Group Therapy
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4

Thread: Group Therapy

  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39

    Group Therapy

    Καλησπέρα σας και πάλι.

    Διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας πληροφορίες στο Internet στα forum και παίρνοντας άπειρες συμβουλές και οδηγίες διατροφής....
    για ακόμη φορά καταλήγω να πω ότι αν όχι ο μοναδικός αλλά ο σημαντικότερος παράγοντας για να χάσει κάποιος βάρος είναι αυτός που βρίσκεται μέσα στο "κεφάλι" μας :P

    Πιστεύω ότι όλα μας ξέρουμε μετά από τις "άπειρες" προσπάθιες που έχουμε ξεκινήσει τι τελικά πρέπει να τρώμε, τι πρέπει να αποφεύγουμε, πως λειτουργεί ο μεταβολισμός, το πόσο βοηθάει η άσκηση και άλλα πολλά.

    Τουλάχιστον για την δικιά μου περίπτωση όλα τα παραπάνω είναι που ισχύουν.

    Και λέγοντας όλα τα παραπάνω....
    είναι τώρα καιρός που μου έχει κολλήσει η ιδέα του group therapy.
    Και φυσικά όχι μέσω Internet αλλά αναρωτιόμουνα αν υπάρχει κάτι σχετικό στην πραγματικότητα.

    Έχει κανείς κάποια σχετική πληροφορία που θα μπορούσαμε να μοιραστούμε ή να μας στείλει?

    Ευχαριστώ προκαταβολικά.!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε κάτι εξειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές...ή όχι απαραίτητα;
    Προσωπικά δε γνωρίζω...Εγώ βλέπω ατομικά κάποιον ψυχολόγο.Το ομαδικό θα με άγχωνε...
    Μια ματιά που έριξα στο google είναι εύκολο κάτι να βρεις...Ειδικά από τη στιγμή που ζεις Αθήνα/Πειραιά.
    Το θέμα για μένα είναι το ποιοί είναι,ποιάς σχολής είναι,τι ακριβώς κάνουν κλπ...
    Δε θα πήγαινα κάπου χωρίς συστάσεις κάποιου,που εκτιμώ και κατέχει έστω και λίγο το θέμα...
    Εύχομαι να βρεις αυτό που ζητάς και να σε βοηθήσει πραγματικά!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39
    NADINE
    ευχαριστώ για την απάντησή σου.!

    Όπως λες και εσύ ψάχνω κάτι που είναι δοκιμασμένο...!
    Έχω βρει διάφορα στο Internet αλλά σίγουρα περίμενα κάτι συστημμένο και ήδη δοκιμασμένο από πριν.

    Χρονια Πολλά και Καλά.!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    1
    Καλησπέρα,με λένε Κέλλυ και είμαι καινούργια στο forum .Σε απάντηση της φίλης που ψάχνει για κάποια ομάδα σχετικά με τις διατροφικές διαταραχές θα ήθελα να την ενημερώσω ότι υπάρχει μια ομάδα η οποία λέγεται Ανώνυμοι Υπερφάγοι και είναι το αντίστοιχο πρόγραμμα των Overeaters Anonymous στην Αμερική,το οποίο λειτουργεί στην Ελλάδα.Η ομάδα δεν λέγεται θεραπευτική,καθώς δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος ειδικός ψυχικής υγείας που να την συντονίζει αλλά αποτελείται μόνο από μέλη,όπως ακριβώς λειτουργούν και οι ομάδες των Ανώνυμων Αλκοολικών.Η συμμετοχή του κάθε μέλους είναι εθελοντική,δεν υπάρχουν χρηματικές συνδρομές και ο καθένας είναι ελεύθερος να πάρει μέρος στην ομάδα.Η προσωπική μου εμπειρία είναι η καλύτερη,παρακολουθώ τις συναντήσεις στην Αθήνα εδώ και τέσσερα χρόνια και αισθάνομαι πραγματικά πολύ τυχερή που βρήκα αυτή την ομάδα ακριβώς όταν την χρειαζόμουνα.Όποιος ενδιαφέρεται για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να μου στείλει u2u ή να πάρει τις πληροφορίες απο το site των Ανώνυμων Υπερφάγων και να παρακολουθήσει μια συνάντηση απο κόντα.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •