πρησμενοι αδενες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    19

    πρησμενοι αδενες

    Γεια σε ολους.Ειμαι καινουρια και θα θελα τη βοηθεια σας.Ειμαι σχεδον 10 χρόνια βουλιμικη, έχω δοκιμάσει ότι υπαρχει στο φαρμακειο για να χάσω βάρος, έχω διαβασει ότι κυκλοφορει για αυτοβοήθεια και να πιστεψω οτι μπορω να αλλάξω, έκανα 4 χρόνια ψυχανάλυση, έχασα δουλειές και ανθρώπους...Σημερα ειμαι μόνη, άνεργη και κατεστραμμενη οικονομικά..Φοβάμαι ότι δε θα καταφέρω να σταματησει το φαγητο να οριζει τη ζωη μου..Γραφω γιατι προσπαθώ να κάνω μια αρχη, να υποσχεθω στον εαυτο μου ότι θα τον αγαπήσω..και νομίζω οτι θα παιρνω κουράγιο μέσα από την επικοινωνία μαζι σας.Ξέρει κάνεις αν υποχωρούν οι πρησμένοι αδένες;δεν τολμώ να βγω έξω, πρεπει να ρουφάω συνεχώς τα μάγουλά μου..εχω ξεχάσει πως ηταν το πρόσωπο μου..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Reaki καλησπέρα και καλώς ήρθες!


    Δεν ξέρω πώς υποχωρούν οι πρησμένοι αδένες. Με τη μείωση της συχνότητας των εμετών φαντάζομαι. Καλό θα ήταν να δεις κάποιον ειδικό παθολόγο. Γιατί δεν απευθύνεσαι στο κέντρο διατροφικών διαταραχών ΑΝΑΣΑ όπου οι παρεχόμενες υπηρεσίες είναι δωρεάν? Αν χρειαστείς πληροφορίες πες μου να σου στείλω.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    19
    dolphin, ευχαριστω πολυ..Σκοπεύω να τηλεφωνησω τις επομενες μέρες.Προσπαθω μόνη που καιρο αλλα δεν μπορώ να έλεγξω τι τρωω, ολα ξεκινάνε αν φάω κατι ''απαγορευμένο''..και είμαι συνέχεια άρρωστη!ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.......ευχα ριστω παντως.Μακαρι να σημειωσω προοδο και να σας πω νέα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Κι εγώ κάπως έτσι ξεκινάω το βουλιμικό, αν δηλ. φάω κάτι απαγορευμένο ή φάω λίγο παραπάνω από αυτό που θεωρώ φυσιολογικό. Γι΄αυτό κι ο χειρότερος εφιάλτης μου είναι το να τρώω εκτός σπιτιού και ειδικά όταν υπάρχει μεγάλη ποικιλία φαγητών-πειρασμών. Από ότι μου είπαν οι ψυχολόγοι, ένας τρόπος για να ξεπεραστεί αυτό είναι να εισάγω σταδιακά ''απαγορευμένες'' τροφές στο διαιτολόγιό μου σε μικρές βέβαια ποσότητες. Δύσκολο πολύ αλλά όχι ακατόρθωτο φαντάζομαι. Θέλει χρόνο, προσπάθεια και φυσικά πολλή δουλειά με τον εαυτό μας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ειμαστε πολυ αρωστες τελικα........
    εγω οπως εχετε καταλαβει ειμαι χαλια
    θα ηθελα ποοοοοολυ να σταματησει αυτο το μαρτυριο
    δεν κανω εμετους
    αλλα τρωω ανεξελενκτα
    δεν ζυγιζομαι πια και δεν εχω καμια διαθεση να περιορισω το φαγητο
    η συμπεριφορα μου ειναι απαραδεκτη και να με συγχωρητε κι εσεις
    αλλα δεν εχω ψυχικα αποθεματα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    αα οσο για τους πρησμενους αδενες....
    αν δεν κανεις συνεχως εμετους φευγουν
    ποσους κανεις την ημερα ρε παιδι μου?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •