Συνάντηση μελών...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39

    Συνάντηση μελών...

    Καλησπέρα / Καλημέρα σας.

    Είμαι σχετικά καινούρια στο forum το οποίο το ανακάλυψα ψάχνοντας στο Internet πληροφορίες για το πως θα απαλλαγώ από τα πολλά περιττά κιλά μου

    Είσαστε μια πολύ ζεστή online παρέα και ειλικρινά έχω διαβάσει πολλά χρήσιμα πράγματα από τα διάφορα post που έχουν κάνει τα μέλη.

    Όπως λέει και το Subject, ο σκοπός αυτού του post είναι ίσως να παρακινήσω ή μάλλον καλύτερα να ρίξω για ακόμα μια φορά την ιδέα των συναντήσεων.

    Τι θα λέγατε να οριστεί μία συγκεκριμένα μέρα π.χ. κάθε δεύτερη κυριακή ή δευτέρα ή τετάρτη συγκεκριμένα ώρα-μέρος ως συνάντηση μελών.
    Είναι γεγονός ότι πολύ από εμάς λόγω οικογενειακών/επαγγελματικών κ.α. υποχρεώσεων δεν είναι εφικτό να βρισκόμαστε σε κάθε συνάντηση, αλλά αν είναι κάτι γνωστό θα μπορούσαμε να κανονίσουμε το πρόγραμμά σας έτσι ώστε να βρισκόμαστε και να συζητάμε τους προβληματισμούς μας αλλά και την πρόοδό μας.

    Επίσης λόγω των υποχρεώσεων ίσως και δεν είναι εφικτό να βρισκόμαστε σε όλες τις συναντήσεις αλλά αυτό να μην σημαίνει ότι οι συναντήσεις δε θα γίνονται θα υπάρχουν τα άτομα αυτά που θα συνεχίζουν να βρίσκονται.

    Γνωρίζω από τώρα ότι το Post αυτό της συνάντησης έχει πολύ μικρές έως και μηδαμινές πιθανότητες να πραγματοποιηθεί αλλά αν κάποιος/α νομίζει ότι θα μπορούσε να ακολουθήσει ας επικοινωνήσει.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Distant skies...
    Posts
    1,226
    Το θέμα των συναντήσεων έχει ξαναειπωθεί,αλλά δεν έγινε κάποια κίνηση.

    Αυτό γιατί,τα μέλη βρίσκονται σε πολλά και μακρινά, μεταξύ τους, μέρη και είναι πολύ δύσκολο να οριστεί κάποια περιοχή συνάντησης που να βολεύει.

    Σαν ιδέα είναι καλή,αλλά σαν υλοποίηση μοιάζει αδύνατη.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39
    Καλημέρα Kleanthis.

    Συμφωνώ μαζί σου και παρέλειψα τον κυριότερο παράγοντα προηγουμένως: την απόσταση.

    Έστω να ξεκινήσουμε με τοπικές συναντήσεις που να γίνονται συχνότερα (στην Αθήνα μεταξύ των μελών της Αθήνας, στην Θεσσαλονίκη μεταξύ των αντίστοιχων μελών, Πάτρα/Κόρινθο μεταξύ των αντίστοιχων μελών). Οι πόλεις που αναφέρω είναι για παράδειγμα, δεν σημαίνει ότι δε γνωρίζω ότι υπάρχουν μέλη και σε άλλες μεγάλες πόλεις... μην παρεξηγηθώ

    Θα μπορούσαμε κάθε δεύτερη εβδομάδα (πάντα συγκεκριμένη μέρα-ώρα-τόπο) να συναντιόμαστε τοπικά και κάθε μήνα ή δεύτερο μήνα να γίνονται και οι συναντήσεις οι μεγαλύτερες.

    Επίσης ότι το θέμα αυτό έχει ξαναειπωθεί είμαι 100% σίγουρη... αλλά σκέφτηκα να το ξαναφέρω στο προσκήνιο.

    Θα ξανακλείσω λέγοντας:
    ".........
    Γνωρίζω από τώρα ότι το Post αυτό της συνάντησης έχει πολύ μικρές έως και μηδαμινές πιθανότητες να πραγματοποιηθεί αλλά αν κάποιος/α νομίζει ότι θα μπορούσε να ακολουθήσει ας επικοινωνήσει.
    ........"

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Τόνια,όπως προαναφέρθηκε,αν και πολύ καλή η ιδέα της συνάντησης,
    δεν την πραγματώσαμε ούτε μία φορά(τουλάχιστον στους τελευταίους μήνες,που είμαι μέλος και γνωρίζω)
    πόσο μάλλον να γίνεται σε περιοδικά διαστήματα κατά την πρόταση σου...
    Είμαι σίγουρη ότι κάποια μέλη σε ατομικό επίπεδο θα έχουν ήδη συναντηθεί,αλλά ομαδικά...
    Πέρα από την αμεσότητα της τετ α τετ επαφής,εσύ τι ελπίζεις να προσκομίσεις από κάτι τέτοιο;
    Εννοώ τι παραπάνω,τι διαφορετικό από την μέσω διαδικτύου επαφή...
    Υπόψιν ότι είμαστε απλοί ομοιοπαθούντες,που,χωρίς να το υποτιμώ,
    συνεπάγεται απουσία κάποιου ειδικού σε θέματα διατροφικών διαταραχών,
    αν έχεις κατά νου κάτι σαν ομαδική θεραπεία...
    (Παρεπειπτόντως,μακάρι να υπήρχε κάτι τέτοιο!)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39
    NADINE,

    οπωσδήποτε η ομαδική θεραπεία απαιτεί την παρουσία ενός ειδικού και σε καμία περίπτωση δεν περιμένω από τέτοιου είδους συναντήσεις αποτελέσματα ομαδικής θεραπείας.

    Αλλά επιτρεψέ μου να διαφωνήσω όσον αφορά τι παραπάνω θα περίμενα ή διαφορετικό από την μέσω διαδικτύου επαφή

    Δε λέω, μέσω Internet υπάρχουν άπειρες πληροφορίες και επικοινωνίες, πληροφορίες όχι μόνο μεταξύ ομοιοπαθούντων αλλά και πληροφορίες ειδικών στα διάφορα θέματα.

    Αλλά όπως και να το κάνεις είναι η άμεση επαφή, η προσωπική επαφή, οι ανταλλαγή απόψεων, η συζήτηση των στόχων και σκοπών και η ανταλλαγή εντυπώσεων και εμπειριών face to face (:P) δεν συγκρίνεται με το να κάθομαι και να διαβάζω το post το δικό σου, το δικό μου και τα κατορθώματα μας από την διατροφή-δίαιτα που έχουμε ξεκινήσει.

    Και θα κλείσω λέγοντας για μια ακόμη φορά:

    "......
    Γνωρίζω από τώρα ότι το Post αυτό της συνάντησης έχει πολύ μικρές έως και μηδαμινές πιθανότητες να πραγματοποιηθεί αλλά αν κάποιος/α νομίζει ότι θα μπορούσε να ακολουθήσει ας επικοινωνήσει.
    ......"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Δε διαφωνώ μαζί σου,Τόνια μου...
    Σε καμία περίπτωση δεν ταυτίζω σε σημασία τη διαδικτυακή με την άμεση,ζωντανή επαφή κι επικοινωνία!
    Απλά ήθελα να ήξερα τι συγκεκριμένο είχες κατά νου...πώς το φαντάζεσαι εσύ όλο αυτό...
    Ίσως ακούστηκα κάπως γιατί προσωπικά το "έχω κάψει"το θέμα
    και είμαι μάλλον απαισιόδοξη στο τι εγώ τουλάχιστον θα προσκόμιζα...
    Δε θέλω να σου στερήσω τη θετική οπτική σου και μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athina / Peiraias
    Posts
    39
    NADINE,

    μακάρι να γίνει αλλά όπως είπα και στην αρχή δνε περιμένω και εγώ ποτέ να πραγματοποιηθεί αυτό.

    Να επαναλάβω ότι δεν περιμένω τίποτα και από κανέναν και ούτε ο καθένας θα έπρεπε να περιμένει κάτι από κάποιον άλλον.
    Γιαυτό δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η απαισιοδοξία στο τι θα προσφέρεις. Κανείς δεν έχει να προσφέρει τίποτα και όλοι έχουμε να προσφέρουμε τα πάντα.

    Εμπάση περιπτώση, μετά λύπης μου βλέπω κιόλας ότι μετά από τόσες μέρες δεν έχει απαντήσει κανένας άλλος...
    απορώ κιόλας αν στο forum είναι ενεργά πάνω από 5-6 άτομα.

    Καλές σας γιορτές και ελπίζω με τον καινούριο χρόνο να μαζευτούμε περισσότεροι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αυτή είναι και δική μου ευχή!
    Την περίοδο που είχα γίνει μέλος ήταν πολύ διαφορετική η κατάσταση!
    ʼλλη διάθεση,άλλη συμμετοχή...Και στο τσατ και εδώ...
    Κι ούτε καν αγγίζω τον πρώτο καιρό λειτουργίας του απ'όσα παλιά διαβάζω...
    Μακάρι με τη νέα χρονιά να ανακάμψουμε!Και ατομικά και ως φόρουμ!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •