ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΠΑΛΟΝΑΚΙ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    6

    ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΠΑΛΟΝΑΚΙ

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Κατια καλωσορισες
    δυστυχως, για το μπαλονακι, οσα παιδια απο εδω ειχαν προσωπικη εμπειρια, εχουν πει τα χειροτερα...
    οι περισσοτεροι λενε οτι δεν χανεις παρα ελαχιστα λογω των εμετων και της δυσφοριας της αρχης, και μετα σχεδον καθολου...
    εκτος αυτου, πρεπει συντομα να το βγαλεις, δεν ειναι για παντα...νομιζω σε 6 μηνες....τι θα γινει αν δεν εχεις χασει μεχρι τοτε, κι ακομα περισσοτερο, τι θα γινει απο κει και μετα μολις το βγαλεις?
    εγω προτεινω να το ψαξεις κι αλλο πριν προχωρησεις σαυτη τη λυση...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    6
    ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΑΚΤΥΛΙΟ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ?ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ.ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    αθηνα
    Posts
    3
    Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΓΑΣΤΡΙΚΟ ΜΠΑΛΟΝΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕ ΣΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑΣ. ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΣΕ ΘΕΜΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ (ΟΧΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ, ΑΠΛʼ ΜΙΑ ΓΑΣΤΡΟΣΚΟΠΗΣΗ )ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙΣ. ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗ ΚΑΝΩ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΥΠΕΡΦΑΓΙΑΣ ΑΛΛΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ! ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ; ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΑΘΗΝΑ

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1
    Το μπαλονακι τελικα βοηθαει η οχι? Σκεφτομαι να το βαλω!!!
    Θελω να χασω 15 με 20 κιλα

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    3
    Προσωπική μου άποψη λόγω εμπειρίας που είχα από την τοποθέτηση μπαλονιού είναι να μην το βάλεις.Οτι χάνεις με το μπαλονάκι το ξαναπαίρνεις και έχει και φοβερες ενοχλήσεις στο στομάχι

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4
    Γεια σας παιδια
    Θελω να βαλω μπαλονακι. Πρεπει να χασω γυρω στα 30-40 κιλα και φοβαμαι πολυ το χειρουργειο γι αυτο και δεν αποφασιζω για δακτυλιο. Με διαιτες τοσα χρονια δεν καταφερα τιποτα. Ειμαι αποφασισμενη εφοσον χασω τα κιλα να τα διατηρησω. Σκεφτομαι το μπαλονακι να το βαλω 2 φορες αφου με τη μια χανεις γυρω στα 20 κιλα.
    Οποιες πληροφοριες παρακαλω ενημερωστε με
    Το εκανε μια φιλη μου και αν εξερεσεις τις πρωτες μερες που ειχε εμετους μετα ηταν μια χαρα.
    Η δικη σας αποψη ποια ειναι ?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    3
    Pένα
    Θα σου πω την δική μου εμπειρία από το μπαλονάκι.Το έβαλα και έχασα 27 κιλά, με δίατα φυσικά, αλλα ήταν πολύ εύκολο να την κάνω, γιατί το μπαλονάκι με βοηθούσα να μην πεινώ.Φυσικά είχα πολλές ενοχλήσεις στο στομάχι.
    Μόλις το έβγαλα όμως, άρχισα να τρώγω , χωρίς έλεγχο και φυσικά τα ξαναπήρα όλα +2.
    Σημειωτέον ότι όλο το διάστημα είχα και ψυχολογική υποστήριξη από ψυχολόγο, για να καταπολεμίσω την επεισόδια υπερφαγίας που είχα εδω και χρόνια.Αλλα δυστυχώς το χάσιμο των κιλών με την βοήθεια του μπαλονιού ήταν προσωρινό.Και φυσικά η απογοήτευση τεράστια γιατί μου στοίχισε πολύ ψυχολογικά.
    Εδω και 4 μήνες έχω βάλει δακτύλιο και είμαι μια χαρά.
    Εχω χάσει 15 κιλά χωρίς δίαιτα, αλλα με σωστή ποιότητα διατροφής και μικρές ποσότητες .
    Η απόφαση είναι δική σου...Καλή επιτυχία σ ότι κι αν κάνεις

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4
    Pascal σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου αλλα ακομα ειμαι σε διλλημα. Βρισκω και στις 2 επεμβασεις υπερ και κατα.
    Ο μεγαλυτερος φοβος μου ειναι το χειρουργειο και τι επιπτωσεις/πονους/επιπλοκες θα φερει ο δακτυλιος.
    Υπαρχει τροπος εδω να μιλαμε real?
    ειναι πολλα αυτα που θελω να ρωτησω
    ευχαριστω

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    3
    Γεια σου Ρένα, αν έχεις messenger, μπορούμε να μιλήσουμε από εκει πιο άμεσα, και να ρωτησεις ότι θέλεις

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2005
    Posts
    1
    Δοκίμασα και γω το μπαλονάκι πριν 2 χρόνια.
    Έχασα 15 κιλά απ'τα 25 που ήθελα. Δεν πρόλαβα να κλείσω 6μηνο με το μπαλονάκι στο στομάχι μου. Στους 5 μήνες ένιωσα μια φοβερή δυσφορία, σα να χε μετακινηθεί. Πράγματι πήγα στο γιατρό και είχε μετακινηθεί προς την είσοδο. Με ρώτησε αν ήθελα να κάνουμε εξαγωγή, ή να το τοποθετήσει πάλι στο σωστό σημείο. Είχα κουραστεί όμως τόσο πολύ ψυχολογικά, που ζήτησα εξαγωγή. Τι εννοώ...Όσες ώρες ήμουν ξύπνια, ότι και να έκανα, σκεφτόμουν πως κάτι έχω μέσα μου. Όταν πήγαινα να κοιμηθώ, είχα το μυαλό μου, μην κοιμηθώ μπρούμυτα και το πιέσω. Επιπρόσθετα, κατέστρεψα το στομάχι μου.
    Το αποτέλεσμα ήταν να ξαναπάρω τα κιλά και να μετανιώσω τα 3.500 ευρώ που έδωσα.
    Δεν έπαιρνα καλύτερα ένα power plate για το σπίτι!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Νομός Αττικής
    Posts
    2
    Σκέφτομαι να βάλω μπαλονάκι... αλλά όλο το αναβάλω... κάθε μέρα λέω θα πάρω τηλέφωνο την επόμενη για ραντεβού κι όλο πάει πίσω... Από τον Ιούλιο το σκέφτομαι να φανταστείτε.
    Έχω ήδη κάνει 2 ραντεβού με έναν γιατρό στο Ιασώ General είχαμε φτάσει στο σημείο να τον πάρω να κανονίσουμε ραντεβού... κι αυτά τον Αύγουστο... ήμουν 106 κιλά τότε (με ύψος 1,65) τώρα είμαι 97... θέλησα να κάνω κάτι μόνη μου βλέπετε... όμως πλησιάζουν απειλητικά τα Χριστούγεννα... και δεν ξέρω άν θα κρατηθώ να μην τσιμπάω από 'δω κι από 'κει.
    ʼσε που έχω κολλήσει κιόλας...

    Τι στο καλό να κάνω???? Βοήθειααααα!!!!

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    2

    ΑΣΦΑΛΙΣΗ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!
    ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΜΠΑΛΟΝΑΚΙ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΤΥΠΕΤ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Νομός Αττικής
    Posts
    2
    Όχι όχι όχι... και 1000 φορές όχι!!!!
    Το έβαλα κι εγώ τελικά... τον περασμένο Μάρτη, και δεν το έχω βγάλει ακόμα γιατί φοβάμαι την αναισθησία!!!!
    Χάλια οι πρώτες μέρες, νόμιζα οτι θα πεθάνω από τον εμετό!!! Την δεύτερη μέρα με πήγαν στο νοσοκομείο και μου έκαναν ορό γιατί δεν μου έμενε ούτε μια σταγόνα υγρό μέσα μου... έπερνα primperan σε υπόθετα (!!!) για να καλμάρει λίγο ο εμετός! Η πιο φρικτή περίοδος της ζωής μου... Και τι έχασα? Βλακείες... 8 κιλά, τα οποία ξαναπήρα ταχύτατα...
    Δεν αξίζει... με τίποτα δεν αξίζει.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3
    καλησπέρα παιδιά

    με λένε σταυρο και χρειαζομαι την βοήθεια σας.ειμαι φοιτητης και εχω αναλάβει μια διπλωματική εργασία η οποία εχει να κανει με το πρόβλημα της παχυσαρκίας.στα πλαίσια της εργασίας μ λοιπόν θα ήθελα να σας κάνω την εξής ερώτηση:με ποια κριτήρια επιλέγεται να κάνετε γαστρικό μπαλόνι????
    εχω διαβάσει πολλές δημοσιεύσεις για το γαστρικό μπαλόνι και προσπάθησα να μπω στην θέση ενός ανθρώπου που εχει πρόβλμα με τα κιλα του.κατέληξα στα εξής κριτήρια:
    κόστος(πόσα λεφτα θα δωσω?)
    επιπονη διαδικασία
    ανάρρωση(ποσο καιρο θα αναρωνω μετα την επεμβαση)?
    αισθημα πεινας(θα πειναω μετα την επεμβαση?)
    αποτελεσματικοτητα(πόσο γρήγορα θα χασω κιλά/υπάρχεικίνδυνος να τα ξαναπάρω?)
    μετεγχειρητικός πόνοσ(θα πονάω μετα?)
    διαττροφική ελευθερια(θα μπορω να τρωω ολες τις τροφες?)
    μετεγχειρητικές επιπλοκές
    μετεγχειρητκή φαρμακευτικη αγωγή(θα πρέπει να παιρνω φάρμακα?)

    ρε παιδια ειναι σωστα αυτα που σκεφτηκα?δλδ τα σκεφτεται ενας ανθρωπος,που εχει προβλημα με τα κιλα τ,αυτα που εχω γράψει παραπάνω?
    εσεισ θα μπορουσατε να μου πείτε καποια αλλα κριτηρια?
    θα ηθελα την βοήθεια σας..
    θα χαρω πολυ αν μου απαντούσε καποιος

    με σεβασμο σταυρος

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •