Είμαι πολύ μπερδεμένη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 86
  1. #1
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65

    Είμαι πολύ μπερδεμένη

    Γεία σας

    Είχα δεσμό για 6 μήνες πριν 2 χρόνια περίπου και χώρισα λόγω κάποιου άλλου τον οποίον αρραβωνιάστηκα και χώρισα πρόσφατα. Ενώ ήμουν αρραβωνιασμένη και άρχισαν τα προβλήματα μαζί του, σκεφτόμουν συνεχώς τον 1ο μέχρι τώρα…Όταν χώρισα ήθελα πολύ να τον δω. Πήγα και στα μέρη που σύχναζε και δεν τον βρήκα και έκλεγα. Το είχα μετανιώσει. Μετά από 1 μήνα γνώρισα κάποιον που του μοιάζει φατσικά, το στυλ, ο τρόπος που μιλά που κινείται και είπα οκ. Έτσι κι αλλιώς δεν θα γινόταν τπτ με τον 1ο ούτε ήξερα πως θα το πάρει αν τον έπερνα τηλ. μετά από τόσο καιρό. Μετά από 2 μήνες ήταν τα γενέθλια του 1ου και του έστειλα μήνυμα και με πήρε μια κοπέλα η οποία ισχυρίστηκε ότι ήταν αρραβωνιαστικιά του και ότι περιμένουν παιδί και να μην τους ξαναενοχλήσω. Το απόγευμα με έπερνε αυτός και μου εξήγησε ότι δεν ήταν αρραβωνιαστικιά του απλά θα χώριζε και μετά έμαθε ότι ήταν έγκυος και τώρα πάει και την βλέπει για ένα λόγο,,,για το μωρό…και ότι δεν πρόκειτε να την παντρευτεί από εκείνη την μέρα που του έστειλα μήνυμα με παίρνει συνέχεια και μιλάμε και εγώ πάω να τρελλαθώ με την ομοιότητα τους και μ΄ αυτά που άκουσα για τον 1ο . Ο 1ο μου είπε ότι έψαχνε να βρει το τηλ μου, με περίμενε σε δρόμους όπου περνάω κάθε μέρα για να με βλέπει…κλπ. Αυτή τη στιγμή είμαι σε μια κατάσταση που δεν ξέρω τι να κάνω…Μιλάω στον νυν και νομίζω είναι ο 1ος. Μιλάω στον 1ο και νομίζω είναι ο νυν. Τώρα είμαι με άλλον και με λατρέυει και μου μιλάει για το μέλλον και δεν θέλει να με χάσει. Εγώ πάλι παλάβωσα με τον 1ο που τον βρήκα πάλι και μιλάμε γιατί νιώθω ότι το μετάνιωσα. Δεν ξέρω τι μου γίνεται….Βοήθεια!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by comfusio



    Δεν ξέρω τι μου γίνεται….Βοήθεια!!

    να σου πω ουτε και εγω μπορεσα να παρακολουθησω τον ειρμο της σκεψης σου.
    Ισως φταιει το οτι χθες εγινα κουνουπιδι και σημερα ειμαι λιγο χαλια.
    Αλλα και παλι δεν μπορεσα να καταλαβω μια λογικη σε ολα αυτα τα περα - δωθε.....

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Πείτε κάτι σας παρακαλώ να δω πως το βλέπετε εσείς

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Λοιπον... ας τα βαλουμε ολα κατω:)
    Αν καταλαβα καλα, τωρα εισαι με καποιον που σε αγαπα και σε νοιαζεται, σωστα?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #5
    comfusio....μήπως να μας το ξεμπέρδευες λίγο?

    Εγώ πραγματικά δεν κατάλαβα και πάρα πολύ την ιστορία....

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    20
    διάλεξε έναν και άσε τα μπερδέματα και τα πισωγυρίσματα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μάλλον δεν ξεμπέρδεψες ποτέ με τον Νο 1. Από κεί πρέπει να ξεκινήσεις. Παρ όλα αυτά, ό Νο 1 αποτελεί για σένα τον κύκλο που δεν έκλεισε και γι αυτό είναι τυλιγμένος με πέπλα. Καλό κολύμπι και σε γόνιμες στεριές.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Confusio, τι είναι αυτό που θέλεις; Δεν εννοώ με ποιον θέλεις να είσαι αλλά γενικά τι σχέση θέλεις; Ξέρεις τι μου κάνει εντύπωση; Ότι χώρισες με τον πρώτο για να κάνεις σχέση με κάποιον άλλο τον οποίο αρραβωνιάστηκες. Γιατί χώρισες εξαρχής; Αν ταίριαζες με αυτόν τον άνθρωπο και είχες συναισθήματα πως έγινε να τον χωρίσεις και να κάνεις σχέση με άλλον;

    Δεν αναφέρεις τα δικά σου συναισθήματα για τον νυν. Αναφέρεις μόνο ότι ο νυν σε λατρεύει και δε θέλει να σε χάσει. Τελικά πως παίρνεις αποφάσεις με το ποιον θα είσαι; Με το μέτρο ποιος σε θέλει περισσότερο; Εσένα που είναι τα δικά σου συναισθήματα, τα δικά σου θέλω;

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Βασικά τώρα είμαι με κάποιον τον οποίο αγαπώ περνάω πολύ καλά και μου θυμίζει τον 1ο. Κάποτε όταν τον βλέπω από τα πλάγια νομίζω είναι αυτός. Και με τον 1ο περνούσα καλά δεν είχα κανένα παράπονο απλά χώρισα γιατί ο άλλος μου έδειχνε περισσότερο την αγάπη του προς εμένα είχε αυτό το λέγειν και τα γλυκόλογα που με τραβούσαν προς αυτόν. Πόσο ηλίθια ήμουν τότε! Νιώθω το ίδιο και για τους 2 επειδή μοιάζουν. Δεν ξέρω αν νιώθω για τον νυν έτσι επειδή μοιάζει του 1ου…ο 1ο έχει μωρό με κάποιαν την οποίαν δεν θα παντρευτεί ποτε.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by comfusio
    Κάποτε όταν τον βλέπω από τα πλάγια νομίζω είναι αυτός.

    Και τότε σκέφτεσαι τι ?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    24
    Πόσο χρονών είσαι και με τι ασχολείσαι αν επιτρέπεται?

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Χέρομαι και αισθάνομαι ότι είμαι κοντά του

  13. #13
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    65
    Το πρόβλημα τώρα είναι τι νιώθω πραγματικά για τον νυν? όντως τον θέλω ή απλά βλέπω μπροστά μου τον 1ο όταν τον βλέπω και μαρέσει και γιαυτό περνάω καλά;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγαπητη μου.
    Σε απασχολει, αν σε καταλαβα, αν περνας καλα με τον τωρινο σου φιλο, επειδη τον θελεις ή επειδη σου θυμιζει τον πρωτο.
    Εχω ερωτησεις.

    1)Ασχετως της φυσικης του ομοιοτητας του(του πρωτου) με τον τωρινο που σου τον θυμιζει, εσυ παρολαυτα τον σκεφτοσουν και πριν ? Εννοω, θεωρεις οτι τον ξεπερασες?
    2)Ο τωρινος σαν χαρακτηρας μοιαζει( οπως μοιαζει και εμφανισιακα )με κεινον?
    3) Αυτη την εμφανισιακη ομοιοτητα να την κοιταξουμε. Σε ποσο μεγαλο βαθμο υπαρχει? Ποσο την κατασκευάζεις εσυ, μενοντας σε δυο τρια χαρακτηριστικα? ΑΠΛΑ να το πουμε.
    δεν ειναι η ομοιοτητα που σε μπερδευει, ειναι τα δικα σου μη ξεκαθαρισμενα θελω. Τελικα, ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ να εισαι με καποιον ή προτιμας να αποφευγεις μια τετοια ευθυνη και να σε επιλεγουν ή να αφηνεσαι οπου φυσαει ο ανεμος?
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Originally posted by comfusio
    Βασικά τώρα είμαι με κάποιον τον οποίο αγαπώ περνάω πολύ καλά και μου θυμίζει τον 1ο. Κάποτε όταν τον βλέπω από τα πλάγια νομίζω είναι αυτός. Και με τον 1ο περνούσα καλά δεν είχα κανένα παράπονο απλά χώρισα γιατί ο άλλος μου έδειχνε περισσότερο την αγάπη του προς εμένα είχε αυτό το λέγειν και τα γλυκόλογα που με τραβούσαν προς αυτόν. Πόσο ηλίθια ήμουν τότε! Νιώθω το ίδιο και για τους 2 επειδή μοιάζουν. Δεν ξέρω αν νιώθω για τον νυν έτσι επειδή μοιάζει του 1ου…ο 1ο έχει μωρό με κάποιαν την οποίαν δεν θα παντρευτεί ποτε.
    Σε ρώτησα γιατί ήθελα να δω αν πράγματι ισχύει αυτό που αποκόμισα σαν εντύπωση. Ότι περισσότερο λαμβάνεις υπόψη το ενδιαφέρον που σου δείχνει ο άλλος παρά τα δικά σου συναισθήματα (τουλάχιστον αυτό αποκαλύπτουν τα γραπτά σου). Σκέψου το εξής: αν αυτή τη στιγμή ερχόταν κάποιος 3ος και σου έδειχνε κι αυτός ότι σε θέλει τόσο πολύ και προσπαθεί να σε πείσει να κάνεις σχέση μαζί του τι θα κάνεις;

    Νομίζω ότι καλό είναι να ξεκαθαρίσεις τα δικά σου συναισθήματα προς όλους τους άντρες της ζωής σου. Γιατί θέλεις εσύ να είσαι με κάποιον και όχι επειδή θέλει αυτός.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •