ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.. ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ... ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47

    ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ.. ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ... ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ

    Για να μην κάνουμε αστρολογικές προβλέψεις στα "εσώψυχά μας"... ανοίγεται αυτό το τόπικ για όσους αναζητούνε το πιο μεταφυσικό "γιατί" των πραγμάτων, πέρα από το ψυχολογικό.

    Ελπίζω πέρα από τα αστρολογικά δρώμενα να μην περιοριστεί στην αστρολογία αλλά να είναι μία αφορμή να "φιλοσοφήσουμε" λίγο παραπάνω, και να συζητήσουμε για θέματα που ξεπερνάνε το επιστημονικό μέρος του θέματος και μπαίνουν στα χωράφια πέρα του απτού και του ζώντος.

    Και επειδή είμαι πεποισμένη ότι "τίποτα δεν είναι τυχαίο" και "όλα συμβαίνουν για κάποιον λόγο" να ψάξουμε να βρούμε τον λόγο αυτό, και αν δεν τον ανακαλύψουμε να λέμε τουλάχιστον ότι προσπαθήσαμε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μέσα με τα χίλια!Ως προς τα αστρολογικά εγώ αναμένω τα αρνητικά του συνδιασμού μου...
    Ως προς τη φιλοσοφία επιφυλάσσομαι...Και ως προς την αναζήτηση έχω μια ερώτηση:
    Εμπίπτει εδώ ο "νέος,ωραίος,πράσινα μάτια" που ψάχνω ή το ρίχνω το επίπεδο; :P

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Χαχα αναζήτηση φιλοσοφική εννοώ. Αλλά και ο νέος, ωραίος, με πράσινα μάτια δεν χαλάει καμία, μια και το βλέπω γυναικοκρατούμενο το τόπικ.

    Οι άντρες ενδιαφέρονται και ξέρουν τρομακτικές λεπτομέρειες για τον χάρτη τους αλλά ντρέπονται να το πούνε.

    Ελπίζω να έχουμε και αγοράκια στο τόπικ!!!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Αρνητικά χμμμμ!!!

    Καλό που δεν κολλάς να τα βγάλουμε στην φόρα.

    Καταναλώνεις πολύ ενέργεια "πουλώντας τον εαυτό σου" προκαλώντας την προσοχή και θέλεις να δημιουργήσεις μια καλή εντύπωση.

    Πολλές φορές γίνεσαι πολύ αυστηρή και χωρίς να το καταλάβεις αγγίζεις τα όρια της αγένειας με τον "μανδύα" της ειλικρίνειας και της αλήθειας.

    Εχεις ευαισθησία στην κριτική απέναντί σου και σε ότι απειλεί τον εγωισμό σου που τον έχεις πώς να το κάνουμε.

    Εχεις ηγετικές τάσεις -καλά δεν είναι και κακό αυτό-.

    Η συγκριτική μελέτη θρησκειών και πολιτισμών θα σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου οπότε διάβασε σχετικά συγγράμματα.

    Παρ'ότι είσαι γνήσια ιδεαλίστρια -τίποτα δεν υπάρχει χωρίς τη βούλα του γιάνγκ μέσα- αυταπατάσαι συχνά και αυτό σε πληγώνει.

    Η 12 ΩΡΑ ΠΕΡΑΣΕ ΟΠΟΤΕ ΑΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΑ ΣΟΥ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Έχω πολλά ακόμα ελαττώματα βέβαια,αλλά αυτή είμαι σε γενικές γραμμές...
    Από περιέργεια θα διαβάσω και άλλους ωροσκόπους μήπως παντού βρίσκουμε στοιχεία μας και είναι απάτη λίγο όλο αυτό...
    Μου φαίνεται πολύ εντυπωσιακό που με τόση ακρίβεια"με διάβασες" και στα καλά και στα στραβά μου,
    αλλά η μοναδικότητα μου αρνείται να δεχτεί ότι έτσι είναι όλοι οι υδροχόοι με ωροσκόπο τοξότη...
    Εξάλλου,μου πρότεινες την συγκριτική μελέτη θρησκειών και πολιτισμών!Ας αρχίσω από την αστρολογία...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Originally posted by GRETEL
    Χαχα αναζήτηση φιλοσοφική εννοώ. Αλλά και ο νέος, ωραίος, με πράσινα μάτια δεν χαλάει καμία, μια και το βλέπω γυναικοκρατούμενο το τόπικ.

    Οι άντρες ενδιαφέρονται και ξέρουν τρομακτικές λεπτομέρειες για τον χάρτη τους αλλά ντρέπονται να το πούνε.

    Ελπίζω να έχουμε και αγοράκια στο τόπικ!!!
    Εδώ όλο το φόρουμ είναι γυναικοκρατούμενο,το τόπικ αυτό δε θα είναι;
    Κι εγώ το ελπίζω!Ν'αφήσουν τις ντροπές και να έρθουν να διασταυρώσουμε...τις απόψεις μας!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Πέρα από τις αστρολογίες και τα σχετικά, που είναι θέμα έρευνας και όχι θέσφατου, αφού δίδυμα άτομα έχουν διαφορετικό χαρακτήρα και μέλλον για μένα είναι απόδειξη ότι κάθε άτομο έχει ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΤΗ ΨΥΧΗ, και βιώνει δικές του καταστάσεις, κανένας δεν είναι ίδιος με τον άλλον και από τα χρόνια που ασχολήθηκα με το σπορ κατέληξα ότι η αστρολογία φτάνει μέχρι ενός σημείου δηλ. μία χαρτογράφηση των τάσεων του χαρακτήρα ενός ατόμου.

    Τίποτα παραπέρα. Και ως προς τις μαντείες των αστρολογικών χαρτών, πάλι για πιθανότητες και τάσεις θα πω. Και όπως λέγανε και οι αρχαίοι ημών πρόγονοι "όταν ο άνθρωπος αποφασίσει και οι θεοί σκιάζονται", δηλ. όταν μπει στο παιχνίδι η ελεύθερη ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΒΟΥΛΗΣΗ κανένας δεν μας σταματάει.

    Καμιά συνταγή πώς θα μπει στο παιχνίδι η κυρία αυτή -Βουληση- έχει κανείς?

    Αλήθεια τώρα που το έγραψα παρατήρησα πόσο κοινή ρίζα έχει η Βούληση -που και οι θεοί σκιάζονται- με την Βουλιμία -σκιάχτηκα τώρα- .

    Τυχαίο. Μπααα. Υπερβολική βούληση, υπερβολικές απαιτήσεις, τελειομανία, αυτοαπόρριψη, αυτοκαταστροφή. Σας θυμίζει τίποτα?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δεν έχεις άδικο έτσι που το θέτεις,αν και η βουλιμία ετυμολογικά προέρχεται από το βόδι και την έντονη πείνα(βους+λιμός)...

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Θα μου επιτρέψεις να πάρω την Βουληση.

    Πώ πω ακου από το βόδι. Χααααααααααχααααααα δεν το είχα σκεφτεί πέθανα στο γέλιο!!!

    Βους+ λιμός αμάν ήδη νιώθω ως αγελάδα.

    Αλήθεια το βόδι είναι ευνουχισμένος ταύρος.

    Δηλ. ήτο αρσενικό.

    Διαμαρτύρομαι αγελαδολιμία έπρεπε να λέγεται όταν αφορά κορίτσια.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ναι ,εννοούν "πείνα ταύρου"!Είπα να στο πω πιο κομψά...
    Σκέψου όμως το συσχετισμό και με την παρομοίωση του ταύρου σε υαλοπωλείο.
    Πόσο διαφέρει η μανία του από εκείνη ενός βουλιμικού σε επεισόδιο;

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Δεν σπάμε τζάμια, δεν τρώμε ποτήρια, ούτε βαζάκια ....


    Και οι Ταυροι δεν τρώνε πίτσες, μακαρόνια και τυρόπιτες.

    Όσο για την μανία θα συμφωνήσω ώς παρόρμηση αλλά όχι ΩΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ.

    Δεν σχεδιάζει. Εμένα εκείνο που με τρελλαίνει είναι ότι μου καρφώνεται στο μυαλό και δεν είναι ως παρόρμηση, δηλ.ααααααμα περάσει μία ώρα θα φύγει.

    Γι'αυτό τα αναγουλιαστικά κάντε μία βόλτα και σκεφτήτε γιατί δεν μου λένε τίποτα. Εμένα άμα μου καρφωθεί 160 βόλτες να κάνω 2 μέρες να περάσουν σε βόλτες δεν θα φύγει άμα δεν συμβεί.

    Αυτά τα λένε άτομα που ή δεν το βίωσαν , ή το μπορούσαν να το ελέγχουν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Ναι,βρε παραμυθένια μου,δεν κυριολεκτούσα στην σύγκριση...
    Ένας ήταν ο Κουταλιανός που μασούσε σίδερα κι έτρεμε και τη γυναίκα του παρόλ'αυτά...
    Αναφερόμουν στην παρόρμηση και το ανεξέλεγκτο της "κρίσης"(βουλιμικό επεισόδιο)
    Και εννοείται ότι όσα παπούτσια κι αν λιώσεις ο εγκέφαλος δεν ξεχνιέται από τα αξιοθέατα!Θέλει άλλες διεργασίες...
    Δε μασάμε όμως τίποτα εμείς!(η αλήθεια είναι πως τα κατεβάζουμε κι αμάσητα στη φούρια μας!)
    Έλααααααα!Πάμεεεεεεεεε!Γερ ά με τσαμπουκά!...

  13. #13
    συμφωνω απολυτα μαζι σας...
    κ σ μενα μ χουν πει οταν με πιανει κριση να παω μια βολτα, να παρω ενα τηλ, να γραψω τις συνεπειες που θα εχω αν φαω παρα πολυ.. τπτ.. οταν με πιανει δν μπορει να με σταματησει κανεις...
    κ τπτ ενδιαφερον να μν υπαρχει στο σπιτι ειμαι ικανη να φαω σκετο ψωμι ή οτι αλλο βρω.. ειναι πλυ ασχημο.. συχνα με πιανουν τα κλαμματα αλλα δν μπορω κ παλι να σταματησω να τρωω.. χανω τελειως τον ελεγχο... σημερα ειναι ομως η 12η μερα μ χωρις βουλιμικο..! τεσπα.. πιστευω οτι αυτες οι δραστηριοτητες που προτεινουν μπορει να μν σταματανε το βουλιμικο αλλα οπωσδηποτε μας απασχολουν εστω για λιγο κ τρωμε λιγοτερο...

  14. #14
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    12η μέρα χωρίς βουλιμικό!!!

    Μπράβο κοριτσάρα μου.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    θέλω κι εγώ τα αστρολογικά μου! χεχεχεχε

    05/03/1984
    ιχθύς με ωροσκόπο... ιχθύ!! χεχεχε δλδ ιχθύς στην δευτέρα!
    χώρα κύπρος

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •