σεξουαλικη απελευθερωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31

    σεξουαλικη απελευθερωση

    καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.θα μπω κατευθειαν στο προβλημα που με απασχολει.Υπαρχει σχεση μεταξυ μπλοκαρισμενης σεξουαλικοτητας ενος αντρα και των απωθημενων συναισθηματων μισους προς τον πατερα του?νομιζω πως ο wilhelm reich ειχε αναφερθει στο ζητημα στο εργο του η αναλυση του χαρακτηρα.η σχεση αυτη υποστηριζεται κι απο αλλους μελετητες?σε ποια βιβλια θα μπορουσα να διαβασω περισσοτερα?θα τα ξαναπουμε,σας ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Oσα βιβλία κι αν διαβάσεις, απλά θα ενημερωθείς. Να συναναστρέφεσαι άτομα που θα σε βοηθήσουν σ αυτόν τον τομέα μέσω της εμπειρίας.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    δεν ξερω αν η απαντηση μου θα σε βοηθησει και δεν ξερω αν εχεις εσυ το προβλημα που σε απασχολει, αλλα ξερω παιδια που μισουν τον πατερα τους και ειναι μια χαρα σεξουαλικα!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    τι ειδους ατομα εννοεις? δεν καταλαβαινω.ναι το προβλημα ειναι δικο μου,επισης οι περισσοτεροι γνωστοι μου δεν εχουν συντροφο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Τι ακριβώς εννοείς μπλοκαρισμένη σεξουαλικότητα?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    εννοω οτι θελω να εμπλακω σεξουαλικα με το αλλο φυλο αλλα δεν το κανω

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Και πως το συνδέεις με το μίσος που νιώθεις για τον πατέρα σου?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    βασικα ενας που δεν μπορει να εκφρασει το θυμο του ικανοποιητικα παρομοια δεν μπορει να εκφρασει ακεραια κι αλλα του συναισθηματα,θυμος κι ερωτας πανε χερι με χερι

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Μιλάς για μπλοκαρισμένη σεξουαλικότητα και από την άλλη για συναισθήματα. Ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι το συναίσθημα είναι μπλοκέ, σου συμβαίνει να ξυπνάει το γενετήσιό σου ή όχι ?

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    αν ξυπναει λεει,μετα τις 23.00 ιδιαιτερα γινεται χαμος με τις ορμονες,οργανικα δεν υπαρχει προβλημα απλως το καταπιεζω

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    δεν καταλαβαινω ρε φιλε, αφου οπως λες γινεται χαμος με τις ορμονες, πως το καταπιεζεις? τι ακριβως σκεφτεσαι δηλαδη και το καταπιεζεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Originally posted by umkalzum
    αν ξυπναει λεει,μετα τις 23.00 ιδιαιτερα γινεται χαμος με τις ορμονες,οργανικα δεν υπαρχει προβλημα απλως το καταπιεζω

    Πολύ ωραία, τότε ψάξε μέσα σου τι ακριβώς συμβαίνει, λύσε ό,τι μπορείς και θάθελες, και βάλε προτεραιότητες για σένα. Ασε πατεράδες στην άκρη, μανάδες επίσης και λοιπούς συγγενείς, και να σκέφτεσαι ότι για όλα μα για όλα, υπεύθυνος θα είσαι άποκλειστικά εσύ. Πιστεύω ότι το να ρίχνουμε σε άλλους ευθύνες για δικά μας προβλήματα, ακόμα κι αν αυτοί είναι οι γονείς, βοηθάει στο να κρατάμε γερά δεμένο τον ομφάλιο λώρο μαζί τους. Το εργαλείο σου είναι δικό σου ξέρεις, κι εσύ το ορίζεις κατά πως θες. Να είσαι σε αρμονία με εγκέφαλο και πέος, όπως κι αν αυτό εκφράζεται ή ορίζεται.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    31
    δε σκεφτομαι κατι για να το καταπιεσω απλα δεν μου βγαινει να πω στην κοπελα οτι μου αρεσει και τη θελω,εξαλλου η ελληνικη κοινωνια κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι ακομη πολυ πουριτανικη και υποκριτικη στα σεξουαλικα ζητηματα,π.χ εχετε δει εσεις τελευταια κανενα να φλερταρει?μιλαμε για σεξουαλικη πενία,να σας θυμησω την πρωτοβουλία ενος club στην αθηνα να στησει ενα πινακα οπου οι \'\'ενδιαφερομενοι\'\' εγραφαν σε ενα φακελο το προσωπο που επιθυμουσαν.φοβερη αυτοπεποιθηση!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Έκανα ένα ψάξιμο για τον wilhelm reich. Απ\'ό,τι φαίνεται είχε μια πολύ τραγική προσωπική εμπειρία. Κάποια στιγμή είπε στον πατέρα του ότι η μητέρα του τον απάτησε με κάποιον καθηγητή του. Ο πατέρας του την έδειρε βάναυσα και στη συνέχεια η μητέρα του αυτοκτόνησε. Ο Reich έπειτα έκανε διατριβές σχετικά με την καταπιεσμένη όπως έλεγε σεξουαλικότητα στην κοινωνία η οποία πηγάζει από τον ανδροκρατούμενο της χαρακτήρα.

    Για το θέμα, τώρα, η απόδοση ευθυνών για ένα ζήτημα που μας πειράζει δεν μπορεί να μας πάει και πολύ μακρυά αν μείνουμε μόνο εκεί. Μπορεί να έχεις άλυτα ζητήματα με τον πατέρα σου κι αυτό να επηρεάζει το «θάρρος» που έχεις με το άλλο φύλο. Δεν τίθεται θέμα \"καταπιεσμένων\" σεξουαλικών ορμών γιατί τις έχεις. Απλώς δεν έχεις το \"θάρρος\" να τις κυνηγήσεις. Όμως αυτό συμβαίνει ή δεν συμβαίνει και σ\' αυτούς που αγαπάνε τον πατέρα τους και σ\' αυτούς που δεν τον συμπαθούνε και σ\' αυτούς που τους είναι αδιάφορος...

    Και η αλήθεια είναι ότι ούτε ο πατέρας σου, ούτε κανένας άλλος, δεν θα πάει να τα \"ρίξει\" σε μια κοπέλα αντ\'εσού. Αυτό θα το κάνεις εσύ, με καλά ή άσχημα αποτελέσματα. Και θα χρεωθείς και το αποτέλεσμα εσύ. Το κακό ή το καλό.

    Όσο θα λες ότι γαμώτο δεν έχω θάρρος μάλλον επειδή μισώ τον πατέρα μου άρα φταίει αυτός, δεν θα προχωρήσεις. Μόνο πράττοντας θα πας κάπου. Θα σου έλεγα να διαχωρίσεις αυτό το θέμα πατέρας από το θέμα σχέση και να ρισκάρεις οποιοδήποτε \"βάρος\" κι αν αισθάνεσαι στις πλάτες σου. Ίσως μέσα από μία καλή σχέση να \"μαλακώσουν\" και τα συναισθήματα απέναντι στον πατέρα σου. (Βέβαια δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει γι\' αυτό και λέω ίσως). Μπορείς δηλάδή να το δεις από την ακριβώς αντίθετη πλευρά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    676
    Originally posted by umkalzum
    δε σκεφτομαι κατι για να το καταπιεσω απλα δεν μου βγαινει να πω στην κοπελα οτι μου αρεσει και τη θελω
    και τοτε ο πατερας σου που κολλαει?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •