ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    ANOREXIA.COM
    Guest

    ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ

    ΕΙΜΑΙ 21 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΩ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΟΡΕΞΙΑ ΑΠΟ ΤΑ 12. ΣΤΑ 18 ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑ ΣΤΟ ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΟΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΨΕ. ΠΑΝΤΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΕ ΕΙΔΙΚΟΥΣ- ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ, ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ, ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΥΣ- ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΦΕΤΟΣ ΣΤΟ 3Ο ΕΤΟΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΑΘΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΚΑΙ ΑΦΟΣΟΙΩΘΗΚΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ , ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΛΕΨΩ. ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΜΕ ΠΝΙΓΕΙ. ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΑΝ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ...ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΣΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΠΟΥΔΩΝ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ??ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ? ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΧΟΛΗ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ??ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΝΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ-ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΓΥΡΝΑ ΠΙΣΩ!!!ΒΟΗΘΕΙΑ..ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΛΛΑΣ ΑΞΙΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΟ ΒΑΡΟΣ-ΔΙΑΤΡΟΦΗ!!

  2. #2
    kalispera.exo teleiosei diaitologia kai meta edosa katataktiries kai tora spoudazo iatriki.an theleis na se katatopiso me to thema ton katataktirion h metaptyxiakon steile mou ena email sto [email protected]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    ANOREXIA.COM

    Δώσε προτεραιότητα στη θεραπεία σου! Η σχολή μπορεί να περιμένει. Πιστεύω πως θα υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις έχοντας ένα πτυχίο διαιτολογίας. Το τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου μπορεί να το ανακαλύψεις μέσα στη θεραπεία. Μην αγχώνεσαι που έχεις αφήσει πίσω τη σχολή, αυτή τη στιγμή το πιο σημαντικό είναι η υγεία σου.

  4. #4
    ANOREXIA.COM
    Guest
    Originally posted by smoke08
    ANOREXIA.COM

    Δώσε προτεραιότητα στη θεραπεία σου! Η σχολή μπορεί να περιμένει. Πιστεύω πως θα υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορείς να κάνεις έχοντας ένα πτυχίο διαιτολογίας. Το τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου μπορεί να το ανακαλύψεις μέσα στη θεραπεία. Μην αγχώνεσαι που έχεις αφήσει πίσω τη σχολή, αυτή τη στιγμή το πιο σημαντικό είναι η υγεία σου.

  5. #5
    ANOREXIA.COM
    Guest
    ΣΑΝ ΤΙ?ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΕΝΑ ΠΤΥΧΙΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ ΤΡΟΦΙΜΑ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ ΒΑΡΗ ΚΤΛ ΜΟΝΟ ΤΑ ΙΣΟΔΥΝΑΜΑ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΩΝ ΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΟΤΕ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΓΙΑ ΔΙΑΙΤΑ/ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΤΛ!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    περα απο αυτο που εχεις σπουδασει και δεν σε ενδιαφερει, τι αλλο σου αρεσει σαν ενασχοληση?

  7. #7
    ANOREXIA.COM
    Guest
    μου αρεσει παρα πολυ το σχεδιο και η διακοσμηση αλλα λογω ανορεξιας δεν το εχω καλλιεργησει

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Αθηνα
    Posts
    102
    καλή μου anorexia,

    άλλο να πάνε χαμένα 3 χρόνια σπουδών, και άλλο να πάνε χαμένα 21 χρόνια ζωής !

    άλλαξε την ζωή σου! μπορείς! κάνε αυτό που σου αρέσει, που θα σε ανεβάσει..δεν σε πήραν τα χρόνια , ουτε και πιστεύω ότι σε αυτή την ηλικία έχεις και υποχρεώσεις οικογενειακές( εννοώ σύζυγο, παιδιά, βιοποριστικές ανάγκες).

    σπουδασε σε κάποια άλλη σχολή και άλλο αντικείμενο.
    Αλλωστε αυτά τα 3 χρόνια δεν θα πάνε τελείως χαμένα...αν σου δείξουν ότι δεν θα βρεις εκεί την ευτυχία!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    ωραια, ακολουθησε αυτο που αγαπας. πηγαινε σε μια σχολη σαν το δημοσιο ιεκ που δεν θα βαλεις και το χερι βαθια στην τσεπη(ελαχιστα χρηματα θα πληρωσεις) και σε 2 χρονια θα εχεις ενα χαρτι στο χερι σου ωστε να εργαστεις για παραδειγμα ως διακοσμητρια, σχεδιαστρια μοδας κλπ.
    το χρονικο διαστημα ειναι πολυ μικρο και θα περασει χωρις να το καταλαβεις.
    ορεξη να εχει καποιος και θα βρει χιλιους τροπους να φτιαξει την ζωη του σε ολα τα επιπεδα.
    σου ευχομαι καλη τυχη σε οτι και αν ακολουθησεις να κανεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλα όσα προαναφέρθηκαν...
    Ίσως ένας λόγος που διάλεξες τη σχολή αυτή ήταν να σου ασκήσεις κι άλλη πίεση να ξεπεράσεις το πρόβλημα σου,
    αλλά βλέπεις πως αυτό έχει το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα και τώρα πελαγώνεις,πνίγεσαι,πανικο βάλεσαι...
    Πρώτα απ'όλα οφείλουμε να διασφαλίσουμε τη σωματική και ψυχική μας υγεία,γιατί χωρίς αυτές όλα τ'άλλα είναι απλά πολυτέλειες!
    Ξέρω πως νιώθεις πως είναι αργά και λυπάσαι τα χρόνια που πέρασαν,αλλά όσο το καθυστερείς απλά θα προστίθενται κι άλλα!
    Αν σου είναι πιο εύκολο να το δεις αποστασιοποιημένα,σκέψου κάποιον που είναι σε μια καταστροφική σχέση 10 χρόνων,που τον αργοσκοτώνει.
    Τι τον συμβουλεύεις;Να παραμείνει εκεί για το υπόλοιπο της ζωής του μόνο και μόνο για να μην πάνε χαμένα τα 10 αυτά χρόνια
    ή να δραπετεύσει από το μαρτύριο και δη άμα έχει την δυνατότητα να συνάψει μια σχέση πιο κοντά στα αληθινά του "θέλω";
    Δεν είναι καθόλου αργά να κηνυγήσεις το όνειρο σου!Όσο κι αν διστάζεις,μόλις το τολμήσεις θα νιώσεις τόση ανακούφιση,
    θα πάρεις τόση ανάταση ψυχική,που σίγουρα θα έχει αντίκτυπο και στη γενικότερη στάση σου απέναντι σε ό,τι σε ταλαιπωρεί.
    Είσαι τυχερή που είσαι 21 χρονών,που ξέρεις τι θα σ'ενδιέφερε ν'ακολουθήσεις,που έχεις όλες τις επιλογές του κόσμου! JUST DO IT!

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1
    yes me too

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •