Λύνονται τα προβλήματα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65

    Λύνονται τα προβλήματα?

    Εγώ εδώ και αρκετα χρόνια προσπαθώ να χάσω τα 5-6 περιττα κιλά που έχω. Όταν τα χάνω μετά απο ΄1 μήνα πάλι αρχίζω να τα βάζω. και γιαυτό δεν ξέρω πως είναι η ψυχολογια κάποιου που έχει ωραίο κορμί..

    Άραγέ αν τα καταφέρω και σταθεροποιηθώ θα λύθούν κάποια προβλήματα που έχω?

    Ανασφάλειες
    Χαμηλή αυτοπεποίθηση
    Ζήλεια
    κλειστη στο εαυτό μου κάποτε

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Ειναι εσφαλμενη αντιληψη οτι το χασιμο των 5-6 κιλων θα λυσει το προβλημα της χαμηλης αυτοεκτιμησης.Οι ανασφαλειες δεν φευγουν μαζι με τα κιλα που χανονται.Οταν θα σταθεροποιηθεις θα βρεθει κατι αλλο να σε βασανιζει...Γιατι δεν δοκιμαζεις να λυσεις το πραγματικο προβλημα που ειναι η χαμηλη αυτοεκτιμηση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    1,098
    θα συμφωνήσω....τα κιλά δεν είναι το πρόβλημα...5 κιλά δημιουργούν ανασφάλεια, χαμηλή αυτοπεποίθηση, ζήλεια? κι εγώ νοιώθω μια αναασφάλεια με το σώμα μου (βλέπε 45 κιλα) νομίζω ότι έχω άσχημο σώμα κτλ....αλλά μέχρι εκει...προσπαθώ να πάρω κανένα κιλό αλλά αν δεν πάρω δεν έγινε και τίποτα....
    όταν τα χάνεις πως νοιώθεις?
    έχεις μιλήσει με κάποιον ειδικό γι\'αυτά που νοιώθεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    192
    Comfusio, καταρχήν τα 5-6 κιλά δεν είναι τόσα πολλά ώστε να εχουν γεννήσει τα αρνητικά αισθήματα που αναφέρεις, καταλαβαίνω όμως ότι σε ενοχλούν…τωρα το ότι τα ξαναπαίρνεις μάλλον εχει να κανει με το ότι ίσως δεν ακολουθείς ένα πρόγραμμα όχι δίαιτας, αλλά διατροφής, και μόλις τα χάσεις πέφτεις πάλι στις παλιές διατροφικές σου συνήθειες ή ίσως είναι θέμα μεταβολισμού ( που μπορείς όμως να ενεργοποιήσεις με άσκηση ) εσύ ξέρεις καλύτερα γιατί συμβαίνει αυτό…
    Αυτό όμως για το οποίο είμαι σίγουρη, είναι πως όλα αυτά που περιγράφεις, ναι μεν ίσως εξασθενίσουν εάν καταφέρεις να χάσεις τα κιλά, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα εξαφανιστούν, είναι συναισθήματα που πηγάζουν από βαθύτερα αίτια… δεν είναι αυτή η βασική τους αιτία...δεν έχεις δει για παράδειγμα πόσες κοπέλες με κάποια περιττά κιλά είναι γεμάτες αυτοπεποίθηση και το εκπέμπουν, με αποτέλεσμα να είναι και ποθητές; Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να κάνεις την προσπάθειά σου να γίνεις όπως θέλεις εξωτερικά, αλλά και λογικά μιλώντας, τα 5-6 κιλά σημαίνει ότι μάλλον δεν απέχεις και πολύ από αυτό που θεωρείς ιδανικό…σίγουρα η εμφάνισή μας είναι μερικές φορές πηγή ανασφαλειών που ίσως έχουμε, αλλά όχι όλων, εξάλλου υπάρχουν και κοπέλες πχ που είναι αδύνατες, αλλά εχουν προβλημα με αυτό, επειδή θα θελαν να ναι πιο χυμώδεις κ.λπ. θέλω να πω...θεματάκια όλοι έχουμε, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως γεμίζουμε ανασφάλειες και χαμηλή αυτοπεποίθηση … οπότε αν δεν ψάξεις μέσα σου τις βαθύτερες αιτίες πάντα θα υπάρχει κάτι που θα στα ενεργοποιεί….

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Νε αλλά αν ζηλεύω τα κορμιά των άλλων και θέλω να γίνω κι εγώ όπως αυτές για να ελκύω πάντα τον σύντροφό μου και να μην ζηλεύω οτι κοιταει κάποια με τελειο κορμί?

  6. #6
    Originally posted by comfusio
    Νε αλλά αν ζηλεύω τα κορμιά των άλλων και θέλω να γίνω κι εγώ όπως αυτές για να ελκύω πάντα τον σύντροφό μου και να μην ζηλεύω οτι κοιταει κάποια με τελειο κορμί?

    Τοτε το πρόβλημα είναι στη σχέση σου. Αν ο σύντροφος σου κοιτάζει άλλες επειδή πήρες πέντε κιλά, δεν μιλάμε για σχέση, αλλά για χασάπικο....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Επιτελους ας ξεφυγουμε απο την εικονα που προωθουν τα μμε και οι διαφημιστες!Δεν υπαρχει τελειο σωμα!Μπορει να ειναι καλοσχηματισμενο αλλα το δερμα να ειναι γεματο σημαδια και ελιες που δεν φαινονται κατω απο τα ρουχα, μπορει να μην ειναι αρμονικα τα χαρακτηριστικα του προσωπου μπορει, μπορει, χιλια δυο μπορει..!Να θελεις να εισαι καλλιγραμμη ειναι θεμιτο αλλα να ξερεις οτι ο συντροφος σου αν εχει χουι να ξενοκοιταει, θα ξενοκοιταει ειτε απεναντι ειναι η Σκλεναρικοβα ειτε η Ελενη Λουκα!

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Δεν είπα ότι κοιτάει
    Απλά θα το κάνω για να μην κοιτάξει επειδη ζηλεύω και φοβάμαι να μην το κάνει
    Γιατί όσο και να πεις τις καλοσχηματισμένες τις παρατηράς καλύτερα
    είτε στη παραλίες είτε ντυμένες.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Οσο για το \"παντα\", εισαι σιγουρη οτι εσυ θα ελκυεσαι ΠΑΝΤΑ απο το συντροφο σου?Δεν περναει απο τη σκεψη σου οτι ισως εσυ τον βαρεθεις πρωτη?Μην παρασυρεσαι απο τα στερεοτυπα που προωθουν οι διαφημιστες και η βιομηχανια τους.Η πραγματικη ζωη ειναι διαφορετικη.

  10. #10
    Το να κοιτάξει ένας άντρας μια όμορφη γυναίκα είναι εντελώς φυσιολογικό. Όσο και να αδυνατίσεις, όσο όμορφη και να είσαι, δεν πρόκειται να το αποφύγεις.
    Από κει και πέρα το θέμα της ζήλιας είναι που πρέπει να συζητήσεις και όχι τα κιλά....

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Σκέφτομαι έτσι γιατι έχω ανασφάλειες και γιαυτό ρωτάω αν χάσω τα κιλά θα αλλάξουν τα μυαλα μου...? να μην σκέφτομαι πονηρά, αρνητικά?

  12. #12
    Originally posted by comfusio
    Σκέφτομαι έτσι γιατι έχω ανασφάλειες και γιαυτό ρωτάω αν χάσω τα κιλά θα αλλάξουν τα μυαλα μου...? να μην σκέφτομαι πονηρά, αρνητικά?
    Γι\' αυτό σου λέω πως το πρόβλημα δεν είναι τα κιλά. Ακόμη και αν τα χάσεις, ακόμη και αν δεν τα ξαναπάρεις, τότε θα βρεις κάτι άλλο να τρέφει την ανασφάλεια σου, οπότε εκεί πρέπει να εστιάσεις....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Η ζηλεια ειναι αποτελεσμα της ανασφαλειας σου..που σε εμποδιζει ακομα να δεις τα καλα και τα ομορφα χαρακτηριστικα που εχεις-γιατι ολοι εχουμε..Εχεις σκεφτει οτι μπορει να εισαι ομορφη που νοιωθει ασχημη και αναλωνεται σε αυτα τα αρνητικα συναισθηματα αντι να χαιρεται τη ζωη και τα χαρισματα που τις εδωσε ο Θεος?

  14. #14
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Εντάξει πάντως την τετάρτη θα πάω στον ειδικο και θα του το πω
    Σας ευχαριστώ πολύ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    αθηνα
    Posts
    451
    Οχι, τα μυαλα σου δεν θα αλλαξουν με τα λιγοτερα κιλα..Εισαι παθολογικα ανασφαλης και ισως θα ηταν σκοπιμο να επισκευτεις καποιον ειδικο για να σε βοηθησει να δεις τον εαυτο σου και τις σχεσεις των ανθρωπων οπως πραγματικα ειναι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •