πήρα ατμομάγειρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440

    πήρα ατμομάγειρα

    Πέιτε καμια ιδέα για φαγητά. Α, και ποση ώρα θέλουν να μαγειρευτούν (γιατί δεν έχω ιδέα). Προτιμώ τα απλά φαγητά οπως π.χ. κοτοπουλο, βακαλάο κατεψ. πατάτες, μπρόκολο κλπ Αλλά δεν ξέρω πόση ώρα να τα μαγειρεύω. btw το μπρόκολο που προσπάθησα βγήκε υπέροχο! ο βακαλάος ψιλοχάλια. Τι άλλο να δοκιμάσω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Ατμομάγειρα έχω χρόνια αλλά,για να σου πω την αλήθεια μου, μόνο τα λαχανικά μαγειρεύω σ΄αυτό. Τα ψάρια και τα κρέατα τα φοβάμαι γιατί δεν αναπτύσει ψηλές θερμοκρασίες και δεν σκοτώνει το μικρόβιο της σαλμονέλλας ας πούμε. Και η γεύση τους δενμε ενθουσιάζει. Τα λαχανικά όμως γίνονται υπέροχα. Στο βιβλίο που συνοδεύει το μηχάνημα θα βρεις οδηγίες για την ώρα μαγειρέματος. Εγώ πάντα τα κρατάω 10-15 λεπτά παραπάνω, τα τρώμε καλά βρασμένα,όχι να τραγανίζουν. Πατάτες,κολοκυθάκια,μπρόκο λο,καρότα,κουνουπίδι, μια χαρά γίνονται.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για την σαλμονέλα και έχεισ δίκιο!!! Εγώ το πήρα όμως κυρίως για τα ψάρια - κρεατικά γιατι δεν μπορώ να τα βράσω (χαλάει το σχήμα και δεν έχει γεύση) απο την άλλη δεν ξέρω να ψήνω . Μάλλον ήρθε η ώρα να συνηθίσω να ψήνω...

  4. #4
    Όταν άρχισα τη διατροφή μου συνήθιζα να βάζω στον ατμό το ψάρι για παράδειγμα και μετά στο γκριλ για να ψηθεί χωρίς λάδι μόνο με τα υγρά του.
    Τώρα συνήθισα αυτές τις γεύσεις και το ψήνω κατ ευεθίαν.
    Τα λαχανικά τα τρώω σχεδόν ωμά, ευτυχώς μου αρέσουν έτσι.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    φιλενάδα καλημέρα
    το κρέας, ενα καλό κομμάτι χωρίς λίπος, μοσχάρι ας πούμε, γίνεται θαυμάσιο βραστό. Το βάζεις με αρκετό νερό, παίρνει βράση και το ξαφρίζεις. Μετά το αφήνεις να βράσει σε χαμηλή φωτιά μεχρι να κόβεται με το πηρούνι. Λοπόν, αυτό το κομμάτι το κρέας, το κόβεις όσο ψιλά κομμάτια θέλεις, λαδολέμονο,αλάτι,πιπέρι,ρί� �ανη κατά βούλησιν και...ανακατεύεται σε σαλάτες με πράσινα λαχανικά, σε ταπεράκια το παίρνεις στη δουλειά, το βάζεις μέσα σε σαντουιτς... Και στο ψυγείο εγώ το έχω φυλάξει και εβδομάδα και όποτε ξεμείνω ψιλοκόβω λιγάκι και το ανακατεύω με ότι βρισκούμενο. Το ίδιο φυσικά και με κοτόπουλο μπορείς να κάνεις.
    Το ψάρι για βραστό πρέπει να είναι μεγάλο (σφυρίδα,μπακαλιάρος) Αλλιώς ψητό. Σε αντικολλητικό χαρτί ,στο ταψί, με λαδολέμονο και λίγο αλατάκι. Στο γκριλ. ΄Οτι άλλο θέλεις για μαγειρέματα με ρωτάς, το έχω ψάξει το θέμα. Δεν είμαι εξπέρ αλλά είμαι εργαζόμενη,μαμά,τεμπέλα και διαιτομανής υπέρβαρη. ΄Ολο και κάποια ιδέα θα σε βοηθήσει.-

  6. #6
    Ο φρέσκος μπακαλιάρος γίνεται super ψαρόσουπα.
    Στο γκριλ γίνονται πολύ ωραία οι σαρδέλλες, ο σολωμός, το σκουμπρί, οι τσιπούρες.
    Επίσης τα μπιφτεκάκια ζυμωμένα μόνο με κρεμμύδι και μυρωδικά.
    Τώρα που τα κιλά μου είναι στα φυσιολογικά αλλά θέλω να χάσω κι άλλο - σιγά σιγά- κάνω συχνά στο πυρέξ μια απομίμηση λαχανοντολμάδων , δηλ με στρωμένα φύλλα λάχανου που έχω ζεματίσει πρώτα, στρώση με κιμά ζυμωμένο με λίγο ρύζι, κρεμμύδι και τα σχετικά μυρωδικά, λάχανο από πάνω, ζεστό νερό και λεμόνι, σε πολύ σιγανό φούρνο. λάδι 1-2 κουταλιές της σούπας λίγο πριν το σβήσω.
    Κόβεται σαν παστίτσιο, έχει γεύση λαχανοντολμάδων, πάει τέλεια με την εποχή.
    Φασόλια μικρά σαλάτα ή γίγαντες στο φούρνο- με λίγο λάδι στο τέλος.
    Σαλάτες που αν είναι φύλλα - ας πούμε βλήτα- τα περνάω στον ατμό, σαλάτες με βραστό σέλινο και λίγο καρότο, κρέας με σέλινο, κρέας με σπανάκι, κοτόπουλο με μπάμιες ή κολοκυθάκια, σπανακόρυζο, πρασόρυζο, ρεβύθια άσπρα - έτσι κι αλλίως μόνο άσπρα μ αρέσουν-.
    Ουφ.
    Ρωτήστε με για συνταγές που έχω μια Λωξάντρα μέσα μου ..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    φιλενάδα, το λαχανοντολμαδοπαστίτσιο μου φαίνεται εξαιρετικό, θα το δοκιμάσω μέσα στην εβδομάδα και θα σε ενημερώσω. Περισσότερο μ΄αρέσει ότι κόβεται και μεταφέρεται, στη δουλειά έχουμε φούρνο μικροκυμάτων και μπορούμε να ξεκλέψουμε λίγο χρόνο να φάμε (όχι σαν άνθρωποι βεβαίως, στο όρθιο,αλλα τρώμε...).Για συνταγές θα ξαναμιλήσουμε σίγουρα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    440
    Τώρα κατάλαβα το λάθος μου με το μπακαλιάρο. Ηταν κατεψυγμένος και ήταν άνοστος, αντί να το φάω σε καμιά σαλάτα με μαρούλι-ρόκα-ντομάτα που είναι γευστική, το έφαγα με το εξίσου άνοστο μπρόκολο. Το μπρόκολο θα το τρώω με ρύζι άλλη φορά γιατί οι έντονες οσμές και των δυο ήταν που μου χάλασε τη γεύση. Που θα πάει, σιγά - σιγά θα μάθω κι εγώ 2-3 πράγματα γιατί η μάνα μου μαγειρεύει απαίσια (από διατροφική άποψη). Φτιάχνει μεν όσπρια λαδερά κλπ αλλά τα κολυμπάει στο λάδι. Οσο και να το παλέψεις μες στο πιάτο σου θα βρεις τουλάχιστον 5 κουταλιές της σούπας!! Το ίδιο και στη σαλάτα! Νομίζεις ότι τρως διαιτητικά και εκείνη την ώρα που βοσκάς παίρνεις τουλ 400 θερμίδες! Ο,τι και να τις πω δεν αλλάζει οπότε μαγειρεύω ξεχωριστά για μένα. Δεν με νοιάζει να κάνω περίπλοκες συνταγές. Χτες έφαγα μια σαλάτα μαρούλι-ρόκα-ντομάτα (λάδι έβαλα με σπρει λαδιού) και βραστό κοτόπουλο στήθος. Α, και τα καρότα στο ατμό γίναν τέλεια!!!

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!! Ας συνεχίσουμε να γράφουμε για τα υγειινά μαγειρέματα να παίρνουμε ιδέες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σπρέι λαδιού,ε;Δεν το είχα υπόψιν μου...πολύ καλή ιδέα!
    Αχ!Πόσα ξέρετε εσείς!Ίσως έτσι ξόφαλτσα μάθω τίποτα κι εγώ η ανεπρόκοπη!
    Ναι,συνεχίστε τις υγιεινές σας προτάσεις...Μπορεί να γίνει μεταδοτικό...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    Nadine μου, όταν έχεις το πρόβλημα και σε καίει, να δεις για πότε ξεσηκώνεις και κατεβάζεις ιδέες!... Πάντως ακόμα και τη φασολάδα της μαμάς, αν τη βάλεις στο πιάτο σου με τρυπητή κουτάλα, θα γλυτώσεις τα 3/4 του λαδιού. Και τη σαλάτα τη βάζεις στο πιάτο σου με τη λαβίδα, από πάνω... ΄Εχω μηχανευτεί χιλιάδες τρόπους ,κατά καιρούς, για να συνεχίσω τη δίαιτα χωρίς να αποκοπώ από παρέες, εξόδους...και χωρίς να μαγειρεύω χωριστά και μόνο για μένα βεβαίως βεβαίως.
    BubbleBlue, Τετάρτη με Πέμπτη θα κάνω το λαχανοκάτι. Θα σε ενημερώσω!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Κat,το κακό μ'εμένα είναι ότι ζω μόνη μου και πλέον δεν μαγειρεύω καθόλου...
    Ούτε λέει να μαγειρεύεις μία μερίδα ούτε να τρως συνέχεια το ίδιο φαγητό...
    Επίσης ανήκω στα άτομα που με χαρά φροντίζουν τους άλλους αλλά όχι τον εαυτό τους.
    Αυτό βέβαια αντιλαμβάνομαι τι επεκτάσεις γενικότερες έχει στη ζωή μου
    και πόσο ευθύνεται για την κατάσταση στην οποία βρίσκομαι...αλλά αυτή είμαι...
    Εσείς ωστόσο βάζετε συνταγές μήπως μου ανοίξει η όρεξη και επιτέλους αλλοτριωθώ!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    bolos
    Posts
    1,671
    τι ειναι το σπρευ λαδιου???
    και ας πουμε ενα φσσσσικ (ενα πατημα ντε) ποσες θερμιδες εχει??

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    αυτο το φσσσσσικ που λες, το υπολογιζω ως μιση κουταλια και εχει περιπου 70 θερμιδες και 7 γραμμαρια λιπος. αν κανω λαθος, παρακαλω ας διορθωσει καποιος/α.

    και ενα tip. "Tα λαχανικά ατμού ή τα βραστά μπορούν να αλλάξουν τελείως γεύση αν κάνετε το εξής: Zεστάνετε μία κουταλιά βούτυρο σε ένα μπρίκι μέχρι να αρχίσει να μυρίζει. Aυτή η τεχνική τριπλασιάζει τη γεύση του βουτύρου. Δύο-τρεις λοιπόν σταγόνες (ανά μερίδα) στα άγευστα βραστά λαχανικά αρκούν για να τα νοστιμίσουν, επιβαρύνοντάς σας μόνο με 10-20 επιπλέον θερμίδες."

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Πόσα ξέρεις εσύυυυυυ...
    Όταν οι άντρες ξέρουν να μαγειρεύουν και δη διαιτητικά είναι...πολύ ελκυστικό!Αχ!...

  15. #15
    ʼντε καλέ, σιγά..
    Ένας είναι ο σεφ, ο Μαμαλάκης

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •