'Εχω πρόβλημα... λιποδιαλύτες... υποκατάστατα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    23

    \'Εχω πρόβλημα... λιποδιαλύτες... υποκατάστατα

    Γεια σε όλους...έχω γράψει ξανά, αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι από την τελευταία φορά...
    Παρανένω γύρω στο 1.67 (όχι δεν ψήλωσα) και 65 κιλά. Στόχος, έστω και 1 κιλό κάτω από τα 60. Μέχρι τον Ιούνιο έκανα αυστηρή δίαιτα με ψητά βραστά για 3 μήνες και είχα κατέβει σχεδόν στα 60. Τώρα θέλω ξανά να χάω αλλά δεν έχω καμία όρεξη να σταματήσω να τρώω γλυκά και πολύ περισσότερο να γυρίσω στο αυστηρό ψητό...
    Ξεκίνησα γυμναστήριο σχεδόν 2 ώρες την ημέρα, 1 ποδήλατο και 1 διάφορα όργανα.
    1) Ζήτησα από έναν γυμναστή να μου υποδείξει κάποιους καλούς λιποδιαλύτες
    2) Επειδή πραγματικά έχω σιχαθεί κοτόπουλα τόνους ψάρι και μοσχάρι βραστό, λέω να καταφύγω στη λύση του υποκατάστατου "prevent"
    Γνώμες please.....

  2. #2
    Ντοντάκι εγώ νομίζω αν αντικαταστήσεις τα κοτόπουλα και τους τόνους με το prevent θα σιχαθείς τελείως!!!

    Καλές είναι οι δίαιτες αλλά αν τις βαριέσαι αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο βήμα πίσω.
    Εγώ είμαι της θεωρίας να τρώμε ό,τι θέλουμε τελοσπάντων, απλά με κάποιο όριο θερμίδων! Αυτές οι δίαιτες είναι τίγκα στην πρωτεϊνη προκειμένου να χάσεις γρήγορα αλλά και να χορταίνεις πολύ τρώγωντας κάτι που δεν έχει και τόσες θερμίδες (κότα βραστή: 200 θερμίδες η μερίδα.)

    Όταν έκανα τέτοιες συγκεκριμένες δίαιτες "έκλεβα" με τον θερμιδομετρητή: έβλεπα πόσες θερμίδες προόριζε ο διαιτολόγος να προσλάβω σε ένα συγκεκριμένο γεύμα (πχ. έλεγε: Τρίτη μεσημέρι: 1 μερίδα κοτόπουλο σχάρας, σαλάτα με 1 ντομάτα 1 αγγούρι και 1 κουταλιά λάδι = σύνολο γύρω 350-400 θερμίδες). Έτσι αντί για όλα αυτά έτρωγα ένα ωραιότατο σουβλάκι (με καλαμάκι) και έκοβα όσες θερμίδες περίσσευαν από το βραδινό.
    Στο τέλος τα ίδια κιλά έχανα, ακόμα και με λιγότερες πρωτείνες απ'όσες θα έπρεπε!!

    Οπότε είναι αλήθεια, και με σοκολάτες μπορείς να αδυνατίσεις και με ό,τι θες: αρκεί να περιορίζεις τις ποσότητες και -θεός φυλάξοι- να μην τα τρως αυτά το βράδυ. Αγόρασε έναν θερμιδομετρητή και κράτα ημερολόγιο θερμίδων, βάλε ένα καθημερινό όριο θερμίδων και είσαι εντάξει. (και γλυτώνεις και τα λεφτά του διαιτολόγου) :Ρ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Οι λιποδιαλύτες:

    Μην κάνεις το λάθος και πάρεις διάφορα χάπια που κυκλοφορούν σε μαγαζιά αθλητικής διατροφής και δεν έχουν την έγκριση του ΕΟΦ.Επιβαρύνεις τον εαυτό σου!

    Και τούτο διότι, τα περισσότερα από αυτά, περιέχουν καφεϊνη - ή και διάφορες άλλες ουσίες - και υπερδιεγείρουν το νευρικό σύστημα, με αποτέλεσμα να βρίσκεσαι σε μια γενικότερη ένταση - με ότι συνεπάγεται αυτό ( αυπνία, εκνευρισμό κτλ ).Συν τοις άλλοις δεν ξέρεις και τη σύσταση αυτών των σκευασμάτων - κάποιες είχαν ακόμα και εφεδρίνη.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •