Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 95
  1. #46
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Είναι απίστευτο. Δεν μου είχε περάσει ποτέ απ\' το μυαλό ότι θα έχω κάτι τέτοιο. Επισκεπτόμουν ψυχολόγο για 10 μήνες, αλλά τώρα διέκοψα αναγκαστικά λόγω μετακόμισης.

    Θέλω να ξέρετε ότι αυτοί που έχουν αυτή τη διαταραχή δεν συμπεριφέρονται όπως συμπεριφέρονται επειδη είναι κακοί.

    Εγώ τουλάχιστον δεν είμαι κακός άνθρωπος.. Ούτε θέλω να εκμεταλεύομαι τους άλλους.. Και νοιάζομαι για τους φίλους μου... Απλά κάποιες σκέψεις γίνονται αυτόματα μέσα μου. Και είναι πολύ έντονες για να τα καταπολεμήσω.
    Τουλάχιστον προσπαθώ...

    Είναι αλήθεια αυτό που άκουσα (και διάβασα) κάπου ότι είναι πολύ δύσκολο να θεραπευτεί; :(

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    world καλως ηρθες - ωραιο ονομα :) καμια διαταραγμενη προσωπικοτητα δεν ειναι κακο ατομο εξαιτιας της διαταραχης αυτης καθ΄εαυτης, τουλαχιστο απ΄οτι εχω καταλάβει. δεν ειμαι αλλωστε ειδικος, κυριως το εχω ψαξει το πραγμα αφορμη απο πραγματα που εχω ζησει στο δικο μου περιβαλλον. απλως τα ατομα αυτα δε χειριζονται φυσιολογικα ανθρωπους, καταστασεις, εμπειριες... και αυτο μπορει να κανει μεγαλο κακο χωρις αμφιβολια. οι περισσοτεροι ομως δε γνωριζουν οτι εχουν προβλημα... εξαιρουνται απο οσο ξερω καποιοι αντικοινωνικοι, μεταιχμιακοι και ναρκισσιστικοι. οποτε ειναι πολυ θετικο που εχεις επιγνωση και να ξερεις οτι θα το εκτιμησουν και αλλοι στην πορεια.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #48
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Σε μένα ο ναρκισσισμός λειτουργεί παράξενα. Είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου και μου ασκώ κριτική συνεχώς για όλα. Έχω υπεράνθρωπες απαιτήσεις πολύ συχνά. Την ίδια αυστηρότητα δείχνω και με τους άλλους... Γιατί οι φίλοι μου είναι καθρέφτες της δικής μου εικόνας. Όταν έχουν ελατώματα κι αδυναμίες, αυτές περνάνε και σε μένα και έτσι νιώθω ότι μειώνομαι κι εγώ... Όσο πιο κοντά μου είναι κάποιος τόσο πιο αυστηρός είμαι μαζί του.. Ειδικά όταν έχω σχέση εκεί φέρομαι πολύ απαιτητικά και παράλογα.

    Επίσης απαιτώ και περιμένω συνεχώς να μου επιβεβαιώνουν πόσο καλός φίλος είμαι, πόσο έξυπνος, πόσο ευχάριστη παρέα και δυστυχώς ακόμα κι αυτό το συνηθίζω και μετά από λίγο καιρό θέλω \"κάτι παραπάνω\" για να νιώσω ικανοποίηση. Δε θα ήταν υπερβολή να πω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι σαν \"αποθέωση\".

    Πολλές φορές η συμπεριφορά μου θυμίζει μικρό παιδι... Ένα καλομαθημένο παιδί που νιώθει ότι είναι το κέντρο του κόσμου και ότι οι δικές του επιθυμίες είναι πιο πάνω απ τις επιθυμίες των άλλων.

    Νοιάζομαι για τους άλλους ωστόσο... Τους νιώθω, θέλω να πιστεύω... Αλλά αν δεν είμαι εγώ καλά για κάποιο λόγο δε με ενδιαφέρει τίποτα. Ωστόσο αυτό ακόμα και τώρα το θεωρώ φυσιολογικό και πιστεύω ότι συμβαίνει με όλους τους ανθρώπους.

    Όταν κάποιος μου κλείσει το τηλέφωνο στα μούτρα νιώθω σα να έχει φύγει η γη κάτω απ\' τα πόδια μου... τελείως μετέωρος, με κατακλύζει πανικός, δεν μπορώ να ηρεμήσω, είναι πραγματικά φρικτή αίσθηση.

    Επίσης όταν είμαι έξω σκέφτομαι συνέχεια ότι με κοιτάνε και ασχολούμαι με το τι μπορεί να λένε και σχεδόν πάντα νομίζω ότι με κατακρίνουν για διάφορους λόγους...

    Αυτα για τώρα...

  4. #49
    Originally posted by world
    Σε μένα ο ναρκισσισμός λειτουργεί παράξενα. Είμαι πολύ αυστηρός με τον εαυτό μου και μου ασκώ κριτική συνεχώς για όλα. Έχω υπεράνθρωπες απαιτήσεις πολύ συχνά. Την ίδια αυστηρότητα δείχνω και με τους άλλους... Γιατί οι φίλοι μου είναι καθρέφτες της δικής μου εικόνας. Όταν έχουν ελατώματα κι αδυναμίες, αυτές περνάνε και σε μένα και έτσι νιώθω ότι μειώνομαι κι εγώ... Όσο πιο κοντά μου είναι κάποιος τόσο πιο αυστηρός είμαι μαζί του.. Ειδικά όταν έχω σχέση εκεί φέρομαι πολύ απαιτητικά και παράλογα.

    Επίσης απαιτώ και περιμένω συνεχώς να μου επιβεβαιώνουν πόσο καλός φίλος είμαι, πόσο έξυπνος, πόσο ευχάριστη παρέα και δυστυχώς ακόμα κι αυτό το συνηθίζω και μετά από λίγο καιρό θέλω \"κάτι παραπάνω\" για να νιώσω ικανοποίηση. Δε θα ήταν υπερβολή να πω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι σαν \"αποθέωση\".

    Πολλές φορές η συμπεριφορά μου θυμίζει μικρό παιδι... Ένα καλομαθημένο παιδί που νιώθει ότι είναι το κέντρο του κόσμου και ότι οι δικές του επιθυμίες είναι πιο πάνω απ τις επιθυμίες των άλλων.

    Νοιάζομαι για τους άλλους ωστόσο... Τους νιώθω, θέλω να πιστεύω... Αλλά αν δεν είμαι εγώ καλά για κάποιο λόγο δε με ενδιαφέρει τίποτα. Ωστόσο αυτό ακόμα και τώρα το θεωρώ φυσιολογικό και πιστεύω ότι συμβαίνει με όλους τους ανθρώπους.

    Όταν κάποιος μου κλείσει το τηλέφωνο στα μούτρα νιώθω σα να έχει φύγει η γη κάτω απ\' τα πόδια μου... τελείως μετέωρος, με κατακλύζει πανικός, δεν μπορώ να ηρεμήσω, είναι πραγματικά φρικτή αίσθηση.

    Επίσης όταν είμαι έξω σκέφτομαι συνέχεια ότι με κοιτάνε και ασχολούμαι με το τι μπορεί να λένε και σχεδόν πάντα νομίζω ότι με κατακρίνουν για διάφορους λόγους...

    Αυτα για τώρα...
    δεν μου kολαει καλα να αποκαλεσω αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις απλα σαν ναρκισισμο!
    ο ναρκισσιμος συνηθως εχει λιγοτερη δοση αυστηρου υπερ εγω απο αυτη την περιγραφη...
    μου αρεσω οπως ειμαι ...ειμαι ο καλυτερος ολων ....τυχερη η φυση που με δημιουργησε ....αυτα πιο πολυ θαδιναν σωστα την εικονα ενος ναρκισισμου...
    δουλεψε το λιγο διαφορετικα σαν αυστηρο υπερ εγω που ειναι κυριο χαρακτηριστικο μιας συνασιθηματικης ανωριμοτητας που κανει εκρηξη στην εφηβεια ...
    Βλεπω το κοσμο μεσα απο τα ματια αυτων που μοιαζουν με μενα Οι αμερικανοι του εχουν δωσει μαλιστα τιτλο με δυο λεξεις που χαρακτηριζουν ενα νεανικο φαινομενο \"ME TOO\"
    Συνηθως η επαφη με την πραγαμτικοτητα του επαγγελματικου καικοινωνικου περιβαλλοντος χωριζει τις ομαδες νεων και μοιραια αυτες οι αξιες απωθουνται και ξεχνιουνται σχετικα γρηγορα...
    Αντιθετα ο ναρκισισμος μαλλον σε ενα λανθάνων επιπεδο θα χαρακτηριζει καποιον ακομα και στο γεροκομειο , οταν θα ηθελε αν μπορουσε βεβαια , να παει στο μπανιο , η γιαγια η ο παππους για να περιποιηθουν τα μαλλιά τους , πριν ερθει η νοσκομα να τους βοηθησει να αποπατησουν...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by πανος12345
    δεν μου kολαει καλα να αποκαλεσω αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις απλα σαν ναρκισισμο!
    \'Ισως δεν είσαι και ο πλέον αμερόληπτος σε οτι έχει να κάνει με τον ναρκισσισμό, πάνο μου ;) *αγκαλιτσες*


    ο ναρκισσιμος συνηθως εχει λιγοτερη δοση αυστηρου υπερ εγω απο αυτη την περιγραφη...
    Λάθος - οι προσωπικότητες αυτές βομβαρδίζονται συνέχεια απο ενοχές και ανασφάλειες, σαν προιον ενος αδύναμου Εγω. Απλώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό της. Οι λίγοι που μπορούν να το κάνουν έχουν πιο ισχυρό Εγώ ακριβώς για αυτόν το λόγο.

    Το Υπερεγώ δεν μπορεί να ερμηνευτεί ερήμην παρα μόνο μεσω της αλληλεπίδρασης του με το Εγώ. Το τελευταίο επίσης ας μην το μπερδευουμε με τον εγωισμό.



    μου αρεσω οπως ειμαι ...ειμαι ο καλυτερος ολων ....τυχερη η φυση που με δημιουργησε ....αυτα πιο πολυ θαδιναν σωστα την εικονα ενος ναρκισισμου...
    Ενος, ίσως - αλλά όχι όλων. Η μεγαλομανία και η ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας συνδέονται, αλλα δεν ταυτίζονται. Χαρακτηριστικό/συμπτωμα κλπ το ένα, ολόκληρη οργάνωση και δομή της προσωπικότητας το άλλο. \'Αλλωστε τάσεις μεγαλομανίας έχουν και τελείως άσχετες διαταραχες (σχιζοφρένεια, ιδεοψυχαναγκασμός) όπου όμως έχουν διαφορετικό νόημα ανα περίπτωση.

    Επίσης σαφώς πιο περίπλοκο το ζήτημα του πώς επηρρεάζονται οι σχέσεις του ατόμου απο όλα αυτά. Το να έχει κάποιος κρυφή ή ολοφάνερη μεγαλομανία δεν επηρρεάζει απαραίτητα τόσο αρνητικά τις σχέσεις του όσο σε μια διαταραχή προσωπικότητας οπού οι σχέσεις πάντα υποφέρουν (αυτό μάλιστα σε όλες τις διαταραχές προσωπικότητας...)



    Βλεπω το κοσμο μεσα απο τα ματια αυτων που μοιαζουν με μενα Οι αμερικανοι του εχουν δωσει μαλιστα τιτλο με δυο λεξεις που χαρακτηριζουν ενα νεανικο φαινομενο \"ME TOO\"
    Μάλλον συγχέεις τα θέματα προσωπικότητας με τα θέματα ταυτότητας. \'Αλλο ένας εφηβικός μιμητισμός που έχει συνεχιστεί ή αναζοπυρωθεί στην ενήλικη ζωή του ατόμου κι άλλο μια διαταραχή προσωπικότητας που κλιμακώνεται απ\' την παιδική ακόμα ηλικία μέχρι τα 20ς-30ς ή και πιο μετά.

    Επίσης άλλο τα κοινωνικά φαινόμενα κι η επιρροή που μας ασκούν κι άλλο καραμπινάτες παραμορφώσεις του χαρακτήρα που σε μεγάλο βαθμό είναι και γενετικά προκαθορισμένες (και πρέπει κανείς να μάθει να \"ζει\" με αυτές)



    Αντιθετα ο ναρκισισμος μαλλον σε ενα λανθάνων επιπεδο θα χαρακτηριζει καποιον ακομα και στο γεροκομειο , οταν θα ηθελε αν μπορουσε βεβαια , να παει στο μπανιο , η γιαγια η ο παππους για να περιποιηθουν τα μαλλιά τους , πριν ερθει η νοσκομα να τους βοηθησει να αποπατησουν...
    Αυτό δεν είναι ναρκισσισμός όμως - είναι εξάρτηση και παλινδρόμηση σε \"παιδικές\" συμπεριφορές. Στοιχεία υπάρχουν βέβαια, όπως και σε όλα τα παιδιά αυτής της ηλικίας... \"Δικαιούμαι να με προσέξεις, ε και λίγο παραπάνω κλπ\".
    Και να το δει κανείς σαν ναρκισσισμό αυτό, πάλι είναι φυσιολογικό αφου είναι απαραίτητος για την επιβίωση του ατόμου σ\' αυτό το στάδιο της ζωής του.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  6. #51
    Originally posted by oboro
    Originally posted by πανος12345
    δεν μου kολαει καλα να αποκαλεσω αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις απλα σαν ναρκισισμο!
    \'Ισως δεν είσαι και ο πλέον αμερόληπτος σε οτι έχει να κάνει με τον ναρκισσισμό, πάνο μου ;) *αγκαλιτσες*


    ο ναρκισσιμος συνηθως εχει λιγοτερη δοση αυστηρου υπερ εγω απο αυτη την περιγραφη...
    Λάθος - οι προσωπικότητες αυτές βομβαρδίζονται συνέχεια απο ενοχές και ανασφάλειες, σαν προιον ενος αδύναμου Εγω. Απλώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό της. Οι λίγοι που μπορούν να το κάνουν έχουν πιο ισχυρό Εγώ ακριβώς για αυτόν το λόγο.

    Το Υπερεγώ δεν μπορεί να ερμηνευτεί ερήμην παρα μόνο μεσω της αλληλεπίδρασης του με το Εγώ. Το τελευταίο επίσης ας μην το μπερδευουμε με τον εγωισμό.



    μου αρεσω οπως ειμαι ...ειμαι ο καλυτερος ολων ....τυχερη η φυση που με δημιουργησε ....αυτα πιο πολυ θαδιναν σωστα την εικονα ενος ναρκισισμου...
    Ενος, ίσως - αλλά όχι όλων. Η μεγαλομανία και η ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας συνδέονται, αλλα δεν ταυτίζονται. Χαρακτηριστικό/συμπτωμα κλπ το ένα, ολόκληρη οργάνωση και δομή της προσωπικότητας το άλλο. \'Αλλωστε τάσεις μεγαλομανίας έχουν και τελείως άσχετες διαταραχες (σχιζοφρένεια, ιδεοψυχαναγκασμός) όπου όμως έχουν διαφορετικό νόημα ανα περίπτωση.

    Επίσης σαφώς πιο περίπλοκο το ζήτημα του πώς επηρρεάζονται οι σχέσεις του ατόμου απο όλα αυτά. Το να έχει κάποιος κρυφή ή ολοφάνερη μεγαλομανία δεν επηρρεάζει απαραίτητα τόσο αρνητικά τις σχέσεις του όσο σε μια διαταραχή προσωπικότητας οπού οι σχέσεις πάντα υποφέρουν (αυτό μάλιστα σε όλες τις διαταραχές προσωπικότητας...)



    Βλεπω το κοσμο μεσα απο τα ματια αυτων που μοιαζουν με μενα Οι αμερικανοι του εχουν δωσει μαλιστα τιτλο με δυο λεξεις που χαρακτηριζουν ενα νεανικο φαινομενο \"ME TOO\"
    Μάλλον συγχέεις τα θέματα προσωπικότητας με τα θέματα ταυτότητας. \'Αλλο ένας εφηβικός μιμητισμός που έχει συνεχιστεί ή αναζοπυρωθεί στην ενήλικη ζωή του ατόμου κι άλλο μια διαταραχή προσωπικότητας που κλιμακώνεται απ\' την παιδική ακόμα ηλικία μέχρι τα 20ς-30ς ή και πιο μετά.

    Επίσης άλλο τα κοινωνικά φαινόμενα κι η επιρροή που μας ασκούν κι άλλο καραμπινάτες παραμορφώσεις του χαρακτήρα που σε μεγάλο βαθμό είναι και γενετικά προκαθορισμένες (και πρέπει κανείς να μάθει να \"ζει\" με αυτές)



    Αντιθετα ο ναρκισισμος μαλλον σε ενα λανθάνων επιπεδο θα χαρακτηριζει καποιον ακομα και στο γεροκομειο , οταν θα ηθελε αν μπορουσε βεβαια , να παει στο μπανιο , η γιαγια η ο παππους για να περιποιηθουν τα μαλλιά τους , πριν ερθει η νοσκομα να τους βοηθησει να αποπατησουν...
    Αυτό δεν είναι ναρκισσισμός όμως - είναι εξάρτηση και παλινδρόμηση σε \"παιδικές\" συμπεριφορές. Στοιχεία υπάρχουν βέβαια, όπως και σε όλα τα παιδιά αυτής της ηλικίας... \"Δικαιούμαι να με προσέξεις, ε και λίγο παραπάνω κλπ\".
    Και να το δει κανείς σαν ναρκισσισμό αυτό, πάλι είναι φυσιολογικό αφου είναι απαραίτητος για την επιβίωση του ατόμου σ\' αυτό το στάδιο της ζωής του.
    ηταν τοσο καλα εμπεριστατομενη και αναλυτικη η κριτικη σου που και να ηθελα να την αντιπαρερθω δεν με αφηνεις...
    πργαματι τα ορια μιας διαταραχης και οι κανονες που καθοριζουν απο πιο σημειο και μετα αθροιζεται σε ενα τσουβαλι απο αλλες οπως πχ στην σχιζοφρενια που ανεφερες , ισως να ειμαι οντως παλιομοδιτης αν σου πω οτι δεν με απασχολει και τοσο!!!!!!Γιατι η εξιλιξη της συγχρονης ψυχιατρικης βρηκε συμμαχο την φαρμακοβιμηχανια και τα εργαστηρια σε τετοιο βαθμο , που εχω την αντυπωση οτι κανεις πλεον δεν ασχολειται με τα αιτια αλλα ολοι κοιταζουν μονο το αποτελεσμα και αθελα μου προσπαθησα να τους μιμηθω , ισως κακως μετα την τοσο ωραια αναλυση σου υπερασπιζομενος την αξια της αναλυσης ...
    Θα παρατηρησω μονο οτι ο τροπος που χρησιμοποιησες το χαρτι [ηλεκτρονικο] χαρακτηριεται απο μια ευρηματική επιθετικοτητα που με κανει να αμφιβαλω αν οντως εισαι ψυχιατρος η απλα ενας συμπερ ασθενης με ΙΚΙΟΥ μεγαλυτερο ατο δικο μου σιγουρα και θα σου πω οτι αν ο ναρκισιμος σου περιοριζεται σε παρομοιας υφης καινοτομιες ισως σου φανει χρησιμος για να κερδισεις την ζωη σου περισσοτερο απο το να μην τον ειχες καθολου!

  7. #52
    Originally posted by oboro
    Originally posted by πανος12345
    δεν μου kολαει καλα να αποκαλεσω αυτα τα συμπτωματα που περιγραφεις απλα σαν ναρκισισμο!
    \'Ισως δεν είσαι και ο πλέον αμερόληπτος σε οτι έχει να κάνει με τον ναρκισσισμό, πάνο μου ;) *αγκαλιτσες*


    ο ναρκισσιμος συνηθως εχει λιγοτερη δοση αυστηρου υπερ εγω απο αυτη την περιγραφη...
    Λάθος - οι προσωπικότητες αυτές βομβαρδίζονται συνέχεια απο ενοχές και ανασφάλειες, σαν προιον ενος αδύναμου Εγω. Απλώς η συντριπτική πλειοψηφία δεν το παραδέχεται ούτε στον εαυτό της. Οι λίγοι που μπορούν να το κάνουν έχουν πιο ισχυρό Εγώ ακριβώς για αυτόν το λόγο.

    Το Υπερεγώ δεν μπορεί να ερμηνευτεί ερήμην παρα μόνο μεσω της αλληλεπίδρασης του με το Εγώ. Το τελευταίο επίσης ας μην το μπερδευουμε με τον εγωισμό.



    μου αρεσω οπως ειμαι ...ειμαι ο καλυτερος ολων ....τυχερη η φυση που με δημιουργησε ....αυτα πιο πολυ θαδιναν σωστα την εικονα ενος ναρκισισμου...
    Ενος, ίσως - αλλά όχι όλων. Η μεγαλομανία και η ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας συνδέονται, αλλα δεν ταυτίζονται. Χαρακτηριστικό/συμπτωμα κλπ το ένα, ολόκληρη οργάνωση και δομή της προσωπικότητας το άλλο. \'Αλλωστε τάσεις μεγαλομανίας έχουν και τελείως άσχετες διαταραχες (σχιζοφρένεια, ιδεοψυχαναγκασμός) όπου όμως έχουν διαφορετικό νόημα ανα περίπτωση.

    Επίσης σαφώς πιο περίπλοκο το ζήτημα του πώς επηρρεάζονται οι σχέσεις του ατόμου απο όλα αυτά. Το να έχει κάποιος κρυφή ή ολοφάνερη μεγαλομανία δεν επηρρεάζει απαραίτητα τόσο αρνητικά τις σχέσεις του όσο σε μια διαταραχή προσωπικότητας οπού οι σχέσεις πάντα υποφέρουν (αυτό μάλιστα σε όλες τις διαταραχές προσωπικότητας...)



    Βλεπω το κοσμο μεσα απο τα ματια αυτων που μοιαζουν με μενα Οι αμερικανοι του εχουν δωσει μαλιστα τιτλο με δυο λεξεις που χαρακτηριζουν ενα νεανικο φαινομενο \"ME TOO\"
    Μάλλον συγχέεις τα θέματα προσωπικότητας με τα θέματα ταυτότητας. \'Αλλο ένας εφηβικός μιμητισμός που έχει συνεχιστεί ή αναζοπυρωθεί στην ενήλικη ζωή του ατόμου κι άλλο μια διαταραχή προσωπικότητας που κλιμακώνεται απ\' την παιδική ακόμα ηλικία μέχρι τα 20ς-30ς ή και πιο μετά.

    Επίσης άλλο τα κοινωνικά φαινόμενα κι η επιρροή που μας ασκούν κι άλλο καραμπινάτες παραμορφώσεις του χαρακτήρα που σε μεγάλο βαθμό είναι και γενετικά προκαθορισμένες (και πρέπει κανείς να μάθει να \"ζει\" με αυτές)



    Αντιθετα ο ναρκισισμος μαλλον σε ενα λανθάνων επιπεδο θα χαρακτηριζει καποιον ακομα και στο γεροκομειο , οταν θα ηθελε αν μπορουσε βεβαια , να παει στο μπανιο , η γιαγια η ο παππους για να περιποιηθουν τα μαλλιά τους , πριν ερθει η νοσκομα να τους βοηθησει να αποπατησουν...
    Αυτό δεν είναι ναρκισσισμός όμως - είναι εξάρτηση και παλινδρόμηση σε \"παιδικές\" συμπεριφορές. Στοιχεία υπάρχουν βέβαια, όπως και σε όλα τα παιδιά αυτής της ηλικίας... \"Δικαιούμαι να με προσέξεις, ε και λίγο παραπάνω κλπ\".
    Και να το δει κανείς σαν ναρκισσισμό αυτό, πάλι είναι φυσιολογικό αφου είναι απαραίτητος για την επιβίωση του ατόμου σ\' αυτό το στάδιο της ζωής του.
    στο τελευταιο μον εκανες ενα μικρο λαθακι που χανεται στην απειροτητα της πραγματικα ακαδημαικης σου αναλυσης !
    Μονο ενας ναρκισσος θα σκεφτοτανε να παει στην τουαλετα να χτενιστει και να μην δοκιμασει εστω να αποπατησει μονος του!
    αυτο ειναι το κυριαρχο δομικο στοιχειο που ισως να τον φερνει σαν διαφορικη διαγνωση απο την σχιζοφρενεια ....
    ο σχιζοφρενης ισως αρσεκεται να νοιωθει οτι τα κοπρανα του δεν επαψαν ποτε να του ανηκουν ενω ο ναρκισσος , θεωρητικα , ισως απολαμβανει την υψιστη των υπηρεσιων που θα τον απαλλαξει απο μια ολως απορριπτεα πλην ομως αναγκαστικη λειτουργια!
    πολυ δυσκολη υποθεση αληθεια , σε αυτο το τελευταιο αιχμηρο ερωτηματικο χωρις ισως απαντηση!
    Γιαυτο εδω στην Γαλλια λενε τα γηροκομεια
    Φερτε μας ασθενεις με αυτονομια για να τους περιποιηθουμε οταν θα την χασουν ...

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    \'Οντως το κομμάτι με το χτένισμα δεν βρήκα τη δύναμη να το σχολιάσω...
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  9. #54
    Originally posted by oboro
    \'Οντως το κομμάτι με το χτένισμα δεν βρήκα τη δύναμη να το σχολιάσω...
    εκανες τοσο καλη δουλια σε ολα τα υπολοιπα που 1/1.000.000
    να σου ξεφυγε απλα επιβεβαιωνει οσα σου ειπα...
    δημιουργικη επιθετικοτητα ,με φαντασια και νοημοσυνη που αγγιζουν μηχανημα και οχι ανθρωπινο εγκεφαλο....
    Με τα μισα απο αυτα σημερα καποιοι κερδιζουν εκατομυρια και κανουν ζωη και κοτα.....
    και εσυ χτενιζεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    χαχαχαχαχα
    μπορω να σε ρωτησω ανε θες μου απαντας βεβαια με τι ασχολησαι?

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Προτιμώ να μην χρησιμοποιώ ούτε χτένα ούτε βούρτσα - προκαλούν μεγάλη φθορά στην τρίχα!

    Αλλά ναι, χτενίζομαι. :P Ποτέ δεν με τράβηξε συγκεκριμένη σχολή ή επάγγελμα, αλλά ούτε και ξένη χώρα αν και μου λένε οτι δεν πολυ-είμαι για εδώ... \'Εχω ακόμη αρκετά \"θέματάκια\" να επιλύσω και πράγματα να κάνω στη χώρα αυτή. Πιστεύω οτι καλό είναι να μην μας μένουν απωθημένα και να κλείνουμε εμείς οι ίδιοι τους δικούς μας \"κυκλους\" στη ζωή...

    Αυτά για το \"οργανικό\" μέρος του εαυτού μου :P Κι αυτό όμως χρειάζεται προσοχή και συντήρηση ωστε το καθάρα μηχανικό μέρος της ζωής να μην το συνθλίψει. Δεν αισθάνομαι καθόλου μα καθόλου μηχανή, βλέπεις.

    Ωραία παρένθεση ανοίξαμε - ελπίζω να μην μας παρεξηγήσεις, world!
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #56
    Originally posted by oboro
    Προτιμώ να μην χρησιμοποιώ ούτε χτένα ούτε βούρτσα - προκαλούν μεγάλη φθορά στην τρίχα!

    Αλλά ναι, χτενίζομαι. :P Ποτέ δεν με τράβηξε συγκεκριμένη σχολή ή επάγγελμα, αλλά ούτε και ξένη χώρα αν και μου λένε οτι δεν πολυ-είμαι για εδώ... \'Εχω ακόμη αρκετά \"θέματάκια\" να επιλύσω και πράγματα να κάνω στη χώρα αυτή. Πιστεύω οτι καλό είναι να μην μας μένουν απωθημένα και να κλείνουμε εμείς οι ίδιοι τους δικούς μας \"κυκλους\" στη ζωή...

    Αυτά για το \"οργανικό\" μέρος του εαυτού μου :P Κι αυτό όμως χρειάζεται προσοχή και συντήρηση ωστε το καθάρα μηχανικό μέρος της ζωής να μην το συνθλίψει. Δεν αισθάνομαι καθόλου μα καθόλου μηχανή, βλέπεις.

    Ωραία παρένθεση ανοίξαμε - ελπίζω να μην μας παρεξηγήσεις, world!
    κιομως ..σαν καλο χειροποιητο ελβετικο ρολοι σε βλεπω να δουλευεις....
    τωρα βεβαια αν μια μερα μεινεις καραφλος , πραγμα που φοβασαι , να ξερεις οτι ολοι οι μεγαλοι ανδρες σε αυτη την Χωρα , δεν αγαπηθηκαν για τα μαλλια τους αλλα για την ανθρωπια τους και σε αυτο το θεμα φανταζομαι να παιρνεις παντα αριστα ....γιατι ξερεις πολλα και θα μαθεις ακομα περισσοτερα μεχρι ισως που να μαθεις να κανεις τις μηχανες να δουλευουν σαν ανθρωποι και οχι τους ανθρωπους σαν μηχανες που σιως τους ηθελε μεχρι τωρα το συστημα που γεννησε πολλες απο τις σημερινες μας ατελειες...
    δεν μου πες μοναχα με τι ασχολεισαι για να δω σε ποιο τομεα μπορω να ελπιζω μια γρηγορη βελτιωση...
    ,

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Κακό πως είναι για την ψαλίδα εννοούσα, και το λουσάτο της όλης τριχός το χτένισμα. :P

    \'Οσο για τους μεγάλους άνδρες... Για το μέγεθος τους δεν αμφιβάλλω, για την ανθρωπιά τους όμως, αρκετά...

    Κατα τα άλλα είμαι άεργος, ανειδίκευτος και όχι λίγο τεμπέλης, τουλάχιστο for now. ;)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #58
    Originally posted by oboro
    Κακό πως είναι για την ψαλίδα εννοούσα, και το λουσάτο της όλης τριχός το χτένισμα. :P

    \'Οσο για τους μεγάλους άνδρες... Για το μέγεθος τους δεν αμφιβάλλω, για την ανθρωπιά τους όμως, αρκετά...

    Κατα τα άλλα είμαι άεργος, ανειδίκευτος και όχι λίγο τεμπέλης, τουλάχιστο for now. ;)
    για το τεμπελης πω πασο....
    αλλα για το ανεργος ισως αποδειχθει αυτη η θεματικη λαβρακι για να δει κανεις τι φταιει σε αυτη την χωρα που βγαζει χιλιαδες χρονια τωρα τετοιους τεμπεληδες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    τι εχεις σποδασει μαλλον θα επρεπε να σε ρωτησω...

  14. #59
    Originally posted by weird
    Τα άτομα που είναι νάρκισσοι,
    εχουν χασει το αληθινό τους πρόσωπο.
    Εμαθαν, απο μικρή ηλικία να υιοθετούν προσωπεία για να ειναι ΑΡΕΣΤΟΙ. Ετσι συνηθως, τα ατομα αυτα υποφερουν απο την απωλεια του αληθινου εαυτου τους.
    Εχουν χαμηλη αυτοεκτιμηση και τους ανησυχει ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ, αν ειναι ΑΓΑΠΗΤΟΙ.
    Συχνα ζουν παγιδευμενα μεσα σε ψευδοθελω και ψευδοσυναισθηματα.
    Η αλαζονία τους είναι η αμυνα τους. Κατα βαθος ειναι τρομακτικα ευθραυστα και ευαισθητα-συνηθως δεν εχουν επιγνωση αυτου του βαθους.
    Ειναι ανθρωποφαγα.
    Θα χρησιμοποιήσουν τους άλλους για να καλυψουν δικες τους αναγκες. Δυσκολευονται να μπουνε στην θεση τον αλλον. Εχουν μια εντονη αναγκη να παρουν και ειναι κυριευμενα απο ενα τεραστιο ΕΓΩ.
    Επισης, εχουνε ιδιαιτερη δεξιοτητα στο να γινονται το επικεντρο της προσοχης και να γοητευουνε τον οποιονδηποτε επιθυμουν.
    Αυτα ολα τα παραπανω ειναι δικη μου εκτιμηση παρά επιστημονική γνώση.
    καθε επιστημονικη γνωση ωχριά μπροστα στην αυτογνωσια παραξενε....
    κανεις δεν θα μπορεσει να θεραπευσει τον αλλον καλυτερα απο οτι ο ιδιος ο εαυτος του!
    αυτα τα \"προσωπεια \" που λες εγω τα λεω αντικειμενικες προσαρμογες σε στερεοτυπες συμπεριφορες που λιγο πολυ χρειαζονται για να ενταχθει ο οποισδηποτε σε ενα συστημα που εχει φταχθει για αλλους πριν απο πολλα ισως χρονια ...
    ο βαθμος ενοχλησης ομως του Εγω του καθε ανθρωπου ειναι αυτο ισως που προξενει την συγκρουση που παρατηρειται σε καθε ψυικη διαταραχη....
    οταν το υλικο του υπερ-εγω εμπλουτιζεται απο τελειως ξενες απο την δικη του πραγματικοτητα συμπεριφορες , πχ το κοστουμι της δουλειας και η γραββατα για τον ασφαλιστη , τον δικηγορο η τον πωλητη φερετρων και υπηρεσιων τελετουργιας σε ενα γραφειο κηδειων , η πραγματικη αιτια που αυτο επιβαλει το επαγγελμα δεν διαφευγει απο αυτον που ασυνειδητα υποδυεται ενα ρολο που ισως ουτε κατα διανοια να ανταποκρινεται στην φυσικη του υπαρξη και αυτο επιβαρυνει πολυ το υπερ-εγω του που δυστυχως περιεχει ηδη ασυνειδητο υλικο και απαγορευσεις , ελεγχοντας με ανασταλτικη δραση καθε συνειδητη αποφαση για αποδραση απο μια κοινωνικης υφης επιταγη που καταπιεζει και πλακωνει τον αυθορμητισμο του δημιουργωντας ρηγματα και απωλεια ισως σε ακραια περιστατικα της ηδονικης διαδικασιας ακομα και στις πιο προσωπικες του στιγμες ....
    τοτε νομιζω οτι συνειδητοποιει το προβλημα και απευθυνεται για βοηθεια σε ειδικο , χωρις ωστοσω να μπορει να βρει μονος του τι κανει λαθος σε ενα περιβαλλον κατα πασα πιθανοτητα
    φιλικο και πιθανοτατα επιδοκιμαστικο ολων αυτων που τον κανουν δυστυχη και απομονωμενο οταν βγαινει απο αυτο και ακουει την φωνη της συνειδησης του

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Τίποτε δεν έχω σπουδάσει, αυτό εννoούσα με το ανειδίκευτος. \'Ηταν καθαρά δική μου επιλογή όμως, πάνο, και η τεμπελιά και η εγκατάλειψη των σπουδών. Ο,τι και να είχα επιλέξει, προϊον του συστήματος αυτής της χώρας δε θα με χαρακτήριζα ποτε, και μάλλον θα το απέφευγα σπουδάζοντας απλώς έξω... Κάτι που μάλλον θα κάνω τελικά.

    Αλήθεια, εσύ δεν πιστεύεις οτι βγάζει εξίσου πολλούς πτυχιούχους όσους και τεμπέληδες αυτή η χώρα? Και πως αυτές οι δύο κατηγορίες σε ένα βαθμό συμπίπτουν, απαξιώνοντας έτσι παράλληλα την ανώτατη εκπαίδευση όπως και κάθε έννοια ακαδημαϊκού επιπέδου?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •