ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ! ``ΣΟΣ``
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252

    ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ! ``ΣΟΣ``


  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Kypros
    Posts
    1,341
    γεια σου και καλή αρχή! άποψη μου... μην φοβάσαι να ζητήσεις βοήθεια! βρες ανθρώπους που σου εμπνέουν εμπιστοσύνη και είναι ειδικοί να σε συντροφεύσουν σ'αυτό σου τον αγώνα! δεν παύει να είναι προσωπικός... πίστεψε στον εαυτό σου και προχώρα! πείσμωσε αλλά να το κάνεις σωστά! με διατροφή και με υγιή τρόπο! είναι ο μοναδικός εγγυημένος τρόπος για να χάσεις κιλά και να διατηρηθείς στο επιθυμητό βάρος.
    εύχομαι να πραγματοποιήσεις τους στόχους σου αν και προσωπικά πιστεύω ότι αν κρατάμε τον εαυτό μας πίσω από αυτά που αγαπάμε τραγούδι, θέατρο, βόλτες, εξόδους... κτλ κτλ και ο λόγος είναι τα παραπανίσια κιλά, βοηθάμε στο να διαιωνίζεται αυτός ο ρατσισμός στα άτομα που αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το βάρος τους δηλαδή σε εμάς τους ίδιους! εύχομαι η μουσική σου να ακουστεί! τα τραγούδια είναι ελεύθερα...δεν μπορούν να τα δεσμεύσουν τα παραπανίσια κιλά!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Π.ΦΑΛΗΡΟ
    Posts
    108
    KAλΗ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ

    ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΣΟΥ

    ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΥΤΟΓΡΑΦΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥΥΥ ΕΕΕ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Καλώς ήρθες,γλυκούλα,στην παρέα μας!
    Εδώ μέσα η ιστορία σου δεν είναι τόσο μοναχική...όλοι κάπως αλλιώς ήμασταν μέχρι να αφεθούμε στη δίνη του φαγητού...
    Αν ο κύκλος σου δεν κατανοεί πώς το επέτρεψες αυτό στον εαυτό σου,εμείς εδώ σε νιώθουμε μέσα από το προσωπικό μας βίωμα.
    Όλη αυτή η περιπέτεια όμως δεν είναι ανούσια...Μέσα απ'αυτήν θ'ανακαλύψεις πτυχές του εαυτού σου,άγνωστες μέχρι τώρα.
    Ήδη έχεις κάνει ένα ξακαθάρισμα στις σχέσεις σου,έχεις πεισμώσει και τα έχεις καταφέρει να στήσεις μια δική σου επιχείρηση,
    άρχισες να αυτοαναλύεσαι και να ψάχνεσαι περισσότερο,άνοιξες κι άλλο τους ορίζοντες σου,έκανες τον πόνο σου τραγούδι...Είδες πόσα έχεις ήδη κερδίσει;
    Είσαι αρκετά δυνατή να πραγματοποιήσεις όλα όσα έχεις βάλει στόχο!Μην περιμένεις να αλλάξει η εικόνα σου για να αρχίσει η ζωή σου!
    Η ζωή μας τρέχει κι είναι κρίμα να μας στερούμε εμείς οι ίδιοι απ'τις χαρές της!Αυτός είναι ο μεγαλύτερος ρατσισμός,φασισμός,είναι η σκληρότερη κακοποίηση!
    Κυνήγησε τα όνειρα σου!Είσαι μόλις 28 χρονών!Δεν είναι καθόλου αργά!Είναι ο πιο κατάλληλος χρόνος για να λάμψεις!
    Κι αν αποφάσισες να χάσεις βάρος χωρίς να καταφύγεις σε κάποια βαριατρική επέμβαση,είναι ασφαλώς εφικτό,
    αλλά θέλει πειθαρχία σ'ένα πρόγραμμα σωστής διατροφής και άσκησης,που καλό θα ήταν να στο καταστρώσουν ειδικοί.
    Δεν είναι κακό να παίρνουμε βοήθεια απ'όπου μπορούμε!Κακό είναι να καθίσταται ο εγωισμός μας εμπόδιο στην εξέλιξη μας!
    Δεν είσαι μόνη σου!Εγώ έχω περισσότερα κιλά από σένα,περισσότερα χρόνια από σένα και δουλεύω κι εγώ τον ίδιο στόχο...
    Καλή μας δύναμη!Την έχουμε,μερικώς ανεκμετάλλευτη,εκεί στα έγκατα μας!Πάμε για βαθιές εξορύξεις!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    NEFELI,NATALIA4,NADINE sas euxaristw therma pou apantisate,kai exete dikio se osa lete!elpizw na ginoume polu kali pareoula,kai oi stoxoi mas na pragmatopiithoun,opws episis na dinoume kouragio i mia stin alli,gia na ftasei i kathemia sto oneiro ths!mia fraseis sas,einai polu swsti``MHN PERIMENEIS NA ALLAXEI H EIKONA SOY GIA NA XEKINISEIS TH ZWH SOY``,exeis apoluto diko!!!na xeres posoi to kanoun!ftaine ta mme,ftaiei o kuklos mas,o ratsimos distixws megalws!sas euxaristw kai pali! )

  6. #6
    Καλημέρα GLUKOULA!
    Σε καλωσορίζω και εγώ και σου εύχομαι κάθε επιτυχία!
    Το πιο μεγάλο, το πιο δύσκολο βήμα το έχεις κάνει! Και αυτό είναι η συνειδητοποίηση ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι θέλει λύση την οποία όπως διαβάζω απ αυτά που γράφεις είσαι διατεθημένη να δώσεις όσος και να είναι ο κόπος.
    Όσο για τον τρόπο με τον οποίο μπορείς να χάσεις κιλά, θα σου πω τον τρόπο που ακολουθώ εγώ και με τον οποίο πήγα απ τα 109 κιλά που ήμουν για μεγάλο χρονικό διάστημα στα 88 σήμερα και συνεχίζω. Το αν τον ακολουθήσεις είναι δική σου προσωπική επιλογή.
    Ο τρόπος αυτός λοιπόν, είναι η γνωστή πιστεύω στους περισσότερους κετογενής διατροφή ή αλλιώς δίαιτα ʼτκινς. Σ' αυτήν την δίαιτα αρχικά αφαιρούμε εντελώς τους υδατάνθρακες από τη διατροφή μας (ψωμιά, ζυμαρικά, πατάτες, όσπρια, φρούτα και φυσικά γλυκά) και τρώμε όσες ποσότητες θέλουμε από τις υπόλοιπες τροφές (λαχανικά, ψάρια, κρέας, αυγά, οστρακοειδή και τυριά). Μετά από λίγο καιρό που θα έχουμε χάσει τα πρώτα κιλά μπορούμε να εντάξουμε στη διατροφή μας και λίγους υδατάνθρακες. Αυτή χοντρικά είναι η δίαιτα ʼτκινς, η οποία όμως θα πρέπει να συνδυάζεται και με γυμναστική.
    Ξέρω ότι αυτή η δίαιτα έχει πολεμηθεί από πολλούς στο παρελθόν και εξακολουθούν πολλοί να την πολεμούν και να λένε ότι είναι "χημική" δίαιτα. Αλλά αυτό είναι τελείως λάθος! Θα πω μόνο ότι οι άνθρωποι πριν χιλιάδες χρόνια (πριν ανακαλύψουν το σιτάρι και το καλλιεργήσουν) τρέφονταν με αυτό τον τρόπο και πολλά από τα προβλήματα υγείας που υπάρχουν σήμερα δεν υπήρχαν τότε.
    Βέβαια GLUKOULA, το αν την ακολουθήσεις είναι δική σου επιλογή. Μία δίαιτα μπορεί για κάποιον να είναι η ιδανική αλλά για κάποιον άλλο να μην είναι. Πάντως όποια δίαιτα και να ακολουθήσεις σου εύχομαι πραγματικά κάθε επιτυχία!
    Και όσο για το τραγούδι μην τα παρατήσεις! Είσαι πολύ νέα ακόμη και αφού είναι κάτι που σ αρέσει μην το αφήσεις για κανέναν λόγο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    καλως ηρθες γλυκουλα
    μαζι θα το πολεμησουμε...
    και εγς πανς κατω τα ιδια κιλα με εσενα θελω ναχασω και εχουμε και το ιδιο υψος!!!1
    ξεκιναμε δυναμικα και βαζουμε σα πρωτο στοχο τα χριστουγεννα να εχουμε χασει 10 κιλακια ( μην τα ακουτε πολλα για εμας που ειμαστε πανω απο 100 τα δεκα κιλα σε 7 βδομαδες χανονται ανετα)
    εγω γλυκουλα ξεκινησα και γυμναστικη και νοιωθω πως με βοηθαει καπως αν και τωρα ειμαι στον δευτερο μηνα....
    αντε καλη μασ δυναμη κοριτσια!!!!
    ας γινουμε θεες!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    εγω βασικα το πηρα θερμα το θεμα την προηγουμενη βδομαδα...
    επειδη εχω αγχωθει με την σχολη που δεν μπορω να συγκεντρωθω με τπτ και να την τελειωσω ενα βραδυ ξυπνησα με κλαματα και ειπα τελος.
    δεν θα ειμαι μονο ενα ατομο που το μονο που κανει ειναι να τρωει και τπτ αλλο......

    και ειπα τελος ως εδω.
    πρεπει να αποδειξω τι αξιζω.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    lenio mou se euxaristw gia to minimataki sou,exw akousei gia tin diaita atkins,kai mporw na pw oti kapoioi itan uper alloi kata!den sou krivw oti provlimatizomai,gia to poia diaita-diatrofi tha akolouthisw,mias kai exw tosi energeia na dwsw ton kalutero euato mou,ara thelw me oti arxisw,na teliwsw,ennowntas na exw apotelesmata kai oxi to gnwsto gio-gio,pernw,xanw kila!se euxaristw kai pali,isws akolouthisw tin atkins! )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    zwitsa se euxaristw pou apantises kai se mena,ta logia sou me entharinan tha elega,kai sumfwnw sto oti den eimaste mono gia na trwme!prepei na ginoume thees!))

  11. #11
    Glukoula καλησπέρα!
    Αυτό το γιο-γιο που αναφέρεις μου έχει συμβεί και εμένα στο παρελθόν και είναι πολύ ψυχοφθόρο. Η δίαιτα ʼτκινς περισσότερο διατροφή είναι παρά δίαιτα. Δεν είναι μια δίαιτα που θα ακολουθήσεις για ένα διάστημα, θα χάσεις τα περιττά κιλά και μετά θα επανέλθεις στις προηγούμενες διατροφικές σου συνήθειες.
    Είναι μια εντελώς διαφορετική διατροφή, την οποία θα πρέπει (τις βασικές τις αρχές τουλάχιστον) να τις ακολουθείς για την υπόλοιπη ζωή σου για να είσαι πάντα στα φυσιολογικά σου κιλά.
    Τα δύο βασικά θετικά της ʼτκινς στην δυνατότητα κάποιου να την ακολουθήσει είναι ότι μπορούμε να φάμε μεγάλες ποσότητες από συγκεκριμένες τροφές (δίαιτες στις οποίες καταναλώνουμε μικρές ποσότητες φαγητού δεν μπορώ να ακολουθήσω ούτε για 2 μέρες!) και λόγω της μεγάλης πρόσληψης πρωτείνης και λίγου λίπους που επιτρέπεται νιώθουμε κορεσμό.
    Πραγματικά δεν περίμενα ποτέ να νιώσω τέτοιο πράγμα! ʼκουγα τους γύρω μου να λένε "δεν μπορώ να φάω άλλο, χόρτασα" (ενώ είχαν φάει μια φυσιολογική μερίδα) και δεν ήξερα τι ήταν αυτό! Πάντα υπήρχε χώρος σε μένα για να φάω και κάτι ακόμα..... Όμως για πρώτη φορά με αυτήν τη δίαιτα κατάλαβα τί σημαίνει κορεσμός!
    Μπορώ να γράψω μία έκθεση με τα θετικά τις ʼτκινς, αλλά δεν έχει νόημα. Γιατί όπως είπα, μία δίαιτα μπορεί να είναι ιδανική για κάποιον ενώ για κάποιον άλλο όχι.
    Αν μπορείς πάντως να ζήσεις με πολύ λίγες ποσότητες αμύλου και γενικά υδατανθράκων, σου συνιστώ να την κάνεις! Αν πάλι όχι, τότε να μην την αρχίσεις καν γιατί σύντομα μπορεί να απογοητευτείς και να τη σταματήσεις.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    lenio diavazontas panw apo mia wra ola ta forum peri atkins ,diapistwsa pws polla atoma exoun xasei kila,alloi milloun gia tropo zwis kai monimo apotelesma.gia na sou dwsw ena mikro deigma twn diatrofikwn mou protimisewn!katarxin ta prwina pinw mono 1-2 kafedes(me 2 zaxari),to mesimeri tha faw mikri posotita kata tis 4 to mesimeri,to apogeuma 1 kafe pali(2 zaxari+gala),to vradi(einai to xeirotero me pianei trella-agapaw ola ta delivery,p
    auti i simerini katastasi,pantos na sou episimanw oti gia ta kila pou eimai den tha eprepe na eimai me vasi auta pou trww kai tin posotita,kai oloi mou to lene,exetaseis thuroidi exw kanei 3 fores den vriskei o endokrinologos kati,pera tou oti mou vrike 2 mikrous ozous!se periptwsi pou akolouthisw tin atkins pou tha xerw posoi udatathrakes exei to turi,gala paradeigma!uparxei kapoio pinakaki?
    pera twra apo auto makaronia,ryzi,psomi,patata tha elega mou aresoun se fusiologika epipeda,dwse mou souvlisto kreataki kai pare mou tin psuxi,DD,me lipaki xeropsimeno!lew na arxisw aurio..............yioupiiiiiiii

  13. #13
    Glukoula!!
    "...makaronia,ryzi,psomi,patata tha elega mou aresoun se fusiologika epipeda,dwse mou souvlisto kreataki kai pare mou tin psuxi,DD,me lipaki xeropsimeno!!"
    Πιστεύω αυτό τα λέει όλα...!
    Φαντάσου εγώ ήμουν εθισμένη στους υδατάνθρακες και τώρα αηδιάζω στη σκέψη να τους τρώω στις ποσότητες που τους έτρωγα. Για σένα που απλώς σ αρέσουν σε "φυσιολογικά επίπεδα" οι υδατάνθρακες ενώ η αδυναμία σου είναι το κρέας με το λιπάκι του, η δίαιτα ʼτκινς όχι μόνο πιστεύω ότι είναι ιδανική αλλά θα έχεις μεγάλη επιτυχία αν την ακολουθήσεις!
    Όσο για τους υδατάνθρακες που έχει κάποιο φαγητό είναι εύκολο να τους βρεις.
    Όλα τα συσκευασμένα προιόντα στα super markets αναγράφουν τα γραμμάρια υδατανθράκων ανά 100 γραμμάρια τροφής και για τα μη συσκευασμένα υπάρχουν πίνακες τους οποίους μπορείς να βρείς και στο ίντερνετ.
    Πλέον δηλαδή δεν μας ενδιαφέρουν οι θερμίδες, αλλά οι υδατάνθρακες γιατί αυτοί είναι που παχαίνουν.
    Πάντως μην σε αγχώνουν οι ακριβείς υδατάνθρακες. Δηλαδή δεν χάθηκε και ο κόσμος αν ξεπεράσεις λίγο το αρχικό όριο των 20 gr υδατανθράκων τη μέρα. Ακόμα και με τις βασικές αρχές, η δίαιτα λειτουργεί!
    Αφού το έχεις ψάξει όπως είπες, θα γνωρίζεις κάποια πράγματα γι αυτή τη δίαιτα. Οπότε για να μην σε ζαλίζω με άχρηστες πληροφορίες, σταματώ εδώ για την ʼτκινς και αν έχεις κάποιες απορίες πολύ ευχαρίστως να στις λύσω (αν βέβαια τις ξέρω!).

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    αθήνα
    Posts
    176
    Γλυκούλα γεια σου!

    Οπως διαβαζα παλιά θεματα, ειδα και το δικό σου.Εαν συνεχίζεις να μπαίνεις στο forum, πες μας τα νέα σου.
    Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι έφτασα στα όριά μου και πλέον ξεκινώ μία νέα ζωή.Οχι με το πείσμα που θα πρεπε αλλά έστω εχω αρχίσει να κάνω κάποια βήματα.
    Θα κάνω επεμβαση διότι δεν μπορώ να μπω στο πρόγραμμα μιας σωστής διατροφής...
    Θελω αυτό που λεμε,καποιος να με ελέγχει και η επεμβαση ειναι ως ενα βαθμό ενας βοηθός στο να ελέγξεις το φαγητο.Φυσικα με δικη μου παράλληλη προσπάθεια...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    252
    ΓΕΙΑ ΣΟΥ SWEET-BUT-OBESE,ΠΗΓΑΙΝΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ,ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΨΑΞΙΜΟ ΣΤΟ ΠΟΙΑ ΔΙΑΙΤΑ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΤΛ,ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΝΑ ΤΡΩΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑ ΜΕ ΘΕΡΜΙΔΟΜΕΤΡΗΤΗ,ΤΗΣ LALA COOK,ΤΟΝ ΓΝΩΣΤΟ,ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ,ΤΡΩΓΩΝΤΑΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΕΥΚΟΛΑ,ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 18 ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ 5ΚΙΛΑ!


    ΑΠΟ 125KG
    ΣΗΜΕΡΑ 120 KG(ME DIATROFH 18 MERES)!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •