Για τον NikosD - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast
Results 76 to 90 of 107
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by zwhtsa
    ...... katakrinoume olous tous allous ektos apo ton eauto mas..
    auto ekana kai egw stin arxh me ton alex. giati den ithela na paradextw pws EGW ftaiw pou den adunatizw.. egw pou den mporw na epiblithw ston eauto mou. pou psaxnw tis eukoles luseis..
    αυτο εδω τωρα σημαινει οτι εκτιμας και πιστευεις τον εαυτο σου, ετσι?

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ναι πλεον τον εκτιμαω. γιατι καταλαβα τι ηταν αυτο που με εκανε να με αφηνω να αδυνατησω :)
    δυστυχως οσο και αν δεν μας αρεσει αυτη ειναι η αληθεια, εμεις ειμαστε αυτοι που αποφασιζουμε αν θα αδυνατισουμε η οχι, και το να λεμε οτι εμεις φταιμε που δεν αδυνατιζουμε δεν σημαινει πως δεν εκτιμαμαι τον εαυτο μας.
    πραγματικα λυπαμαι που μια κοπελα σαν εσενα με τετοια μορφωση δεν μπορει να το καταλαβει αυτο.
    αλλο να λεμε πως ειναι δικο μας λαθος που δεν αδυνατιζουμε και αλλο ειναι η αυτοεκτιμηση!

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα... καταλαβα τι ηταν αυτο που με εκανε να ΜΗΝ αδυνατιζω :P

    xaxax

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by zwhtsa
    ναι πλεον τον εκτιμαω. γιατι καταλαβα τι ηταν αυτο που με εκανε να με αφηνω να αδυνατησω :)
    δυστυχως οσο και αν δεν μας αρεσει αυτη ειναι η αληθεια, εμεις ειμαστε αυτοι που αποφασιζουμε αν θα αδυνατισουμε η οχι, και το να λεμε οτι εμεις φταιμε που δεν αδυνατιζουμε δεν σημαινει πως δεν εκτιμαμαι τον εαυτο μας.
    πραγματικα λυπαμαι που μια κοπελα σαν εσενα με τετοια μορφωση δεν μπορει να το καταλαβει αυτο.
    αλλο να λεμε πως ειναι δικο μας λαθος που δεν αδυνατιζουμε και αλλο ειναι η αυτοεκτιμηση!
    εγω δεν ειπα ποτε οτι εχω μεγαλη μορφωση.
    ειπα οτι οποιος αυτοσυστηνεται ως ιατρος οφειλει να την εχει...
    εγω παλι πιστευω οτι οσα περισσοτερα φταιξιματα ριχνουμε στον εαυτο μας, τοσο λιγοτερο πιστευουμε σε αυτον....
    αυτο δεν σημαινει οτι δεν ευθυνομαστε για τιποτε,αλλα ουτε και για ΟΛΑ

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    αν χρειαζεσαι βοηθεια ολοι μας εδω θα σε βοηθησουμε
    δεν χρειαζεται να μας κατακρινεις για να αποδικνυεις στον εαυτο σου πως μπορει επιτελους κατι να κανεις και εσυ στη ζωη σου, μιας και την ζωη εκτος νετ αδυνατεις να το αποδειξεις...

    αυτα απο εμενα.
    δεν ξανα απαντω στα ποστ σου δεν εχει νοημα
    παντως αν θες βοηθεια εγω ειμαι εδω, το μαιλ μου θα το βρεις στο προφιλ μου
    φιλια

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by zwhtsa
    αν χρειαζεσαι βοηθεια ολοι μας εδω θα σε βοηθησουμε
    δεν χρειαζεται να μας κατακρινεις για να αποδικνυεις στον εαυτο σου πως μπορει επιτελους κατι να κανεις και εσυ στη ζωη σου, μιας και την ζωη εκτος νετ αδυνατεις να το αποδειξεις...

    αυτα απο εμενα.
    δεν ξανα απαντω στα ποστ σου δεν εχει νοημα
    παντως αν θες βοηθεια εγω ειμαι εδω, το μαιλ μου θα το βρεις στο προφιλ μου
    φιλια
    και βεβαια χρειαζομαι βοηθεια
    αν δεν χρειαζομουν βοηθεια θα ημουν στα ιδανικα κιλα μου τωρα.
    δυστυχως εσυ δεν μπορεις να με βοηθησεις,μακαρι να μπορουσες.
    σου ευχομαι να βοηθησεις τον εαυτο σου
    κι εγω ειμαι εδω, αν σε κατι μπορω να σε βοηθησω.
    οσο για το τι εχω κανει εγω στην ζωη μου, σε πληροφορω οτι εχω κανει τα παντα...
    οτι θα ευχοταν κανεις για την ζωη του εκτος απο αυτο το πολυ απλο για καποιους.....
    εσυ? εισαι ευχαριστημενη απ την ζωη σου?

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    ναι μεχρι στιγμης ειμαι :) θα ημουν αχαριστη αν ελεγα το αντιθετο....
    και ελπιζω το ιδιο καλο να ειναι και το μελλον μου κια να καταφερω να πραγματοποιησω καποια ονειρα μου ;)

    αντε καληνυχτα και καλο μας ξημερωμα μια καινουρια μερα ξεκιναει για ολους μας!!

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    στο ευχομαι

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    σ'ευχαριστω
    να σαι καλα!

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    sweet που με ειχες και για πιο εξυπνη αλλα τελικα οπως ειδες εμαι χαζη..μια χαζη που σε ειχε για απλα σπαστικη και αντιρησια αλλα καταλαβα τωρα οτι εισαι κλινικα ηλιθια...δλδ εσυ τι θες απο εναν επιστημονα για να σε βοηθησει να αδυνατισεις?
    να σου δειξει τον τροπο,να σε κανει να νιωθεις δυνατη και σιγουρη για τον εαυτο σου,να σου εξασφαλισει οτι θα διατηρησεις ισοβια το ιδανικο σου βαρος,να εχει παραλληλα νομπελ λογοτεχνιας κτλ..και συ τι θα κανεις δλδ?
    δεν εχεις ακομη καταλαβει οτι για τα φαινομενα γιο-γιο και τις αυτοακυρωτικες μας σκεψεις δεν φταιει ουτε ο γιατρος ουτε ο διατροφολογος μας? ετσι οπως τα λες εσενα ο μοναδικος γιατρος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ενας αναισθησιολογος.. να σε ναρκωσει κανα χρονο και να αδυνατισεις χωρις να κανεις τπτ εσυ γιατι μαλλον ετσι περιμενεις να αδυνατισεις.. με τροπο μαγικο και φυσικα σου φταινε ολοι οι αλλοι που δεν τα καταφερνεις...ισως ολα αυτα που εκανες στο παρελθον να ειχαν πετυχει αν εσυ ησουν αλλιως..εισαι ο πιο στενομυαλος και αρνητικος και σιγουρα αγενης ανθρωπος που εχω ''διαβασει'' ποτε..

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Δε θέλω να εμπλακώ στη συζήτηση του ποιος είναι μορφωμένος και ποιος αμόρφωτος κτλ... Γιατί ξοδεύτηκαν έτσι 2 σελίδες τελείως εκτός θέματος. Θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με την άποψη της sweet, αν και νομίζω ότι παρεξηγήσατε τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται. Δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο για έναν άνθρωπο τον οποίο η οικογένειά του, το περιβάλλον του, η κοινωνία, τον έχουν μάθει ότι πάχος=κακό και δίαιτα= καλό, με αποτέλεσμα να νιώθει άσχημα κάθε φορά που αποτυγχάνει να διατηρήσει μια δίαιτα.

    Είμαι σίγουρη ότι η sweet δεν τα γράφει αυτά για να σας επιτεθεί αλλά το ακριβώς αντίθετο: απο ενδιαφέρον. Αλλά κατανοώ απόλυτα τη δυσπιστία σας, γιατί κι εγώ το ίδιο ακριβώς αισθανόμουν όταν η θεραπεύτριά μου προσπαθούσε να μου εξηγήσει ότι ΥΠΑΡΧΕΙ τρόπος να φτάσεις σε ένα υγιές βάρος για το σώμα σου ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΙΤΑ!!! Ω, ναι!!! Κι όμως!!!

    Δε θέλω να αναφερθώ στη δική μου περίπτωση, γιατί σε μένα έπαιξε και διατροφική διαταραχή, οπότε η αντιμετώπισή μου ήταν διαφορετική. Ξέρω όμως ότι στο κέντρο που κάνω θεραπεία υπήρχαν και άτομα παχύσαρκα, που είχαν απηυδύσει από τις άπειρες αποτυχημένες δίαιτες και αποφάσισαν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό. Αυτά τα άτομα κατάφεραν να χάσουν- σε μεγάλο βέβαια διάστημα- όλο το περιττό τους βάρος (όταν λέω περιττό δεν εννοώ αυτό που σε χωρίζει από το να γίνεις μοντέλο, εννοώ αυτό που χρειάζεται να φύγει για να φτάσεις σε ένα υγιές για τον οργανισμό σου βάρος) ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΔΙΑΙΤΑ. Οι δίαιτες καταστρέφουν τον μεταβολισμό και είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να διατηρήσεις το βάρος που έχασες με τέτοιο τρόπο. Μακάρι να ήταν τόσο απλό, να τηρούσαμε ένα πρόγραμμα που μας έδωσε ο διαιτολόγος μας και να άλλαζε το σώμα και η ζωή μας μια για πάντα. Αλλά αυτό ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ. Λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι αλήθεια.

    Και ναι, υπάρχουν άνθρωποι που αδυνατίζουν και καταφέρνουν να τα διατηρήσουν για ένα μεγάλο διάστημα. Αλλά ρωτήστε τι χρειάζεται να θυσιάσουν για να το κάνουν αυτό. Ουσιαστικά, βρίσκονται σε μια διαρκή δίαιτα για την υπόλοιπη ζωή τους. Και αυτό μόνο αν είναι τυχεροί και δεν αναπτύξουν κάποια διατροφική διαταραχή στην πορεία...

    Παιδιά, δεν έχω κάποιο συμφέρον να σας τα πω όλα αυτά. Κι εμένα μου πήρε πολύ καιρό να το καταλάβω. Αλλά από τη στιγμή που το είδα να γίνεται στην πράξη, θεωρώ καθήκον μου να το πω. Από εκεί και πέρα, όπως λέω σε όλα τα προηγούμενα post μου, η τελική επιλογή είναι δικαίωμα του καθένα μας. Ειλικρινά εύχομαι ο καθένας μας να κάνει την καλύτερη επιλογή για τον εαυτό του και να πετύχει αυτό που εύχεται.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by hopa
    sweet που με ειχες και για πιο εξυπνη αλλα τελικα οπως ειδες εμαι χαζη..μια χαζη που σε ειχε για απλα σπαστικη και αντιρησια αλλα καταλαβα τωρα οτι εισαι κλινικα ηλιθια...δλδ εσυ τι θες απο εναν επιστημονα για να σε βοηθησει να αδυνατισεις?
    να σου δειξει τον τροπο,να σε κανει να νιωθεις δυνατη και σιγουρη για τον εαυτο σου,να σου εξασφαλισει οτι θα διατηρησεις ισοβια το ιδανικο σου βαρος,να εχει παραλληλα νομπελ λογοτεχνιας κτλ..και συ τι θα κανεις δλδ?
    δεν εχεις ακομη καταλαβει οτι για τα φαινομενα γιο-γιο και τις αυτοακυρωτικες μας σκεψεις δεν φταιει ουτε ο γιατρος ουτε ο διατροφολογος μας? ετσι οπως τα λες εσενα ο μοναδικος γιατρος που μπορει να σε βοηθησει ειναι ενας αναισθησιολογος.. να σε ναρκωσει κανα χρονο και να αδυνατισεις χωρις να κανεις τπτ εσυ γιατι μαλλον ετσι περιμενεις να αδυνατισεις.. με τροπο μαγικο και φυσικα σου φταινε ολοι οι αλλοι που δεν τα καταφερνεις...ισως ολα αυτα που εκανες στο παρελθον να ειχαν πετυχει αν εσυ ησουν αλλιως..εισαι ο πιο στενομυαλος και αρνητικος και σιγουρα αγενης ανθρωπος που εχω ''διαβασει'' ποτε..
    καταρχας σ ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
    ΕΣΥ εισαι αυτη που δεν εχεις καταλαβει οτι για το φαινομενο γιο γιο και τις αυτοακυρωτικες μας προσπαθειες φταινε μονο οι διαιτες κι οτι αφηνουμε την πραγματικη αιτια να χρονιζει στρεφομενοι στο αυτομαστιγωμα...
    οποτε ναι, φταινε και ολοι αυτοι που ενω δεν εχουν λυση για το προβλημα μας, προπαγανδιζουν αυτο το ψεμα για να βγαλουν λεφτα και με αποτελεσμα να μας χωνουν πιο βαθιαστο προβλημα αντι να βοηθανε.

    ριξε μια ματια στο σημειωμα της σμοκ παραπανω κι αν εισαι ανοιχτομυαλη σε σχεση με μενα που ειμαι στενομυαλη, ισως καταλαβεις τι σου φταιει...

    και κατι ακομα. αν ημουν "αλλιως" δεν θα ειχα και προβλημα βαρους.το εχω ακριβως επειδη ειμαι"ετσι".οσα κι αν περιλαμβανει αυτο το ετσι. για τον ιδιο λογο ταεχεις κι εσυ και ολοι...το να σου λεω ομως οτι επειδη εισαι "ετσι", παχαινεις,πες μου εσυ τι προβλημασου λυνει!!!!!δεν το ηξερες?εμενα περιμενες να σου το πω?

    οσο για το χαζο, το ειπα με τρυφεροτητα, αλλα εισαι πολυ ανοιχτομυαλη για να το συλλαβεις...

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ποιο ειναι αυτο το κεντρο που σε βοηθησε τοσο, smoke?

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    εχεις περιεργο τροπο να δειχνεις την τρυφεροτητα σου παντως.. και δεν υπηρχε περιπτωση να την δεχτω την τρυφεροτητα σου ετσι κι αλλιως γιατι ειναι επιλεκτικη και εχω γενικα εχω φρικαρει μαζι σου με τον τροπο που απευθυνεσαι στους ανθρωπους γυρω σου,κυριως οταν δεν συμφωνεις μαζι τους..Σ υμφωνω στο οτι για να αλλαξουμε το σωμα μας προυποθεση ειναι να γινει πρωτα η αλλαγη μεσα μας..και εφοσον γινει η αλλαγη και η επιστημονικη γνωση και προσεγγιση ειναι πολυ σημαντικη για μια ισορροπημενη απωλεια βαρους χωρις παρατραγουδα..αν δεν συμφωνεις ειναι οκ αλλα δεν μπορεις να λες οτι το κανουν μονο για να παιρνουν λεφτα και να μας βαζουν πιο βαθεια στο προβλημα..εγω 1η απο ολους το πιστευω οτι υπαρχει τροπος χωρις διαιτα γιατι ξερω οτι παχυνα απο αυτοκαταστροφη καταθλιψη και οχι απο λαιμαργια..Αυτος ειναι ο τροπος που λειτουργει για μας και τον δεχομαστε εμεις..για αλλους που προτιμουν την πεπατημενη οδο του ιατρου η του διαιτολογου μπορει να αποδιδει και σιγουρα υπαρχουν και πολλες περιπτωσεις που εχασαν τα κιλα τους μονιμα μ'αυτο τον τροπο..απλα επειδη σε εμας ειναι βαθυτερες οι αιτιες δεν σημαινει πως ειναι και σε ολους.. και ενας γιατρος που προσπαθει να βοηθησει αφιλοκερδως τονιζω ξανα μεσα στο φορουμ,ασφαλως και απευθυνεται στους ανθρωπους που ενδιαφερονται να αδυνατισουν με τον συγκεκριμενο τροπο που προτεινει..αλλα οχι επειδη δεν αδυνατισαμε ή εστω δεν κρατησαμε τα κιλα εμεις μ' αυτην την τακτικη να πουμε οτι δεν αποδιδει και να ξεφτιλιζεις 2 μερες εναν ανθρωπο επειδη δεν ειναι οι τεγοπουλος-φυτρακης και μετα να λες οτι σε πειραξαν τα δικα μου λογια...οσο για το ανοιχτομυαλη εγω δεχομαι και την μια και την αλλη οδο οπως αι ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητα απο πτυχια η επιπεδο μορφωσης,εκεινο ομως που με κανει τρελη ειναι ο χλευασμος και η επιθεση ειδιακ οταν η απεναντι πλευρα προσπαθει και ξαναπροσπαθει σε ηπιους τονου και αγνοωντας τις προσβολες σου να απαντησει..που κατα την γνωμη μου δεν αξιζε καθολου..στην ηλικια σου για να φτασεις εδω περασες απο καπου και κατεληξες ποια ειναι η σωστη μεθοδος για σενα καντην λοιπον και ασε τους αλλους να κανουν αυτο που πιστευουν οτι ειναι σωστο για τον εαυτο τους αλλοι θα πετυχουν με την καλασικη μεθοδο και αλλοι με την δικη σου..εσυ ομως δεν μπορεις σε κανεναν να πεις αν θα τα καταφερει η οχι η αν καποιος μπορει να βοηθησει καποιον αλλον.Η πολυποθητη εσωτερικη αλλαγη προυποθετει αγαπη για τον εαυτο μας και τους αλλους και σεβασμο σε πασα μορφη ζωης...αρα μαλλον εχεις πολυ δρομο μπροστα σου ακομα και ειλικρινα αυτο ειναι κατι που με θλιβει.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by hopa
    εχεις περιεργο τροπο να δειχνεις την τρυφεροτητα σου παντως.. και δεν υπηρχε περιπτωση να την δεχτω την τρυφεροτητα σου ετσι κι αλλιως γιατι ειναι επιλεκτικη και εχω γενικα εχω φρικαρει μαζι σου με τον τροπο που απευθυνεσαι στους ανθρωπους γυρω σου,κυριως οταν δεν συμφωνεις μαζι τους..Σ υμφωνω στο οτι για να αλλαξουμε το σωμα μας προυποθεση ειναι να γινει πρωτα η αλλαγη μεσα μας..και εφοσον γινει η αλλαγη και η επιστημονικη γνωση και προσεγγιση ειναι πολυ σημαντικη για μια ισορροπημενη απωλεια βαρους χωρις παρατραγουδα..αν δεν συμφωνεις ειναι οκ αλλα δεν μπορεις να λες οτι το κανουν μονο για να παιρνουν λεφτα και να μας βαζουν πιο βαθεια στο προβλημα..εγω 1η απο ολους το πιστευω οτι υπαρχει τροπος χωρις διαιτα γιατι ξερω οτι παχυνα απο αυτοκαταστροφη καταθλιψη και οχι απο λαιμαργια..Αυτος ειναι ο τροπος που λειτουργει για μας και τον δεχομαστε εμεις..για αλλους που προτιμουν την πεπατημενη οδο του ιατρου η του διαιτολογου μπορει να αποδιδει και σιγουρα υπαρχουν και πολλες περιπτωσεις που εχασαν τα κιλα τους μονιμα μ'αυτο τον τροπο..απλα επειδη σε εμας ειναι βαθυτερες οι αιτιες δεν σημαινει πως ειναι και σε ολους.. και ενας γιατρος που προσπαθει να βοηθησει αφιλοκερδως τονιζω ξανα μεσα στο φορουμ,ασφαλως και απευθυνεται στους ανθρωπους που ενδιαφερονται να αδυνατισουν με τον συγκεκριμενο τροπο που προτεινει..αλλα οχι επειδη δεν αδυνατισαμε ή εστω δεν κρατησαμε τα κιλα εμεις μ' αυτην την τακτικη να πουμε οτι δεν αποδιδει και να ξεφτιλιζεις 2 μερες εναν ανθρωπο επειδη δεν ειναι οι τεγοπουλος-φυτρακης και μετα να λες οτι σε πειραξαν τα δικα μου λογια...οσο για το ανοιχτομυαλη εγω δεχομαι και την μια και την αλλη οδο οπως αι ολους τους ανθρωπους ανεξαρτητα απο πτυχια η επιπεδο μορφωσης,εκεινο ομως που με κανει τρελη ειναι ο χλευασμος και η επιθεση ειδιακ οταν η απεναντι πλευρα προσπαθει και ξαναπροσπαθει σε ηπιους τονου και αγνοωντας τις προσβολες σου να απαντησει..που κατα την γνωμη μου δεν αξιζε καθολου..στην ηλικια σου για να φτασεις εδω περασες απο καπου και κατεληξες ποια ειναι η σωστη μεθοδος για σενα καντην λοιπον και ασε τους αλλους να κανουν αυτο που πιστευουν οτι ειναι σωστο για τον εαυτο τους αλλοι θα πετυχουν με την καλασικη μεθοδο και αλλοι με την δικη σου..εσυ ομως δεν μπορεις σε κανεναν να πεις αν θα τα καταφερει η οχι η αν καποιος μπορει να βοηθησει καποιον αλλον.Η πολυποθητη εσωτερικη αλλαγη προυποθετει αγαπη για τον εαυτο μας και τους αλλους και σεβασμο σε πασα μορφη ζωης...αρα μαλλον εχεις πολυ δρομο μπροστα σου ακομα και ειλικρινα αυτο ειναι κατι που με θλιβει.

Page 6 of 8 FirstFirst ... 45678 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •