Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 95
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας

    Απο το e-psychology :


    Ναρκισσιστική Διαταραχή της Προσωπικότητας

    Η Ναρκισσιστική Διαταραχή της Προσωπικότητας είναι μια διαταραχή στην οποία το άτομο έχει μια έντονη αίσθηση σπουδαιότητας για τον εαυτό του, ενασχολείται με φαντασιώσεις απεριόριστης επιτυχίας, έχει έντονη ανάγκη για προσοχή και θαυμασμό, δεν ανέχεται την κριτική και οι διαπροσωπικές του σχέσεις είναι επικεντρωμένες στον εαυτό του. Συχνά αναφέρονται ως αλαζονικοί. Σε γενικές γραμμές έχουν επίσης χαμηλή αυτοπεποίθηση. Συμπεριφέρονται εγωιστικά στις διαπροσωπικές σχέσεις, έχοντας την αίσθηση ότι το δικαιούνται.

    Εχει κανείς εμπειρίες απο τέτοια άτομα για να μοιραστεί ?
    Υπάρχει κάποιος τρόπος συμπεριφοράς που είναι ο ''καλύτερος'' προς άτομα με αυτή την διαταραχή ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Kleiw, ήξερα ένα παιδί που πηγαίναμε μαζί τένις παλαιότερα και έπασχε από αυτήν την διαταραχή. Νομίζω ο καλύτερος τρόπος για να αντιμετωπίσεις τέτοια άτομα είναι η μούγκα και να τα αφήσεις σε έναν ειδικό. Ο,ΤΙ μα Ο,ΤΙ και να πεις εσύ δεν θα τους αγγίξει στο ελάχιστο. Νομίζω αυτό είναι το πολύ τραγικό της ιστορίας... δεν ΝΙΩΘΟΥΝ τίποτα. Δεν θα καταλάβει και να φας σφαίρα για αυτόν/αυτήν για τον λόγο τον οποίο την έφαγες... θα πει \"επειδή είμαι πολύ σημαντικός στον κόσμο\". Όχι π.χ. γιατί με αγαπάει ή γιατί με νοιάζεται. Δεν νομίζω τέτοια άτομα να αισθάνονται... ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΑΠΑΘΕΙΑΣ θα έπρεπε να την λένε.

    Νομίζω όμως ότι θεωρείται πιο ήπεια διαταραχή από άλλες όπως οριακή,σχιζότυπη κτλ... Ίσως γιατί το άτομο δεν βασανίζεται ΤΟΣΟ πολύ...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ναι , αλλα αυτά τα άτομα δεν θα πανε στον ειδικό ποτέ παραδεχομενα το πρόβλημα τους .

    Εχω μια θεία που μάλλον εχει αυτή τη διαταραχή . (Είναι μεγάλη ιστορία .)

    Αλλα είναι μέλος της οικογένειας και επειδή είναι πολύ εγωκεντρική στο παρελθόν είχα γίνει το θύμα της (για να είμαι κοντα της), τον τελευταίο χρόνο έχω κόψει κάθε επαφή . Νιώθω βέβαια ελευθερωμένη απο τον ρόλο που μου ειχε δώσει , αλλα αναρρωτιέμαι αν υπάρχει καλύτερη λύση .

    Ισως να μην υπαρχει ......... αφού νιώθω οτι δεν μπορώ να θέσω τα όρια μου και να με σέβονται .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Ακριβώς kleiw δεν θα πάνε ποτέ σε ειδικό ΕΣΥ πρέπει να τα πας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ακόμα και να βρεις τέχνασμα για να τους πας (δύσκολο) , αναρρωτιέμαι ο ειδικός πως θα καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη τους χωρίς να τους δίνει συνεχή επιβεβαίωση .
    (οπως λέει και παραπάνω η πηγή , τα άτομα αυτά δεν ανεχονται την κριτική - αλλο αν τα ίδια την εξασκούν :P)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Επίσης ο ψυχολόγος-ψυχίατρος πρέπει να έχει μεγάλη εμπειρία πάνω στον τομέα αφού οι περισσότερες μορφές ψυχοθεραπείας καθώς και τα φάρμακα δεν βοηθάνε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Τα άτομα που είναι νάρκισσοι,
    εχουν χασει το αληθινό τους πρόσωπο.
    Εμαθαν, απο μικρή ηλικία να υιοθετούν προσωπεία για να ειναι ΑΡΕΣΤΟΙ. Ετσι συνηθως, τα ατομα αυτα υποφερουν απο την απωλεια του αληθινου εαυτου τους.
    Εχουν χαμηλη αυτοεκτιμηση και τους ανησυχει ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ, αν ειναι ΑΓΑΠΗΤΟΙ.
    Συχνα ζουν παγιδευμενα μεσα σε ψευδοθελω και ψευδοσυναισθηματα.
    Η αλαζονία τους είναι η αμυνα τους. Κατα βαθος ειναι τρομακτικα ευθραυστα και ευαισθητα-συνηθως δεν εχουν επιγνωση αυτου του βαθους.
    Ειναι ανθρωποφαγα.
    Θα χρησιμοποιήσουν τους άλλους για να καλυψουν δικες τους αναγκες. Δυσκολευονται να μπουνε στην θεση τον αλλον. Εχουν μια εντονη αναγκη να παρουν και ειναι κυριευμενα απο ενα τεραστιο ΕΓΩ.
    Επισης, εχουνε ιδιαιτερη δεξιοτητα στο να γινονται το επικεντρο της προσοχης και να γοητευουνε τον οποιονδηποτε επιθυμουν.
    Αυτα ολα τα παραπανω ειναι δικη μου εκτιμηση παρά επιστημονική γνώση.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    ωχ παναγίτσα μου !!!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Νομιζω Κλειω
    πως ο καλυτερος τροπος προσεγγισης θα ηταν αυτος της αμεσοτητας.
    Καθε φορα που νιωθω οτι δεν με ακους και εισαι απορροφημενος στον εαυτο σου σου το λεω.
    Σου δινω ενα καλο feedback για το πως με κανουν να αισθανομαι οι διαφορες συμπεριφορες σου.
    Επισης, προστατευω αρκετα τον εαυτο μου ωστε να μην μπαινω στην θεση του εξυπηρετητη.
    Χαρασσω καθαρα ορια, δειχνοντας συναμα οτι νοιαζομαι.
    Επειδη μαλλον θα δυσκολευτει να το πιστεψει οτι νοιαζεσαι και θα θελει να το αποδειξεις με τον δικο του τροπο, του εξηγεις οτι οταν ΕΣΥ νοιαζεσαι το ΕΚΦΡΑΕΙΣ ετσι κι οχι οπως θα ηθελε αυτος.
    Επισης ατακες του τυπου δεν περιστρεφονται ολα γυρω απο εσενα θα βοηθουσαν.
    Απφυγε την κριτικη. Η μαλλον, μεταμφιεσε την.
    Αν τον κατηγορησεις για κατι, θα αμυνθει.
    Αν απλα περιγραψεις (οχι την απαισια συμπεριφορα του αλλα) το ποσο απαισια αισθανεσαι μετα απο κατι που εκανε, ισως προχωρησει στο να κανει ο ιδιος την κριτικη του.
    Επισης, οταν ειστε κοντα δωσε του με εναν τροπο που εσυ θα επιλεξεις αγαπη.
    Τα παιδια αυτα χρειαζονται πολλη αγαπη.
    Στην περιπτωση αυτη προσεχε τα \"θελω κι αλλο\" του.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by liberchild
    ωχ παναγίτσα μου !!!!!
    Τι επαθες παιδι? Με τρομαζεις:P!!!!!
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by Kleiw
    Νιώθω βέβαια ελευθερωμένη απο τον ρόλο που μου ειχε δώσει , αλλα αναρρωτιέμαι αν υπάρχει καλύτερη λύση .

    Ισως να μην υπαρχει ......... αφού νιώθω οτι δεν μπορώ να θέσω τα όρια μου και να με σέβονται .
    οποιο ρολο κ ν σου δώσουν πρεπει να τον αποδεχτείς κ εσύ...σωστα?

    αν νιωθεις οτι εσυ δεν μπορεις να θέσεις τα ορια σου κ το να κερδισεις το σεβασμό που θέλεις, το προβλημα δεν ειναι οι άλλοι...αλλα πώς φτάνεις εσύ σ αυτο το σημειο.

    ειναι συνηθώς πιο εύκολο να εντοπιζουμε τί φταίει με τους άλλους...αλλα νομιζω πιο χρήσιμο να δουμε τί κανουμε εμεις...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Sofia
    Originally posted by Kleiw
    Νιώθω βέβαια ελευθερωμένη απο τον ρόλο που μου ειχε δώσει , αλλα αναρρωτιέμαι αν υπάρχει καλύτερη λύση .

    Ισως να μην υπαρχει ......... αφού νιώθω οτι δεν μπορώ να θέσω τα όρια μου και να με σέβονται .
    οποιο ρολο κ ν σου δώσουν πρεπει να τον αποδεχτείς κ εσύ...σωστα?

    Λάθος !!! Ομως στην συγκεκριμμένη περιπτωση προκειται για θεια που η σχέση μας ξεκινάει απο τότε που ήμουν βρέφος . Δύσκολο να θέσεις τα όρια σου οταν είσαι παιδί . Τώρα βέβαια μεγάλωσα , αλλα εχει διαμορφωθεί κάποια σχέση που αλλάζει πιο δύσκολα . Και η θεία είναι πολύ άκαμπτη . Πιστεύει οτι έχει το αλάθητο .

    αν νιωθεις οτι εσυ δεν μπορεις να θέσεις τα ορια σου κ το να κερδισεις το σεβασμό που θέλεις, το προβλημα δεν ειναι οι άλλοι...αλλα πώς φτάνεις εσύ σ αυτο το σημειο.

    ειναι συνηθώς πιο εύκολο να εντοπιζουμε τί φταίει με τους άλλους...αλλα νομιζω πιο χρήσιμο να δουμε τί κανουμε εμεις...

    Προφανώς άνοιξα το θέμα , για να δω τι μπορώ να κάνω εγώ . Αν πρώτα ομως δεν εντοπίσεις το πρόβλημα , πως θα το διαχειριστείς ? Πραγματικά όμως δεν εχει σεβαστεί τα ορια που εχω θεσει στο παρελθόν .
    Εχω κόψει κάθε επαφή μαζί της , μετά απο κάποιο περιστατικο οπου ξεπέρασε κάθε όριο έλλειψης σεβασμού (κατα την γνώμη μου).

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by weird
    Τα άτομα που είναι νάρκισσοι,
    εχουν χασει το αληθινό τους πρόσωπο.
    Εμαθαν, απο μικρή ηλικία να υιοθετούν προσωπεία για να ειναι ΑΡΕΣΤΟΙ. Ετσι συνηθως, τα ατομα αυτα υποφερουν απο την απωλεια του αληθινου εαυτου τους.
    Εχουν χαμηλη αυτοεκτιμηση και τους ανησυχει ΠΩΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ, αν ειναι ΑΓΑΠΗΤΟΙ.
    Συχνα ζουν παγιδευμενα μεσα σε ψευδοθελω και ψευδοσυναισθηματα.
    Η αλαζονία τους είναι η αμυνα τους. Κατα βαθος ειναι τρομακτικα ευθραυστα και ευαισθητα-συνηθως δεν εχουν επιγνωση αυτου του βαθους.
    Ειναι ανθρωποφαγα.
    Θα χρησιμοποιήσουν τους άλλους για να καλυψουν δικες τους αναγκες. Δυσκολευονται να μπουνε στην θεση τον αλλον. Εχουν μια εντονη αναγκη να παρουν και ειναι κυριευμενα απο ενα τεραστιο ΕΓΩ.
    Επισης, εχουνε ιδιαιτερη δεξιοτητα στο να γινονται το επικεντρο της προσοχης και να γοητευουνε τον οποιονδηποτε επιθυμουν.
    Αυτα ολα τα παραπανω ειναι δικη μου εκτιμηση παρά επιστημονική γνώση.
    weird εχεις γνωρίσει τέτοια άτομα ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by weird
    Νομιζω Κλειω
    πως ο καλυτερος τροπος προσεγγισης θα ηταν αυτος της αμεσοτητας.
    Καθε φορα που νιωθω οτι δεν με ακους και εισαι απορροφημενος στον εαυτο σου σου το λεω.
    Σου δινω ενα καλο feedback για το πως με κανουν να αισθανομαι οι διαφορες συμπεριφορες σου.
    Επισης, προστατευω αρκετα τον εαυτο μου ωστε να μην μπαινω στην θεση του εξυπηρετητη.
    Χαρασσω καθαρα ορια, δειχνοντας συναμα οτι νοιαζομαι.
    Επειδη μαλλον θα δυσκολευτει να το πιστεψει οτι νοιαζεσαι και θα θελει να το αποδειξεις με τον δικο του τροπο, του εξηγεις οτι οταν ΕΣΥ νοιαζεσαι το ΕΚΦΡΑΕΙΣ ετσι κι οχι οπως θα ηθελε αυτος.
    Επισης ατακες του τυπου δεν περιστρεφονται ολα γυρω απο εσενα θα βοηθουσαν.
    Απφυγε την κριτικη. Η μαλλον, μεταμφιεσε την.
    Αν τον κατηγορησεις για κατι, θα αμυνθει.
    Αν απλα περιγραψεις (οχι την απαισια συμπεριφορα του αλλα) το ποσο απαισια αισθανεσαι μετα απο κατι που εκανε, ισως προχωρησει στο να κανει ο ιδιος την κριτικη του.
    Επισης, οταν ειστε κοντα δωσε του με εναν τροπο που εσυ θα επιλεξεις αγαπη.
    Τα παιδια αυτα χρειαζονται πολλη αγαπη.
    Στην περιπτωση αυτη προσεχε τα \"θελω κι αλλο\" του.

    wierd αυτο που περριγράφεις εκφράζει και την δική μου σκέψη για τον ιδανικό τρόπο συμπεριφοράς .
    Βέβαια όπως ήδη ανέφερα πρόκειται για θεία (οχι για παιδι) και το οτι συνήθισε σε κάποιον τρόπο συμπεριφορας ολα αυτά τα χρόνια (και οχι μονο προς εμένα, αλλα γενικά) αυξάνει την δυσκολία αντιμετώπισης .
    Επιπλέον , το να της εξηγώ με χαμόγελο και θετική διάθεση , οτι νοιάζομαι παρόλου που την επισκεπτόμουνα μια ή δυο φορές την εβδομάδα και οτι εχω αρκετά πράγματα να κάνω , είναι κατι που δεν το κατανόησε ποτέ . Παρέμενε αυτό το βλέμμα καχυποψίας και μου έλεγε οτι αν ήθελα θα μπορούσα .
    Πλεον δεν την επισκέπτομαι πια , μετά απο μια δική της αντιμετώπιση που πραγματικά δεν περίμενα .
    Εβγαλε τόσο μίσος και κακία , σε μια σημαντική για εμένα στιγμή .
    Τωρα , αν με πετύχει στο δρόμο , συνεχίζει να με κοιτά με καχυποψία .
    Ποτε της δεν κατάλαβε τις προθέσεις μου ....... το πόσο με αδίκησε ..............
    Ποτε της δεν παραδέχτηκε οτι έκανε το παραμικρο λαθάκι , ενω εχω δεχτεί άπειρη κριτική ....... ενώ κριτικάρει όλον τον κόσμο ......... και κουτσομπολεύει ολον τον κόσμο , εκτός απο τον εαυτό της !!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Κλειώ απο τα αρχικά στοιχεία που παρέθεσες, φανταζομαι πως δεν εχεις την απαιτηση να καταλαβει καποιος για το αν η σχεση αφορουσε εσενα ως ανηλικη κ ορια που ειχαν τεθει τοτε. Παρολα αυτά συμφωνω πως στην παιδικη ηλικια δεν μπορεις να θεσεις ορια. Μπορεις ομως να το κανεις ενηλικη.

    Επισης δεν θεωρω οτι βοηθά το να κανεις διάγνωση της θειας, αν ειναι ή οχι ναρκισσιστική προσωπικοτητα. Δεν νομιζω οτι σε βοηθά....Ολα αυτα που περιγράφεις μπορει να τα κανει κ ενας ανθρωπος που δεν κατατάσσεται σ αυτην την κατηγορια...Αλλάζει κατι?

    Αν δεν εχει σεβαστει εσενα η συγκεκριμενη γυναικα το προβλημα ειναι δικό της. Εσυ οπως λες εκανες οτι μπορουσες....ποιο ειναι απο δώ κ περα το προβλημα σου?

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •