ΙΨΔ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7

Thread: ΙΨΔ

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    15

    ΙΨΔ

    καποιος που να θέλει να μιλήσει γι αυτό?

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Τι ακριβώς σε ενδιαφέρει γύρω απ την ΙΨΔ (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) δεν ξέρω....Σε γενικές γραμμές λίγα πράγματα μπορώ να αναφέρω...Μέχρι πριν λίγα χρόνια ,σύμφωνα με ταξινομήσεις του ΠΟΥ (παγκόσμιου οργανισμού υγείας),ήταν γνωστή σαν ψυχαναγκαστική νεύρωση....Βέβαια οι πιο αμερικανίζουσες ταξινομήσεις προσπαθούν να αφανίσουν τον όρο νεύρωση και κάνουν λόγο περισσότερο για διαταραχές.

    Πολύ γενικά αυτό που μπορούμε να πούμε για την διαταραχή αυτή είναι ότι χαρακτηρίζεται απο ιδεοληψίες (επίμονες σκέψεις που επιβάλλονται στη συνείδηση του ασθενούς) και καταναγκασμούς (πράξεις συνήθως με κάποιο τελετουργικό που προσπαθούν να εκμηδενίσουν το άγχος ή τις ενοχές που συνήθως τους δημιουργούν οι ιδεοληψίες). Σαν παράδειγμα μπορούμε να αναφέρουμε το έργο \"AS GOOD AS IT GETS\" όπου ο Τζάκ Νίκολσον ερμηνεύει θαυμάσια τον ρόλο ενός ψυχαναγκαστικού.Πίσω βέβαια απο όλη αυτήν την εμμένουσα συμπτωματολογία κρύβεται ασυνείδητο άγχος που με αυτόν τον τρόπο το εγώ μας μπορεί να το διαχειριστεί.Σε γενικές γραμμές ο συνδυασμός φαρμάκων (κυρίως αντικαταθλιπτικών) και ψυχοθεραπείας (ψυχαναλυτικής και κυρίως συμπεριφορικής κατεύθυνσης) φέρνουν άριστα αποτελέσματα.Συνήθως οι ψυχαναγκαστικοί είναι αρκετά έξυπνοι,εργατικοί και παραγωγικοί άνθρωποι εφόσον βέβαια το άγχος τους δεν τους οδηγήσει σε αδιέξοδο.Είναι υπερβολικά τυπικοί και πολλές φορές διστακτικοί στο να κάνουν σχέσεις με το άλλο φύλο.Κάθε πανεπιστήμιο και κάθε επιχείρηση θα ήθελε να στελεχώνεται απο ανθρώπους με ψυχαναγκαστικά στοιχεία ακριβώς γιατί είναι πολύ δουλευταράδες και τυπικοί.

    Προς το παρόν κλείνω το θέμα....αναφερόμενος σε \"ψυχαναγκασμούς\" που λίγο πολύ όλοι τους έχουμε και φυσικά δεν τους εκλαμβάνουμε ως τέτοιους.Το κλασσικό χτύπημα του ξύλου ή το \"κουνήσου απ τη θέση σου\" ή το \"πιάσε κόκκινο\" όταν αναφερόμαστε σε θάνατο ή περνάει μια νεκροφόρα απο μπροστά μας...είναι ψυχαναγκασμός.Ουσιαστικά με αυτά τα \"μαγικά\" τελετουργικά εξορκίζουμε τον φόβο/άγχος του θανάτου.Ψυχαναγκασμοί λοιπόν μπορούν να εμφανιστούν σε κάθε απόχρωση της ψυχικής υγείας.....γι αυτό η διάγνωση θα πρέπει να γίνεται απο έναν ειδικό και κατα προτίμηση ψυχίατρο....

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    15
    eyxaristw poly psychoans :)
    me thn eykairia gnwrizeis isws kapoion psyxanalyth exeidikeymeno sthn symperiforikh psyxotherapeia?

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Originally posted by blimblue
    eyxaristw poly psychoans :)
    me thn eykairia gnwrizeis isws kapoion psyxanalyth exeidikeymeno sthn symperiforikh psyxotherapeia?
    Για κάτι τέτοιο δεν μπορώ να σε ενημερώσω άμεσα.....Η γνώμη μου πάντως είναι η εκκίνηση να γίνεται απο κάποιον ψυχίατρο.....και να μην είμαστε αρνητικοί στα φάρμακα μιας και μπορούν τα πολύ ενοχλητικά συμπτώματα να τα ομαλοποιήσουν αρκετά γρήγορα ώστε να είμαστε περισσότερο ήρεμοι στην όποια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση...Αυτά βέβαια....πάντα θα πρέπει να διευκρινίζονται με γιατρό....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    110
    ειμαι ιδεοψυχαναγκαστικος με μονο ιδεοληψιες.
    απαιτει υπομονη,επιμονη και θεληση.κατα τα αλλα πιστευω αντιμετωπιζεται μεχρι και 80%.εφωσων δεν σου στεκεται εμποδιο στη ζωη σου θεωρειται ανυπαρκτη διαταραχη.
    και τελος κατα την αποψη μου θελει βοηθεια απο καποιον ειδικο.
    παρεπιμπτωντος εγω με ψυχοθεραπεια και μονο ,εχω πολυ καλα αποτελεσματα.βεβαια δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα ποτε δεν ημουνα της ταξης και της τυπικοτητας.παντα σε φυσιολογικα πλαισια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα - Διόνυσος.
    Posts
    138
    Αυτό ρε παιδιά με την τυπικότητα και την καθαριότητα και την τάξη είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό των ιδεοψυχαναγκασμών (2% των ψυχαναγκαστικών). Δεν έχω καταλάβει πως έχει ταυτιστεί με την ΙΔΨ.
    gamder11, αν θες μπορείς να μου πεις τι περιλαμβάνουν οι ιδεοληψίες σου; γιατί ΜΟΝΟ ιδεοληψίες είναι δύσκολο να έχεις... συνήθως κάποια πράξη θα κάνεις για να τις ουδετεροποιήσεις.

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Originally posted by Manos88
    Αυτό ρε παιδιά με την τυπικότητα και την καθαριότητα και την τάξη είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό των ιδεοψυχαναγκασμών (2% των ψυχαναγκαστικών). Δεν έχω καταλάβει πως έχει ταυτιστεί με την ΙΔΨ.
    gamder11, αν θες μπορείς να μου πεις τι περιλαμβάνουν οι ιδεοληψίες σου; γιατί ΜΟΝΟ ιδεοληψίες είναι δύσκολο να έχεις... συνήθως κάποια πράξη θα κάνεις για να τις ουδετεροποιήσεις.
    Ναι,δεν έχεις άδικο Μάνο...μάλλον όμως αυτά είναι τα πιο \"θορυβώδη\" σημεία της κλινικής εικόνας ακόμα και για έναν μη ειδικό.Με τον όρο τυπικότητα βέβαια δεν εννοούσα τόσο την ηθική ή οποιαδήποτε άλλης μορφής τυπικότητα....όσο την στερεοτυπία (επανάληψη συγκεκριμένων πράξεων με τον ίδιο ακριβώς τρόπο).

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •