kserei kaneis??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12

Thread: kserei kaneis??

  1. #1

    kserei kaneis??

    edo kai kairo skeftomai na vgalo gia ligo kairo apo ti diatrofi mou to kreas!!!kserei kaneis ti epiptoseis mporei na exei auto??kai an exei apo pou mporo na paro ta aparaitita an oxi apo to kreas!!

    euxaristo ek ton proteron

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Το κρέας μας εφοδιάζει με πρωτεϊνες οι οποίες είναι το βασικό δομικό συστατικό του μυϊκού ιστού απ' ότι ξέρω. Δηλ. πλάθει τους μυς μας.Επίσης, μας κρατάει χορτάτους για περισσότερη ώρα. Μπορείς να το υποκαταστήσεις με σόγια, με όσπρια (π.χ. ρεβύθια που είναι πλούσια σε πρωτεϊνες) και με αυγά. Μπορείς ακόμα να τρως και ψάρι, εκτός αν εννοείς ότι δε θέλεις να τρως ούτε ψάρια.
    Αυτά από 'μένα...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    ειχα κοψει το κρεας για ενα χρονο,ο αιματοκριτης μου συνεχισε να ειναι 44 οπως παντα και δεν ειχα κανενα προβλημα γενικοτερα.Αν θελεις ομως να χασεις βαρος καλυτερα ομως να μην το κανεις γιατι οντως πεινας περισσοτερο..συνδιασμοι υπαρχουν πολλοι καθως και τροφες πλουσιες σε πρωτεινη αλλα θα πρεπει να συμβουλευτεις καποιον ειδικο..δεν σε συμβουλευω ουτε να το κανεις ουτε σε αποτρεπω..εκφραζω καθαρα την προσωπικη μου εμπειρια που δεν ηταν ασχημη,Δεν εφαγα κρεας εναν ολοκληρο χρονο και δεν επαθα τπτ αλλα δεν ειδα και καμια τρομερη διαφορα..τωρα ομως που αναγκαστικα πρεπει να τρωω κρεας ομολογω πως δυσκολευομαι να καταλαβω την γευση του ,να το συνηθισω και ασφαλως να το απολαυσω οπως παλια.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    βασικά αυτά που είπε το δελφίνι .όσπρια και οι συνδυασμοί αυτών είναι πολύ καλοί. Γιατί λέω συνδυασμοί ,γιατί τα όσπρια είναι χαμηλής βιολογικής άξιας πρωτεΐνη διαχωρισμός γίνεται με βάση τα απαραίτητα αμινοξέα που περιέχουν . Χαμηλά μεν σε απαραίτητα αμινοξέα, αλλά δεν περιέχουν τα κορεσμένα λιπαρά του κρέατος ,ορισμένοι συνδυασμοί όμως μπορών να μετατρέψουν την φυτική πρωτεΐνη ισάξια της ζωικής.
    και όσο φάνει παράξενο ο απλός λαός το βρήκε χωρίς να μπει στο κόπο να κάνει ερευνά. αν θες την γνώμη μου αντικατέστησε το κρέας με ψάρια εξαιτίας των Ω3.καταναλωστε ξηρούς καρπούς πηγή Ω6.ψΑκομα και σε περίπτωση που καταναλώνεται αλκοόλ βοηθούν .Τελικά αν προσέξατε στα διάφορα μέρη σερβίρουν ξηροκαπια .Τα λιπαρά που έχουν οι ξηροί καρποί μπορών να προστατευτούν τον βλεννογόνο του στομάχου, από την μεθανολη.
    Σημαντικό ρολό δεν παίζουν μονό τα Ω3 αλλά και τα Ω6 ,τα ποιο πολλή απαραίτητα λιπαρά οξέα προέρχονται από Ω6 ,αλλά είμαστε χώρα με πληθώρα Ω3 (ιχθυέλαια-ψάρια).Όμως γιατί δεν λένε ότι ο λόγος Ω3:Ω6 πρέπει να είναι 1:3 ή 1:4; Και γιατί δεν μιλανε για πολυακορεστα έλαια ;Το ελαιόλαδο είναι μονοακόρεστο ωφέλιμο μεν ,αλλά δεν μπορεί να μετουσιωθεί στον οργανισμό προς απαραίτητα λιπαρά οξέα. Έλλειψη απαραιτήτων λιπαρών οξέων =μπλοκάρισμα μεταβολισμού  λάθος διαχείριση λίπους μέσω τροφής.
    Σόγια μεγάλη προσοχή υπάρχουν άτομα που έχουν αλλεργία ,σε συνδυασμό με το γεγονός ότι πρόκειται για ένα προϊόν που έχει υποστεί γενετική μετάλλαξη .φυσικά όχι το μοναδικό.
    Μια vegeterian diet κρυβει παντα τον κινδυνο να μην παρεις την απαιτουμενη ποσοτητα πρωτεινης .Αυτο που θα σου πω δεν θα σε βοηθησει αλλα αυτο προσεχουν
    σωματικο βαρος Χ 0,8=απαιτουμενα γρ πρωτεινης.
    αυτο γιαν να διατηρηθει το ΒUN (iσοζυγιο αζωτου σταθερο) και να μην εχεις απωλεια μυικης μαζας.
    και κατι για την hopa.υπαρχει κατι που λεγεται το προκυλι του μοναχου ,ειναι μια εκφραση που οφειλεται στο γεγονος οτι ,υπερκαταναλωση υδατανθρακων οδηγει σε λιπογεννεση.Φυσικα το ιδιο ισχυει και για τις πρωτεινες με μονη διαφορα οτι η επεξεργασια της πρωτεινης απο τον οργανισμο (μεταβολισμος) απαιτει μεγαλητερη παροχη ενεργειας (λιγο μεγαλυτερη απ αυτη τον Υδατ) + οτι μπορει να αποκριθει ενα μερος μεσο των νεφρων.
    δυστυχος τανεξαρτητα απο το ειδος της τροφης το παραπανησιο γινεται λιπος ,αν εχουν γεμισει οι αποθηκες γλυκογονου ;(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    ευχαριστω καλε μου alex που που θυμηθηκες να αναφερεις το ονομα μου στο σημειο που ανεφερες και το προκοιλι του μοναχου..εμενα το προκοιλι μου παρεμεινε ως ειχε γιατι πηγα σε ειδικο και επαιρνα την απαιτουμενη πρωτεινη , μου εβαζε ρυζοτο με οσπρια,αναλατους ξηρους καρπους (ετρωγα περιπου 20 αμυγδαλα την μερα καθε μερα) οσο για τους υδατανθακες(συνθετους) ηταν παντα και εξακολουθουν να ειναι σε εξαιρετικα χαμηλη ποσοτητα στη διατροφη μου..κι αυτο απο επιλογη μου.

  6. #6
    sas euxaristo poli!!!!vasika den nomizo na iparxei provlima prokoiliou giati gimnazomai sistimatika kai kaio tous idatanthrakes..omos ithela voitheia giati de thelo na xaso tis proteines kati pou tha mou kostisei se miiki maza!oi simvoules sas me voithisan poli!!!
    thanks

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    195
    Το <<προκοίλι του μονάχου >>είναι έκφραση ,δεν πήγαινε προσωπικά. Θα πρέπει όμως εδώ να τονίσουμε και μια νέα έκφραση που έχει να κάνει με τον δείκτη μάζας σώματος και την ποσότητα λίπους τοπικού και μη . δηλαδή μπορεί ο δείκτης μάζας σώματος να δείχνει φυσιολογικά όρια βάρους ,αλλά το άτομο να έχει λίπος περισσότερο από το επιτρεπόμενο. Τότε χαρακτηρίζεται <<φυσιολογικού βάρους παχύσαρκος>> ,ωραίο ακούγεται.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    46
    Καλησπέρα ...

    Να πω και εγώ το κάτι-τις μου?

    Εγώ - δεν θυμάμαι απο που - είχα ακούσει ότι τα μανιτάρια είναι το πιο ωραίο υποκατάστατο κρέατος.

    Προσωπικά πιστεύω πως δεν θα κερδίσεις πολλά με το να βγάλεις το κρέας απο τη ζωή σου ... ʼλλωστε όλοι εκει έξω και όλοι εδωμέσα ορίζουν ως συνταγή επιτυχίας "λίγο και απο όλα"

    Καλή τύχη και αποτελέσματα σε ό,τι και αν αποφασίσεις.

  9. #9
    pros theou den ipa oti de tha ksanafao kreas apla tha to vgalo gia ligo kairo apo ti diatrofi mou san apotoksinosi!!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    alex δεν πειραχτηκα ,πλακα εκανα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    πάντως υπάρχουν πολύ καλές χορτοφαγικές συνταγές! έχω δοκιμάσει γεμιστά και παστίτσιο με κουκουνάρια και σταφίδες και μανιτάρια και κολοκυθάκια και μελιντζάνα!

  12. #12
    MMM auto prepei na einai ontos kalo!!!epsaksa kai vrika merikes alla entaksei gia kana 2mino skeftomai na to kano auto meta pali kanonika!!!!thanks a lot by the way!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •