Έχω κολλήσει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194

    Έχω κολλήσει

    Είδα τη Κυριακή ένα video στο YouTube όπου βασάνιζαν ένα ζώο, επίσης αυτά τα άτομα είχαν τραβήξει video 3 άτομα με δυσκολίες σε θέματα ψυχικής υγείας όπου τον ένα ανήλικο τον είχαν να περιγράφει σεξουαλική πράξη που του κάνει συχνά κάποιος, και σε 2 άλλα video το έχουν βάλει να κατουράει ένα παράθυρο και κάνουν ζουμ στο γεννητικό του όργανο (και μόνο στην ιδέα ότι αυτά που λέει το παιδί είναι αλήθεια – εκεί βασικά έχω κολλήσει) , στους άλλους δύο τους λένε διάφορα ώστε να γελάνε με τις απαντήσεις και τις συμπεριφορές.
    Δεν μπορώ να ξεκολλήσω το μυαλό μου παιδιά από εκεί αν και έστειλα τα βίντεο στο χαμόγελο του παιδιού που έχουν εμπειρία να δουν τι συμβαίνει. Συνέχεια εύχομαι να είναι μια φάρσα, αλλά ψάχνοντας και άλλα βίντεο είναι σίγουρο ότι τα 2 άτομα όντως έχουν κάποιες δυσκολίες σε θέματα ψυχικής υγείας, και το ζώο που κακοποιούσαν δεν με κάνει και πολύ σίγουρη ότι πρόκειται για πλάκα… (και για το ζώο έχω στείλει email σε φιλοζωικές αλλά σιγά μην ασχοληθούν…)
    Η ψευδαίσθηση ότι ήμουν καλύτερα διαλύθηκε πάλι, δεν μπορώ να βγάλω από το μυαλό μου τη σκέψη ότι έχω ευθύνη έστω απέναντι στο παιδί να μάθω τι συμβαίνει και να το βοηθήσω παρότι έστειλα το email, στο μάθημα που γράφω τη Τετάρτη με βλέπω αντί να απαντάω στις ερωτήσεις να γράφω για αυτό χεχε (μ’ αρέσει που προσπαθώ να κάνω και χιούμορ τρομάρα μου)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    \'Εχασα και το διάβασμα μιας μέρας σχεδόν απασχολούμενη με το θέμα και τώρα που ξύπνησα δεν έχω ούτε τσιγάρα ούτε καφέ να πιώ γτ ξέχασα να πάρω χτες με το κόλλημα και πρέπει να περιμένω πότε θα ανοιξεί αργία το περίπτερο στη περιοχή που μένω δηλαδή μετα απο πολλέεεεεεεεες ώρες
    Είμαι πολυ γκρινιάρα το ξέρω αλλά....

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Συμβαίνουν αυτά Κατερίνα.....αλλά η δική μου απορία είναι γιατί πρέπει να δημοσιοποιούνται τόσο ανεξέλεγκτα απο ένα μέσο με ευρύ κοινό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ολοι εχουμε κολληματα κατα καιρους. Ασε το χρονο να κυλήσει και θα το ξεπερασεις. Σου λεω απο προσωπικη πειρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Τώρα είμαι ήρεμη σχετικά εφόσον ξέρω οτι αν όντως κάποιος εκμεταλευεται τον ανήλικο, στο χαμόγελο του παιδιού αν παρακολουθήσουν το βιντεο μεχρι τέλους και ακούσουν τη φράση οτι αυτός ο κάποιος έχει και κλειδιά απο το σπίτι του και στο τέλος δίνει και το όνομα του, θα ασχοληθούν να δουν την εγκυρώτητα των λεγομένων..
    Το θέμα είναι ότι το Στιγμα έτσι και αλλιώς σε αυτή τη περιοχή είναι τόσο βαθιά ριζομένο σε όλους τους κατοικους της ανεξαρτήτως ηλικίας και μορφωτικού επιπέδου και εκτός απο την απόλυτη περιθωριοποίηση των ατόμων με ψυχοκοινωνικές δυσκολίες έχει και άλλες προεκτάσεις...
    Τεσπα παλεύω μέρα με τη μέρα να κατανοήσω ότι δεν είναι δική μου ευθύνη να αλλάξω τα κακώς κείμενα ώστε να μην κολλάω αλλά να δείχνω ένα ισορροπημένο ενδιαφέρον... αλλά όπως έχουμε ξαναπεί ένα βήμα τη φορά χεχε

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    194
    Ενα update χεχε χθες κοιμήθηκα ήρεμη αλλά με το που ξύπνησα (το κόλλημα που λέγαμε χαχ) πήγα κατευθείαν στο youtube να δω αν υπήρχε κάποια εξέλιξη στο θέμα. Οί τύποι είχαν αφαιρέσει όλες τις καταχωρήσεις τους κάτι που μου δίνει την ελπίδα ότι υπήρχε κάποια αντίδραση και αναγκάστηκαν να τα σβήσουν.
    Δεν θα ασχοληθώ περισσότερο εφόσον αν είναι να γίνει κάτι θα γίνει απο τους αρμόδιους αλλά εγω αναρρωτιέμαι αν έχω καταφέρει τίποτα τελικά στη δική μου πορεία για θεραπεία εφόσον ακόμα τρώω τέτοια κολλήματα ...
    Τεσπα ας ελπίσω να φάω ένα δημιουργικό κολλημα με το διάβασμα σήμερα γιατι αυρίο με βλέπω να πατώνω... είναι και προφορική η εξέταση... τι χαρά χεχε

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    kalhspera tha ithela na milhsw gia to kollhma mou...eimai genika euaisthitos kai kleisto atomo...mia mera egine mia parekshghsh me ena paidi gia ena thema entelws geleio,to paidi den to iksera..otan ton vlepw sthn kafetereia pou vgainei me koitaei perierga kai egw exw kollhsei oti kati exei akoma mazi mou..ti na kanw wste na mou fygoun tetoia idous kollhmata??

  8. #8
    Φίλε Eυθύμιε, καλώς ήρθες!
    Γράψε στα ελληνικά, είναι όρος του φόρουμ και μας βοηθάει να αντιλαμβανόμαστε καλύτερα.
    Θα σου ήταν πολύ δύσκολο να τον ρωτήσεις? Όχι βέβαια επιθετικά, αλλά με καλό τρόπο. Mπορεί να έχει δικά του θέματα και να είναι σκυθρωπος. Γιατί να βασανίζεσαι ενώ μπορεί να μην αφορά καθόλου εσένα η στάση του?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    είναι πολύ δύσκολο να τον ρωτήσω γιατί είναι άτομο λίγο ηλίθιο και ανάποδο...Δεν τον ξέρω απλά τον βλέπω εκεί αυτό..απλά τι πρεπει να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις δεν γνωρίζω

  10. #10
    Originally posted by euthimios
    είναι πολύ δύσκολο να τον ρωτήσω γιατί είναι άτομο λίγο ηλίθιο και ανάποδο...Δεν τον ξέρω απλά τον βλέπω εκεί αυτό..απλά τι πρεπει να κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις δεν γνωρίζω
    Tότε γιατί καίγεσαι να μάθεις αν έχει κάτι μαζί σου? Aπλά αδιαφόρησε και μη κολλάς από τη στιγμή που δεν τον εκτιμάς και ιδιαίτερα....

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    εάν όμως με προκαλέσει??τι να κάνω?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν υπαρχει εαν...θα τον αγνοεις...και αν γινει κατι θα πραξεις αναλογως....και οχι με τσαμπουκα.
    Γιατι εσυ βλεπεις αλλη λυση?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    και πώς αναλόγως?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    6
    το θέμα είναι ότι δέν μπορεί να ξεκολήσει απο το μυαλό μου.....

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    7
    Νιώθω φόβο για πολλά πράματα!και αυτό μου έχει βγει σε άγχος.όταν δίνω μαθήματα κάνω συνεχώς επαναλήψεις γιατί νομίζω ότι τα έχω ξεχάσει,μετά κοίταζα επανηλημένα αν ειναι κλειδωμένη η πόρτα ή αν ήταν κλειστές οι ηλεκτρικές συσκευές όταν έφευγα για κάπου είτε κοντινα είτε μακρία.Αυτά όμως τα ξεπέρασα.Πριν λίγο καιρό είχα πόνους στο κεφάλι μου και ζαλάδες και νόμιζα ότι μπορεί να είχα κάτι κακό.Πήγα σε τρεις γιατρούς και μου είπαν ότι είναι αυχενικό και ότι έχεις κακή στάση στον ύπνο και όταν κάθεσει σε γραφείο.Εμένα όμως μου έγινε έμμονή ιδέα ότι κάτι έχω στο κεφάλι και όλο και το σκεφτομαι.Τι να κάνω?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •