σιρόπι καλαμποκιού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    136

    σιρόπι καλαμποκιού

    Γεια σας κουκλες-οι
    εχει κανεις ιδεα την διαιτα με σιρόπι καλαμποκιού? και που μπορω να το βρω?

  2. #2
    Προς Θεού! Μην κάνεις αυτό το πράγμα!
    Βασικά σύμφωνα με αυτή τη δίαιτα (ο Θεός να την κάνει!) τρως σιρόπι καλαμποκιού (και μόνο σιρόπι καλαμποκιού) για 3 μέρες χάνοντας -όπως υποστηρίζει- 4 με 5 κιλά.
    Αλλά 1ον... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το μεγαλύτερο μέρος αυτής της απώλειας το παίρνεις πάλι πίσω τις επόμενες ημέρες.
    Και 2ον) είναι πολύ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ για τον οργανισμό μας. Όχι μόνο του στερεί τα απαραίτητα για αυτόν συστατικά για 3 ολόκληρες μέρες αλλά επιδρά πολύ αρνητικά στον γενικότερο μεταβολισμό του οργανισμού.

  3. #3
    Θα σου σύστηνα να δοκιμάσεις τη δίαιτα ʼτκινς, την πιο σωστή και αποτελεσματική δίαιτα που υπάρχει. Αν δεν σ αρέσει το κρέας τότε κάνε θερμιδική δίαιτα, αλλά προς θεού μην κάνεις κανενός είδους χημικής δίαιτας που μόνο κακό κάνει στον οργανισμό!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    136
    δεν ειπα οτι θα το κανω...να πω την αληθεια τη τριτη εχω το πρωτο ρανεβου με διαιτολογο, αλλα τι ειναι το σιροπι καλαμποκιου?υπαρχει?πολυ κουλο..αλλ ευχαριστω lenio μου για το ενδιαφερον.εσυ απο που ξερεις για αυτο?

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    12
    το σιροπι καλαμποκιου ειναι η γλυκοζη !
    Σημείωση: το corn syrup συχνά λέγεται και σιρόπι γλυκόζης, ακριβώς επειδή βιομηχανικά η γλυκόζη παράγεται από το καλαμπόκι !!! θα έχετε προσέξει πως το βαζάκι της γλυκόζης που πωλείται στα supermarket έχει στην ετικέτα ένα... καλαμπόκι)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by lenio
    Θα σου σύστηνα να δοκιμάσεις τη δίαιτα ʼτκινς, την πιο σωστή και αποτελεσματική δίαιτα που υπάρχει. Αν δεν σ αρέσει το κρέας τότε κάνε θερμιδική δίαιτα, αλλά προς θεού μην κάνεις κανενός είδους χημικής δίαιτας που μόνο κακό κάνει στον οργανισμό!
    η ατκινς σαφως δεν ειναι η πιο σωστη διαιτα,και πολλοι λενε (αναμεσα τους κι εγω) οτι δεν ειναι καν αποτελεσματικη.
    για να συνεννοουμαστε, οσοι γνωριζουμε 5 πραματα απο διατροφη, αποτελεσμα εννοουμε να χανεις κιλα χωρις μετα απο λιγο να παιρνεις τα διπλασια...
    και διοτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ οτι ευθυνη της διαιτας ειναι να χασουμε κιλα αλλα αποκλειστικα δικη μας αν και ποσο γρηγορα θα τα ξαναπαρουμε..
    πολλες διαιτες ειτε στερητικες ειτε χημικες (η ατκινς κατατασσεται στις χημικες διαιτες,λενιω) ειναι αποκλεστικα υπευθυνες για το οτι ξαναπαιρνουμε αμεσως τα ιδια και περισσοτερα κιλα, διοτι στερουν αποτομα απο τον οργανισμο ουσιες που μετα αποθηκευει με τρελλη ταχυτητα.
    η μονη σωστη και αποτελεσματικη "διαιτα" ειναι η ισορροπημενη διατροφη...ΑΥΤΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ.
    η ww μπορει να λεγεται διαιτα μιας κι εχει ονοματεπωνυμο, αλλα οποιος την ξερει διαπιστωνει οτι ειναι απλα ενα προγραμμα σωστης και ισορροπημενης διατροφης με μερικα εργαλεια για να σε βοηθησει να την τηρησεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    την διαιτα του σιροπιου μη την κανεις ουτε για αστειο.
    ειχα κανει μια παρομοια πριν απο χρονια με ενα πραγμα που λεγοταν maple syrop δλδ σιροπι αποδεντρο σφενδαμου....
    στην πραγματικοτητα ειναι ενα σιροπι σαν γλυκοζη επισης, ειναι μια αμερικανοφερτη καραμαλακια, ηταν για μια εβδομαδα, μου την ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ! που κακο χρονο να χει οπου κι αν βρισκεται, και τα κιλα που εβαλα εξαιτιας του, να τα χασει σε χρονια!!!!!(αποφασισα να αποφορτιζομαι με καταρες εναντιον οσων καλοπερνανε εις βαρος μου...)
    ηταν μια πληρης ασιτια μιας εβδομαδας!!κατα την οποια δεν ετρωγες τπτ απολυτως παρα αυτο το γαμοσιροπο, αραιωμενο σενερο μελιγο λεμονι και λιγο κοκκινο πιπερι μεσα
    Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΗΔΙΑ, ΗΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΟΤΥΧΙΑ, Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΕΙΝΑ, Η ΤΑΧΥΤΕΡΗ ΕΠΑΝΕΙΣΟΔΟΣ ΚΙΛΩΝ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ.
    που να του παρουν το διπλωμα του παλιομαλακα!

  8. #8
    Porki καλησπέρα!
    Για τη δίαιτα αυτή (του σιροπιού καλαμποκιού) έμαθα από ένα άρθρο σε μία εφημερίδα που μιλούσε γενικά για δίαιτες. Την κάνουν -όπως έγραφε η εφημερίδα- πολλοί διάσημοι στην Αμερική όταν έχουν ανάγκη για άμεση απώλεια κιλών, αλλά είναι καταστροφική για τον οργανισμό όπως όλες οι χημικές δίαιτες.

  9. #9
    2sweet καλησπέρα και σε σένα.

    Μιλάς για ισορροπημένη διατροφή. Ποιος καθορίζει ποια διατροφή είναι ισορροπημένη?
    Η δίαιτα ʼτκινς σε καμία περίπτωση δεν εντάσσεται στις χημικές δίαιτες. Είναι η μόνη φυσιολογική διατροφή για το ανθρώπινο είδος. Και για να εξηγήσω...

    Απ την αρχή της δημιουργίας τους, οι άνθρωποι τρέφονταν αποκλειστικά με κρέας, φρούτα που έβρισκαν στα δέντρα, ρίζες και πρασινάδες. Το άμυλο δεν υπήρχε στη διατροφή τους. Αυτό άρχισε να υπάρχει πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια όπου οι άνθρωποι άρχισαν την καλλιέργεια ορισμένων φυτών και ανάμεσά τους ήταν και τα σιτηρά. Από τότε που έγινε αυτή η αλλαγή της διατροφής εμφανίστηκαν ξαφνικά ασθένειες στο ανθρώπινο είδος που δεν υπήρχαν πριν. Ασθένειες που υπάρχουν μέχρι και σήμερα εξ αιτίας αυτού του τρόπου διατροφής.
    Το πιο απλό παράδειγμα είναι η τερηδόνα στα δόντια. Πριν την εμφάνιση των σιτηρών και του αμύλου στην διατροφή του ανθρώπου, κανένας από τους προιστορικούς ανθρώπους δεν είχε τερηδόνα.

  10. #10
    Την δίαιτα (ή καλύτερα διατροφή) αυτή δεν την ανακάλυψε ο ʼτκινς. Την ήξεραν οι επιστήμονες από το 1800 αλλά για κάποιον περίεργο λόγο την απέκρυπταν. Ο ʼτκινς απλώς την γνωστοποίησε στον κόσμο με μεγάλη δυσκολία καθώς όλη η επιστημονική κοινότητα έπεσε να τον φάει. Επίσης ο ʼτκινς (ο οποίος ήταν καρδιολόγος) έκανε πολύχρονες έρευνες που επιβεβαίωσαν την αποτελεσματικότητα αυτής της διατροφής.

  11. #11
    Δυστυχώς από όταν είμαστε πολύ μικροί εθιζόμαστε στα αμυλούχα προιόντα. Ψωμιά, μακαρόνια, τυρόπιτες, πίτσες, σουβλάκια, γλυκά κάθε είδους. Μας έχει γίνει συνήθεια δυστυχώς. Μία συνήθεια που είναι εξαιρετικά δύσκολο να διώξουμε. Και εγώ που ακολουθώ τη δίαιτα ʼτκινς εδώ και αρκετούς μήνες υπάρχουν κάποιες μέρες που ξεφεύγω. Ευτυχώς αυτό γίνεται όλο και πιο σπάνια και ελπίζω κάποια στιγμή να καταφέρω να ελευθερωθώ τελείως από τον εθισμό των υδατανθράκων και της ζάχαρης.
    Καταλαβαίνω ότι σε μια εποχή που μας κατακλύζουν τέτοια προιόντα και ειδικά στην Ελλάδα είναι δύσκολο για έναν άνθρωπο να ακολουθήσει αυτή τη διατροφή. Συνήθως απογοητεύεται και πέφτει με τα μούτρα μετά στα ψωμιά και τα γλυκά και παίρνει τα διπλάσια κιλά που έχασε. Και εμένα μου έχει συμβεί αυτό ακριβώς στο παρελθόν.
    Αλλά τώρα είμαι αποφασισμένη να κάνω αυτή τη δίαιτα τρόπο ζωής. Ελπίζω να τα καταφέρω.

  12. #12
    Δεν προσπαθώ να πω βέβαια ότι η ʼτκινς θα πρέπει να ακολουθείται από όλους ή ότι έχει ίδια αποτελέσματα σε όλους. Κάθε οργανισμός έχει τον δικό του ιδιαίτερο και μοναδικό μεταβολισμό. Σέβομαι απόλυτα τους ανθρώπους που ακολουθούν άλλες δίαιτες γιατί ξέρω ότι κάθε άνθρωπος έχει τη δική του δίαιτα στην οποία λειτουργει και ανταποκρίνεται καλύτερα.

    Εγώ έχω βρει τη δική μου. Και την υποστηρίζω τόσο όχι μόνο επειδή έχω χάσει 23 κιλά, αλλά γιατί έχω δει ότι έχει ρυθμιστεί σε φυσιολογικά επίπεδα το ζάχαρό μου, η πίεσή μου επιτέλους έγινε κανονική (πριν κάνω αυτή τη δίαιτα και το ζάχαρο και η πίεση ήταν σε αυξημένα επίπεδα) και μετά από εξετάσεις αίματος που έκανα πρόσφατα, προς έκπληξή μου είναι σε φυσιολογικά επίπεδα η χοληστερίνη και το ουρικό οξύ παρά την αυξημένη ποσότητα κρέατος που καταναλώνω.

    Σέβομαι κάθε άποψη και κάθε επιλογή (άλλωστε το θέμα της διατροφής είναι καθαρά προσωπικό), αλλά δεν μπορώ να δεχτώ να κατηγορούν μία από τις καλύτερες διατροφές που υπάρχουν και να την χαρακτηρίζουν ως "χημική".

  13. #13
    Όσο για τον πόλεμο που γίνεται στην ʼτκινς κατά τη γνώμη μου είναι αναμενόμενος γιατί τα οικονομικά συμφέροντα που κρύβονται από πίσω είναι τεράστια.
    Αμέτητες βιομηχανίες αμυλούχων και ζαχαρούχων προιόντων θα κατέρρεαν και οι διατροφολόγοι καθώς και πολλοί γιατροί θα έχαναν τη δουλειά τους αν ο κόσμος εφάρμοζε αυτή τη διατροφή...

    Αυτά... Ελπίζω να μην σας ζάλισα.
    2sweet μπορεί να διαφωνούμε αλλά σέβομαι την άποψή σου.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by lenio
    2sweet καλησπέρα και σε σένα.

    Μιλάς για ισορροπημένη διατροφή. Ποιος καθορίζει ποια διατροφή είναι ισορροπημένη?
    Η δίαιτα ʼτκινς σε καμία περίπτωση δεν εντάσσεται στις χημικές δίαιτες. Είναι η μόνη φυσιολογική διατροφή για το ανθρώπινο είδος. Και για να εξηγήσω...

    Απ την αρχή της δημιουργίας τους, οι άνθρωποι τρέφονταν αποκλειστικά με κρέας, φρούτα που έβρισκαν στα δέντρα, ρίζες και πρασινάδες. Το άμυλο δεν υπήρχε στη διατροφή τους. Αυτό άρχισε να υπάρχει πριν από μερικές χιλιάδες χρόνια όπου οι άνθρωποι άρχισαν την καλλιέργεια ορισμένων φυτών και ανάμεσά τους ήταν και τα σιτηρά. Από τότε που έγινε αυτή η αλλαγή της διατροφής εμφανίστηκαν ξαφνικά ασθένειες στο ανθρώπινο είδος που δεν υπήρχαν πριν. Ασθένειες που υπάρχουν μέχρι και σήμερα εξ αιτίας αυτού του τρόπου διατροφής.
    Το πιο απλό παράδειγμα είναι η τερηδόνα στα δόντια. Πριν την εμφάνιση των σιτηρών και του αμύλου στην διατροφή του ανθρώπου, κανένας από τους προιστορικούς ανθρώπους δεν είχε τερηδόνα.
    αυτος που καθοριζει την ισορροπημενη διατροφη, ειναι η επιστημη της διατροφολογιας και η επιστημη της ιατρικης....δεν ειναι καποιο μεταφυσικο θεμα η θεμα στην κριση του καθενα..
    ολες οι συγχρονες ερευνες και αποψεις της διατροφολογιας συγκλινουν στο οτι η διαιτα τυπου ατκινς ειναι βλαπτικη για τον οργανισμο,σχετικα θεματα και αποψεις και απο πασχοντες αλλα και απο γιατρους-διατροφολογους θα βρεις αν ψαξεις και στο φορουμ.

    ο ανθρωπος πολυ πριν καταφυγει στην σαρκοφαγια τρεφοταν με καρπους των δεντρων, κι οταν δεν καλλιεργουσε ακομα...
    μιλας συνεχως για αμυλο,παραλειπεις να αναφερεις οτι το θεμα ειναι βασικα οι τοσο χρησιμοι στην λειτουργια του οργανισμου μας,ΥΔΑΤΑΝΘΡΑΚΕΣ.
    μονο που υπαρχουν χρησιμοι υδατανθρακες οπως αυτοι που ειναι στα δημητριακα στα φρουτα στους ξηρους καρπους,στο αναποφλοιωτο ρυζι στις ριζες,και αχρηστοι υδατανθρακες σαν αυτους που υπαρχουν στο ασπρο αλευρι την κατεργασμενη ζαχαρη κλπ οι οποιοι δεν περιλαμβανονται ετσι κι αλλιως στην υγειινη διατροφη ασχετως αν η καταναλωση τους δεν ειναι ικανη να καταστρεψει ενα διατροφικο προγραμμα οπως συμβαινει στις χημικες διαιτες τυπου ατκινς....

    αναφερεις στα γρηγορα τα φρουτα και τα λαχανικα, παραλειπεις ομως να διευκρινισεις οτι η ατκινς απαγορευει την ΕΚΤΕΤΑΜΕΝΗ καταναλωση φρουτων και επιτρεπει ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗ ΜΟΝΟ και μαλιστα οχι ολων των φρουτων...ακομα και στα λαχανικα που τονωνουν και αποτοξινωνουν τον οργανισμο, η ατκινς βαζει ορια,πραγμα που η διατροφολογια ανεπιφυλακτα προτεινει...

    δεν μας αναφερεις επισης οτι η ατκινς δεν προτεινει την καθημερινη καταναλωση γαλακτος και ακομα και το χρησιμοτατο σε διατροφη και υγεια γιαουρτακι το προτεινει με πολλη επιφυλαξη και σε περιορισμενη ποσοτητα, ακουσα απο ατομο που εκανε χρονια χρηση της ατκινς δε, οτι μολις ετρωγε ενα γιαουρτακι,σταματουσε να χανει βαρος...

    εννοειται οτι μπορεις να υποστηριζεις και να τρως οτι προτιμας,αλλα καλο ειναι να μην παραπληροφορουμεοσουςακομ α το ψαχνουν(παραπληροφορηση=οι ριζες τα φρουτα, οι καρποι γενικα τα λαχανικα,περιεχουν πολλους υδατανθρακες και τα περισσοτερα απαγορευονται στην ατκνις,και οσα επιτρεπονται ειναι σε πολυ αυστηρο περιορισμο. η ατκινς δεν απαγορευει τα αχρηστα αμυλαμονο αλλα και τους χρησιμους υδατανθρακες)και βεβαια, ειναι χημικη διαιτα.η πιο διασημη απο τις χημικες.
    χημικη δε λεγεται μια διαιτα που περιεχει χημικες ουσιες η φαρμακα, αλλα μια διαιτα που απαγορευει δια ροπαλου ομαδες τροφων, διαιτες μονοφαγιας)

    κι εφοσον βρε παιδι μου καποιοι αναφερετε σαν επιχειρημα την ατκινς σαν την σωστη ανθρωπινη διατροφη, γιατι δεν την χρησιμοποιειτε στα παιδακια σας να δοκιμασετε πως μεγαλωνει ενα παιδακι χωρις γαλα και υδατνθρακες και τι ειδους υγεια αποκτα και την προτεινετε μονο για ενηλικες? εκτος αν διατεινεσαι οτι θα την εκανες και σταπαιδα σου την διαιτα αυτη..

    οσο για τα οικονομικα συμφεροντα, δεν ξερω ποσο μπορουμε να πιασουμε αυτο το θεμα,μιαςκαι υπαρχει μια τεραστιαβιομηχανια κρεατος που μαλιστα χρησιμοποιειβλαπτικοτατες για τον οργανισμο ουσιες για την παραγωγη του κρεατος σε μεγαλες ποσοτητες και μικρες τιμες που κλονιζεται με τις αποψεις των διατροφολογων για την πολυ ελεγχομενη καταναλωση του κοκκινου κρεατοςκαι την αυξημενη καταναλωση φρουτων και λαχανικων...γι αυτοπροτεινω να επικεντρωθουμεστις ερευνες και στουςγιατρους και να προσπαθησουμε να βγαλουμε συμπερασμα για την υγειινοτερη επιλογη και να αφησουμε τα οικονομικα συμφεροντα να κονταροχτυπιουνται

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    ας φαω μια μπανανα τωρα

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •