι πριν απο λιγο ηπιατε κατι διαφανη και αγλυκο.ομως τα ποτα που εχουν φυσικο χρωμα !! οχι τεχνιτο πχ ουισκι περιεχουν αντιοξειδωτικα ,αρα καλιτερα ουισκι παρα βοτκα .το αλκοολ εχει θερμιδες και μαλιστα πολλες ,ας δουμε αυτο 1 γρ λιπους δινει 9 θερμιδες ,1 γρ αλκοολ 7 θερμιδες ,1 γρ υδατανθρακα 4 θερμιδες και 1 γρ πρωτεινης 4 θερμιδες.βλεπουμε λοιπον οτι μετα το λιπος το αλκοολ ερχεται απο την αποψη θερμιδων.απο τα ποτα αυτα που παχαινουν λιγοτερο ειναι μπυρα και κρασι ,γιατι περιεχουν λιγη ποσοτητα αλκοολ περιπου 5%.οταν λενε για καταναλωσει 1 ποτηρι αλκοολ την ημερα για τις γυναικες ενοουν 1 ποτηρι κρασι ή μπυρα ή 1 σφυνακι αλκοολ .αν η μπυρα κανει καλο ?ναι βοηθα και την λειτουργεια του νεφρου περιεχει οξαλικα ,εχει καποια αντιοξειδωτικα ,προστατευει απο οπως λενε και απο εγκεφαλικα.σε περιπτωση που ειστε σε διαιτα μην βαζεται αναψυκτικα περιπου ετσι βαζεται αλλες 80 θερμιδες στο ποτο σας.τελικα αυτο που λενε για την κυταρριτιδα δεν ισχυει .απλα πρεπει επιτελους να καταλαβεται οι γυναικες οτι η κυτταριτιδια ειναι ενα φυσικο αποτελεσμα της φυσεως σας.ειναι ορμονικο ζητημα, ο αντρες δεν εμφανιζουν τοσο πολυ μιας που η τεστοστερονη που εκκρινουν τους προστατευει απο την δημιουργια κυταριτιδας.σοδες δεν κανουν κακο ,εκτος αν εχετε ΓΟΠΝ γαστροεισοφαριγγικη παλινδρομιση οποτε απαιτηται περιορισμος.δεν παχαινουν γιατι το νερο δεν εχει θερμιδες και φυσικα ουτε το ανθρακικο που περιεχει παχαινει.
    οσο αναφορα το καμπαρι σοδα αυτο που ξερω στα σιγουρα ειναι οτι καταναλωση 2 ποτων δεν το πιανει το αλκοολτεστ.χι χι χι
    οποτε 1 ΠΟΤΗΡΙ κρασι ή μπυρα οχι μπουκαλι και απο τα καθαρα 1 σφυνακι ,σε αυτη την ποσοτητα κανει καλο .

  7. #7
    Δεν είμαι ειδικός
    Το έχω όμως παρατηρήσει σε μένα την ίδια επί χρόνια.
    Αν και είμαι γλυκατζού - σιγά μην ήμουνα- δεν μου αρέσουν τα γλυκά ποτά.
    Αν είμαι νηστική το βράδυ και πιω 1-2 βότκες την επόμενη μέρα η ζυγαριά θα είναι πιο κάτω.
    Για τις θερμίδες αναφέρομαι σε όλα τα ποτά με την προϋπόθεση οτι δεν ε΄χουν αναμειχθεί.
    Δεν πολυξέρω για τα zero αλλά ξέρω οτι γλυκαντικά = ζάχαρη όταν κατανώλωνται επι μακρον και άσε που έχουν γενικώς κάτι ύποπτα που δεν τα ξέρω τι είναι.
    Αυτό για το αλκοόλ το έγραψα εώ το έχω διαβάσει πολλάκις σε έγριτη βιβλιογραφία αλλά δεν μπορώ να δώσω λεπτομέρειες.
    Το οτι οι bubbles στα ποτά ευννοούν την κυταρίτιδα και την τοπική κατακράτηση υγρών και λίπους πάλι δεν είναι δικό μου.
    Αν παχαίνει η μπύρα χωρίς αλκοόλ, τι να πω, μάλλον ναι όταν τη βαζουμε καπάκι σε ένα επιβαρυμένο ήδη μενού.
    Αν όμως πρέπει να πιούμε "κάτι" καλύτερα αυτό παρά αναψυκτικό.
    Εννοείται οτι όλα αυτά είναι εκτός θέματος αν κάποιος ακολουθεί συγκεκριμένο και αυστηρό μενού όπως εγώ καλή ώρα.
    Ναι, το ομολογώ ! έφτασα να έχω τόσα κιλά όσα δεν είχα ποτέ στη ζωή μου.
    Αν θέλετε να μάθετε πως, θα σας πω :s
    Και τώρα που συνήλθα και μου ήρθε το μυαλό στο κεφάλι τρέχω και δεν φτάνω.
    ʼντε στην υγειά μας ( με νεράκι παγωμένο και εμφιαλωμένο )

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    το πινω και δεν τρωω ή διατηρει ή και αδυνατιζει.το πινω και τρωω παραλληλα αυτο παχαινει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    160
    Originally posted by alex1970
    ..........................οσο αναφορα το καμπαρι σοδα αυτο που ξερω στα σιγουρα ειναι οτι καταναλωση 2 ποτων δεν το πιανει το αλκοολτεστ.χι χι χι
    ..............................
    Αυτό είναι τρομερά χρήσιμη πληροφορία για μένα !!!!
    χα χα χα χα

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    6
    τζιν με στημένο λεμόνι ή ένα ποτήρι λευκό κρασί με σόδα ( για να φαίνεται περισσότερο!!) ! Μου το συνηστούσε κάθε διαιτόλογος που είχα επισκεφτεί!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    532
    Εμένα πάντως η διαιτολόγος μου είπε perrie με λεμονάκι ? (μπλιαχ)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •