"ΑΓΑΠΗ"? ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΔΟΧΗ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 38 of 38
  1. #31
    Ναντίν μου....πόσο συμφωνώ μαζί σου!

    Είναι πραγματικά κρίμα να αντιδρούμε απέναντι σε αυτά που μας επιβάλλει η κοινωνία και πάνω σε αυτή την αντίδραση να οδηγούμαστε στην αυτοκαταστροφή.
    Σε καταλαβαίμω απόλυτα. Είναι ένας φαύλος κύκλος που δεν έχει τελειωμό.
    Μισώ τους ανθρώπους που βλέπουν τους παχύσαρκους ως ανάπηρους. (όχι πως δεν μισώ αυτούς που στιγματίζουν τα άτομα με ειδικές ικανότητες).
    Πόσα προβλήματα νόμιζες ότι μπορείς να \"φας\" για να φτάσεις να παλεύεις για τα κιλά σου.
    Πόσο όμως θα μπουκώνουμε τα απωθημένα μας με φαγητό?
    Για μένα η πιο έξυπνη κίνηση σου ήταν που πήγες σε ψυχολόγο.
    Ακόμη πιο σημαντική και απ τον δακτύλιο.

    ΥΓ. Μάνος 88, συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα γιατί μου απάντησες με παράθεση το ποστ της Ναντίν.

  2. #32
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    11
    Θεοφανία μου,σε ψυχολόγο έιχα ξαναπάει στο παρελθόν...δεν ήμουν έτοιμη όμως...
    Νομίζω η πιο σημαντική κίνηση ήταν που χώρισα.Που βρίσκω σιγά-σιγά τον εαυτό μου και δεν τον κρατώ στάσιμο μέχρι να με αποδεχτεί,που δεν μας τιμωρώ με το να μην αλλάζω.Τώρα είμαι εκτεθειμένη,δεν έχω άλλες δικαιολογίες,δεν επηρεάζομαι από κανέναν,είμαι μόνη μου με το πρόβλημα μου και τη λύση του.Αρκεί να την επιλέξω!Ο δακτύλιος αν λειτουργήσει θα με βοηθήσει,αλλά κι αν δεν,θα δυσκολευτώ λίγο παραπάνω,αλλά κάτι θα καταφέρω και μόνη μου...
    Είναι αλήθεια πολύ δύσκολο να πάψεις να καταπίνεις συναισθήματα,να στρέφεσαι στο φαγητό για παρηγοριά,επιβράβευση,απόλ αυση,ικανοποίηση σχεδόν κάθε είδους ανάγκης σου,ειδικά όταν αυτό κάνεις μια ζωή...
    Έχω βρει πολύ καλό ψυχολόγο και το θέλω περισσότερο από ποτέ!Δε λέω μεγάλα λόγια...θα δείξει...

  3. #33
    Καταρχήν.....η πιο έξυπνη κίνηση που έκανες ήταν όντως ο χωρισμός.
    Πέταξες την πατεριτσα.
    Αν θέλεις να αλλάξεις θα το κάνεις.
    Αν δεν θέλεις, το ψυγείο είναι μέσα στο σπίτι και σε περιμένει ορθάνοιχτο για άλλη μια \"Αυτοκτονία\"....
    Εσυ αποφασίζεις....

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    καλη μου Ναντιν!
    Ολα θα παρουν το δρόμο τους....
    Τωρα, που βρηκες εναν καλο οδηγητη- θεραπευτη, θα μαθεις νεους τροπους να εκφραζεις όλα αυτά που θες να κρυβεις πισω απο το λιπος. Ολα αυτα, τα συσωρευμενα τοσων χρόνων θα βρουν την πραγματική τους διεξοδο. Να φυγουν, να βγουν απο μεσα σου, να ελευθερωθεις απο τουτα τα βαρη! Κι εννοω φυσικα τα ανεκφραστα κι οχι τα κιλα!
    Το ποσο αποφασισμενη είσαι να σταματήσεις να καταπίνεις χωρις μετρο και κριση και σταματημο φαίνεται απο το οτι σταμάτησες να καταπινεις στα βιαστικα την συμπεριφορα του πρωην συντροφου σου.
    Μπραβο!
    Κι ετσι οπως εβαλες εκει τα ορια, ετσι θα τα βαλεις και στο φαγητο.
    Συμφωνω με τον Μανο οτι θα πρεπει να ειναι μια αποφαση το να χασεις κιλα που θα την εχεις λαβει με ολη σου τη δυναμη, την θεληση, την πιστη.
    Φαινεται, οτι ολη σου αυτη η συνειδητοποιηση ελιναι και ενδειξη της δυναμικης της αποφασης σου.
    Ειμαστε μαζι σου!!!
    Μακια.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  5. #35
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    11
    Σας ευχαριστώ όλους από καρδιάς! Μου δίνετε τόση δύναμη!
    Κλείνω τα μάτια κι εύχομαι για τον καθένα σας ό,τι ενδόμυχα περισσότερο ποθεί!
    Να προσέχουμε τον εαυτό μας και τις καθημερινές μας επιλογές! Φιλάκια!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Nadine δείχνεις πολύ γλυκός άνθρωπος . Ηρθε μάλλον η ώρα να στρέψεις αυτήν την τρυφερότητα προς τον ίδιο σου τον εαυτό !
    Μην το τιμωρείς άλλο ........

    Φιλάκια και απο εμένα :)

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by NADINE
    πώς εγώ ανέχτηκα τόση κακοποίηση(ψυχολογική και σωματική)!Λες κι αν μ\'αγαπούσε δε θα πείραζε τόσο...
    καλη μου Nadine, σου εύχομαι καλή δύναμη κ συνεχεια στον αγωνα σου.

    Επισης να σου πω οτι απο την δική του σκοπια, μπορει κ να σ αγαπουσε...εχει σημασία, αν εσύ δεν ΕΝΙΩΘΕΣ την αγάπη αυτή?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Originally posted by NADINE
    Είναι αλήθεια πολύ δύσκολο να πάψεις να καταπίνεις συναισθήματα,να στρέφεσαι στο φαγητό για παρηγοριά,επιβράβευση,απόλ αυση,ικανοποίηση σχεδόν κάθε είδους ανάγκης σου,ειδικά όταν αυτό κάνεις μια ζωή...
    ακριβως κ εγω αυτο πιστευω...κ ειναι ωραιο που το διαπιστώνεις. γιατι τελικα συναισθημα κ φαγητο, δεν ειναι ασυναρτητα πραγματα μεταξύ τους....κ αφου βλέπεις τη συσχέτιση, θα βρεις κ την άκρη...:)

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •