Καινουριος στη παρεα ζητα συμβουλες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    9

    Καινουριος στη παρεα ζητα συμβουλες

    Καλησπερα σε ολους.υστερα απο πολυ ωρα που διαβαζω τα post αποφασισα να γινω μελος να μοιραστω μαζι σας εμπειριες σε σχεση με το αδυνατισμα.Καταρχην να σας πω οτι ειμαι 1.85 και τωρα 118 κιλα...(130 εχω φτασει!).ειχα ξεκινησει μια διαιτα σε διαιτολογο τον Ιουνιο και σε ενα μηνα εχασα 8 κιλα χωρις να πεινασω ιδιεταιρα...μετα αρχισα τις παρεκτροπες και σπανια ακολουθουσα το προγραμμα..παρολα αυτα προσεχα λιγο με αποτελεσμα να χασω 3-4 κιλα εως σημερα...σ ολο το διαστημα αυτο επερνα xenical απο τα οποια ειμαι και πολι ευχαριστημενος...ειμαι 26 χρονων..μεχρι τα 19 ειμουν αδυνατος(οπως ολοι μας φανταζομαι) μετα πηρα πολλα κιλα σε πολυ μικρο διαστημα...πριν 4 χρονια περιπου ειχα κανει μια προσπαθεια με καθημερινο περπατημα και τρεξιμο και χρηση εφεδρινης(το ξερω ειναι πολυ βαρυ...) εχασα 27 κιλα σε 2 μηνες περιπου(ειχα χωρισει απο πολυετη σχεση και ειμουν και χαλια ψυχολογικα οποτε ηταν ευκολο)...Να μη τα πολυλογω δε ξαναχρησιμοποιησα εφεδρινη γιατι μου ειπαν οτι ειναι πολυ επικινδυνη...Τωρα θελω να δωσω μια πιεση να ξανακανω μια καλη προσπαθεια να παω παρακατω...και ηθελα να σας ρωτησω αν εκτος απ το xenical θα μπορουσα παραλληλα να παρω κατι αλλο βοηθητικο..γιατι φοβαμαι μη μπερδευτουν τα φαρμακα και παθω τιποτα...η αληθεια ειναι οτι αν μπω σε προγραμμα χανω σχετικα ευκολα κιλα αλλα πολυ ευκολα περνω κιολας(οχι αδικιολογητα ομως γιατι μετα το δινω και καταλαβαινει...)Δε τρωω πολυ απλα τρωω τις χειροτερες ωρες...δηλαδη το βραδυ θα πιω κανα 2-3 ποτα και μετα θα φαω σαντουιτς και θα παω σπιτι...τωρα λεω να περιορισω τις εξοδους και να μπω σε προγραμμα Εχετε κατι να μου προτεινετε που να μπορω να παρω παραλληλα με το xenical χωρις ρισκο να παθω κατι?τα xenical δε θελω να τα σταματησω γιατι εχω δει αποτελεσματα...

    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Καταρχην καλως ηρθες...!!!!
    8 κιλα μεσα σε ενα μηνα θα ελεγα πως ειναι παρα πολλααα!!και τα 27 κιλα μεσα σε 2 μηνες........... υπερβολικα πολλαααααααααα!!!!! απ οσο γνωριζω πρεπει να χανουμε 3 κιλα το μηνα?(αν κανω λαθος διορθωστε με!!!)
    Τα xenical οπως εχω ξαναγραψει σε παρομοιο θεμα τα περνεις με συνταγη γιατρου και οχι μονος σου και με συγκεκριμενη διατροφη! περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτα θα βρεις σε αυτη την σελιδα http://www.fitnesslogic.gr/supps/xenical/xenical.htm
    Προσωπικη μου γνωμη παντα... να μην βασιζεσαι στα χαπια.. και να ξεκινησεις σωστη διατροφη!Η αφου δεν θες να τα σταματησεις να πας σε ενα γιατρο και να σου εξηγησει καλυτερα απο μενα μια που εγω δεν ειδικευομαι πανω σε αυτο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    προσωπική άποψη και εμπειρία... τα φάρμακα δεν βοηθούν, ούτε τα μαντζούνια, ούτε τα τσαγάκια, ούτε οι ρίζες. δεν βοηθούν σε σχέση με το "κακό" που κάνουν.
    για να χάσει κάποιος κιλά πρέπει να έχει πείσμα και να είναι πρόθυμος ν'αγωνιστεί και ψυχικά και σωματικά.

    καλώς όρισες! καλή διαμονή και καλές "απώλειες"!!!

  4. #4
    welcome kai apo mena mpouxi kai kali arxi sti kainourgia s prospatheia!!!apo prosopiki mou empeiria epeidi ekana protathlitismo kai imoun mes sta pragmata MAKRIAAA apo xapia(ektos ki an einai me sintagi giatrou)ego i idia den ekana pote xrisi tous omos eixa sinathlites pou exanan me megali eukolia t dekakila kai tora ta exoun parei piso dipla giauto s leo ki an thes krata ti simvouli mou 1)sosti diatrofi 2)askisi 3)ipomoni kai epimoni kai tha t katafereis grigora kai makari kai monima pleon.to timima tis ygeias einai megalo kai den aksizei na ti katastrepseis gia tin emfanisi.oso gia tin psixologia s emeis edo eimaste na se stirizoume kai nase voithame se oti theleis kai opou mporoume vevea!!!kali epitixia s euxomai!!!1

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    9
    Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις
    Το xenical με συνταγη γιατρου το περνο και μου ειπαν οτι η μονη παρενεργεια ειναι η "τουαλετα"..κατα τ αλλα δε μπορει να δημιουργησει σοβαρο προβλημα υγειας απο οσο ξερω....για την εφεδρινη ναι ηταν μεγαλη μου βλακεια ...το κακο με τη διαιτα ειναι οτι μαζι με το φαγητο πρεπει να κοψεις και καποιες συνηθειες που σε οδηγουν σε αυτο...(π.χ σινεμα = ποπ κορν και κοκα κολα...εξοδος=ποτο,φαγητο κ.τ.λ) και μπορεις να μειωσεις ευκολα το φαγητο αν δε κανεις τπτ απο αυτα που σε οδηγουν εκει αλλα δυσκολα κοβεις τις συνηθειες...Anyway αυτο "1)sosti diatrofi 2)askisi 3)ipomoni kai epimoni" ειναι σιγουρα το πιο σωστο αλλα και το πιο δυσκολο...ειδικα το 3...Παντως ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις και εδω θα ημαστε να τα λεμε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    καλημερα και απο εμενα
    εγω ειχα δοκιμασει καποια αλλα σκευασματα ειχα χασει το πρωτο μηνα μετα ομως δεν μου εκαναν τιποτε.
    οσο για τα xenical νομιζω πως πρεπει να εχει λιπαρα το γευμα σου για να εχει αποτελεσμα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    46
    Καλημέρα και ... καλωσόρισες και απο εμένα.

    Εγώ φίλε μου είχα πάρει xenical χωρίς συνταγή γιατρού και το μόνο αποτέλεσμα που έβλεπα ήταν η παρενέργεια του φαρμάκου στην τουαλέτα.

    Έχω δοκιμάσει τα πάντα ... ινστιτούτα, γυμναστήρια, διαιτολόγους και πάντα μετά απο λίγο καιρό βαριόμουν και τα παρατούσα. Έχανα 2 έπερνα 4.

    Δεν λέω ... απο μικρή ήμουν γεμάτη ... αλλά έφτασα τα 110 κιλά (και έχω ύψος ούτε 1,60).

    Ένας πολύ δικός μου άνθρωπος (φίλος, αδερφός, πατέρας και συνεργάτης στην δουλειά) με "ανέλαβε" και βρίσκομαι τώρα στην 3η εβδομάδα προσπαθειών μου με συνολική απώλεια τα 7-8 κιλά. Η δίαιτα που αρχικά ακολουθώ είναι "χημική" και ούτε εύκολη ούτε δύσκολη αλλά αποτελεσματική για το εγώ μου. Μου "περνει" κιλά, με ανεβάζει και μου δίνει μια καλή αρχή. Ύστερα θα μπω σε πρόγραμμα σωστής διατροφής.

    Κι εγώ σκεφτόμουν για χάπια όπως το Reductil ή άλλα που χρησιμοποιούν οι Bodybilders αλλά ευτυχώς δεν πραγματοποίησα τις σκέψεις μου. Λέω "δεν μπορεί να μην μπορείς να τα καταφέρεις μόνη σου ..." και τα καταφέρνω μόνη μου.

    Πίστεψε το! Μπορείς! Τόσοι άλλοι εδωμέσα γιατί μπορούνε? Εσύ δεν είσαι ισάξιος τους? Θα σου πω εγώ κι ας μην σε ξέρω! Είσαι και παραείσαι! Δες την ανταγωνιστικά και θα κερδίσεις ...

    Καλές απώλεις να έχεις ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    mpouxi δυστυχως καλε μου επαθες και δεν εμαθες ακομα..ολες αυτες οι λυσεις με χαπια,εφεδρινες,βοηθητικα,� �υμπληρωματικα και ολα αυτα τα σκατολοιδια δεν σε απαλλασσουν οριστικα απο το προβλημα της παχυσαρκιας ...πρεπει ολοι μας να μαθουμε πως το φαγητο δεν ειναι ουτε εχθρος μας αλλα ουτε και επιβραβευση μας..μπορουμε να κανουμε σωστη διατροφη τρωγοντας απ'ολα (και την σαβουρα μας ναι!)φτανει να βαλουμε στη ζωη μας το μετρο..ακομη κι αν ξεφυγουμε καποιες μερες αν τρωμε συνετα τις επομενες μπορουμε να εξισορροπησουμε την κατασταση,,και επισης το ξερεις πλεον καλα οτι οσο πιο γρηγορα φευγουν τα κιλα το ιδιο γρηγορα μπαινουν..ολα θελουν τον χρονο τους δυστυχως η ευτυχως..εμενα μου τ λεγαν παντα αυυτα αλλα τωρα ειναι η 1η φορα που τα συνειδητοποιησα και εχω και τα ποτελεσματα που επιθυμω και δεν με κουραζει και δεν στερουμαι και τπτ οποτε ετσι αποφευγω τον κινδυνο να πεσω με τα μουτρα σε οτι πιθανον θα ειχα στερηθει αλλες φορες..ειμαστε ανθρωποι δεν ζουμε σε γυαλα..παντα μπροστα μας θα βρισκονται ''απαγορευμενες'' τροφες,πρεπει να μαθουμε να μην τις φοβομαστε ουτε να τις θεωρουμε απιαστο ονειρο..σωστη ποσοτητα απ'ολα και θα ειμαστε μια χαρα..καλη δυναμη σε ολους...

  9. #9
    hopa mou simfono xilia t ekato mauta pou les!!!mpouxi mou ena tha s po kai ego mexri t 18 mou eixa teleio soma imoun kai protathlitria vlepeis kai ego logo tou telous tis sxesis mou pira posa kila!!!omos ksereis ti katalava sti teliki ???den aksizei eilikrina oso kai na agapises ton allo/alli den aksizei na riskareis na stamatiseis na agapas ton eauto s!!!einai to pio simantiko pisteuo oso egokentriko kai an akougetai!!!mi se desmeuei to parelthon oti egine egine kai den allazei ta lathi einai gia na mathenoume midenise to konder kai ksanaksekina!!!!oso gia to 3) den einai toso diskolo mi nomizeis an to pareis gera apofasi tpt de s stamataei file mou!!!!kali sinexeia loipon!!!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    9
    ευχαριστω παιδια και παλι καραμελιτσα δεν εχω μεινει στα παλια δυστυχως η ευτυχως δε με απασχολει πλεον το παρελθον αλλα το μελλον...οσο για τα χαπια παιδια δε ξερω γιατι τα δαιμονοποιουμε τοσο...για ολα τα υπολοιπα που συμβαινουν στη ζωη μας παιρνουμε φαρμακα ασταματητα...ποναει λιγο το κεφαλι?αμεσως ασπιρινη...ανεβασα λιγο πυρετο?αμεσως να παρω αντιβιωση...και πολλα πολλα αλλα...για οτιδηποτε μπορουμε να φανταστουμε...δε λεω οτι ειναι καλο αυτο αλλα το κανουμε και δε το θεωρουμε και σπουδαιο πραγμα....γιατι ομως να ειναι τοσο κακο να παρεις χαπι για να χασεις κιλα?κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ κακο να στηριζεσαι στα χαπια για να χασεις χωρις να κανεις παραλληλα και προσπαθεια(διατροφη-γυμναστικη) επισης ειναι πολυ κακο να περνεις χαπια για να διατηρησεις το βαρος σου ενω εισαι μια χαρα(πολλοι το κανουν)...αλλα να παρεις για 3-5 μηνες χαπι να σε βοηθησει να χασεις οταν εχεις πολλα περιττα κιλα πανω σου δε βλεπω που ειναι το κακο...μιλαω παντα για τα χαπια που υπαρχουν στα φαρμακεια και ειναι αναγνωρισμενα οχι παρανομα σκευασματα...τι να πω παιδια εγω παντος συνεχιζω και αυτη τη φορα ειμαι αποφασισμενος(παντα ετσι λεω αλλα τωρα ειμαι).Η ελπιδα πεθαινει τελευταια!(μαλλον προτελευταια...τελευταιος πεθαινει ο μητσοτακης )

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Mpouxi ,καλώς ήρθες και από μένα!Είναι μετρημένοι οι άντρες μας εδώ μέσα,οπότε είσαι διπλά καλοδεχούμενος!
    Δε θα σε κουράσω με το να επαναλάβω όσα προανέφεραν τα φιλαράκια μου και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνη...
    Είμαι σίγουρη ότι και ο ίδιος τα γνωρίζεις πολύ καλά,αλλά είναι άλλοι οι λόγοι που καθυστερείς την εφαρμογή τους...
    Καλή ενδοσκόπηση και διαφώτιση λοιπόν κι όσο για τα υπόλοιπα την έχεις τη δύναμη να τα φέρεις εις πέρας!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    9
    χεχε βασικα αυτο παρατηρουσα τωρα...στα πιο πολλα post που βλεπω τελιωνουν σε η οχι σε ος ..Αλλα για να πω την αληθεια η γυναικες σιγουρα το εχουν ψαξει περισσοτερο το θεμα διαιτας,ειναι το κυριο θεμα συζητησης σε ολες τις γυναικοπαρεες οποτε θα μαθω αρκετα πραγματα!και κυριως εμπειριες απο διαιτες γιατι αυτο ειναι που μετραει..ολα τα αλλα θεωριες ειναι

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γιατί αν μάθεις και κάτι παραπάνω,άσχημα θα σου πέσει;
    Π.χ. τι ζητάμε από σας και πώς να μας τυλίξετε...
    Καλές οι εμπειρίες από δίαιτες,δε λέω,αλλά κι άλλα μετράνε...
    Πάντως κι εγώ την έχω αυτήν την απορία και εδώ μέσα και γενικότερα...
    "Μα πού πήγαν όλοι οι άντρες;"

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    athens
    Posts
    30
    χαχαχα!!!μια απορια που ολες μας λιγο πολυ την εχουμε!!!

    mpouxi καλως ορισες!!!!πολλα καλα κουραγια στη νεα σου προσπαθεια!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    9
    Οι ανδρες εδω ειναι,εσεις πια εχετε ξεχασει να τους ξεχωριζεται...γιατι η γυναικα σημερα θελει ανδρα αλλα θελει να κανει και τα γουστα της χωρις να την ενοχλει κανεις....και αναγκαστηκα βρισκει εναν "ανδρα"που να μπορει να τον κανει οτι θελει...απ την αλλη ο Ανδρας,ξερωντας οτι στη γωνια περιμενει ο "ανδρας" να του παρει τη γυναικα η οποια αισθανεται "καταπιεσμενη",αναγκαζετ� �ι και αυτος να γινει λιγο πιο "ανδρας" απο Ανδρας...

    ελπιζω να σας καλυψα

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •