διαιτολόγος - διατροφολόγος - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 70
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Originally posted by pegy
    Ο μπαμπάκας μου είναι αιμοκαθαιρόμενος εδώ και 5 χρόνια και αυτό με έχει τσακίσει ψυχολογικά γιατί τον λατρεύω.
    μακάρι να είναι περαστικά κουκλίνα μου, ή όσο το δυνατόν ευοίωνα και ανώδυνα τα πράγματα...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ginger μου,πώς είσαι από την τελευταία φορά που μιλήσαμε;Έγινε εντωμεταξύ η εγχείρηση της μανούλας σου;Αν ναι,πήγαν όλα καλά;

    pegy μου,καλό κουράγιο σ'αυτό που οικογενειακά περνάτε με την υγεία του πατέρα σου!Εύχομαι την καλύτερη δυνατή έκβαση!
    Έχω ζήσει από κοντά εδώ και 15 χρόνια την πορεία της μητέρας μιας κολλητής μου και ξέρω πολύ καλά τι εννοείς!

    Η αλήθεια είναι πως οι πρώτες ασθένειες των δικών μας,οι πρώτες αλλαγές στην αντίληψη και τη συμπεριφορά τους,
    ακόμα και την εικόνα τους,μας σοκάρουν και μας καταβάλουν έντονα αρχικά!Στην πορεία ενημερωνόμαστε για ό,τι
    καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε,εξοικειων� �μαστε με τη νέα κατάσταση κι επικεντρωνόμαστε στις νέες απαιτήσεις...
    Είναι πολύ σκληρό στην αρχή,(ειδικά εκεί μετά τα 60 που αρχίζουν να διαφαίνονται οι μεγάλες αλλαγές)νιώθουμε
    πως χάνουμε τον άνθρωπο που ξέραμε...Ο δυνατός πατέρας-προστάτης μεταμορφώνεται σταδιακά σε λιγότερο άτρωτο έως αδύναμο...
    Αλλάζουν οι ρόλοι,οι ισορροπίες...είμαστε πλέον εμείς οι γονείς των γονιών μας,μεγαλώνουμε κι εμείς απότομα
    κι απροειδοποίητα...Μέχρι τώρα αυτά συνέβαιναν στους άλλους ή στους γονείς μας σε σχέση με τους παπούδες μας...
    Αυτή είναι όμως η ζωή και η φυσική της εξέλιξη...Είμαστε ήδη πολύ τυχεροί που μεγαλώνουμε μαζί με τους δικούς μας,
    που ωριμάζουμε όσο γερνούν...Αγάπη,φροντίδα και κατανόηση μεταξύ μας όσο και προσευχή για τα κοινά χρόνια,
    που μας απομένουν,για το καλύτερο δυνατό για όλους ως οικογένεια αλλά και τον καθένα μας χωριστά!
    Δύναμη!Καλή δύναμη και σ'εκείνους και σ'εμάς και πάνω απ'όλα ΥΓΕΙΑ!Αυτή η πρώην δεδομένη και νυν πολύτιμη υγεία!

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Εγώ μια μαζεύομαι μια ξεσπαθώνω, ευτυχώς δεν έχω πάρει άλλο βάρος!

    Όσο γιατους γονείς, καλά τα λες Ναντινάκι. Σκέφτομαι πόσο λίγος χρόνος μένει για να τους δώσω αγάπη και με πιάνει τρέλλα. Ευτυχώς το ξέρουν...

    Η μάνα δεν έχει κάνει την εγχείριση ακόμα, το τραβάει με τις εξετάσεις κι ο λόγος είναι ότι φοβάται. Θα γίνει πάντως γρήγορα, πριν το Πάσχα, όπως και δήποτε, δεν την αφήνω άλλο.

    Υγεία εύχομαι κι εγώ για όλους μας και όλους τους πατερούληδες και τις μανούλες του κόσμου. Κι ας είναι όπως ακριβώς τα λες, περνάν τα χρόνια και γινόμαστε εμείς οι γονείς τους. Και όταν τους μαλώνουμε, ακόμα κι από αγάπη, πικραίνονται, στεναχωριούνται... απίστευτα πράγματα έχω δει όσο περνάν τα χρόνια...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Λοιπόν, με λίγο καλύτερη διατροφή (απέφυγα τα πολλά ψωμιά, γλυκά κλπ) η ζυγαριά με δείχνει σήμερα μισό κιλό κάτω! 64,5! Παρότι είναι μικρή η πρόοδος, είμαι πανευτυχής!

    Επίσης έκανα και το άλλο. Τόσον καιρό έκανα το λάθος και δεν αγόραζα ρούχα σε νέο μέγεθος. Στριμωχνόμουν σε 2 παντελόνια και δυο μπλούζες παλιές, έχοντας στο νου μου ότι θ' αδυνατίσω. Μέγα λάθος! Κατέληξα εδώ και 3-4 μήνες να φοράω τα ίδια και να νιώθω μίζερη και κακοντυμένη. Σήμερα πήγα και πήρα δύο παντελόνια, ένα σε φαρδύ στυλ και ένα cigarette και δυο μπλούζες, μία σε εφαρμοστό στυλ (αλλά στο σωστό νούμερο) και μία πουκαμίσα αεράτη (αλλά όχι άχαρη) με ωραίο, σέξυ V!

    Aνέβηκα ψυχολογικά 1000% και ανεβαίνω Θεσσαλονίκη με τον καλό μου για την έκθεση με άλλον αέρα! (NADINEEEEEEEEEEE! Mακάρι να είχα το τηλέφωνό σου, αλλά τώρα γμτ είναι αργά)

    Και αφού έπαθα, έμαθα και συμβουλεύω: Mην στριμώχνεστε στα παλιά σας ρούχα που σας πέφτουν στενά. ΄Βλέπετε κοιλίτσες και στομαχάκια να πετάνε και όπως είναι λογικό, στενοχωριέστε όπως την έπαθα κι εγώ. Ψωνίστε δυο πράγματα και όταν χάσετε βάρος στριμώξτε τα στο πίσω μέρος της ντουλάπας, αχρείαστα νά'ναι!!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    εεεεεεεε...Αυτά τα λένε νωρίτερα!Εκτός αν τα λέμε κατόπιν εορτής και καλά να βγούμε από την υποχρέωση!
    Είπες,μη με πετύχει πουθενά και τι να της δικαιολογηθώ,ας το γράψω εδώ να μην έχει να λέει!Σε τα μας;

    Αντιπαρέρχομαι και συγχαίρω για την όποια απώλεια(εσύ θυμάσαι πόσο ήσουν πριν,αλλά εμείς που να ψάχνουμε τώρα...)
    κι επιβραβεύω για την νέα οπτική σχετικά με την εικόνα μας!Να ντοπάρουμε την αυτοπεποίθηση μας με κάθε τρόπο!
    Και το όμορφο ντύσιμο κακά τα ψέμματα ακόμα και την πιο αντικοκέτα κάτι της κάνει στην ψυχολογία της...
    Χαλάλι τους όσο ελάχιστα κι αν φορεθούν!Αυτό το σκεπτικό τύπου "με πιέζω,με τιμωρώ μέχρι να βάλω μυαλό"
    μάλλον βγάζει κι άλλο μυαλό αντί να βάζει με την αντίδραση που μας βγάζει!ʼντε πολύ μπαινοβγήκα και κάπως ξεσυνήθισα...
    Καλά να περάσετε στην πόλη ΜΟΥ και όταν έρθω κι εγώ στη δική σας τα ίδια θα σου κάνω! Να μάθεις!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Ναντινάκι τελικά φεύγω αύριο (Σάββατο) ξημερώματα και σου στέλνω πμ.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    ʼντε...ας πούμε πως το έσωσες κάπως...
    Τελικά δεν υπάρχει πιο αποτελεσματική και γρήγορη μέθοδος από τον εκβιασμό!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    LOL!Ρε κοριτσια,μηπως αυτο το κολπακι με τον εκβιασμο να το δοκιμαζαμε και στα κιλα?Να τα εκβιαζαμε λιγακι?(αυτα παντως,ουτε pm να μας στειλουν μετα,δεν θα απαντησουμε!)

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    121
    LOL!!!!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    519
    Ginger καλημέρα!


    Κι εγώ κάνω το λάθος που περιγράφεις. Τώρα που είμαι και πάλι σε φάση δίαιτας προσπαθώ να στριμώχνομαι στα παλιά μου ρούχα (όχι και πολύ παλιά δηλαδή, πριν από 1 χρόνο τα είχα πάρει). Τσαντίζομαι με τον εαυτό μου που αφέθηκα να πάρω βάρος κι αναπολώ τις μέρες που μου έμπαιναν όλα.
    Βέβαια, έτσι, εχω ένα ισχυρό κίνητρο για να αδυνατίσω ενώ ίσως αν αγοράσω ένα νούμερο μεγαλύτερα ρούχα να επαναπαυθώ.
    Σήμερα είναι η 15η μέρα δίαιτας κι ήδη έχω ξεφουσκώσει αρκετά. Στη ζυγαριά ωστόσο δεν τολμάω ακόμα να ανέβω.
    Έχω την εντύπωση ότι θα στεναχωρηθώ.
    Αλήθεια, πώς πέρασες στη Θεσσαλονίκη?

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Originally posted by dolphin
    Ginger καλημέρα!
    Κι εγώ κάνω το λάθος που περιγράφεις. Τώρα που είμαι και πάλι σε φάση δίαιτας προσπαθώ να στριμώχνομαι στα παλιά μου ρούχα (όχι και πολύ παλιά δηλαδή, πριν από 1 χρόνο τα είχα πάρει). Τσαντίζομαι με τον εαυτό μου που αφέθηκα να πάρω βάρος κι αναπολώ τις μέρες που μου έμπαιναν όλα.
    Βέβαια, έτσι, εχω ένα ισχυρό κίνητρο για να αδυνατίσω ενώ ίσως αν αγοράσω ένα νούμερο μεγαλύτερα ρούχα να επαναπαυθώ.
    Σήμερα είναι η 15η μέρα δίαιτας κι ήδη έχω ξεφουσκώσει αρκετά. Στη ζυγαριά ωστόσο δεν τολμάω ακόμα να ανέβω.
    Έχω την εντύπωση ότι θα στεναχωρηθώ.
    Αλήθεια, πώς πέρασες στη Θεσσαλονίκη?
    Καλησπέρα! Μπράβο σου που κρατάς τη δίαιτά σου, έτσι να μας δίνεις το καλό παράδειγμα! Και καλή συνέχεια, αν και δεν σε φοβάμαι, βλέπω ότι έχεις πάρει φόρα

    Θεσσαλονίκη ήταν μια ευχάριστη αλλαγή αν και όλη μέρα ήμουν στην έκθεση και σε επαγγελματικά ραντεβού, ακόμα και την Κυριακή μέχρι να φύγουμε Και δεν είδα και τo Ναντινάκι που πήγαινα φουριόζα να τη δω... Και ούτε έξοδος το σάββατο το βράδυ ούτε τίποτα, μόνο δυο ποτάκια ήπιαμε σε ένα μαγαζί που με ενθουσίασε κι ήθελα να μείνω κιάλλο, αλλά όλή η παρέα ήθελε να πάμε για ύπνο! Βέβαια αυτό καλό μου έκανε γιατί έξτρα ποτά ίσον έξτρα θερμίδες... αλλά και πάλι, αν δεν τα πιεις στη Θεσσαλονίκη πού θα τα πιεις??????????

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    11
    Originally posted by τζενη
    .απλα ολοι καποια στιγμη στην ζωη μας φτανουμε και συνδεουμε το φαγητο με την απολαυση και την λυτρωση αποολα μας τα προβληματα..τρωμε γιατι εκεινη την ωρα τα ξεχναμε ολα...

    ουαου.............
    η μαλλον δεν τα ξεχναμε απλα τα σπρωχνουμε στην πισω ακρη του μυαλου μας ενω στο μυαλο κυριευει το ''μονο ενα ακομη κομματι''

    ειναι απιστευτο ποσοι ανθρωποι εχουμε το ιδιο προβλημα... και νομιζουμε οτι ειμαστε οι μονοι..

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Athens
    Posts
    90
    Έχω νεώτερα!
    Δεν θυμάμαι αν σας είχα πει ότι έχω υποθυρεοειδισμό. Έπαιρνα Τ4 των 137. Ήταν να ξαναπάω στον ενδοκρινολόγο πριν δύο μήνες αλλά το αμέλησα και πήγα χτες. Το αποτέλεσμα?
    Ο θυροειδής μου σε έξαλλη κατάσταση, μου ανέβασε τη δόση και μου άλλαξε το φάρμακο. Τώρα παίρνω το euthyrox των 150. Παρότι κουραζόμουν, νευρίαζα πολύ, αγχωνόμουν και πάχυνα τελευταία, δεν είχε πάει το μυαλό μου ότι ο θυροειδής ξέφυγε! Τώρα μου είπε ότι με το νέο φάρμακο κι αυτή τη δόση των 150 θα ηρεμήσω και θα ξεπρηστώ (στο ποσοστό που ευθύνεται κι ο θυροειδής). Πλέον μετράω θερμίδες εδώ και 3-4 μέρες και θα συνεχίσω ακάθεκτη. Αυτά!

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Α,να το ξέρω κι εγώ που είμαι ακόμα στων 100 άμα ξεφεύγω σε πρήξιμο και νεύρα ν' απολογούμαι πως μάλλον πήγα παραπάνω...
    Χθες πρωί μάλλον δε με είδες που σε κάλεσα στο τσατοδωμάτιο(πες ναι,σε συμφέρει...)οπότε και δε σου το κρατώ...
    Με το ήδη βεβαρημένο παρελθόν σου,τότε που ήρθες στην πόλη μου χωρίς να με δεις,δεν είσαι για δεύτερη κίτρινη κάρτα...

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •