Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 95
  1. #31
    Μπορεί να το βλέπω συναισθηματικά, αλλά πιστεύω πως αν δεν καταλάβεις τη μαμά σου και δεν τη συγχωρήσεις, όλα τα άλλα θα είναι μπαλώματα.
    Η θεία σου βρήκε σε σένα ένα τρόπο να \"εκδικηθεί\" την επιλογή του πατέρα σου γι αυτό ίσως μέχρι και τώρα και αφού της έχεις δώσει τοσα πολλά σου βγάζει τόση κακία.
    Αυτό αλήθεια δεν σε έχει προβληματίσει?
    Δεν έχεις σκεφτεί πως αν υπήρχε μια άδολη αγάπη δεν θα είχες μπει τώρα σε αυτές τις σκέψεις?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by Kleiw

    Κλειω, οι μεγαλοι ανθρωποι αλλαζουν πολυ δυσκολα. Συχνα δεν ειναι διατεθειμενοι για κατι τετοιο.

    Το κατανοώ .
    Ωραια, κατανοείς λοιπόν και το οτι αν μπεις στο τρυπακι να γινεις ο ψυχολόγος της θείας σου με σκοπό να την κάνεις να \"δει\" καλύτερα τον εαυτό της, μαλλον θα αποτύχεις και με μεγάλο συναισθηματικό κόστος για σενα. Και τι μαλλον? Σιγουρα. Κανενας δεν μπορεί να αλλαξει κανεναν, ο καθένας μονο τον εαυτό του. Ακομα κι οταν παει σε ψυχολογο καποιος, παλι ο ίδιος κανει την δουλεια, αφου προηγουμενως το εχει ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ.

    Το καταλαβαινω οτι εχεις πληγωθει απο την θεια σου.

    Παρα πολύ . Οταν εγινε το περιστατικο , για 2 εβδομάδες ήμουν χάλια . Εκλαιγα συνεχώς και αναρρωτιόμουν : γιατί ? που φταίω ? μονο αγάπη ζητούσα απο εκείνη και προσπαθούσα να κρατάω αποστάσεις απο τα αρνητικα ........... ]
    Κλειώ μου, ισως να ζητάς κάτι που ο συγκεκριμενος άνθρωπος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να σου δώσει. Το να δίνεις αγάπη απαιτεί μεγάλη ικανότητα. Αν τυχόν δε η θεία σου έχει στοιχεία ναρκίσοου θα περιρίζεται στο να ΖΗΤΑ αγάπη(ή καλύτερα αφοσίωση) και προσοχη, όλα και μόνο για το ΕΓΩ της.
    Πρεπει να αποδεχτείς το γεγονός οτι προστάτεψες τον εαυτό σου. Σαν μικρό κοριτσάκι που ήσουν κριμόσουν απο τη θεία για ενα χαδι, μια αγκαλια. Μεγαλώνοντας είδες οτι ΤΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑΤΑ που ζητούσε γι αυτα, θα σε έβλαπταν. Θα έπρεπε να απανρηθείς την Κλειώ για να γίνεις ΕΤΣΙ ΟΠΩ΅ΕΚΕΙΝΗ ΣΕ ΘΕΛΕΙ. Έτσι, εφόσον δεν ήσουν το ίδιο α-κριτη απέναντι της και σιγουρα δεν είχες το ίδιο έντονη την ΑΝΑΓΚΗ για στοργη, αποστασιοποιηθηκες. Το οτι νοιαζεσαι για εσενα, δειχνει οτι εχεις την ικανοτητα να νοιαζεσαι αληθινα για κεινη.
    Αν η θεία σου έμαθε απο μικρή να ΦΑΙΝΕΤΑΙ αρεστη και δυνατη και να απαρνειται το ΕΙΝΑΙ της με τις όποιες ευαισθησιες του, αν ετσι ΕΜΑΘΕ δεν ειναι λογικό ως γονέας να προσπαθεί και να το αναπαράγει?
    Ευτυχως η μικρή Κλειω δεν δεχτηκε να συνεχίσει τον φαύλο κυκλο! Βγήκες απο αυτος και ΕΜΕΙΝΕΣ εσυ.
    Στην θέση των τύψεων, κατανόησε πόσο δύσκολο έιναι για σένα και βάλε την αγάπη για τον εαυτό σου.


    Οτι εχεις ενα δεσιμο που τραβα απο παλια μαζι της ισως.
    ομως τωρα πια, βλεπεις καθαρα πια ειναι.

    Ακριβώς αυτό .
    Ακόμα κι αν , στην εξέλιξη των σχέσεων σας το δεσιμο δεν διατηρηθεί το ίδιο ως προς την έντασή του, αυτο δεν θα σημαίνει απώλεια. Ισως μάλιστα κρατώντας υγιείς αποστάσεις, σε βάθος χρόνου ωφεληθείτε και οι δυο.

    Μην την αφηνεις να σε βλαπτει.
    Φαινεται να εχει επιλεξει να πορευεται ετσι και δυσκολο να αλλαξει τωρα.

    Ξέρω οτι δεν θα αλλάξει . Σκέφτομαι αν υπάρχει απλά εναλλακικός δρόμος για το μέλλον , οταν συναισθηματικά θα ηρεμήσουμε λιγάκι .
    Θα ηρεμηΣΟΥΜΕ. Βγες απο την ΤΑΥΤΙΣΗ που νιωθεις με την θεια σου. Δεν είστε ενα. Μόνο με τον εαυτό σου μπορείς να δουλέψεις. Να δουλέψεις πάνω στο είδος της σχέσης που θα ήθελες να έχεις στο εξης μαζι της, στο πως θα της το επικοινωνησεις και στο να σε προετοιμασεις για το ενδεχομενο να μην συνεργαστει.

    Πιστευω οτι ειναι ματαιο σε ορισμενες περιπτωσεις να θελουμε να δωσουμε στον αλλο να καταλαβει, οσο δικιο κι αν εχουμε.
    Προσωπικα εχω φυγει απο σχεσεις οπου άδικηθηκα με τον χειροτερο τροπο και δεν διεκδικησα απο τα ατομα αυτα τη δικαιωση.
    Με δικαιωσα εγω. Κι αυτο αρκουσε.

    [b]Σκέφτομαι οσα δεν της έχω πει που με στεναχώρησαν, κρατώντας χαρακτήρα και μου έρχεται να της τα πω μαζεμένα . Αλλα δεν θα βγει τίποτα . Θα ήταν πολύ ωραίο βέβαια αν έμπαινε για μια στιγμή στη θέση μου και μπορούσε να μου ζητούσε συγνώμη για τις πληγές .
    Αυτό που κανω εγώ σε ανάλογες περιπτώσεις οπου υπαρχει χάσμα επικοινωνίας είναι να γράφω ένα γράμμα με την δική μου πλευρά της υπόθεσης. Βέβαια θέλει προσοχή στο να μην πατήσει ο άλλος μετά πάνω στα ευαίσθητα σημεία σου.

    Ισως να πίστευε οτι δεν την αγαπούσα .......... αλλα ομως την αγαπούσα πολύ ..........
    Μεχρι που εισαι διατεθιμενη να φτάσεις για να της το αποδείξεις? Κλειω, να εισαι σιγουρη, βαθια μεσα της το ξερει. Ολα αυτα που προβαλλει ειναι αμυνες. Το ξερει, αλλα ισως να μην θελησει να στο αναγνωρίσει ΠΟΤΕ.
    Αυτο που κρατώ ως θετικο , είναι τα οσα έμαθα απο εκείνη . Γιατί με είχε κοντά της (εστω και αν ο ρόλος μου ήταν να είμαι η σιωπηλή μαθήτρια) .
    Αυτήν την ευγνωμοσύνη που νιώθεις δεξου την και μην την κάνεις αιτία για τύψεις. Δώσε χρονο ΣΕ ΕΣΕΝΑ να τα επεξεργαστεις ολα αυτα. Σε φιλώ.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  3. #33
    Φιλοι μου καλησπερα,
    εχω γνωρισει ναρκισσους....ειναι φοβεροι άνθρωποι... αλλοίμονο σ αυτους που θα βρεθουν πολύ κοντα τους...εαν δε ειναι και εξαρτητικες προσωπικοτητες, τοτε ο ναρκισσος θα λειτουργησει σαν οδοστρωτηρας...
    Πολυ θα εκτιμουσα εαν με βοηθουσατε να \"απαλλαγω\" απο ναρκισσους, διοτι εχω ταση για εξαρτηση και αυτος ο συνδυασμός (ναρκισσος-εξαρτημενος) ειναι ο,τι χειροτερο για τον εξαρτημενο.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by demis-demis
    Φιλοι μου καλησπερα,
    εχω γνωρισει ναρκισσους....ειναι φοβεροι άνθρωποι... αλλοίμονο σ αυτους που θα βρεθουν πολύ κοντα τους...εαν δε ειναι και εξαρτητικες προσωπικοτητες, τοτε ο ναρκισσος θα λειτουργησει σαν οδοστρωτηρας...
    Πολυ θα εκτιμουσα εαν με βοηθουσατε να \"απαλλαγω\" απο ναρκισσους, διοτι εχω ταση για εξαρτηση και αυτος ο συνδυασμός (ναρκισσος-εξαρτημενος) ειναι ο,τι χειροτερο για τον εξαρτημενο.
    Αγαπητε,
    αντι να απαλλαγεις απο τους ναρκισσους που παντα θα υπαρχουν, γιατι δεν φροντιζεις να απαλλαγεις απο το εξαρτητικο σου προφιλ? Να το αλλαξεις. Μετα θα αλλαξουν και οι επιλογες σου πολυ πιθανον σε πιο υγιεις κατευθυνσεις.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #35
    φιλε weird,
    πολυ πετυχημενο το σχόλιό σου...πραγματι αυτη ειναι η λύση...Ελα ομως που δεν μπορεις να το πετυχεις.... Ποιος πιστευεις ειναι ο καλυτερος τρόπος?

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Ο \"νάρκισος\" είναι παρεξηγημένη έννοια. Δεν είναι κάποιος που απαραίτητα θα υπερηφανεύεται μπορεί να είναι και κάποιος που κλαίγεται όλη την ώρα. Ο,τιδηποτε για να ασχολήσε μαζί του.

    Ένα βίντεο που λέει και κάποια σωστά γι\' αυτό

    http://www.youtube.com/watch?v=8KNjxXwPsUs

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    429
    Συμφωνώ μα τον alex. Εφόσον πρόκειται για διαταραχή δεν νομίζω οτι πρέπει να αποδοκιμάζεται αυτός που το έχει γιατί δεν σημαίνει οτι σίγουρα έτσι είναι και ο χαρακτήρας του. Μία άλλη ανάγκη τον ωθεί να φέρεται έτσι που δεν είναι εμφανής...

  8. #38
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    NeverLand
    Posts
    13
    Originally posted by Kleiw
    Ναι , αλλα αυτά τα άτομα δεν θα πανε στον ειδικό ποτέ παραδεχομενα το πρόβλημα τους .

    Εχω μια θεία που μάλλον εχει αυτή τη διαταραχή . (Είναι μεγάλη ιστορία .)

    Αλλα είναι μέλος της οικογένειας και επειδή είναι πολύ εγωκεντρική στο παρελθόν είχα γίνει το θύμα της (για να είμαι κοντα της), τον τελευταίο χρόνο έχω κόψει κάθε επαφή . Νιώθω βέβαια ελευθερωμένη απο τον ρόλο που μου ειχε δώσει , αλλα αναρρωτιέμαι αν υπάρχει καλύτερη λύση .

    Ισως να μην υπαρχει ......... αφού νιώθω οτι δεν μπορώ να θέσω τα όρια μου και να με σέβονται .

    lol ρε μανο με πεθανες

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by demis-demis
    φιλε weird,
    πολυ πετυχημενο το σχόλιό σου...πραγματι αυτη ειναι η λύση...Ελα ομως που δεν μπορεις να το πετυχεις.... Ποιος πιστευεις ειναι ο καλυτερος τρόπος?
    Το να μην λες στον εαυτό σου \" έλα όμως που δεν μπορείς να το πετύχεις\" είναι το πρώτο βήμα.
    Η πίστη και η θέληση για αλλαγή.

    Μετά ξεκινά η ανεύρεση του τρόπου αλλαγής που απαιτεί μια διαδικασία αυτοπαρατήρησης και βαθύτερης συνειδητοποίησης των κινήτρων που κρύβονται πίσω απο τις διάφορες εξαρτητικές συμπεριφορες σου.

    Τι αναγκες δηλαδή εξυπηρετούνται με την υιοθέτηση τέτοιων συμμπεριφορών? Μπορείς να βρεις εναν εναλλακτικό τρόπο , πιο υγιή, για την ικανοποίηση των αναγκών αυτών?

    Εστω και αργοπορημένα, σου προτείνω έναν δρόμο, αν και ο καθένας, μπορεί να βρει εναν διαφορετικό δρόμο που είναι ο καλύτερος γαι τον εαυτό του.

    Καλή τυχη στις προσπάθειές σου!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    12
    Μακρια απο τετοιους ανθρωπους......μονο πονο προσφερουν ...σε στιβουν και οταν δεν σε χρειαζονται σε πετανε......
    Η μανα μου ειναι ετσι......

  11. #41
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1
    Μεγαλωσε σε μια ομορφη,πλουσια επαρχιακη πολη.Επιφανεις γονεις, καλη οικογενεια, βαρυ ονομα. Ειχε παντα ο,τι ηθελε, ηταν κακομαθημενη.Οσο ηταν μικρη δεν καταλαβαινε την αλαζωνικη της συμπεριφορα, την \"επαιρνε\" να τα κανει αυτα οσο ηταν υπο την \"προστασια\" των γονιων της, ειχε ενα back up . Φιλιες εκανε πολλες, οι πιο πολλες ναυαγησαν,δυο κρατησαν αρκετα χρονια, κ αυτο γιατι αφεθηκε και ηταν ο εαυτος της ή γιατι πραγματικα εκτιμησαν το τι κρυβει μεσα της ή τελος γιατι καταλαβαν πως καποιος πρεπει να την βοηθησει. Περναγε ομορφα απ\'οταν γνωρισε αυτους τους δυο φιλους, εξακολουθουσε να ειναι αλαζωνικη ομως, τωρα πια με το back up των φιλων. Και εκει που ηταν το τοπ ονομα, εκανε μια σχεση που την κατεστρεψε, εχασε και φιλους και αλαζωνεια κ ολα. Εγινε ενα σκουληκι που ντρεποταν να βγει εξω. Και μετα περασε στην Αθηνα και της ηρθε η κεραμιδα στο κεφαλι. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. Αρχικα πιαστηκε απο το γεγονος οτι περασε σε μια πολυ καλη σχολη για να επιβιωσει, αναιρεθηκε. Επειτα πιαστηκε απο το γεγονος οτι ηταν απο καλη οικογενεια, δεν εκτιμηθηκε. Ηταν καλος ανθρωπος, ηταν ομορφη, περιποιημενη, ομως παντα για να προστατεψει τον εαυτο της εβγαζε μια αλαζωνεια, μια σνομπαρια, ενα κακιασμενο υφος, ασυναισθητα. Κατεληξαν να την λενε ψωνιο και σνομπ. Αρχικα χαρηκε που την προσεξαν,μετα σκεφτηκε γιατι τα κανω ολα αυτα? Γιατι η ζωη μου ειναι τοσο αδεια? Γιατι περιμενω απο ολους την επιβεβαιωση και ειμαι κομπαρσος στην ιδια μου τη ζωη?

    Για να επιβιωσω σε αυτη την πολη που ειμαι ασημη βαζω φακους, βαφω μαλλια, ψωνιζω τρελα, προσπαθω να ειμαι καλη αλλα απο ολους παιρνω απαρατηρητη. Ειμαι αυστηρη με τους ανθρωπους το ομολογω. Τον τελευταιο καιρο νομιζα πως ολοι με ζηλευουν γι αυτο εχω τοσες ατυχιες τελευταια.. Εβαλα ματακι, αλατι στην τσεπη . Τιποτα. Το μυαλο μου δεν παει καλα και το καταλαβαινω.

    Δεν ειμαι κακος ανθρωπος απλα προσπαθω να κυνηγησω και να γινω το προτυπο που πλασαρουν ολοι ως το ιδεατο.Αλλα βλεπω πως δεν περναει! Και θελω να γινω νορμαλ αλλα δεν ξερω πως. Μιζεριαζω, καθομαι σπιτι και κλαιω τη μοιρα μου.. Νιωθω τους αλλους οχι διπλα μου, απεναντι μου. :(

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Γράφεις «ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ», ( γιατί) «δεν εκτιμήθηκε.»

    Γράφεις «ομως παντα για να προστατεψει τον εαυτο της εβγαζε μια αλαζωνεια, μια σνομπαρια, ενα κακιασμενο υφος»

    Ίσως η ασυναίσθητη αυτή άμυνά σου να οφείλεται σε αυτό που λες «Νιωθω τους αλλους οχι διπλα μου, απεναντι μου. :(¨»

    Λειτουργείς δηλ. Με το να συγκρίνεις και να ανταγωνίζεσαι. Εχεις ανάγκη να νιώθεις πιο πάνω απο τους άλλους. Ετσι μόνο νιώθεις αυτοπεποίθηση. ( να σου πω οτι συχνά οι νάρκισσοι περνούν απο το ένα άκρο στο άλλο. Απο την αίσθηση του μεγαλείου, στην αίσθηση του σκουπιδιού, ανάλογα με την επιβεβαίωση που παίρνουν απο το περιβάλλον.)

    Γράφεις «ειμαι ασημη βαζω φακους, βαφω μαλλια, ψωνιζω τρελα, προσπαθω να ειμαι καλη αλλα απο ολους παιρνω απαρατηρητη.»

    Σαν να φοράς μια μάσκα δηλ? Ενα προσωπείο για να ελκύεις πάνω σου τα βλέμματα. Προσπαθείς, όπως λες να κηνυγήσεις αυτό που όλοι πλασάρουν ως ιδεατό. Βλέπεις οτι περνάς απαρατήρητη… κάτι άρα έκανες λάθος… Δεν ήσουν αρκετά ιδεατή γι αυτούς.

    Φυσικά αν δεν σου αναγνωρίσουν οι άλλοι οτι υπάρχεις ή οτι μετράς, θα νιώσεις ανύπαρκτη και ασήμαντη. Μιλάς για σένα, αλλά η κουβέντα σου στρέφεται στους άλλους…Γιατί έτσι είναι ο νάρκισσος, εξαρτάται απο το τι ΔΕΙΧΝΕΙ και τι ΠΑΙΡΝΕΙ απο τους άλλους.

    Νομίζεις πως σε ζηλεύουν και αυτό μπορεί να φτάσει και τα όρια της παράνοιας…. Γιατί ίσως εσφαλμένα πιστέυεις οτι όλοι σε βλέπουν ανταγωνιστικά, όπως τους βλέπεις ΕΣΥ.

    Λοιπόν, χρειάζεσαι δουλειά.
    Να βρεις, γιατί είσαι έτσι.
    Με έναν ειδικό, που θα του εξηγήσεις όλα αυτά.
    Και μέτα, όλα θα πάρουν το δρόμο τους :)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #43
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Γεια σας.

    Πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ.. Η διάγνωση μου έχει να κάνει με αυτό το θέμα. Θα ήθελα να μάθω περισσότερα... Απ\' ότι μου είπε ψυχολόγος υπάρχουν διάφορες μορφές ναρκισσισμού και διάφορα επίπεδα σοβαρότητας της κατάστασης.

    Υπάρχει κάποιος που να έχει τέτοια στοιχεία ή να ξέρει γι\' αυτή τη διαταραχή;

    Επίσης έμαθα κάτι απίστευτο! Πολλές φορές μου αρέσει να μιλάω για τον εαυτό μου στο τρίτο πρόσωπο... Ακόμα κι αυτό είναι σύμπτωμα ναρκισσιστικής προσωπικότητας! Το έκανε και η connie πιο πάνω :P

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    ΤΟ κανει και η αντζελα δημητριου αυτο...

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η αντζελα μαλλον σε υστερικη προσωπικοτητα παραπεμπει αλλα τελος παντων. τετοια προσπαθεια αποστασιοποιησης απ\' τον εαυτο τους παιζει κι εκει. ωραια πλατη εχει η αντζελα νεβερδελεσ.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •