σαββατοκυριακα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129

    σαββατοκυριακα

    όλη την εβδομάδα είμαι τύπος και υπογραμμός. Οι ώρες φαγητού είναι ξεκάθαρες, γυμνάζομαι-όχι καθημερινά αλλά σε τακτά διαστήματα...γενικώς νοιώθω καλά και ξεφουσκώνω. Μόλις φτάσει το Σαβ/κο.όλα πάνε στράφι. Από το πρωινό ραχάτι, μέχρι τις κρίσεις βουλιμίας μόλις καθήσω στο τραπέζι με τα πιτσιρίκια. Βλέπω το πρόσωπό μου πρησμένο και τη φούστα να μην κουμπώνει στη Δευτέρα το πρωί και ίσα που γλυτώνω τη νευρική κρίση. Τρέμω τις αργίες και τις άδειες γιατί γίνεται το ίδιο. Πως το γλυτώνουμε αυτό βρε παιδιά? Να ξυπνάω και τις αργίες απ΄τις 6 και να το ρίχνω στο διάδρομο???

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    καλη ιδεα
    αφου το χρονο τον καταναλωνεις στο φαι
    καλυψε τον με κατι αλλο

  3. #3
    νομιζω οτι πρέπει να βαλεις ενα πρόγραμμα στο φαγητο κ τα σαβατοκυριακα, για να μην ξεφευγεις.

    και κυριως να εχεις αρκετες δραστηριοτητες για να μην πηγαινει το μυαλο σου συνεχως στο φαγητο.

    ετοιμαζε πιο υγιεινα φαγητα το σκ ωστε και να φας περισσοτερο να μην ειναι ας πουμε παστιτσιο,να ειναι ψαρι, να ειναι λαδερά, να ειναι κοτοπουλο που χορταινει κιολας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Αχ κι εμένα τα Σβκ είναι τα χειρότερά μου γιατί έχω περισσότερο χρόνο, κάθομαι πιο πολύ μέσα στο σπίτι και το μυαλό πάει στο φαϊ. Ενώ τις καθημερινές η μισή σου μέρα σου φεύγει στη δουλειά. Να μας δω στις γιορτές....Ε ρε γλέντια...!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα γλυκειά μου. Πως το Σαββατοκύριακο, που μένω στο σπίτι, θα κάνω το κάτι ξεχωριστό για τα παιδιά που δεν το έχουν μέσα στην εβδομάδα γιατί δουλεύω. Θα κάνω ψάρι, πάντα τρώμε ψάρι μεσα στο διήμερο, αλλά το βραδάκι που γίνεται η παιδομάζωξη κι έρχονται τα φιλαράκια τους, παραγγέλνουν πίτσες και σουβλάκια! Και από δραστηριότητες, άλλο τίποτα, αλλά είναι οικιακά. Που σημαίνει, πως ούτε χρόνο μου αφήνουν να ασχοληθώ με τον εαυτό μου, ούτε με ικανοποιούν ψυχικά. Και δεν μου λέει και κανένας ευχαριστώ έτσι, το έχετε ξανακούσει αυτό! Το πρόγραμμα είναι μια καλή ιδέα με μια αναδιάρθρωση στις ώρες του φαγητου. Πάντως ευχαριστώ.-

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Επίσης, μια καλή ιδέα θα ήταν, αντί να παραγγέλνετε απ' έξω πίτσες, να φτιάξεις εσύ με τα χεράκια σου. Πίτσες με λαχανικά, πίτσες με ντομάτα-τυρί-γαλοπούλα, κοτόπουλα ψητά...Ααααχ μου ήρθε μια λιγούρα...!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Επιπλεον είναι όλο το "σετάκι" του σπιτιού. ΄Οταν πας στη δουλειά, ντύνεσαι, βάφεσαι, προσέχεις την εμφάνισή σου...αν είσαι και σε συναλλαγή με κοινό όπως εγώ, σου κάνουν τα κοπλιμέντα τους (επειδή σ΄' έχουν ανάγκη βεβαίως, αλλά την καλή την κουβέντα την ακους),... σου φτιάχνουν την διάθεση βρε παιδί μου. Ενώ μέσα στο σπίτι...ασχολούνται με το τι προσφέρεις και το πρόβλημα του βάρους είναι ανύπαρκτο για παιδιά και σύζυγο. (έλα μωρέ, μια χαρά είσαι, τι ζητάς στην ηλικία σου να είσαι 60 κιλά όπως ήσουν στα 25?).Με τη φόρμα και τη παντόφλα τι δίαιτα να κάνεις...Συμφωνώ με το "να μας δω τις γιορτές..." και το τρέμω!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    έχεις δει πολλά εντεκάχρονα να τρώνε πίτσες με λαχανικά? ' Ασε που άμα τη φτιάξω και με τα χεράκια μου δεν θα μείνει ψίχουλο! Από τις έτοιμες, κάτι μου γλυτώνει!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Φτιάξε 2-3 ειδών πίτσες τότε...Μια light για΄σένα κι όσους προσέχουν τη διατροφή τους και δύο θερμιδικές βόμβες για τα παιδιά.
    Σάββατο πρωί λοιπόν, το Σβκ μόλις ξεκινάει. Ήπια το καφεδάκι μου και σε λίγο θα φάω πρωϊνό. Κατά τις 10.00 θα πάω γυμναστήριο. Πού θα πάει, θα το περάσουμε κι αυτό το Σβκ, ανώδυνα ελπίζω...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    κι εγώ αυτό το Σαβ/κο υποσχέθηκα στον εαυτό μου να τον προσέξω. Πρωινό εντάξει, κυρία. Για μεσημέρι ψάρι βραστό σούπα. Τα παιδιά τη σούπα που τρελλαίνονται, εγώ πατατούλα,καροτάκι,ψαράκι, τα γνωστά. Μέχρι να γίνει μπορώ να κάνω και μισή ώρα διάδρομο. Το απόγευμα έχω πει ότι θα δω, επιτέλους, τα dvd με callanetics που πήρα (μέσω internet από Αμερική) και μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα. ΄Ισως κάνω κιόλας, είναι low impact γυμναστική και από μια πρόχειρη ματιά μου άρεσε. Θα δούμε. Καλή μας επιτυχία αυτό το διήμερο!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Αμήηηηηηηηηηνννννν...!!!!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129

    ΕΡΩΤΗΣΗ

    Πως πήγαμε το Σάββατο δελφινάκι? Εγώ καλά, μετά από πολλά Σαββατοκύριακα. Με βοήθησε πολύ, πραγματικά η 'κουβέντα' μας. Να δούμε και αύριο, φιλάκια.....

  13. #13
    Πεινάω πάντα τις Κυριακές .
    Ανέκαθεν.
    Ίσως επειδή πλήττω και γενικώς μου τη δίνει η μέρα.
    Δεν την αντέχω λέμε !!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    όταν λέω στο γραφείο πως κάθε Παρασκευή είμαι μεσ΄τη καλή χαρά γιατί είναι Παρασκευή και κάθε Κυριακή μεσημέρι λέω, αμάν να ξημερώσει Δευτέρα να γυρίσω στη δουλειά να βρω τον εαυτό μου, με κοιτάζουν σαν να είμαι τρελλή. Παιδιά, μόνο εδώ βρήκα ανθρώπους να με καταλαβαίνουν, δεν ξέρετε πόσο ανακουφιστικό είναι αυτό. Ευχαριστώ!!!!!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Καλημέρα!


    Καλά πήγε το Σάββατο, ευτυχώς! Τήρησα το πρόγραμμά μου όπως έπρεπε. Παρόλο που δεν ήμουνα σπίτι από το απόγευμα χθες και γύρισα σήμερα το μεσημέρι. Σήμερα μέχρι στιγμής καλά πάει...Θα ξαναγράψω. Καλή μας συνέχεια λοιπόν!!

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •