είμαι καινούρια.θέλω συμβουλές
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296

    είμαι καινούρια.θέλω συμβουλές

    μα το δια εχω συνηθίσει να γράφω σε γκρικ ινγκλισ κ δυσκολεύομαι να γράψω αλλά θα τα καταφέρω. λεπόν χάλια τα νεύρα μου.είμαι βουλιμική κ τοχω διαπιστώσει καιρό τώρα.επειδή δεν έχω όρεξη να μοιραστώ το μυστικό μου με την μανούλα μου, δεν χρειάζεται να της γκρεμίσω την ψυχολογία της, ούτε θέλω να μοιραστώ το πρόβλημα μου σε κανα άσπονδο φίλο μου η θεσ/νίκη είναι μικρό χωριό κ δεν θέλω να το μάθει ακόμα κ ο κάθε συμμαθητής μου από το δημοτικό, μπορεί κάποιοσ να μου προτίνει ένα κάλο ψυχολόγο στην πόλη μου (θεσ/νίκη) γιατί δεν την παλεύω. άμα έχετε την καλοσύνη μη με συστήσετε σε κανένα που να με αφήσει ταπί κ ψύχραιμη κ απο εκεί που περισσευει το φαγάκι για να το βγάζω μετά δεν εχω κ να φάω!ναι έχω κακό χιούμορ στην κατάσταση μου. επίσης σε περίπτωση πυ δεν είναι ασφαλέσ να μου συστήσετε καποιον ειδικό μέσα από το φόρουμ πείτε μου έστω πως μπορώ να βρω από μόνη μου χωρίσ να με πάρουν κ πολλοί χαμπάρι.

    ευχαριστώ πολύ περιμένω με ανυπομονησία μια λύση μια πρόταση

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλή σου μέρα bouliana!


    Δυστυχώς είμαι από Αθήνα και δεν έχω υπόψιν μου κάποιον να σου συστήσω στη Θεσ/νικη. Πάντως το γεγονός ότι αποδέχεσαι το πρόβλημα σου και θέλεις να βρεις ειδικό αποτελεί το πρώτο βήμα για την αντιμετώπισή του.
    Το καλοκαίρι επισκεπτόμουνα κι εγώ ψυχολόγο. Αυτό που κατάλαβα ήταν ότι το θέμα μας δεν έιναι μόνο ψυχολογικό αλλά και βιολογικό. Όταν δηλ. μετά από ένα βουλιμικό υποσιτίζεσαι τότε μπαίνεις σε ένα φαύλο κύκλο δίαιτας-υπερφαγίας. Για να σπάσεις συτόν τον κύκλο υποτείθεται ότι μετά το βουλιμικό πρέπει να συνεχίζεις κανονικά τη διατροφή σου χωρίς ακρότητες .Από την άλλη, ο εμετός μπλοκάρει το μεταβολισμό (πέρα από όλα τα άλλα που προκαλεί) με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα να διαταράσσουμε και το μεταβολισμό μας.
    Καλή τύχη σου εύχομαι!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    46
    Καλη μου καλωσόρισες.

    Σε καταλαβαίνω ... αλλά!!! έκανες το πρώτο βήμα να δεχτείς η ίδια ότι έχεις πρόβλημα γιατί να αφήσεις π.χ. τη μαμά σου απέξω?

    Κάθησε την κάτω και πες της ... μαμά πήρα μια απόφαση ... να κάνω κάτι καλό για μένα ... θα με βοηθήσεις??? Πίστεψε με δεν θα σου αρνηθεί!

    Οι μαμάδες είναι ανεκτίμητες σύμμαχοι στον αγώνα του καθενός μας καθώς μας φροντίζουν ετοιμάζοντας μας τα άλλες φορές υπέροχα άλλες φορές όχι τόσο υπέροχα διαιτήτικά φαγάκια. Αυτές μας κρατάνε με τις φωνές τους μακρυά απο τους πειρασμούς ...

    Μίλησε της ... προσπαθήστε το ... κι αν δεν δεις αποτελέσματα ... τότε να ψάξετε μαζί για κάποιον ειδικό (αν και απο προσωπική εμπειρία δεν κάνουν και πολλά πολλά οι τρίτοι - τους πληρώνεις για να σου πουν και να ακούσεις όσα ήδη ξέρεις ... όποτε γιατί να χαλάς τα λεφτάκια σου???)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    bouliana! γεια κι απο μενα
    εγω θα σου τα πραγματα κι απ την πλευρα της μαμας
    αν ειναι συνενοησημη πες της το
    μπορει να ξεβολευτεις γιατι θα αρχισει να σε παρακολουθει αλλα θα σε βοηθησει αυτη
    η παρακολουθηση
    με το που θα ειναι ψιλιασμενη κι εσυ θα ξερεις οτι δεν μπορεις ανετα να το κανεις οποτε θα εχεις το μιαλο σου να μην φας πολυ
    αν δεν ειναι συνενοησημη μην της το πεις καθολου
    εχω ειμαι μαμα οποτε λιγο πολυ καταλαβαινω
    σιγουρα θα ανυσηχει και δεν θα μπορει να καταλαβει τι εχεις
    μπορει να φανταζεται και χειροτερα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    αυτό με το ψυχολόγο νόμίζω οτι είναι αλήθεια.οτί είναι πεταμένα λεφτά. απλά όλα τα σαιτ για την βουλιμία λένε να συμβουλευτώ έναν ειδικό κ δεν ξέρω τι είδουσ κ ποιον κ αν αξίζει τον κόπο.. όσο για την μανούλα μου φυσικά κ το χει πάρει πρέφα κ μου την λέει κ μου πετάει υπονοούμενα κ καμία φορά όταν βλέπει το ψυγείο άδειο την πιάνει υστερία κ φωνάζει. μια φορά μου είπε μην τυχον κ πάω να τα βγάλω τώρα που τα έφαγα καλύτερα να παχύνω κ να γίνω χονδρή παρά να χαλάσω την υγεία μου. άλλωτε κάνει σαν να μη συμβαίνει τίποτα κ άλλωτε την πιάνει το μοιρολόι κ μόλις περάσω από μπροστά της αρχίζει να κάνει κύριγμα για την υγεία κ την διατροφή κ μου χαλάει την διάθεση κ την μέρα.καμιά φορά είναι κ οι καλές μου οι μέρες που τα πάω καλά με τον εαυτό μου κ η μαμά μου με επιβαρύνει ψυχολογικά. δν φταίει αυτή φυσικά δεν ξέρει πως ναντιδράσει η καημένη κ έχει τρελαθεί. είμαι κ μοναχοκόρη κ καταλαβαίνετε. κ είναι κ πολύ καλός άνθρωπος κ την πιάνει αυτό το τι λάθος έκανα με την κόρη μου.κ την λυπάμαι να της ρίξω φόρα παρτίδα το πρόβλημά μου. δεν νομίζω οτι θέλει να το ακούσει στα ίσια δεν το αντέχει κ γιαυτό το ρίχνει στα υπονοούμενα.κ εγώ φυσικά δν θέλω ούτε να το αναλύσω ούτε να επιβαρύνω τους γονείς μου.καλά φυσικά περιτό να σασ το πω οτι πιστεύω οτι κ οι δικοί μου οι γονείς έχουν ένα θεματάκι με το φαγητό.πιστεύω οτι ο μπαμπάς μου έχει μια τάση να καταβροχθίζει ποσότητες κ μετά να περναει μερες που κανει αθστηρη διαιτα ειναι κ διαβητικοσ οποτε επηρεαζετε παρα πολυ την διαθεση του απο το ζαχαρο κ η ινσουλινι κ του διαταράσει κ το μεταβολισμό κ την όρεξη. κ η δε μαμά μου εχω την υποψία οτι μπορεί να πέρασε ενα μικρό διαστημα βουλιμιας (ακομα κ με εμετούς) μετα τα κιλα που πηρε απο την εγκυμοσυνη της αλλα αυτα ειναι αυθαιρετα συμπερασματα κ ενωμενες ιστοριες. γενικότερα πιστεύω οτι κατα περιόδους ολοι οι ανθρωποι περνανε στιγμες διαταραχης με το φαγητο ειδικα, απλα το να σε χωρισει ενας γκομενος κ να το ριξεις στις σοκολατεσ για 2 μερες και το να ξερνας το φαγητο σου επι 8 χρονια(οπως εγω) δεν ειναι ενα κ το αυτό.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Bouliana,


    Οι περισσότεροι λένε ότι όταν λέμε βοήθεια από ειδικό εννοούμε συντονισμένη παρακολούθηση από διατροφολόγο και ψυχολόγο ή και ψυχίατρο ειδικευμένο σε διατροφικές διαταραχές. Πιστεύω ότι αξίζει γιατί είναι ο πιο γρήγορος τρόπος να βγεις από αυτό το αδιέξοδο αρκεί να μην τα παρατήσεις στη μέση.
    Η μητέρα σου, κατά πως τα περιγράφεις έχει καταλάβει για τη βουλιμία σου. Στο κάτω-κάτω σε ξέρει καλύτερα από τον καθένα, σε γέννησε! Το ένστικτο της μαμάς είναι αλάνθαστο και πανίσχυρο. Αν κάτσεις και της μιλήσεις θα νιώσει πιο ανακουφισμένη που τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι έχεις μια διαταραχή κι ότι αφού της ανοίχτηκες είσαι δεκτική σε κάθε είδους βοήθεια.
    Αν πάλι δε θέλεις να απευθυνθείς σε κάποιο ειδικό μπορείς να το παλέψεις μόνη σου. Έχεις διαβάσει το βιβλίο του Christopher Fairburn με τίτλο ''Βουλιμία, ξανακερδίστε τον έλεγχο''? Στο τελευταίο του μέρος περιέχει κάποια μορφή αυτοθεραπείας την οποία μπορείς να επιχειρήσεις είτε απολύτως μόνη σου είτε με την παρακολούθηση κάποιου δικού σου ανθρώπου.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    13
    Γειά σου bouliana για την αποψή σου για τον ψυχολόγο θα συμφωνήσω. Καπού στο site ανέφερα για τα χρήματα που χρειάζεται κάπιος για να τον επισκεφτεί και πως εγώ δε μπορώ να τα διαθέσω ( μία φορά πήγα και έκτος από τα 100ευρώ που πλήρωσα , στην ουσία δε του μίλησα για το πρόβλημά μου αλλά αντίθετα κατηγόρησα τους ανθρώπους που έχω δίπλα μου . Δε βρήκα το θάρρος να του ομολογήσω πως για αρκετές συγκρούσεις που είχαν διμιουργηθεί μεταξύ μας ο φταίχτης ήταν το υπερβολικό¨ ΦΑΓΗΤΟ ¨. Ναι αυτό γιατί η βουλιμία δεν είναι απλά διατροφολογική διαταραχή , αλλά ψυχολογική διαταραχή .Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ , δε ξέρω πως μπορεί να επιλυθεί ,αλλά πισεύω πως θέλει μεγάλο ψάξιμο ο εαυτός μας.Εγώ ζω έτσι περίπου 10 χρόνια , λίγα απ'αυτά καλά και περισσότερα κακά .
    Θέλει προσπάθεια και ελπίζω να γίνουν τα χρόνια περισσότερα καλά και ελάχιστα κακά .

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    4
    ειμαι και εγω απο θεσσαλονικη και εχω το ιδιο προβλημα με σενα. Αν βρηκες καποιον ειδικο σε παρακαλω ενημερωσε με.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,296
    nothing so far,αλλά δεν έψαξα κιόλα να σου πω κ την αλήθεια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    4
    ειμαι και εγω απο θεσσαλονικη, με το ιδιο βασανο, προφανως. χρονια τωρα...
    τα καταφερε κανεις? πως? με ψυχιατρο? μονος?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •