Βελονισμός και παχυσαρκ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407

    Βελονισμός και παχυσαρκία.

    Με το βελονισμό μπορούν να βοηθηθούν ασθενείς με τη λεγόμενη "ιδιοπαθή παχυσαρκία", την παχυσαρκία δηλαδή π οποία προκαλείται από "ψυχική" πείνα. Πολλοί άνθρωποι μετατρέπουν συγκινησιακές καταστάσεις που ζουν σε πείνα. Μετατρέπουν το θυμό σε πείνα ή τη λύπη σε πείνα, με αποτέλεσμα να δημιουργούν μία μεγάλη "πανοπλία" λίπους, η οποία θεωρούν ότι τους προστατεύει. Με το βελονισμό κινητοποιούμε τον οργανισμό ώστε να έχει περισσότερες καύσεις, καλύτερο μεταβολικό ρυθμό. Δεύτερον, να έχει μειωμένη κατακράτηση υγρών, τρίτον, καλύτερη κινητικότητα στο παχύ έντερο ώστε ν' αποφεύγονται προβλήματα δυσκοιλιότητας, τέταρτον, μεγαλύτερη ηρεμία, καλύτερη ισορροπία στο νευροφυτικό σύστημα και πέμπτον, μειωμένη όρεξη, δηλαδή λιγότερη βουλιμία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    Originally posted by nido
    Με το βελονισμό μπορούν να βοηθηθούν ασθενείς με τη λεγόμενη "ιδιοπαθή παχυσαρκία", την παχυσαρκία δηλαδή π οποία προκαλείται από "ψυχική" πείνα. Πολλοί άνθρωποι μετατρέπουν συγκινησιακές καταστάσεις που ζουν σε πείνα. Μετατρέπουν το θυμό σε πείνα ή τη λύπη σε πείνα, με αποτέλεσμα να δημιουργούν μία μεγάλη "πανοπλία" λίπους, η οποία θεωρούν ότι τους προστατεύει. Με το βελονισμό κινητοποιούμε τον οργανισμό ώστε να έχει περισσότερες καύσεις, καλύτερο μεταβολικό ρυθμό. Δεύτερον, να έχει μειωμένη κατακράτηση υγρών, τρίτον, καλύτερη κινητικότητα στο παχύ έντερο ώστε ν' αποφεύγονται προβλήματα δυσκοιλιότητας, τέταρτον, μεγαλύτερη ηρεμία, καλύτερη ισορροπία στο νευροφυτικό σύστημα και πέμπτον, μειωμένη όρεξη, δηλαδή λιγότερη βουλιμία
    όλα αυτα που αναφέρεις σαν αποτελεσματα του βελονισμού, δεν βλέπω σε τι βελτιώνουν , η καλυτερα πληρουν το συναισθηματικο η άλλο έλλειμμα των ατόμων που περιγραφεις.....
    μπορει καλιστα καποιος να πασχει απο τετοιου ειδους παχυσαρκια αλλα ο μεταβολισμος του να δουλευει μια χαρα....πως ο βελονισμος του καλυπτει η καλυτερα του αναιρει τους λόγους που αισθανεται "ετσι"??
    ρωταω γιατι πολλοι βελονιστες θεωρουν πανακεια τον βελονισμο και τη συνιστουν ανεπιφυλακτα μολις δουν παχυσαρκια...πρεπει ομως να ειναι ετσι???ο βελονισμος ως γνωστον δραστηριοποιει-διεγειρει καποια κεντρα για καποιες λειτουργιες...αν αυτα δουλευουν απο μονα τους εισαι τοσο σιγουρος οτι δεν κανουμε ζημια αντι καλο?????

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    407
    Χμμ, από τη βιασύνη μου, παράθεσα το άρθρο, χωρίς να τοποθετηθώ προσωπικά.
    Και το παράθεσα προς συζήτηση και μόνο, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι με εκφράζει.
    Ασε που δεν έγραψα και την "πηγή" του άρθρου..... υπόσχομαι στο επόμενο αρθράκι να είμαι συνεπέστερος!

    Επί της ουσίας τώρα, σουιτάκι, νομίζω ότι ο βελονισμός λειτουργεί κυρίως ως ένα ακόμη placebo.
    Τα κιλά δε χάνονται τόσο από τις "Βελόνες" όσο από την ιδέα ότι είμαι σε μια προσπάθεια αδυνατίσματος, άρα προσέχω και περισσότερο την διατροφή μου.
    Αλλωστε και κατά τον βελονισμό δίνονται διατροφολογικές συμβουλές.
    Ας είμαστε ρεαλιστές. Καμια μέθοδος δεν είναι πανάκεια! Καμιά!!!

    Αν είχε ανακαλυφθεί η μέθοδος όπου θα χάνουμε κιλά χωρίς να χρειάζεται να μειώνουμε τις ποσότητες τροφής που καταναλώνουμε, τότε δεν θα κυκλοφορούσε άνθρωπος παχύσαρκος στον πλανήτη!


  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2003
    Posts
    1,599
    xmmmm.. ναι..το κομμάτι του "placebo" κατανοητόν....
    αλλα είμαστε σιγουροι οτι ο βελονισμος ειναι τοσο αβλαβής που στην καλυτερη περιπτωση λειτουργει ως placebo και στην χειροτερη ως τιποτε???
    εγω πολυ φοβαμαι οτι εχει συγκεκριμενη δραση στα διαφορα κεντρα του οργανισμου, που δεν μου φαινεται πρεπον να τα σκαλιζουμε αν δεν ειμαστε σιγουροι οτι δεν δουλευουν φυσιολογικα....
    αν τελικά μιλάμε για placebo μου φαίνεται καλυτερα ενα χαπακι απο ζαχαριτσα (μικρο) παρα κατι παρακινδυνευμενο...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    είναι πολύ παλιό το άρθρο αλλά το βρήκα...Λοιπόν, η μοναδική φορά στη ζωή μου που αδυνάτισα σε σωστό χρόνο, χωρίς εξάντληση,χωρίς νεύρα, χωρίς χαλάρωση...τέλος πάντων σωστά, ήταν όταν έκανα βελονισμό. Πριν δέκα χρόνια, μετά τη γέννηση του γιού μου όπου είχα "βάλει" ίσα με είκοσι κάτι κιλα. Επιστρέφοντας στη δουλειά και έχοντας μειωμένο ωράριο και γιατρό βελονιστή στη γειτονιά μου, είπα "και τι έχω να χάσω?". ΄Εκανα μισή ώρα την ημέρα την πρώτη εβδομάδα, μετά μέρα παρά μέρα, μετα δύο, μετά μία φορά την εβδομάδα και όσο πήγαινε κι αραίωνε μέχρι που στο τέλος έκανα 3-4 φορές το χρόνο. Και αδυνάτισα, ηρέμησα, ισορρόπησα, είδα μεγάλη βελτίωση. Για μία διετία που έκανα βελονίτσες ήμουν μια χαρά. Μετά, το μειωμένο μειώθηκε στη μία ώρα, η μαμά μου που κρατούσε το μωρό αρρώστησε, κι εγώ πήρα προαγωγή. Αντίο βελονίτσες, καλημέρα κιλά. Σε δύο χρόνια ακόμα είχα ξαναγυρίσει στα κιλά και στα νεύρα μου!Δεν είμαι ειδικός, απλά παραθέτω την προσωπική μου εμπειρία!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •