Εκτακτες συστολες- Αρρυθμιες - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    2
    ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΙΟΤΕ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΦΟΒΕΡΗ ΘΛΙΨΗ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ...ΟΜΩΣ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΓΧΟΛΥΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ...ΕΙΜΑΙ 32 ΧΡΟΝΩΝ ΕΒΑΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ HOLDER ΑΛΛΑ ΟΣΟΥΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ....ΒΕΒΑΙΑ Ο ΘΥΡΟΕΙΔΗΣ Π.Χ. ΒΡΟΓΧΟΚΥΛΗ ΚΤΛ ΦΕΡΝΟΥΝ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΟΠΩΣΑ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΞΥΠΝΑΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΤΣΟΥΠ ΜΙΑ ΑΡΡΥΘΜΙΑ ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΛΑΒΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!???????????

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Vale διαβάζω όσα γράφεις και θυμάμαι τα δικά μου.Οντως αισθάνεσαι ότι σταματά η καρδιά και αυτό σε τρομακρατεί.Πρέπει να πιστέψεις ότι όσο άσχημη είναι η αίσθηση, δεν κινδυνεύεις να πάθεις τίποτε.Το πάθαινα πολύ έντονα και πήρα αρκετές φορές χάπια για αρρυθμία κατόπιν συμβουλής του καρδιολόγου.Εκείνα όμως που με βοήθησαν να σταματήσουν οι έκτακτες, ήταν τα αντικαταθλιπτικά.Αυτό απο μόνο του σημαίνει πως η κακή ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο.Απ\' ότι ξέρω ο καρδιολόγος μπορεί να σου δώσει χάπια για να σε βοηθήσει να σταματήσουν ή να μειωθούν οι συστολές.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    8
    Γεια σας , μετα απο 4 χρονια μπήκα ξανα στο site για τέτοια θέματα. Βλέπετε έχω αρχίσει εγώ το θέμα. Θυμήθηκα λοιπόν πως έιχα κάνει μια ανάρτηση. Την βλέπω και το πρώτο πράγμα ειναι να αναρωτηθώ , πώς είναι δυνατόν να είχα χαλάσει την καθημερινότητά μου με τις έκτακτες. Λοιπόν παιδιά ξεχάστε τες. Εμένα μου έφυγαν εντελώς. Μην σας απασχολεί πλέον. Αντε και καμιά φορά να τις νιώσετε είναι εντελώς ακίνδυνες.

  4. #19
    πως σου εφυγαν οι εκτακτες? μονες τους η με αντικαταθλιπτικα? εχω και εγω αρκετες καθε μερα ,μπορει και πανω απο 100 και μου εχουν χαλασει την ποιοτητα της ζωης μου..δεν μπορω να χαρω πλεον τπτ. εγω παιδευομαι ηδη μισο χρονο και δεν εχω βγαλει ακρη ακομα...θελω να γινω καλα!!

  5. #20
    Μυρτο93 Να μην ανησυχείς. Να ξέρεις πως δεν κινδυνεύεις από αυτό.. Αφου το θέλεις θα γινεις καλα
    [URL="http://agxos.gr"]http://agxos.gr[/URL] - Τα πάντα για το άγχος και τη ψυχολογία.

  6. #21
    Έκανες κάτι συγκεκριμένο και σου πέρασαν οι αρρυθμίες?

    Quote Originally Posted by vlaovic View Post
    Γεια σας , μετα απο 4 χρονια μπήκα ξανα στο site για τέτοια θέματα. Βλέπετε έχω αρχίσει εγώ το θέμα. Θυμήθηκα λοιπόν πως έιχα κάνει μια ανάρτηση. Την βλέπω και το πρώτο πράγμα ειναι να αναρωτηθώ , πώς είναι δυνατόν να είχα χαλάσει την καθημερινότητά μου με τις έκτακτες. Λοιπόν παιδιά ξεχάστε τες. Εμένα μου έφυγαν εντελώς. Μην σας απασχολεί πλέον. Αντε και καμιά φορά να τις νιώσετε είναι εντελώς ακίνδυνες.

  7. #22
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    8
    Προς Μυρτω93 και Greca : Εαν έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις και οι καρδιολόγοι σας είπαν ότι δεν έχετε κάτι παθολογικό και οι έκτακτες προέρχονται από το στρες , καφεϊνη , πίεση , τότε δεν έχετε παρα όταν αισθάνεστε μία έκτακτη να μην την σκέφτεστε καθόλου. Να μην αγχώνεστε οτι κάτι θα πάθετε και να μήν περιμένετε την επόμενη. Να ξετερε ότι είχα μέχρι και 600 την ημέρα για 2 χρόνια. Οταν πραγματικά δεν σταματάνε πάτε ένα χαλαρό περίπατο. Πάρτε τηλ μια φίλη σας σηκωθείτε απο εκεί που κάθεστε. Αλλάξτε σκέψη , πιστέψτε ότι δεν πρόκειται να πάθετε τίποτα απο τις έκτακτες. Το μόνο χάπι που έπαιρνα ισως 1 φορά την εβδομάδα ήταν 1/4(μισο του μισου) Inderal 40 . Καταπληκτικό χάπι και που βοηθάει αφάνταστα και σε περίπτωση ταχυκαρδίας ή εντονων εκτάκτων. Εχω βιώσει την βοηθεία του πριν 4 χρόνια. Διαφορετική άποψη που κατακρίνει αυτό το χάπι στις δόσεις που ανέφερα πιο πάνω δεν την ακούω καν.

    Θα δείτε ότι αν διώξετε τον φόβο από πάνω σας ότι ίσως κάτι πάθετε από τις εκτακτες θα φύγουν χωρίς να καταλάβετε.

    Ασχοληθείτε με κάτι έντονο. Με κάτι όμως ομαδικό. Οχι μοναχικό. Πχ παιχνίδι στο ίντερνετ ή ζωγραφική μόνοι σας κτλ. Κάτι που θα χρειάζετε να μιλάτε με άλλα άτομα. Γραφτείτε κάπου που κάνουν μαθήματα σε κάτι που σας ενδιαφέρει. Μόνοι σας το καλύτερο είναι ο περίπατος ο χαλαρος.

    Ευχομαι να σας περάσει αυτή η ιδέα πραγματικά γιατί και σε εμένα με έιχαν διαλύσει...

  8. #23
    Ευχαριστούμε vlaovic ...ήδη κάποια από αυτά που λες τα κάνω ήδη και με έχουν βοηθήσει πολύ.Με πιάνουν αραιά και που τώρα πια...αλλά θέλει πολύ προσπάθεια.

    Quote Originally Posted by vlaovic View Post
    Προς Μυρτω93 και Greca : Εαν έχετε κάνει όλες τις εξετάσεις και οι καρδιολόγοι σας είπαν ότι δεν έχετε κάτι παθολογικό και οι έκτακτες προέρχονται από το στρες , καφεϊνη , πίεση , τότε δεν έχετε παρα όταν αισθάνεστε μία έκτακτη να μην την σκέφτεστε καθόλου. Να μην αγχώνεστε οτι κάτι θα πάθετε και να μήν περιμένετε την επόμενη. Να ξετερε ότι είχα μέχρι και 600 την ημέρα για 2 χρόνια. Οταν πραγματικά δεν σταματάνε πάτε ένα χαλαρό περίπατο. Πάρτε τηλ μια φίλη σας σηκωθείτε απο εκεί που κάθεστε. Αλλάξτε σκέψη , πιστέψτε ότι δεν πρόκειται να πάθετε τίποτα απο τις έκτακτες. Το μόνο χάπι που έπαιρνα ισως 1 φορά την εβδομάδα ήταν 1/4(μισο του μισου) Inderal 40 . Καταπληκτικό χάπι και που βοηθάει αφάνταστα και σε περίπτωση ταχυκαρδίας ή εντονων εκτάκτων. Εχω βιώσει την βοηθεία του πριν 4 χρόνια. Διαφορετική άποψη που κατακρίνει αυτό το χάπι στις δόσεις που ανέφερα πιο πάνω δεν την ακούω καν.

    Θα δείτε ότι αν διώξετε τον φόβο από πάνω σας ότι ίσως κάτι πάθετε από τις εκτακτες θα φύγουν χωρίς να καταλάβετε.

    Ασχοληθείτε με κάτι έντονο. Με κάτι όμως ομαδικό. Οχι μοναχικό. Πχ παιχνίδι στο ίντερνετ ή ζωγραφική μόνοι σας κτλ. Κάτι που θα χρειάζετε να μιλάτε με άλλα άτομα. Γραφτείτε κάπου που κάνουν μαθήματα σε κάτι που σας ενδιαφέρει. Μόνοι σας το καλύτερο είναι ο περίπατος ο χαλαρος.

    Ευχομαι να σας περάσει αυτή η ιδέα πραγματικά γιατί και σε εμένα με έιχαν διαλύσει...

  9. #24
    Ποσο δικιο εχεις vlaovic..σ ευχαριστουμε ειλικρινα!! Τις τελευταιες εξετασεις τις εκανα πριν απο λιγο διαστημα και επιτελους πειστηκα οτι δν ειναι παθολογικο..ολα αυτα που λες πραγματικα βοηθανε πολυ..ειδικα αυτος ο περιπατος ειναι θαυματουργος!πιστευω οτι θα βοηθηθουν παρα πολλα ατομα απ αυτα που γραφεις! Θεληση να υπαρχει κ ολα γινονται

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    21
    paidia geia sas.. eimai kainourio aima sto sugkekrimeno forum kai sumpasxw mazi sas... eimai 21 etwn kai pathenw kriseis panikou apo ta 18 mou..edw kai 1 xrono exoun miwthei oi kriseis me tin voitheia tis psuxologou mou fysika! alla auto to rimadi pou me pianei stin kardia mou akoma me paideuei.. ekei pou kathomai ston kanape mou etsi ksafnika i sto krevataki mou tsoup ta fterougismata pane kai erxontai... fysika auto me anxwnei idiatera an kai oles mou oi eksetaseis(oi opoies apo fovo ginontai sxedon kathe 4 mines stin kardia :P) einai apolitws fysiologikes... oi kardiologoi sunexws mou lene prin me eksetasoun na fygw giati den exw tipota pathologiko! auto to katarameno to anxos mas exei faei tin zwi mas! alla paidia exw kataliksei sto eksis sumperasma: alloi anthrwpoi den exoun podia k xeria kai alloi exoun karkino kai emeis pou exoume gia tous x, psi logous mas toso anxos einai aparadekto! entaksei anxwnomaste pathenoume kriseis panikou alla 24 wres t 24wro th fovomaste gia to an tha mas ksana sumvei? peite ena ELEOSSSS DYNATA PARAKALW!!! den tha mas nikisei to anxos emeis tha to nikisoume!! thetiki skepsi xreiazetai kai panw apo ola na upenthimizete ston eauto sas oti einai apolutws kala! kai oti einai na ginei th ginei.. sas to lew egw pou exw katathlipsi kai katapolemaw auto to teras edw k xronia..i prospatheia m ginetai xwris farmaka mono ta fytika p mou dinei i psuxologos mou! suggnwmi an sas kourasa.. aplws mpenw sunexeia se forum kai vlepw sunexeia g auta ta provlimata p pername ta exei tosos kosmos! DEN PATHENOUME TIPOTA ! H KARDIA MAS EINAI FYSIOLOGIKH!!! AS TO PAROUME XAMPARIII!!! kai ti egine an se emas ekrinetai perissoteri adrenalini apo tous allous ? den simainei oti th pethanoume i i kardia mas th kourastei!!! den pathenoume tipota apolitws!! aisiodoksia xreiazomaste oxi apelpisia!!
    :P

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •