Διατροφικές διαταραχές και στα μικρά παιδιά!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142

    Διατροφικές διαταραχές και στα μικρά παιδιά!

    Είναι γεγονός ότι για πολλά παιδιά η ενασχόληση με το βάρος και το σώμα τους ξεκινάει από τις πρώτες τάξεις του δημοτικού σχολείου και η έναρξη του συμπτώματος διατροφικής διαταραχής μπορεί να γίνει ακόμα και στα 11. Πριν βιαστείτε λοιπόν να γυρίσετε την πλάτη στο πρόβλημα, διαβάστε προσεκτικά το άρθρο που ακολουθεί. Ίσως σας αφορά!

    Μέσα από τη 10-χρονη εμπειρία μου με γονείς που τα παιδιά τους πάσχουν από διατροφικές διαταραχές οποιαδήποτε μορφής, έχω συνειδητοποιήσει ότι το σύμπτωμα παραπλανεί και ανισχυροποιεί τους ίδιους τους γονείς στην αποτελεσματική αντιμετώπιση του. Με αφορμή τα μηνύματα που δεχόμαστε καθημερινά στο Κέντρο μας αποφάσισα να γράψω μία μορφή καθοδηγητικού άρθρου για τους γονείς των παιδιών που πλήττονται από τη μάστιγα των διατροφικών διαταραχών.

    Ακούστε τις ανάγκες του παιδιού σας

    Τις περισσότερες φορές οι ίδιοι οι γονείς συμπαρασύρονται από την εμμονή του παιδιού τους για τη μείωση του βάρους του, τον έλεγχο των θερμίδων, το καθημερινό ζύγισμα. Η αναζήτηση βοήθειας από κάποιο διαιτολόγο δεν έχει αποτέλεσμα αφού τις περισσότερες φορές αδυνατεί να διαγνώσει και να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά το σύμπτωμα όντας μη εξειδικευμένος σε αυτό. Δυστυχώς οι γονείς δεν αντιλαμβάνονται τη δύναμη και την επιρροή που ασκεί το σύμπτωμα στο παιδί τους. Πολλές φορές οι ακραίες συμπεριφορές που αναπτύσσονται εξαιτίας των διατροφικών διαταραχών ενοχοποιούν του γονείς προς όφελος του φαντάσματος της νευρικής βουλιμίας ή νευρικής ανορεξίας. Πόσες φορές δεν σας έχει πει η κόρη σας ότι δεν την φροντίζετε και δεν την καταλαβαίνετε που θέλει να χάσει βάρος και να ελέγξει το φαγητό; Ότι θα ήταν πιο όμορφη αν είχε λιγότερο βάρος, που θέλει να χωρέσει στο τάδε φόρεμα για το χορό του σχολείου και ότι αν δεν χάσει 3-4 κιλά βάρος δεν θα μπορέσει να πάει και θα φταίτε εσείς που δεν τη βοηθάτε να χάσει αυτά τα καταραμένα κιλά; Καλός γονιός θεωρείται εκείνος που ακούει τις ανάγκες του παιδιού του, που προσπαθεί να το στηρίξει στις επιλογές του. Όταν όμως θεωρείτε ότι σας μιλάει το παιδί σας αλλά στην ουσία σας μιλάει το σύμπτωμα της νευρικής ανορεξίας ή βουλιμίας τότε οι συνέπειες είναι καταστροφικές. Η αλήθεια είναι ότι ενδίδετε στη φωνή του συμπτώματος και όχι στη πραγματική φωνή του παιδιού σας. Πιστεύετε ότι βοηθάτε το παιδί σας να ανακτήσει τον έλεγχο πάνω στο φαγητό αλλά στην ουσία βοηθάτε το σύμπτωμα να ισχυροποιηθεί.

    20 πράγματα που πρέπει να αποφύγετε

    Για να αποφύγετε τις παγίδες που στήνει το σύμπτωμα στο παιδί σας αποφύγετε τις παρακάτω συμπεριφορές:

    * Μη βοηθάτε το παιδί σας να κάνει δίαιτα.
    * Μη προσπαθείτε να το βοηθήσετε να αποφύγει το βουλιμικό επεισόδιο.
    * Μην ενισχύετε στο παιδί σας συμπεριφορές όπως να του αγοράζετε διαιτητικά τρόφιμα ή να είστε δίπλα του όταν ζυγίζεται.
    * Μη μιλάτε για φαγητό και κιλά. Αν κάνετε δίαιτα εσείς οι ίδιοι σταματήστε την.
    * Μη προτείνετε διαιτολόγους που δεν γνωρίζουν την αντιμετώπιση των διατροφικών διαταραχών.
    * Μη ζυγίζετε τροφές, πετάξτε τους θερμιδομετρητές.
    * Μην αγοράζετε χάπια διαίτης, καθαρτικά, διουρητικά ή σκευάσματα που προκαλούν εμετό για λογαριασμό του παιδιού σας.
    * Αποφύγετε να είστε στον ίδιο χώρο όταν το παιδί σας ξεσπάει στο φαγητό.
    * Μη σχολιάζετε αρνητικά τη συμπεριφορά του μετά από την οποιαδήποτε κατανάλωση τροφής.
    * Μη κρύβετε φαγητά που θεωρείτε ότι είναι στόχος βουλιμικού επεισοδίου, καλύτερα να μη τα μαγειρέψετε.
    * Εμπλουτίστε το εβδομαδιαίο μενού της οικογένειας, μην επαναλαμβάνετε τροφές με τις οποίες αισθάνεται ασφαλές το σύμπτωμα.
    * Αποφύγετε εκφράσεις όπως «φάε» ή «μη τρως» και μη σχολιάζετε τα βάρος του παιδιού σας.
    * Μη κατηγορείτε το παιδί σας για το πρόβλημά του, κανένα παιδί δεν θέλει να πάθει διατροφική διαταραχή.
    * Μη το χρεώνετε στο παιδί σας ότι σας κάνει δυστυχισμένους, το σύμπτωμα το προκαλεί.
    * Μην ισχυροποιείτε συμπεριφορές τελειομανίας όπως υψηλές επιδόσεις στο σχολείο.
    * Μην μένετε μακριά από το παιδί σας, φροντίστε να είστε κοντά του και να το παρατηρείτε.
    * Μη του λέτε μόνο αυτό να πάρει βοήθεια από ειδικό. Η διατροφική διαταραχή του παιδιού σας, σας αφορά. Χωρίς τη δική σας συμμαχία η άρση του συμπτώματος γίνεται ανέφικτη.
    * Αν το παιδί σας προκαλεί εμετούς ή παίρνει καθαρτικά αναζητείστε άμεσα βοήθεια.
    * Μην του λέτε να μη προκαλέσει εμετό, είναι ανώφελο αφού έτσι και αλλιώς θα το κάνει. Δώστε του μπανάνα και ισοτονικά υγρά για την αποκατάσταση των ηλεκτρολυτών του.
    * Αγνοήστε το θυμό που σας εκφράζει, είναι το σύμπτωμα που είναι θυμωμένο μαζί σας γιατί δεν συντονίζεστε πλέον μαζί του.

    Όσο πιο έγκαιρα αντιληφθείτε τα συμπτώματα της διατροφικής διαταραχής του και αναζητήσετε βοήθεια, τόσο πιο αποτελεσματικά θα βοηθήσετε το παιδί σας.

    Της Μαρίας Τσιάκα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    223
    ρε παιδια, εχω την κορη μου με υπερβολικα πολλα κιλα (69 κιλα, ηλικια 9, υψος περιπου 1,45) και προσπαθησα να την βαλω σε διαιτα αλλά τις περισσοτερες φορες τελικα βαζει κιλα αντι να χανει. τι μου προτεινετε?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    ΒARB,μαλλον θα ηταν καλυτερα να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο.
    Ισως χρειαστει να κανει το παιδακι σου καποιες εξετασεις,εχετε κανει μηπως;Δυσκολη περιπτωση τα παιδια,γιατι δεν ειναι ενηλικας να καταλαβει οσα του εξηγεις για διατροφικα προβληματα και τετοια,μαλλον ενας ειδικος διατροφολογος θα του εδινε να καταλαβει καλυτερα.Καλη επιτυχια,πρεπει να το κοιταξετε παντως πιστευω και θα ειναι θετικα τα αποτελεσματα!
    Τι τραβαμε και μεις οι μαναδες μερικες φορες,ε;T'αξιζουν ομως τα μαναρακια μας,χαλαλι τους!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ΒARB,έχεις ν'αντιμετωπίσεις μια δύσκολη περίπτωση και δη σε προεφηβική ηλικία
    κι εσύ δεν είσαι Θεός να κατέχεις και την κάτάλληλη ψυχολογική προσέγγιση
    και την κατάστρωση του ιδανικού διατροφολογίου για την κορούλα σου.
    Φοβάμαι πως όσες πληροφορίες κι αν βρεις στο δίκτυο δεν είναι αρκετές
    να σας βοηθήσουν,όχι τουλάχιστον όσο οι κατάλληλοι ειδικοί...
    Έχω διαβάσει διάφορα όση ώρα ψάχνω,αλλά το μόνο ενδιαφέρον που βρήκα
    να μυήσεις ίσως λίγο την κορούλα σου στη σωστή διατροφή είναι η
    εξής διαδραστική εκπαιδευτική ιστοσελίδα,μήπως δηλ. το δει σαν παιχνίδι :

    --->ΙΔΡΥΜΑ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ ΔΑΣΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ

    Εγώ άρχισα την πρώτη δίαιτα μου στα 11 μου χρόνια κι ακόμα στα 37 δίαιτα κάνω...
    Οι δικοί μου(ειδικά η μητέρα μου)όσο κι αν προσπάθησαν να με προσεγγίσουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,
    ήταν δυστυχώς αιτία πρόκλησης αντίδρασης κι απωθημένων, που ακόμα δουλεύω να ξεπεράσω...
    Έμαθα να τρώω κρυφά,μόλις πέρασα στο πανεπιστήμιο κι επιτέλους ζούσα μακριά τους
    τρεφόμουν αποκλειστικά για 10 χρόνια με όσα μου απαγόρευαν(γαριδάκια,σοκολ άτες και τα συναφή)
    και ακόμα και σήμερα αυτά λαχταρώ όσο κι αν πλέον σιχαίνομαι στη γεύση τους...
    Δε θέλω να σε τρομάξω,απλά να τονίσω κι εγώ από την πλευρά μου
    την πολύ μεγάλη σημασία της σωστής έγκαιρης αντιμετώπισης.
    Αν με ρωτήσεις πώς θα ήθελα να με αντιμετώπιζαν οι δικοί μου ως παχύσαρκο παιδί,
    ώστε να βοηθηθώ και να μην κουβαλάω μια ζωή το πρόβλημα και δη μεγιστοποιώντας το,
    ειλικρινά ακόμα και σήμερα δεν έχω ιδέα τι να σου απαντήσω!
    Είναι κάτι που πάντα έτρεμα πως θα κληθώ να αντιμετωπίσω άμα γίνω μητέρα
    όχι μόνο λόγω κληρονομικής προδιάθεσης εξαιτίας μου,αλλά και για να περάσω στην αντίπερα όχθη,
    να δω από πρώτο χέρι πόσο έχω πληγώσει τους δικούς μου κι ίσως έτσι εξιλεωθώ...
    Αυτά όμως είναι δικά μου και μη σε κουράζω...Εύχομαι μόνο τα καλύτερα κι ειλικρινά συμπάσχω!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    223
    Nadine
    ευχαριστω παρα πολυ για την ιστοσελιδα. δεν ηξερα οτι υπαρχει. Αν και μικρη η κορη μου, θα την βαλω να παιξει τα διαφορα παιχνιδια. μπορει να διαβασει κιολας καποια μικρα αρθρα.
    τωρα τελευταια την εχω βαλει σε εναν καλο ρυθμο και μαζι με εμενα ελπιζω να θελησει να συνεχισει.
    Καταλαβαινω πως ενιωθες κι εσυ. κι εγω θυμαμαι τον εαυτο μου παντα με διαιτες. Δεν εχω το απωθημενο που εχεις εσυ με πατατακια, γλυκα κλπ αλλά και παλι το μυαλο μου ειναι εκει συνεχεια. μαλωνω την κορη μου αλλά κι εγω αυτα θελω να τρωω!!!
    sabe
    την εχω κανει την κορη μου εξετασεις. δεν εχει τιποτε. απλα θελει συνεχεια να τρωει και νομιζω οτι υπαρχει καποιο ψυχολογικο αιτιο απο πισω που δεν μπορω να βρω τι ειναι.
    δεν εχουμε οικογενειακα προβληματα. το μονο καθημερινο μας story ειναι που αυτη θελει να παιζει κι εγω θελω να διαβαζει με αποτελεσμα να εινια συνεχεια με το βιβλιο στο χερι και να κοιταζει δεξια κι αριστερα τα παιχνιδια της κλπ
    Α, εχει και ανεβασμενη χοληστερινη (πανω απο το παιδικο οριο) και προσπαθουμε να τη ριξουμε κι αυτη μαζι με τα κιλα αλλά διστυχως τιποτε. δεν θελω να της δωσω χαπια αλλά νομιζω οτι εκει θα καταληξουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    symfono me tin click
    ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    :lol::lol:
    να ξερεις το εχω κοπυραητ ομως

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    172
    k egw....xaxaxaxaxaxa

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    258
    Kάλη μου ως μάνα σε καταλαβαινω απόλυτα! Ο γιος μου είναι μόλις 6 και το πιο μεγάλο μου ανγχος είναι να μην πάρει τις δικές μου διατροφικές συνήθειες!!!
    Αποψή μου: Σταμάτα να αναφέρεσαι στα κιλά της και άλλαξε τρόπο μαγειρέματος. Μην της λές ότι της κάνεις δίαιτα(είναι σε πολύ τρυφερή ηλικία). Ξεκίνα υγειινες συνταγλες, ελατωσε τα λιπαρά αλλα βρες συνταγες με έξυπνες και νόστιμες λύσεις! Μην της απαγορευεις όμως και τα σνακ(πατακια, γαριδακια και τα συναφή) Απλά έλεγχε με διακριτικό τρόπο πόσα τρώει!
    Και προς θεού αστην να παίξει!!! Παιδί είναι. Και αν όπως μου λες έχεις και θέμα με τη χοληστερίνη της τι είναι πιο σημαντικο το αν θα είναι άριστη μαθήτρια ή ένα υγειες παιδί!
    Τα χαπια ξέχασε τα! Πήγαινε οπωσδηποτε σε ειδικό σύμβουλο εσύ μόνο!
    Εμένα τα κιλά μου έγιναν ψύχωση απο τα 12 που κάποιος συγγένης μου είπε κοιτα έχεις κυταριτιδα(στα 12 και ήμουν μόλις 50 κιλα και 1,60 ύψος και αθλήτρια)Μην κάνεις το ίδιο λάθος και μην φορτωνεις το παιδί σου με την ανησυχία σου! Πάλεψε το χωρίς να της το λες!
    Αυτά! Πάντα μιλάω για τη δική μου αποψη. Καλη δυναμη γιατι ξέρω ότι είναι δυσκολο το μονοπάτι αυτό!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,266
    Originally posted by BARB
    Nadine
    ευχαριστω παρα πολυ για την ιστοσελιδα. δεν ηξερα οτι υπαρχει. Αν και μικρη η κορη μου, θα την βαλω να παιξει τα διαφορα παιχνιδια. μπορει να διαβασει κιολας καποια μικρα αρθρα.
    τωρα τελευταια την εχω βαλει σε εναν καλο ρυθμο και μαζι με εμενα ελπιζω να θελησει να συνεχισει.
    Καταλαβαινω πως ενιωθες κι εσυ. κι εγω θυμαμαι τον εαυτο μου παντα με διαιτες. Δεν εχω το απωθημενο που εχεις εσυ με πατατακια, γλυκα κλπ αλλά και παλι το μυαλο μου ειναι εκει συνεχεια. μαλωνω την κορη μου αλλά κι εγω αυτα θελω να τρωω!!!
    sabe
    την εχω κανει την κορη μου εξετασεις. δεν εχει τιποτε. απλα θελει συνεχεια να τρωει και νομιζω οτι υπαρχει καποιο ψυχολογικο αιτιο απο πισω που δεν μπορω να βρω τι ειναι.
    δεν εχουμε οικογενειακα προβληματα. το μονο καθημερινο μας story ειναι που αυτη θελει να παιζει κι εγω θελω να διαβαζει με αποτελεσμα να εινια συνεχεια με το βιβλιο στο χερι και να κοιταζει δεξια κι αριστερα τα παιχνιδια της κλπ
    Α, εχει και ανεβασμενη χοληστερινη (πανω απο το παιδικο οριο) και προσπαθουμε να τη ριξουμε κι αυτη μαζι με τα κιλα αλλά διστυχως τιποτε. δεν θελω να της δωσω χαπια αλλά νομιζω οτι εκει θα καταληξουμε.
    Μηπως να κανατε μια συμφωνια πως αν διαβασει συνεχομενα για μια ωρα θα της επιτραπει να παιξει για 1;Ετσι δεν θα αισθανεται κ αυτη πιεσμενη κ θα διαβαζει με ορεξη.(λεω!)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,484
    λιγο ασχετο, αλλα ηθελα να πω οτι επανεφερα το τοπικ λογω αρθρου. η συζητηση ειναι παλια.
    η barb εχει μιλησει αρκετα πιο προσφατα για τη μικρη σε αλλο τοπικ
    Οικογενεια με ΔΠΤ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •