ΙΣΩΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Κι εγώ τις τρέμω τις γιορτές... άσε που έχουν αρχίσει διάφοροι γνωστοί μας να μας καλούν για ποτό ή φαγητό... το κρατάω λίγη ώρα πίνοντας συντηρητικά και τρώγοντας σαλάτα και κρέας και μετά, με πιάνει κρίση και δοκιμάζω και ρύζι και ότι σκατά έχει επάνω το τραπέζι (μα καλά, γιατί δεν σηκώνονται αφού φάνε και κάθονται και τρώνε και πίνουν όοοοοοοοολο το βράδυ:()

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    εχεις δίκιο καρδούλα μου, αυτό απορώ κι εγώ. Μήπως γιατί ΟΟΟΟΟΟλοι δεν έχουν κάτι καλύτερο να πουν ή να κάνουν από το να μιλάνε για το φαγητό και να τρώνε? Μήπως γιατί όλοι,κατα βάθος, έχουν το ίδιο με μας πρόβλημα αλλά καταφέρνουν και το κρύβουν ακόμα κι απ΄τον εαυτό τους? Λέω μήπως??? Και το να φάμε ΟΟΟΟΟΟλο το φαί τους είναι η απόδειξη πως αναγνωρίζουμε την αξία τους και την προσπάθειά τους να μας "ευχαριστήσουν" γι αυτό και παλεύουν τόσο πολυ γι αυτό? Δεν ξέρω, το έχω ζήσει, το έχω σιχαθεί όλο αυτό το έργο των γιορτών...και φέτος, πέρα από πλάκα, μια και θα είμαι εδώ το Χριστούγεννο, λέω να το περάσουμε 'οικογενειακά"...ν΄ανοίγουμ� � κάθε μέρα το pc μας, να μιλάμε, να επικοινωνούμε, να παίρνουμε θάρρος ο ένας απ΄τον άλλον. Αυτό και έξω, βόλτα όσο γίνεται, περπάτημα. Μακριά από τραπέζια και φαγητά. Κάτι θα σώσουμε, δεν νομίζετε???

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Originally posted by kat201161
    Και το να φάμε ΟΟΟΟΟΟλο το φαί τους είναι η απόδειξη πως αναγνωρίζουμε την αξία τους και την προσπάθειά τους να μας "ευχαριστήσουν" γι αυτό και παλεύουν τόσο πολυ γι αυτό?
    Αυτό ακριβώς κάνουν όλοι, και οι φίλοι και οι μάνες και οι σύντροφοι:(

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    athens
    Posts
    9
    γειά σας!

    Συμφωνώ με την άποψή σου κατ201161, αλλά μήπως δεν είναι ακριβώς έτσι? Το φαγητό είναι απόλαυση και μέσα στα Χριστούγεννα και στις γιορτές, τα επίσημα γεύματα θα έπρεπε να μας δίνουν την ευκαιρία να δοκιμάζουμε διαφορετικά και ποιοτικότερα πράγματα..Δε λέω να κάτσεις να φας τον άμπακο..απλά να δοκιμάσεις διαφορετικές γεύσεις..Να νιώσεις πως κάνεις κάτι διαφορετικό που θα είναι άξιο συζήτησης την ίδια και μη σου πω και την επόμενη ημέρα. Βέβαια, το ξέρω πως δεν είναι πάντα έτσι..την έχω πατήσει κι εγώ πολλές φορές. Σε συγγενικά σπίτια, που μαζεύονται όλες οι θείες-θείτσες και πρέπει να δοκιμάσεις από όλα τα τετριμένα και λιπαρά φαγητά τους και να προσποιηθείς πόσο ωραία είναι, πόσο "διαφορετική" είναι η ίδια ακριβώς συνταγή από τήν ίδια "θεία" και μέχρι και από την ίδια κατσαρόλα (!!!!!!!!) σε σχέση με την ακριβώς προηγούμενη χρονιά!!! :-)
    Δεν ξέρω εαν συμφωνείτε μαζί μου.. Οι γιορτές θα πρέπει να μας προκαλούν θετικά συναισθήματα και να μας χαλαρώνουν.Δεν πρέπει να μας αγχώνουν!Φέτος υποσχέθηκα στον εαυτό μου να μην κάνω υποχωρήσεις. Θα βρεθώ με άτομα ακομπλεξάριστα, μακριά από τις προαναφερθείσες "θείτσες", θα φάμε με μέτρο αλλά θα φάμε και θα το ευχαριστηθούμε! μιλάμε για πολύ γκουρμέ και διαφορετικές καταστάσεις! Καλύτερα να πλερώσω κάτι παραπάνω και να το ευχαριστηθώ! Αυτά σκέφτομαι για εφέτος..!

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    athens
    Posts
    9
    Όσον αφορά τις Γιορτές, θεώρησα σωστό να το κουβεντιάσουμε σε ξεχωριστό χώρο, γι' αυτό ξεκίνησα New Topic στη Βουλιμία με θέμα "Χριστούγεννα 2008"
    thanks!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •