ΝΕΥΡΑ...ΝΕΥΡΑ..ΝΕΥΡΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    ΝΕΥΡΑ...ΝΕΥΡΑ..ΝΕΥΡΑ

    Δεν ξερω αν φταει το οτι εχω κιλα παραπανω απο το κανονικο...η καποια πραγματα τα οποια μου συμβαινουν/μου ειχαν συμβει!
    πραγματικα εχω τρελα νευρα καθε μερα σχεδον ολη μερα!Μπορει και χωρις λογο μερικες φορες αλλα μπορει και για ασημαντο λογο...(οχι δεν ειναι να αδιαθετησω..)
    το θεμα ειναι πως ποτε δεν ημουν ετσι...μετα απο κατι που εζησα εγινα ετσι!
    ειχα παει και σε ψυχολογο αλλα δεν μου εκανε κατι!
    μπορω ομως να πω πως εχω ξεπερασει αυτο που περασα απλα το μονο που απομεινε ειναι τα νευρα!

    σκεφτομαι σοβαρα να ξεκινησω τα ηρεμιστικα...!

  2. #2
    MPA DE THA S SINISTOUSA T IREMISTIKA...IPARXEI KINDINOS ETHISMOU GENIKA NA T APOFEUGEIS OSO MPOREIS T FARMAKA.T NEURA EINAI I ANTIDRASI TOU ORGANISMOU S SE KATI POU DE PAEI KALA..ESI TO KSEREIS AUTO..AN OPOS LES TO EXEIS KSEPERASEI TO PROVLIMA EGO THA S PROTINA NA VREIS KATI N TA EKTONOSEIS...EKTOS APO TO FAGITO VEVEA!!!XAXAXA DE SIMFEREI!!!!GIMNASTIKI ,KAPOIA ASXOLIA I XOMPI POU THA SE EKTONONEI APO TA NEURA KAI THA SE IREMEI.AN EISAI ENERGITIKOS TIPOS MPOREIS NA VGAZEIS TA NEURA S SE ENA SAKO TOU BOX(POLI APOTELESMATIKO PISTEPSTE ME) ALLIOS AN THES IREMIA XALAROSI GIMNASTIKI OPOS GIOGA I PILATES THA SE ANAKOUFISOUN...DOKIMASE DEN EXEIS KATI NA XASEIS KAI ASE TA FARMAKA MAKRIAAAAAA!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    karamelitsa
    υπαρχει μονο ενας κανονας σε αυτο το φορουμ, κι αυτος ειναι να γραφουμε ελληνικα.
    μη μας ταλαιπωρεις με τα γκρικλις σου σε παρακαλω, νομιζω οτι εχεις πολλα ενδιαφεροντα ν μας πεις, αλλα κανε τον κοπο να πας σε ενα σαιτ να κατεβασεις ελληνικες γραμματοσειρες αν δεν εχεις,ειναι θεμα λειτουργιας του φορουμ αλλα και διευκολυνσης δικης μας....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    φατσουλα
    νομιζεις οτι και το θεμα που εχεις με τις διατροφικες διαταραχες εχει καποια σχεση με τα γεγονοτα της ζωης σου που ανεφερες?
    μου κανει εντυπωση που ο ψυχολογος θεωρει οτι τελειωσε το θεμα σου με τα γεγονοτα αυτα,μιας και το θεμα του θυμου που μας αναφερεις ειναι πολυ καθαρη ενδειξη οτι δεν ειναι ετσι ταπραγματα...μηπως θα επρεπε να επιμεινειςκι αλλο με την θεραπεια σου?

  5. #5
    Φατσούλα...
    Τα νεύρα όπως είπε και η καραμελίτσα σου υπενθυμίζουν ότι δεν έχεις ξεπεράσει ακόμα το ζήτημα τελείως.. Ή μπορεί τώρα να βγαίνει αυτό το πράγμα απο τον οργανισμό σου, που είναι καλό. Αν πιστεύεις ότι με τα νεύρα σου πληγώνεις αυτούς που αγαπάς, κρατήσου λίγο πριν εκστομίσεις κάτι που θα τους προσβάλλει.. Μέτρα μέχρι το 10 απο μέσα σου. Σκέψου γιατί σε εκνεύρισαν και αν είχες δίκιο πες το με ήρεμο τρόπο αργότερα!

    Ψυχολόγους εγώ προσωπικά δεν συνιστώ. Πρέπει να είναι πολύ καλός αυτός που θα πας. Εγώ πήγαινα σε ψυχολόγο γιατί είχα κατάθλιψη και τάσεις αυτοκτονίας επειδή είχα ζήσει ένα τραυματικό γεγονός στα παιδικά μου χρόνια κι αυτός μου είπε να μην του τρώω τον χρόνο με "τα προβληματάκια μου". Όταν το είπα αυτό βέβαια στον ψυχίατρο που με ανέλαβε κατόπιν είπε ότι θα τον καταγγείλει. Θέλω να σου πω ότι οι περισσότεροι ψυχολόγοι έχουν βαρεθεί τη δουλειά τους και αν δεν θέλουν να σε βοηθήσουν εφαρμόζοντας τις τεχνικές της ψυχολογίας θα σε κάνουν πιο σκατά κι απ'ότι ήδη είσαι.

    Τα φάρμακα δεν κάνει να τα ξεκινάμε για μηδαμινούς λόγους. Αν όμως είσαι μές στα νεύρα πάνω απο κάτι μήνες που ξέρεις μπορεί και να σε βοηθήσουν αρκεί να σε παρακολουθεί ο γιατρός για να τα πάρεις και να τα σταματήσεις με ασφάλεια. Γενικα όλα τα φάρμακα είναι επικίνδυνα στα χέρια ατόμων που δεν είναι οργανωμένα ή τα υπερεκτιμούν/ υποτιμούν.

    Ελπίζω να σε βοήθησα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Κατά κάποιον τρόπο βρίσκομαι κι εγώ σε μόνιμη, νευρικά φορτισμένη, κατάσταση.Σίγουρα σε αυτό βοηθά και το περιβάλλον μου, αλλά κατά κύριο λόγο πιστεύω ότι έτσι εκτονώνεται η συσσωρεύμενη , ενέργεια που έχω μέσα μου.

    Ασφαλώς και η λύση μου είναι να διοχετεύω την ενέργεια μου σε δημιουργικές δραστηριότητες,ενώ και η μεγαλύτερη συναναστροφή με ανθρώπους ( ανταλλαγή απόψεων κτλ ) με βοήθησε αρκετά.

    Εύχομαι να βρεις τι είναι αυτό που σε κάνει να είσαι σε ένταση.Δούλεψε λίγο με τον εαυτό σου...

  7. #7
    Συγκινήθηκα με τις απαντήσεις σοβαρά!!
    Βασικά τον ψυχολόγο τον σταμάτησα εγώ για τον λόγο πως ενιωθα πως δεν μου κάνει τίποτα!
    (ήταν με την ασφάλεια μου ίσως γι αυτό...)
    Μήπως θα επρεπε να παω και να τα σκάσω για να νιώσω πως κάτι γίνεται?
    Το οτι κάποια περίοδο της ζωής μου έφτασα στα 100 κιλά ήταν απο το ποτό το οποίο με "εκανε" να ξεχνάω την πραγματικότητα! Ήμουν 17 χρονών τότε που έπαθα οτι επαθα και πέρα απο αυτό είχα τσακωθεί με την κολλητή μου και μόλις είχα χωρίσει πάνω που ήταν να αρραβωνιαστω!τελοσπάντων και παράτησα την σχολή μου μόνο και μόνο για δουλέψω για να ξεχαστώ...!Κι όμως το μόνο που είχα καταφέρει ήταν να καταστρέψω τον εαυτό μου!Έκανα 2 απόπειρες... αυτοκτονίας και μετά πάλι σε ψυχολόγο αλλα και πάλι τίποτα!
    Όταν γνώρισα το αγόρι μου τοτε ψιλο συνήλθα αλλα παρέμειναν τα νεύρα!
    θέλω να ηρεμήσω γιατι ναι όντως πληγώνω άτομα... οχι επειδή στα νεύρα μου λεω πράγματα που δεν πρέπει αλλα με αυτή την καταστάση γενικά που είμαι μονίμως φορτισμένη.

  8. #8
    Φατσούλα κι εγώ στα 17 έφτασα στα πρόθυρα αλκοολισμου (πέραν δε του ότι πήρα 15 κιλά). Το ποτό μού είχε γίνει ανάγκη, γιατί μ'αυτό ξεχνούσα ό,τι με βασάνιζε. Μέχρι που ερχόταν το πρωί με hangover και ενοχές για ό,τι είχα κάνει την προηγουμένη (δεν τα ξεχνούσα όσο κι αν είχα πιει). Ο γιατρός μου είπε πως το αλκοόλ είναι καταθλιψιογόνο και πάνω που είχα ήδη κατάθλιψη με έκανε ένα άτομο που απλά περίμενε να πεθάνει.
    Αφού λοιπόν έχουμε παρόμοιο παρελθόν θα σου συμβούλευα να αλλάξεις τακτική με τους γιατρούς, να κάνεις μία καλή έρευνα και να βρείς κάποιον καλό. Μην παρατήσεις αυτό το θέμα έτσι απλά. ʼλλωστε το ότι δεν σου έκανε τίποτα ο ψυχολόγος δεν είναι αιτία να τον αφήσεις. Η επίσκεψη στον ψυχολόγο δεν μας κάνει καλύτερους άνθρωπους. Απλά αυτός ως ειδικός προσπαθεί μαζί μας να κοιτάξουμε τα βαθύτερα αίτια των προβλημάτων της ψυχής μας, μας κάνει ερωτήσεις ή σχόλια που ίσως μας βοηθήσουν. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να κρατήσει απο ένα χρόνο έως και 10. Δεν είναι χάπι που τα διορθώνει όλα...
    Και στο συμβουλεύω γιατί κάποιος που αγγίζει τα όρια του εθισμού όσο κι αν ταλαιπωρείται τότε στη ζωή του σημαίνει ότι έχει δυσκολία στο να αντιμετωπίζει τα προβλήματά του. Και μία τέτοια δυσκολία δεν ξεπερνιέται απο τη μία μέρα στην άλλη.. Ξέρω και σου λέω...

  9. #9
    i karol exei megalo dikio iparxei mia lanthasmeni antilipsi gia ti xrisimotita kai ti xristikotita tou psixologou...o psixologos leitourgei kirios os enas kathreftis ton sinesthimaton mas ton fovion mas kai genika tis prosopikotitas mas.mesa apo tis sinedries prospathei na mas kanei na gnorisoume ton eauto mas,pragmata pou mas enoxloun kai asineidita ta apothoume gia na mi ta antimetopisoume.ena allo pleonektima einai oti de mas gnorizei einai antikeimenikos oi filoi kai oi siggenois distixos oso kai na mas agapoun den einai.iparxei i exemitheia.tora apo tin alli pleura den einai oloi oi psixologoi katalliloi kai auto provlimatizei kai emena oso skeftomai na episkeftho kapoion.kala de tha anafertho kan gia to sxoleio tou psixologou tis karol gia ta provlimatakia...prosopika ntrepomai pou enas tetoios anthropos pire ptixio apo ti sxoli mou giati to na apofasiseis na gineis psixologos einai megalo vima,edo milame gia anthropines psixes pou exeis sta xeria s de paizoume me auta t pragmata

  10. #10
    Σκέφτομαι πάντως ότι το group therapy ίσως να έχει καλύτερα αποτελέσματα. Τουλάχιστον σε μένα. Το σκέφτομαι καιρό τώρα να πάω κάπου και να γραφτώ. Αυτά είναι πιο φτηνά; Έτσι πρέπει, λογικά.
    Ο ψυχολόγος που είχα καθόταν και κοιτούσε τον τοίχο όσο εγώ μιλούσα και έλεγε "ναι...ναι". Μία φίλη μου που πήγε σε μία κοπέλα ψυχολόγο (και μάλιστα του δημοσίου) μου είπε πως οι συνεδρίες στηρίζονταν αποκλειστικά στο διάλογο και πως αυτή η γιατρός της έκανε συνέχεια ερωτήσεις και της έβαζε κάθε τόσο μία μικρή ασκησούλα να κάνει (πχ. να μην καπνίσει για 3 μέρες ή να πάει τουλάχιστον 3 μακριές βόλτες σε μία βδομάδα). Έτσι η φίλη μου όχι μόνο βγήκε απο τη δίνη της ανορεξίας (με 1.85 ύψος είχε φτάσει 48 κιλά) αλλά τώρα έχει μία πολύ υγιεινή και χαρούμενη ζωή. Ήθελα κι εγώ να έχω τέτοια τύχη μα δεν μπορούσα γιατί σπουδάζω στο εξωτερικό και δεν γίνεται να είμαι πιστή στις συνεδρίες μου (εξ' ου και τα group therapy).
    Όπως και να έχει, θεωρώ ότι κάθε άνθρωπος έχει ανάγκη απο διαφορετική αντιμετώπιση και πρέπει να δει τί του προσφέρεται και να το διαλέξει. Στην Φατσούλα δλδ ίσως να ταιριάζει το group therapy κι όχι ο ψυχολόγος. Εγώ εγκυκλοπαιδικά, άλλαξα έναν ψυχολόγο, δύο ψυχιάτρους και δύο θεραπείες με αντικαταθλιπτικά. Τελικά το μόνο που μου έκανε καλό είναι πως με έπιασε το πείσμα αφού κανένας απο αυτούς τους ειδικούς δεν είχε τη διάθεση να ασχοληθεί με κάποιον που είχε τόση ανάγκη. Έτσι είπα να βρω μόνη μου τα μέσα για τη γιατρειά μου.
    Πάντως να πω ότι τα αντικαταθλιπτικά μου έκαναν απίστευτο καλό βιοχημικά τουλάχιστον. Οπότε να μην τα απορρίπτουμε τόσο εύκολα. Τι εννοώ, μου έφυγαν αυτά τα συμπτώματα της κατάθλιψης, η συνεχής υπνηλία, η αϋπνία, η υπερυπνηλία (έχω κοιμηθεί και 23 ώρες σερί), η αδιαθεσία, τα πολλά νεύρα ειδικά το πρωί (μου είπε ο γιατρός πως τώρα πια η ιατρική τα νεύρα το πρωί δεν τα σχετίζει με εθισμό στην καφείνη αλλά με την κατάθλιψη), οι σκέψεις αυτοκτονίας και ο πόνος στο στήθος όταν σκεφτόμουν με ενοχές! κλπ κλπ :)

  11. #11
    δεν μπορώ να πω πως η ψυχολόγος μου δεν ενδιαφέρθηκε οπως στην περιπτωση της Καρολ!
    απλά ένιωθα πως δεν καταφέρνει κάτι...ύστερα δεν πήγαινα τόσο συχνά όσο έπρεπε γιατί πιστεύω πως έπρεπε να πηγαίνω πιο συχνα.
    Δηλαδη οι επισκέψεις που έκανα ήταν 1 φορά τον μήνα....!!(και αυτο επειδη τοτε μπορουσε να με δει...)!
    Σχετικά με αυτό που λες Καρολ για τα αντικαταθλιπτικά... μπορώ να πω πως εχω η αυπνια η υπερυπνηλια... (τι 23 ωρες σερι...σε εχω ξεπερασει.. ηταν μια εποχη που κοιμηθηκα 2 μερες συνεχομενες... και διεκοψα τον υπνο μου για 1 ωρα... πλεον ευτυχως δεν μπορω να πω πως το εχω αυτο. το μονο που εχω ειναι να μην μπορω να κοιμηθω αλλα αυτο νομιζω πως οφειλεται απο την υπερενταση της δουλειας..) αλλα εχω την αδιαθεσια και τα νευρα το πρωι και οχι μονο.
    Οι σκεψεις αυτοκτονιας μου εχουν φυγει ευτυχως.
    Σχετικα με τα group therapy μηπως γνωριζεις κατι παραπανω να με ενημερωσεις?

  12. #12
    Σχετικά με τα group therapy δεν γνωρίζω πολλά. Ξέρω πάντως ότι όλη η ιστορία με τους ιδιωτικούς γιατρούς κοστίζει και είναι και ανασφαλής γιατί δεν ξέρεις που θα πας.
    Επίσης για τα group therapy και να μάθω δεν νομίζω πως θα μπορέσω να σε βοηθήσω γιατί θα ψάξω να βρω στο εξωτερικό όπου σπουδάζω.

    Τώρα για τα συμπτώματα της κατάθλιψης ψάξε και στο ιντερνετ πχ. στο ιατρονέτ και κοίτα. Αν έχεις παραπάνω απο τα μισά που θα πει τότε ίσως και να έχεις κατάθλιψη. Η κατάθλιψη μπορεί να είναι και ήπια και είναι και πάρα πολύ συχνό φαινόμενο οπότε μην ανησυχείς.. Πολλοί την έπαθαν και πολλοί την ξεπέρασαν!

    Εννοείται βέβαια ότι πρέπει κι εσύ να κάτσεις να σκεφτείς, μήπως όλα αυτά συμβαίνουν επειδή δεν σου αρέσει και τόσο η ζωή που κάνεις, ή αν σου λείπει κάτι/κάποιος και νιώθεις ημιτελής, ή αν δεν έχεις να κάνεις κάτι που σου αρέσει μέσα σε μία μέρα από νεύρα κλπ.. Πχ. Εγώ ανακάλυψα πως ένας περίπατος το απόγευμα γύρω από τη γειτονιά μου με χαλαρώνει πάρα πολύ και εκείνη την ώρα δεν έχω ενοχές για τίποτα και δεν λιθοβολώ τον εαυτό μου με προσβολές. Τώρα αν το κάνω συχνά, όχι, δεν το κάνω, οπωσδήποτε όμως μέσα στη βδομάδα θα βρω μία ευκαιρία να το κάνω σε μικρή δόση αλλιώς με πιάνει η κατρακύλα.

  13. #13
    Μου πρότειναν εναν ψυχολόγο ο οποίος πέρνει 70 ευρώ την επίσκεψη και λεω να παω να δω τι γίνεται... αλλα θέλει ραντεβού...!!!θα δείξει...!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κι εμένα ο δικός μου παίρνει 75? κι ασφαλώς είναι με ραντεβού...
    Ελπίζω να είναι ο κατάλληλος να σε βοηθήσει να βρεις το δρόμο σου,fatsoula,
    κι εσύ να συνεργαστείς στο μέγιστο δυνατό,όσο κι αν φορές αυτό σε ζορίζει...

  15. #15
    ειλικρινά δεν θα βγαίνω οικονομικά μια που έχω και ενα σπίτι να φροντίζω πέρνω πιο λίγα απο τον βασικό... και δεν θα χρειαστώ μόνο μια επίσκεψη...θα ψαξω λίγο ακόμα και αν δεν βρώ τίποτα στο δημόσιο τοτε θα πάω εκεί.
    πιστεύω πως πλέον είμαι έτοιμη και να μιλήσω και να βοηθήσω τον εαυτό μου που τόσα χρονια τον απέρριπτα και έβαζα άλλους πάνω απο μένα... και μετά εμένα..!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •