my case
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: my case

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3

    my case

    χαιρετώ όλα τα μέλη του φόρυμ
    είμαι νέο μέλος, και ξεκινώ μια νέα προσπάθεια.

    η παρούσα κατάσταση μου είναι 125 κιλά 2μ ύψος.
    αυτό μας κάνει ΒΜΙ 31,25 εάν υπολογίζω σωστά.

    ο στόχος μου είναι - 20 μέχρι τα Χριστούγεννα.
    κιλά χάνω εύκολα και παίρνω ευκολότερα. κύριος λόγος των κιλων μου είναι η καθιστική ζωή.

    μπήκα στη διαδικασία να γραφτώ στο φόρουμ και να ανοίξω αυτό το τόπικ για να ακούσω τη γνώμη σας, και για τα Xenical.
    το κύριο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι χάνω 3-5 κιλά σε 2 εβδομάδες, κυρίως με γυμναστική και μικρή αλλαγή αυτών που τρώω. ΑΛΛΑ μετά λόγω δουλειάς μένω 1 εβδομάδα μεσα και τα ξαναπαίρνω. αν στα "νεκρά" διαστήματα παίρνω αυτά τα χαπάκια θα μπορέσω να επιβραδύνω τους ρυθμούς επαναπρόσληψης βάρους ώστε να έχω τελικά αρνητικό ισοζύγιο?

    πρέπει να πω οτι παλιότερα, δηλ στο σχολείο, ήμουν 85-90 κιλά, και παρόλο που έτρωγα 2 με 3 φορές περισσότερο λόγω ηλικίας και προπονήσεων ήμουν καλά απο βάρος.

    τέλος ελπίζω να μη πειράζει αν χρησιμοποιήσω αυτό το thread σαν προσωπικό ημερολόγιο βάρους για να έχω περισσότερα κίνητρα και να ακούω και τις παρατηρήσεις σας.

  2. #2
    xenical


    Καλημερα και καλως ηρθες!!!
    η σελιδα που εχω πανω λεει για τα xenical μια που δεν εχω προσωπικες εμπειριες με χαπια γιατι ποτε δεν πιστευα πως θα μου κανουν κατι και πιστευα πως περνοντας χαπια θα βλεπω αποτελεσματα μονο οταν τα περνω και οταν τα σταματησω θα τα ξαναπαρω τα κιλα!...
    καλη αρχη ευχομαι και καλα αποτελεσματα!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3
    σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
    στη σελίδα που δίνεις, λέει οτι δίνεται μόνο με ιατρική συνταγή
    ξέρετε αν όντως ισχύει αυτό?

    αν έχετε κάποια μικρή λίστα με τι φαγητά να αποφεύγω γενικά, αν το πάρω θα βοήθουσε.
    επίσης επηρεάζει το γεγονός οτι καταναλώνω αρκετή ποσότητα καφέ ημερησίως (3-4 φλυτζάνια)?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Καλώς ήλθες και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.

    Χωρίς ιατρική παρακολούθηση μην τα πάρεις τα χάπια.Δεν είναι καραμέλες.Ο γιατρός θα σου απαντήσει και σε αυτές τις απορίες που έχεις.



    Φιλικά.

  5. #5
    ΣΩΣΤΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΗΣ

    Το Xenical πρέπει να λαμβάνεται μόνον με ιατρική συνταγή. Κατά τη διάρκεια λήψης του, απαιτείται υποθερμιδική δίαιτα με περίπου 600 θερμίδες λιγότερες από αυτές που απαιτούνται για τη διατήρηση του σωματικού βάρους.

    Η δίαιτα θα πρέπει να αποτελείται κατά 55% από υδατάνθρακες, 15% από πρωτεΐνες και περίπου 30% από λίπος και οι κύριες τροφές της να είναι φρέσκα φρούτα και λαχανικά, όσπρια, ανεπεξέργαστα δημητριακά, ψητό ψάρι, ελαιόλαδο και λίγο κρέας.

    Τα γεύματα θα πρέπει να είναι τρία (πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό) και κατά την διάρκεια τους θα πρέπει να λαμβάνεται το Xenical. Τυχόν ενδιάμεσα κολατσιά θα πρέπει να είναι χαμηλής θερμιδικής αξίας και με ελάχιστο λίπος.

    Ø Tι ακριβώς σημαίνει το 55% υδατάνθρακες, 15% πρωτεΐνες, 30% λίπη; Με ένα παράδειγμα : Έστω ότι χρειάζεστε 2000 θερμίδες καθημερινά. Αυτό, με βάση τα ποσοστά, σημαίνει ότι θα πρέπει να παίρνετε 1100 θερμίδες (55%) από υδατάνθρακες, 300 θερμίδες (15%) από πρωτεΐνες και 600 θερμίδες (30%) από λίπος. Σε γραμμάρια σημαίνει ότι θα πρέπει να παίρνετε 275 γρ. υδατανθράκών (4 Kcal/γρ.), 75 γρ. πρωτεϊνών (4 Kcal/γρ.) και 66,5 γρ. λίπους (9 Kcal/γρ.).

    Η ορλιστάτη δεν αποτελεί μία μαγική ουσία, ούτε το Xenical τη λύση για το αδυνάτισμα. Αποτελεί, απλά και μόνον, ένα υποβοηθητικό της δίαιτας που βοηθά στη μείωση των απορροφούμενων θερμίδων που προέρχονται από λίπος. Συνίσταται μόνον για τους κλινικά παχύσαρκους και, όπως όλα τα φάρμακα, μπορεί να έχει παρενέργειες. Η χρήση του πρέπει να γίνεται μόνον με ιατρική συνταγή.


    αυτα τα γραφει στην σελιδα που σου εστειλα!
    καλο θα ηταν λοιπον να πας σε εναν γιατρο και να σου πει αυτος τι πρεπει να κανεις!
    μην επιβαρρυνεις την υγεια σου χωρις λογο... ολα στο μυαλο ειναι και ολοι μας μπορουμε να καταφερουμε το καλυτερο για εμας χωρις τα χαπια!
    προσωπικη γνωμη!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    3
    χμ, δυστυχώς εγώ και οι γιατροί έχουμε μαλώσει άσχημα.
    θα προτιμήσω δηλ να μην πάρω χάπι παρά να πάω σε γιατρό.( το ξέρω οτι είναι λάθος)

    fatsoula τα διάβασα αυτά, και σε ευχαριστώ και πάλι. απλά έλεγα μήπως υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις πχ γεμιστά=οκ,ή φακές=κίνδυνος! κλπ

  7. #7
    κοιτα και εγω και οι γιατροι εχουμε μαλωσει αλλα σε θεματα τετοια καλο ειναι να κανεις μια υποχωρηση για δικο σου καλο
    δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω σε κατι παραπανω περα απο αυτα που λεει η σελιδα για τον λογο πως οπως ανεφερα δεν εχω παρει χαπια.
    παντως θα σε παρακαλουσα να πας σε εναν ειδικο... κανε μια προσπαθεια και μην κανεις μονη σου πειραματα μιλαμε για θεματα υγειας....!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    -
    Posts
    3
    Καλησπερα! Eχω μερικες ερωτησεις !! Θελω να μου πειτε πρωτα απ'ολα ποσο κοστιζουν τα ξενικαλ. Και εαν ακολουθεις μια υγειινη διατροφη και δεν τρως πολλα λιπαρα υποθετω πως δεν εχεις δυσαρεστα "θεματα" με την τουαλετα ετσι? Και κανει για ατομα που ο ΒΜΙ ειναι κατω απο 30? Οχι πολυ..λιγο :P

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    21
    Lucie καλημέρα και καλως μας ήρθες. Τα ξεχικαλ έχουν γύρω στα 90 ευρώ, στις υπόλοιπες ερωτήσεις σου καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε καποιον ειδικό. Από προσωπικη πείρα θα σου έλεγα να μην καταφύγεις κατευθείαν στα χάπια, πριν δοκιμάσεις μόνη σου να χασεις τα κιλά που θέλεις.Εγώ έτσι έκανα , μετα από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ''δίαιτας'' πήγα σε γιατρό (ειδικό παθολόγο) και αφού έκανα εξετάσεις μου έδωσε τα reductil.Αν θελήσεις κατι άλλο στην διαθεση σου, αλήθεια πόσα κιλά θες να χάσεις?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    108
    KALHMERA KAI ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ

    ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΙ

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΤΕΦΥΓΑ ΣΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΟ, ΑΝ ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΤΕ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΔΗΛ ΨΗΤΑ ΣΑΛΑΤΕΣ ΓΛΥΚΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΟΧΙ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΟΧΙ ΛΙΠΑΡΑ ΤΗΓΑΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΨΩΜΙ, ΤΗΓΑΝΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΨΩΜΙ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΦΕΤΕΣ ΗΜΕΡΗΣΙΩΣ ..ΜΑΚΑΡΟΝΙ ΡΥΖΙ ΠΑΤΑΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

    ΠΟΛΥ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΗΗΗ

    ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΟΣΤΑΡΙΣΜΑΤΑ

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    -
    Posts
    3
    Ευχαριστω για την απαντηση diamond! Xμμ περιπου στα 10 κιλα θα ηθελα να χασω! Δουλεψαν τα χάπια σε σενα??

  12. #12
    Γεια σας fatall και lucieeeeeee!!

    Τα xenical στα γράφει ο γιατρός αν έχεις ΒΜΙ πάνω απο 30. Δηλαδή αν κάνεις δίαιτα και φτάσεις κάτω του 30 θα τα κόψεις, αν τα πάρεις.

    Εγώ είχα πάει σε έναν ενδοκρινολόγο και μου τα έγραψε, μετά απο λιπομέτρηση-σοκ ( ). Μου είπε να αποφύγω τα λαδερά και να κολλήσω στη δίαιτα, γιατί θα είχα επιπλοκές. Όταν ρώτησα τί επιπλοκές, μου είπε πως αν πάρεις παραπάνω ποσοστό λίπους θα σε πιάσει διάρροια, και δεν είναι τόσο απλό!! Ακατάσχετη διάρροια. Δηλαδή μπορεί και να σου φύγουν αν είσαι όρθιος ή κάθεσαι πρίν καν συνειδητοποιήσεις ότι έχεις ανάγκη να πας τουαλέτα!

    Ακόμα, είδα fatall είπες "ο στόχος μου είναι - 20 μέχρι τα Χριστούγεννα." και επέτρεψέ μου να διαφωνίσω μαζί σου σ'αυτό. Αν θες να τα κρατήσεις μακριά μην είσαι τόσο φιλόδοξη!! Γιατί ξέρεις φαντάζομαι καλά πως όσο πιο γρήγορα τα χάνουμε τόσο πιο γρήγορα γυρίζουν πίσω. Καλύτερα να βάλεις έναν πιο μακρινό στόχο!!
    Κι εγώ θέλω να χάσω άλλα 10 και με καθιστική ζωή, οπότε έβαλα τον στόχο μου σε 5 μήνες απο τώρα. Τελείως αργά αυτή τη φορά, για να συνηθίσω να τρώω σωστά αλλά και να επιτρέψω στον εαυτό μου κάποιες μέρες ατασθαλείας.

    Επίσης να σημειώσω ότι με τα xenical είχα τρομερούς πονοκεφάλους, μόλις 10 λεπτά μετά που έπαιρνα το χάπι και που επέμεναν για μερικές ώρες! όταν το είπα στο γιατρό αυτός είπε ότι είναι μία απο τις παρενέργειες και να μην ανησυχώ.
    Οπότε είχαμε από τη μια διάρροια και πονοκέφαλο και από την άλλη μία απλή δίαιτα με πιο αργούς ρυθμούς.

    Μάντεψε τί διάλεξα

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •