Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 95
  1. #61
    Originally posted by oboro
    Τίποτε δεν έχω σπουδάσει, αυτό εννούσα με το ανειδίκευτος. \'Ηταν καθαρά δική μου επιλογή όμως, πάνο, και η τεμπελιά και η εγκατάλειψη των σπουδών. Ο,τι και να είχα επιλέξει, προϊον του συστήματος αυτής της χώρας δε θα με χαρακτήριζα ποτε, και μάλλον θα το απέφευγα σπουδάζοντας απλώς έξω... Κάτι που μάλλον θα κάνω τελικά.

    Αλήθεια, εσύ δεν πιστεύεις οτι βγάζει εξίσου πολλούς πτυχιούχους όσους και τεμπέληδες αυτή η χώρα? Και πως αυτές οι δύο κατηγορίες σε ένα βαθμό συμπίπτουν, απαξιώνοντας έτσι παράλληλα την ανώτατη εκπαίδευση όπως και κάθε έννοια ακαδημαϊκού επιπέδου?
    θα σου φανει πραγματικα παραξενη η απαντηση μου αλλα νομιζω οτι αυτη τη χωρα την εφτιαξαν οι τεμπεληδες και οι οι εργατικοι! να σου δωσω καποια παραδειγματα ?
    ο ηρωας του Πλατωνα ο Σωκρατης ! Δυο η ενας τεμπελης με την εννοια οτι ο συγγραφεας και ο ηρωας του αν υπηρξε φυσικα ποτε , εφτιαξαν το οικοδομημα σκεψης ενος πολιτισμου 2400 χρονων ωρις κανεις μεχρι σημερα να εχει αλλαξει εστω και ενα κομμα!
    επειδη ομως με καλει η γυναικα μου να παρακολουθησω τα νεα στην τηλεοραση με ασχημες διαθεσεις [προφανως απο καποιας λανθανουσας μορφης ναρκισισμο ] ειμαι υποχρεωμενος να ε αφησω εδω και να συνεχισω αυριο , οταν θα εχει παει στη δουλεια της και θα εχω γυρισει απο το ταμειο ανεργιας !!!!!!!!
    σκεψου μονο οτι σημερα οι τεμπεληδες απλα συντηρουνται λλα καποτε κυβερνουσαν τον κοσμο με το μυαλο τους ανοιγοντας δρομους της σκεψης ..
    καλο βραδυ σε ολους σας

  2. #62
    ενα γρηγορο που μολις αρπαξε το αυτι μουστην γαλλια οταν ο μαθητης την κοπαναιε απο το σχολειο η ειναι πραγματι αρρωστος τωρα πια τα μαθηαματα του του ερχονται με εμειλ στο σπιτι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ειπατε κατι για τεμπεληδες ?

  3. #63
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

    Ο ψυχολόγος μου είπε ξεκάθαρα ότι αυτές οι λανθασμένες ιδέες και ο τρόπος σκέψης θα έρχονται και θα επανερχονται για μια ζωή... Αλλά μαζί προσπαθήσαμε να βρούμε τρόπους να τις καταπολεμάω. Να καταλαβαίνω όσο πιο έγκαιρα γίνεται (αν γίνεται real time κι όχι εκ των υστέρων) το παράλογο των σκέψεων μου κι έτσι να μην προβαίνω σε ενέργειες που μετά έχουν επιπτώσεις εις βάρος μου (πχ να τσακωθώ με κάποιον φίλο μου επειδή θεωρώ ότι με αδικεί/παραμελεί).

    Παρεπιπτόντως, μιας και μιλήσαμε για επιπτώσεις, δεν έχω χειρότερο για μένα. Από μικρός όταν \"έμπαινα τιμωρία\" έκανα τα πάντα για να το αποφύγω ακόμα κι αν η τιμωρία αυτή καθαυτή δεν ήταν κάτι σοβαρό και τελικά τα κατάφερνα. Οι γύρω μου άνθρωποι χωρίς να ξέρουν τίποτα από ψυχολογία είχαν πει εδώ και χρόνια ότι είμαι \"ευθυνόφοβος\" και \"φυγόπονος\".

    Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά όλο το καλοκαίρι (ήμουν μικρό παιδί) οι γονείς μου να μου προσφέρουν να φάω ροδάκινο και εγώ να μην θέλω και το φθινόπορο να λέω μια μέρα τυχαία \"θέλω ροδάκινο\" και αυτοί να μου λένε \"τώρα και να θες δεν έχει, ας έτρωγες το καλοκαίρι\" κι εγώ να φωνάζω \"θελω ροδαααακινοοοοοοοοοο\" και να γκρινιάζω για να ανατρέψω αυτή τη φαινομενικά μη αναστρέψιμη κατάσταση μέχρι που έψαξαν όλα τα μανάβικα της πόλης και δε μου βρήκαν. Μου έμεινε ένα βαθύ παράπονο κι αίσθημα ανικανοποίητου.

    Γενικά είχα μάθει ότι κάνοντας φασαρία και γκρινιάζοντας πάντα γίνεται το δικό μου, ξεθυμώνουν οι δικοί μου κτλ. Και κάποτε αναπόφευκτα αυτές τις βαθιές και όχι συνειδητές ιδέες μου πήγα να τις εφαρμόσω και στην εκτός οικογένειας ζωή με αποτέλεσμα να φάω το κεφάλι μου...

    Υγ: Διάβασα κάτι για την τουαλέτα χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς εννοείτε. Τα τελευταία 2 χρόνια όταν κατουράω έχω προσέξει ότι μετράω αντίστροφα από έναν αριθμό έχοντας την απαίτηση μέχρι να φτάσω στο μηδέν να έχω τελειώσει. Ψάχνοντας τα αίτια γι΄αυτό, ανακάλυψα ότι θεωρώ τρομερή σπατάλη χρόνου τις φυσικές ανάγκες και σημάδια ατέλειας. Γενικά βλέπω παντού γύρω μου ατέλεια. φθορά και πόνο. Μία κατάσταση που δε μου αξίζει...

    Πείτε μου σας παρακαλώ αν είναι ναρκισσιστικά όλα αυτά ή/και κάτι άλλο και αν μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξουν ή το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε ο ψυχολόγος: συνειδητοποίηση και προσπάθεια καταπολέμησης τους με υγιείς ιδέες.

    Ευχαριστώ...

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Η αλήθεια είναι πως δεν θεώρησα σχετικό το παράδειγμα που έφερε ο πάνος με την τουαλέτα και μάλλον θα πρέπει να σου απαντήσει ο ίδιος γιατί το διάλεξε. \'Ισως ύστερα να βγαίνει και περισσότερο νόημα απο την απάντηση που του έδωσα. Είναι ενδιαφέρον όμως το παράδειγμα που έδωσες ορμώμενος απο την αναφορά στην τουαλέτα.


    Originally posted by world
    Υγ: Διάβασα κάτι για την τουαλέτα χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς εννοείτε. Τα τελευταία 2 χρόνια όταν κατουράω έχω προσέξει ότι μετράω αντίστροφα από έναν αριθμό έχοντας την απαίτηση μέχρι να φτάσω στο μηδέν να έχω τελειώσει. Ψάχνοντας τα αίτια γι΄αυτό, ανακάλυψα ότι θεωρώ τρομερή σπατάλη χρόνου τις φυσικές ανάγκες και σημάδια ατέλειας. Γενικά βλέπω παντού γύρω μου ατέλεια. φθορά και πόνο. Μία κατάσταση που δε μου αξίζει...
    Θεωρείς κατώτερες τις φυσικές ανάγκες γενικά? Με την έννοια του πρωτόγονου, ενος αναγκαίου κακού? \'Η σαν συμβολικές της γενικευμένης ατέλειας που βλέπεις να σε περιβάλλει?

    Μου δώθηκε η εντύπωση πως περισσότερο προσπαθείς να επιβληθείς στη διαδικασία της ούρησης με το αυτό το μέτρημα - μια προσπάθεια να αισθανθείς πως έχεις τον έλεγχο. \'Εχω διαβάσει πως τα ούρα με την καθαρά συμβολική έννοια \"δείχνουν\" το κακό που φοβόμαστε πως θα κάνουμε στους άλλους. Η σφοδρότητα της κριτικής μας, η περιφρόνηση που μπορούμε να δείξουμε, οι ανταγωνιστικές τάσεις μας... Ας πούμε, τα παιδιά που βρέχουν το κρεβάτι τους δείχνουν έτσι ένα παράπονο που έχουν απ\' το στενό περιβάλλον τους. Ενώ είναι γνωστή η πρωτόγονη συνηθεια στον άνθρωπο και στα θηλαστικά της ούρησης του κυρίαρχου πάνω στον ηττημένο.

    Λες οτι άρχισες αυτό το μέτρημα τα τελευταία 2 χρόνια. Βλέπεις να συμπίπτει αυτό χρονικά με την πρώτη ή κάποια περαιτέρω ευαισθητοποίηση σου γύρω απ\' το πρόβλημα του ναρκισσισμού και των επιπτώσεων που μπορεί να έχει στον περίγυρό σου και στενές σχέσεις σου?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  5. #65
    Member
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Βόρεια
    Posts
    36
    Originally posted by oboro


    Θεωρείς κατώτερες τις φυσικές ανάγκες γενικά? Με την έννοια του πρωτόγονου, ενος αναγκαίου κακού? \'Η σαν συμβολικές της γενικευμένης ατέλειας που βλέπεις να σε περιβάλλει?

    Μου δώθηκε η εντύπωση πως περισσότερο προσπαθείς να επιβληθείς στη διαδικασία της ούρησης με το αυτό το μέτρημα - μια προσπάθεια να αισθανθείς πως έχεις τον έλεγχο. \'Εχω διαβάσει πως τα ούρα με την καθαρά συμβολική έννοια \"δείχνουν\" το κακό που φοβόμαστε πως θα κάνουμε στους άλλους. Η σφοδρότητα της κριτικής μας, η περιφρόνηση που μπορούμε να δείξουμε, οι ανταγωνιστικές τάσεις μας... Ας πούμε, τα παιδιά που βρέχουν το κρεβάτι τους δείχνουν έτσι ένα παράπονο που έχουν απ\' το στενό περιβάλλον τους. Ενώ είναι γνωστή η πρωτόγονη συνηθεια στον άνθρωπο και στα θηλαστικά της ούρησης του κυρίαρχου πάνω στον ηττημένο.

    Λες οτι άρχισες αυτό το μέτρημα τα τελευταία 2 χρόνια. Βλέπεις να συμπίπτει αυτό χρονικά με την πρώτη ή κάποια περαιτέρω ευαισθητοποίηση σου γύρω απ\' το πρόβλημα του ναρκισσισμού και των επιπτώσεων που μπορεί να έχει στον περίγυρό σου και στενές σχέσεις σου?
    Θα προσπαθήσω να το περιγράψω με δικά μου λόγια γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω σε ποια απ\' τις 2 κατηγορίες που αναφέρεις ανήκει.

    2 πράγματα κυριαρχούν στην ψυχολογία μου εκείνη τη στιγμή. Η βιασύνη και η προσπάθεια για έλεγχο.

    Βιασύνη γιατί νιώθω ότι ο χρόνος αυτός είναι χρόνος χαμένος από τη ζωή μου και η ανάγκη για έλεγχο (που είναι μια γενικότερη ανάγκη μου δυστυχώς) είναι προσπάθεια να ελέγξω το χρόνο που μου παίρνει αυτή η διαδικασία. Λες και το μέτρημα ορίζει πόση ώρα θα μου πάρει... Μου δίνει μια ασφάλεια πάντως. Σα να μπαίνει σε ένα πλαίσιο η διαδικασία... Ελπίζω να μη με έχετε πάρει για τρελό :(

    Το φαινόμενο ξεκίνησε πολύ πριν πάω σε ψυχολόγο και ακόμα πιο παλιά σε σχέση με το πότε αρχισα να καταλαβαίνω ότι έχω ναρκισσιστικές τάσεις (κάτι το οποίο ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να το συνειδητοποιήσω).

  6. #66
    Originally posted by world
    Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

    Ο ψυχολόγος μου είπε ξεκάθαρα ότι αυτές οι λανθασμένες ιδέες και ο τρόπος σκέψης θα έρχονται και θα επανερχονται για μια ζωή... Αλλά μαζί προσπαθήσαμε να βρούμε τρόπους να τις καταπολεμάω. Να καταλαβαίνω όσο πιο έγκαιρα γίνεται (αν γίνεται real time κι όχι εκ των υστέρων) το παράλογο των σκέψεων μου κι έτσι να μην προβαίνω σε ενέργειες που μετά έχουν επιπτώσεις εις βάρος μου (πχ να τσακωθώ με κάποιον φίλο μου επειδή θεωρώ ότι με αδικεί/παραμελεί).

    Παρεπιπτόντως, μιας και μιλήσαμε για επιπτώσεις, δεν έχω χειρότερο για μένα. Από μικρός όταν \"έμπαινα τιμωρία\" έκανα τα πάντα για να το αποφύγω ακόμα κι αν η τιμωρία αυτή καθαυτή δεν ήταν κάτι σοβαρό και τελικά τα κατάφερνα. Οι γύρω μου άνθρωποι χωρίς να ξέρουν τίποτα από ψυχολογία είχαν πει εδώ και χρόνια ότι είμαι \"ευθυνόφοβος\" και \"φυγόπονος\".

    Επίσης θυμάμαι χαρακτηριστικά όλο το καλοκαίρι (ήμουν μικρό παιδί) οι γονείς μου να μου προσφέρουν να φάω ροδάκινο και εγώ να μην θέλω και το φθινόπορο να λέω μια μέρα τυχαία \"θέλω ροδάκινο\" και αυτοί να μου λένε \"τώρα και να θες δεν έχει, ας έτρωγες το καλοκαίρι\" κι εγώ να φωνάζω \"θελω ροδαααακινοοοοοοοοοο\" και να γκρινιάζω για να ανατρέψω αυτή τη φαινομενικά μη αναστρέψιμη κατάσταση μέχρι που έψαξαν όλα τα μανάβικα της πόλης και δε μου βρήκαν. Μου έμεινε ένα βαθύ παράπονο κι αίσθημα ανικανοποίητου.

    Γενικά είχα μάθει ότι κάνοντας φασαρία και γκρινιάζοντας πάντα γίνεται το δικό μου, ξεθυμώνουν οι δικοί μου κτλ. Και κάποτε αναπόφευκτα αυτές τις βαθιές και όχι συνειδητές ιδέες μου πήγα να τις εφαρμόσω και στην εκτός οικογένειας ζωή με αποτέλεσμα να φάω το κεφάλι μου...

    Υγ: Διάβασα κάτι για την τουαλέτα χωρίς να καταλάβω τι ακριβώς εννοείτε. Τα τελευταία 2 χρόνια όταν κατουράω έχω προσέξει ότι μετράω αντίστροφα από έναν αριθμό έχοντας την απαίτηση μέχρι να φτάσω στο μηδέν να έχω τελειώσει. Ψάχνοντας τα αίτια γι΄αυτό, ανακάλυψα ότι θεωρώ τρομερή σπατάλη χρόνου τις φυσικές ανάγκες και σημάδια ατέλειας. Γενικά βλέπω παντού γύρω μου ατέλεια. φθορά και πόνο. Μία κατάσταση που δε μου αξίζει...

    Πείτε μου σας παρακαλώ αν είναι ναρκισσιστικά όλα αυτά ή/και κάτι άλλο και αν μπορεί να γίνει κάτι για να αλλάξουν ή το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό που είπε ο ψυχολόγος: συνειδητοποίηση και προσπάθεια καταπολέμησης τους με υγιείς ιδέες.

    Ευχαριστώ...
    νομιζω οτι εχετε καποιο πολυ λογικο ψυχολογο που σας συμβουλευει σωστα και δεν θα κολησουμε τωρα αν εγω συνεχισω να μην βλεπω καμμια απολυτως σχεση αυτης της τασης με ναρκισισμο που ειναι μια μικρη και ασημαντη λεπτομερια...
    Θα σας εξηγησω απλα που βρισκετε προφανως το προβλημα σας , γιατι εχετε μια μοναδικη ικανοτητα να ειστε απολυτα ακριβης [ισω ειναι μερος της αρρωστειας αυτο] που τουλαχιστον κανει απο μονο του την μιση δουλεια , αν η αλλη μιση θα εξαντητο στο να πειστειτε οτι δεν ειναι αναγκη!
    Αναφερατε το παραδειγμα της ουρησης ...
    Τι θελετε ουσιαστικα να κανετε ?
    ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ
    Γιατι νοιωθετε οτι αυτο ΠΡΕΠΕΙ να κανετε!
    ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ και αυτο ισως σας κανει την ζωη σας δυσκολη...
    Εχετε μια εσωτερικη φωνη , οπως αλλωστε ολοι μας η οποια σας καλει σε ταξη και στην οποια δεν μπορειτε να αντισταθειτε
    γιατι ειναι ασυνειδητηη εστω υποσυνειδητη με την εννοια οτι η δραση της επιτασει την παραμικρη λεπτομερεια των σκεψεων και των κινησεων σας...
    με απλα λογια εχετε ενα γιγαντα μεσα σας ο οποιος αναλωνεται με την ρποστασια σας σε τετοιο βαθμο , που σας περιοριζει σημαντικα το αισθημα ελευθεριας των κινησεων σας ...
    Αν σας ενδιαφερει να δειτε απο που ξενκινησε αυτη η ιστορια , το γραψατε μονος σας
    \"Γενικά είχα μάθει ότι κάνοντας φασαρία και γκρινιάζοντας πάντα γίνεται το δικό μου\"
    σαν ολα τα παιδια , μαθατε οτι η συναισθηματικη ενταση προκαλει το ενδιαφερον αυτων που σας ειναι υπαρξιακα απαραιτητοι....πχ η μητερα σας ...
    Ομως εχω την εντυπωση οτι ασυνειδητα , ξερετε πως
    \"οτι κανει κανεις μονος του το κανει καλυτερα \" γιαυτο , οσο περισσοτερο αποκτουσατε την συναισθηματικη σας ανεξαρτησια απο την μητερα και το περιβαλλον σας , φτιαξατε ενα εικονικο προτυπο στην συνειδηση σας , ακριβως για να σας
    εγκαλει οπως ισως η μητερα στην λογικη , πως τα φρουτα εποχης πχ δεν μπορουμε να τα εχουμε οποτε θελουμε!
    Σημερα βιωνετε εντονα την δραση αυτου του εικονικου σας φιλου? γονιου? προστατη? που σας κανει την ζωη σας πραγματικα δυσκολη γιατι ειναι προγραματισμενος να σας προστατευει στην παραμικρη σας προκληση απο ενα εσωτερικο η εξωτερικο ερεθισμα οπως πχ με την ουρηση...
    Θα ελεγα οτι πρεπει να αλλαξετε το δογμα
    \"οτι κανει κανεις μονος του το κανει καλυτερα \"!!!!!!!!!!!!!!!!
    Αρχιστε να αμφισβητητε τα παντα γυρω σας και να ρωτατε τους φιλους και τους γνωστους σας για το πως αυτοι αντιδρουνακομα και στην πραμικρη λεπτομερια οπως πχ στο κατουρημα!
    Γινεται τροπο τινα ενας δημοσιογραφος της καθημερινης ζωης
    αρχιστε αν ειναι δυνατον απο σημερα ενα προσωπικο αλμπουμ στο οποιο θα βαζατε σαν τιτλο \"ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ\"
    και γραφτε μεσα ολα οσα απαντουν στις ερωτησεις σας οι φιλοι , οι συναδελφοι και οι συγγενεις σας στο οικογενειακο , επαγγελματικο η φιλικο σας περιβαλλον...
    Θα σας κανει να βγειτε απο τον ελεγχο μιας λανθασμενης αντιδρασης της προσωπικοτητας σας που σαν μοναδικο στοχο εχει να σας προστατεψει απο ανυπαρκτους κινδυνους...
    Θα σας θεραπευσει η κοινωνια μονη της , οταν προσποιηθειτε οτι εστω και σαν δημοσιογραφος επιτρεπεται στο μυαλο σας να συγκρινει τις αντιδρασεις των αλλων με τις δικες σας

  7. #67
    και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους , αυτο εδω το εργαλειο ειναι κομμένο ραμμένο στα μετρα σας! καντε το εδω μεσα! ανοιξτε θεματα για τα παντα! απο την ουρηση ως το σεξ...οτι κι αν πιστευατε μεχρι σημερα , θα δειτε οτι δεν συμπιπτει με κανενος αλλου...
    ειστε πανεξυπνος ανθρωπος , συγκροτημενος και με παραπανω απο οτι χρειαζεται ,
    απολυτο ισως αυτοελεγχο...Δειτε την προσπαθεια μου να κανω ακριβως το αντιθετο απο οτι σας συνιστω να κανετε εδω μεσα και τι αντισταση συναντησα απο ολους σχεδον τους χρηστες ! Ο λογος νομιζω ειναι απολυτα εμφανης!
    Αν εσεις μετραται καθε λεξη ακμα που θα αφησετε το χερι σας να χτυπησει στο πληκτρολογιο, οι περισσοτεροι δεν μπορουν να κρυψουν καν την επιθετικοτητα τους γιατι στερουνται αυτο που εσεις εχετε σαν προβλημα!
    Δεν θα μπορουσε να υπαρχει καλυτερη θεραπεια για σας , απο το να διαβασετε απο την αρχη ολα οσα εχουν γραφει στα θεματα του φορουμ σχετικα με την επιθετικοτητα και τα εμποδια που βαζει στην επικοινωνια ...
    Εσεις αντιθετα εχετε τοσο καλη επικοινωνιακη ικανοτητα που καμμια φορα , θα παρακαλαγατε να εισασταν απλα ενας αλλος ανθρωπος για να απολαυσετε μια φραση που ισως σπανια θα γει απο το στομα σας σημερα
    ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ!

  8. #68
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1
    prin 2 meres piga stn psyxiatro epeidi t zitisa aptous goneis mou.fetos teleiwnw t sxoleio..o psuxiatros m eipe otiexw perasei polu asximes katastaseis k m sunesthse oti prepei na kanw therapeia me ladose..kathe apogevma stenaxwriemai epeidi den eimai efxaristimeni aptn eafto m,th ithela n eimai pio psulh pio omorfi k pio adunath,zhlevw oles tis kopeles pou exoun afta pou thewrw ws protupo gunaikas,g afto me pianoun kriseis k trww oti brw k amesws meta kataligw stin toualeta apobalontas oti efaga,ta sabbata den bgainw eksw dioti thelw na tirw tis analogies tou protupou mou k epeidi exw perasei mia ebdomada pou kathe mera trww k t bgazw den tis plhrw.thelw na eimai panemorfi na eimai erwtevsimi.pistevw oti oi proigoumenes m sxeseis m dimiourgisan afta ta comples giati stin oikogeneia m pote den upirxe tetoio thema.(omorfias)eimai poromeni m tin kalesthisia k tis fotografiseis,pernaw ateleiwtes wres xazevontas fotografiseis.exw kanei kiolas.o pateras m den einai pliroforhmenos g t problima p exw k thewrei oti t ladose mporei n exoun parenergeies.ti pistevete?eimai fusiologiki?ta ladose einai blabera?

  9. #69
    Member
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    73
    γεια σου κατερινα, για τα φαρμακα ρωτα καλυτερα τον γιατρο σου για το πως λειτουργουν.
    παρατηρω ομως πως εχεις κολλησει να γινεις το πρωτυπο σου. η αληθεια ειναι νομιζω πως τα λαθος προτυπα μας εχουν ταραξει, και ειδικα αυτα τα επιφανειακα προτυπα που μας κανουν να νιωθουμε υποδιεστεροι επειδη δεν ειμαστε επιφανιακοι σαν αυτα.
    σαν αντρας σου μιλαω, πως για το αγορι που θα σε ερωτευτει εισουν εισαι και θα εισαι ερωτευσιμη και ομορφη ειτε εχεις τετοια πρωτυπα ειτε οχι. ειλικρινα λυπαμαι σαν αντρας που συχνα ακομα και οι \"καλυτερες\" ( να μου επιτραπει ο ορος) γυναικες αφιερωνεστε και αναλωνεστε ακραια στα προτυπα σας και παραμελειτε την ουσια της ολης υποθεσης πως ο αλλος θα ελκυσθει οντως απο την ομορφια σου, αλλα το αν θα μεινει και θα σε αγαπησει η θα σε παρατησει μετα την πραξη οφειλεται μονο και μονο στην ψυχη σου και οχι στην εμφανιση. γιαυτο μην ζηλευεις τιποτα, επιπλεον το υψος και οι αναλογιες δεν σημαινουν και ομορφια η ερωτευσιμοτητα γιατι καποτε για την παρεα μου η πιο ερωτευσιμη κοπελα για εμας ηταν η πιο κοντη απο ολες!!!

  10. #70
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Συγνώμη αλλά επειδή με τράβηξε η αρχική ανάρτηση, θα ήθελα απλά να πω ότι γνώρισα έναν νάρκισσο και είχα μαζί του μια αυτοκαταστροφική σχέση, που κράτησε με διαλείματα, ούτε λίγο, ούτε πολύ 10 χρόνια. Το κύριο χαρακτηριστικό του φίλου μου ήταν η απόλυτη αδυναμία ταύτισης με κάποιον άλλο, η παντελής έλλειψη εμπάθειας, η ανυπαρξία συναισθημάτων που δεν είχαν κάποιο προσωπικό όφελος για τον ίδιο. Ήταν ιδιαίτερα γοητευτικός, αλλά και συναισθηματικά κολλημένος στην εφηβεία. Έπρεπε συνέχεια να λαμβάνει την αυτοεπιβεβαίωση από τις γυναίκες (λόγω της προβληματικής σχέσης που είχε με τη μητέρα του) και στις σχέσεις του υποκαθιστούσε την εκάστοτε ερωμένη με τη μητέρα, η οποία θα του συγχωρούσε τα πάντα. Ήταν ενοχικός και εκλογίκευε τα πάντα, ακόμη και το συναίσθημα. Πίστευε ότι ήταν ξεχωριστός και πιο έξυπνος από τον μέσο όρο και γι\' αυτό το λόγο έπεφτε σε κατάθλιψη όταν η πραγματικότητα τού έδειχνε κάτι άλλο. Προσπάθησα πολλές φορές να τον βοηθήσω και να του μιλήσω και όταν πάψαμε μετά από δική μου πρωτοβουλία να έχουμε σεξουαλική σχέση, απευθύνθηκε σε ειδικό (η σχέση μας αποτέλεσε ένα μεγάλο κομμάτι της όλης διαδικασίας). Σε κάποια σποραδικά τηλέφωνα που ανταλλάξαμε, μου έλεγε ενθουσιασμένος πως η ειδικός του έλεγε διάφορα και πως έκανε πρόοδο. Η μεγάλη πλάκα βέβαια ήταν ότι ήταν ακριβώς τα ίδια πράγματα που του έλεγα και εγώ, μόνο που δεν ήταν σε θέση να ακούσει. Η απόφασή μου να κόψω μαζί του, παρά το δέσιμο που είχαμε σε πολλά επίπεδα, ήταν ότι πιο υγιές έχω κάνει στη ζωή μου.

    Τώρα αναφορικά με σένα Κατρίνα, ειλικρινά στενοχωριέμαι πως όλα και περισσότερα νεαρά κορίτσια πέφτουν στη λούμπα των διατροφικών διαταραχών. Και εγώ είμαι πρώην βουλιμική οπότε καταλαβαίνω τι σε έχει πιάσει, να ξέρεις όμως πως δεν θα σε βγάλει πουθενά. Κοριτσάκι μου, δεν καταλαβαίνεις ότι προσπαθείς να μοιάσεις σε κάτι που δεν υπάρχει; Η φυσιολογική γυναίκα δεν είναι αυτή που βλέπεις στα περιοδικά, αλλά εσύ και εγώ, με τις ατέλειές μας και με αυτά που κάνουν τον καθένα μας ιδιαίτερο. Κανείς δεν πρόκειται να ερωτευτεί ένα ωραίο \"τσόφλι\" αν από μέσα δεν υπάρχει ένας ωραίος άνθρωπος. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να χαλάσεις την υγεία σου και τίποτα άλλο. Η ζωή είναι εκεί έξω και είναι για όλους τους ανθρώπους, όλων των μεγεθών και των σχημάτων! Μην αναλώνεις την καλύτερη ηλικία σου!

  11. #71
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    διάβασα την αρχή αυτού του thread και μου προέκυψε μια απορία:

    αν κάποιος τύχει να πρέπει να συναναστραφεί μια ναρκισσιστική προσωπικότητα, πως πρέπει να συμπεριφέρεται?
    πρέπει να της κάνει όλα τα χατίρια για να είναι ευχαριστημένη?
    ακόμα κι αν του πρώτου του σπάσουν τα νεύρα?
    νομίζω ότι έχω συναναστραφεί παρόμοιου τύπου άτομο στο παρελθόν. βέβαια δεν το ήξερα τότε ότι υπάρχει τέτοια διαταραχή. αλλά ήταν απίστευτα κουραστικός άνθρωπος.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    Originally posted by lucifer
    διάβασα την αρχή αυτού του thread και μου προέκυψε μια απορία:

    αν κάποιος τύχει να πρέπει να συναναστραφεί μια ναρκισσιστική προσωπικότητα, πως πρέπει να συμπεριφέρεται?
    πρέπει να της κάνει όλα τα χατίρια για να είναι ευχαριστημένη?
    ακόμα κι αν του πρώτου του σπάσουν τα νεύρα?
    νομίζω ότι έχω συναναστραφεί παρόμοιου τύπου άτομο στο παρελθόν. βέβαια δεν το ήξερα τότε ότι υπάρχει τέτοια διαταραχή. αλλά ήταν απίστευτα κουραστικός άνθρωπος.
    οταν λες \"πρεπει\", τι ακριβως εννοεις?
    πρεπει=ωστε να θεωρηθεις απο τους γυρω ευγενικος?
    πρεπει=ωστε να ικανοποιησεις εκεινον?
    πρεπει=ωστε να πετυχεις κατι?και τι θα μπορουσε να ειναι αυτο το κατι?

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    το πρέπει το λέω με την έννοια, όχι για να φανώ εγώ καλή (ευχαρίστως θα φαινόμουνα κακιά σε αυτήν την περίπτωση), αλλά για να μην της δημιουργήσω εξτρα ταραχή. όσον αφορά το \"πετύχω κάτι\", ηταν η μητέρα του πρώτου μου αμόρε. τύχαν κ κάποιες κακές καταστασεις τοτε, εχασε ξαφνικα τον αντρα της και κληρονομησε και κατι οικονομικα προβληματα. αλλα περαν αυτων εκανε διαφορα περιεργα. πχ απο οπου κ να ξεκινουσε μια συζητηση μεσα σε 2 λεπτα κατεληγε σε επιδηξιομανια (ποια ηταν στην χ επαρχιακη πολη που μενανε, ποσα εβγαζε ο μακαριτης, ποσα υλικα αγαθα ειχε). αυτο ηταν μονιμο οσο καιρο την γνωρισα (περιπου 2 χρονια). πολυ πιεστικη, ηθελε πχ να κατσω να πιω καφε μαζι της, ηταν και εμενα τα social skills πάτος τότε, τελικά καθόμουνα και εκνευριζόμουνα. γίνανε και αλλα χαριτωμένα. την έπιασε τσιγουνιτιδα λόγω οικονομικής ανασφάλειας και ξενοίκιασε το σπίτι της και έψαχνε να φιλοξενηθεί η κόρη της σε κάποιο άλλο σπίτι. οπότε, (δεν τους ήξερα και καλά, 2 μήνες τα είχα με το παιδί όταν πέθανε ο πατέρας του) προσφερθήκαμε κι εμείς, τελικώς συγκατοίκησα 8 μήνες με την κόρη της που της έμοιαζε κάπως. (k όχι ότι δεν είχε, είχε, αλλα ένιωθε ότι δεν είχε τίποτα). η συγκατοικηση φαινομενικα πηγε πολυ καλα, δικο μου θυμο δεν θυμαμαι να εξεφρασα ποτε, γιατι η αδερφουλα του πρωην ηταν κ ευαισθητο παιδι... μην το παρει κ στραβα...
    φυσικά φίλοι δεν είδα να υπήρχανε, οι \"φίλοι\" τους ήταν οι επαγγελματικές σχέσεις του συζύγου της που άρχισαν να την κάνουν με ελαφρά και το κύριο κριτήριο ανθρώπινης αξίας το πόσα βγάζει κάποιος. εγώ προσωπικά δεν συμφωνούσα καθόλου με αυτή τη νοοτροπία. σταδιακά προσπαθούσα να έχω όσο λιγότερα μπορούσα k ξέκοψα οριστικά όταν χώρισα.
    θελω να πω οτι αυτη κ η κορη της φαινοντουσαν οχι κ πολυ στα καλα τους κ οτι χρειαζονταν συμπαρασταση, αλλα κ εγω λειαν συντομως τα πηρα με αυτα που γινανε. μια φορα προς το τελος της σχεσης τολμισα κ της ειπα μια κουβεντα (της μητερας) για τη μεγαλομανια της κ μετα εγινε ο χαμος, εβγαλε το ογκωδες λογυδριο ποσο εναρετος ανθρωπος ηταν κλπ κλπ.
    εγω δεν της ειχα καμια υποχρεωση (αν και με το ζορι ετρωγα μερικα απο τα φαγητα της, λογω πιεστικου κερασματος).
    ποσο θα επρεπε να ανεχομαι τα στραβα αλλων? να σημειωσω οτι τοτε ειμουνα πολυ καλα, ειχα παθει μια κριση λιγο πιο παλια και την ξεπερασα, οποτε ειχα τα περιθωρια να στραπατσαριστω για ανευθυνοτητες αλλων (?)...

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,635
    κοιτα...
    δεν ειμαι και πολυ καλη στις διαγνωσεις..
    εισαι βεβαιη οτι προκειται για \"ναρκισιστικη προσωπικοτητα\", εμενα περισσοτερο σαν \"μουλαρα\" προσωπικοτητα μου φανηκε...
    νομιζω κατα πρωτον, οτι εισια ασφαλης, μια ςκαι δεν αφορα πλεον την ζωη σου , οποτε μαλλον απο περιεργεια το ρωτας.
    κατα δευτερον, εγω δεν αντεχω τετοιου ειδους ατομα, βαριεμαι φριχτα και θα ξεκοβα πολυ νωριτερα.(μα με δυο μηνες σχεσεις τι ηθελες κι εσυ να παραγνωριστεις με ολο του το σοι???)
    για την συγκατοικηση δεν το συζητω καν....δεν θα το εκανα με τπτ..

    και γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι η ζωη ειναι μικρη για να ασχολουμαστε πολυ με ατομα που δεν μας αφορουν....

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    123
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •