ΧΡΩΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2553 FirstFirst 123412521025021002 ... LastLast
Results 16 to 30 of 38289
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μαράκι,
    το δικό μου κουτί των 15 mg περιέχει 28 τεμάχια με αναγραφόμενη τιμή κάπου 90 ευρώ(παρά κάτι...)
    Δεν ξέρω πόσο κοστίζουν "συνταγογραμμένα" γιατί εγώ τα πληρώνω ανεξάρτητα του ταμείου μου...
    Δεν ξέρω ποιό είναι το βάρος σου,πάντως μη λειτουργήσεις αυθαίρετα χωρίς ιατρική συνταγή κι εποπτεία.
    Αν δε σου τα συστήσει ο γιατρός σου δεν είναι σώφρον να τα παραγγείλεις μέσω διαδικτύου,αν κατάλαβα καλά...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αλαλουμένια μου,σ'ευχαριστώ για την έγνοια σου!
    Τη μέτρησα κάποια στιγμή την πίεση μου και ήταν στα πλαίσια αν και φοβάμαι πως δεν ήταν αντιπροσωπευτική η στιγμή...
    Τέλος πάντων,νιώθω καλύτερα νομίζω...κι ίσως κάτι να γίνεται και με την όρεξη μου...είναι αυθυποβολή,είναι χημεία,
    είμαι εγώ και η προσπάθεια που τελευταία κάνω,δεν ξέρω...ας κατεβαίνουμε και πάλι σιγά σιγά κι ας είναι απ'όπου να'ναι...
    Στην τελευταία μέτρηση κάτι κάναμε...Μόλις γίνει δεκάδα θα σας το πω...Καλή δύναμη και στα δικά σας!Φιλάκια!

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Καλημερούδια και καλή εβδομάδα,
    Μπράβο!!! είδες που πήρες μπρος?..ελπίζω να μειώθηκαν και οι παρενέργειες.
    Αν σε πιάνει το βράδυ λαιμαργία (γιατί εμένα τότε με πιάνει) πάρε το χάπι πιο αργά το πρωί δηλαδή 11 (δεν ξέρω τι ώρα το παίρνεις τώρα), όχι όμως μετά τις 12 γιατί δεν θα κοιμάσαι το βράδυ.

    Λοιπόν όσον αφορά τις τιμές υπάρχουν δύο κουτιά των 28 χαπιών που έχουν 86,89 ? και των 56 χαπιών που έχουν 116,63 ?. Το μεγάλο κουτί συμφέρει σαφώς περισσότερο και το συνολικό κέρδος είναι 57,15 ?. Εγώ πλέον παίρνω μόνο το μεγάλο και αν δεν το βρω πάω σε άλλο φαρμακείο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    NADINE δεν έχω σκοπό να τα παραγγείλω. Βλέπω ότι έχει παρενέργειες οι οποίες δεν μου είναι και τόσο επιθυμητές. Κάποτε είχα αγοράσει κι εγώ ανορεξιογόνα χάπια που δεν θυμάμαι πως τα λέγανε, αλλά θυμάμαι έντονα ότι μου είχε κόψει μαχαίρι την όρεξη. Μάλιστα είχα φτάσει σε σημείο να μην τρώω ή να μην θυμάμαι αν έφαγα. Βέβαια αυτά που τα έδωσε φαρμακοποιός που γνώριζα και μου τόνισε πως την επόμενη φορά θα πήγαινα με συνταγή γιατρού για να τα ξαναπάρω. Δεν έγινε ποτέ γιατί καταργήθηκαν κι όταν πια τελείωσαν τα δικά μου, ξανάπεσα στο φαγητό πολύ πιο περισσότερο απ'ότι πριν "χαπακωθώ". Παρενέργειες δεν είχα.

    Αυτά που είδα ότι ελέγχουν την όρεξη μου είναι τα XS και ειδικά ελέγχουν την έντονη επιθυμία μου για γλυκό μιας και είμαι γλυκατζού. Ψάχνω να βρω ταμπλέτες ίδιες με τα XS που να μην κοστίζουν. Κάτι έχω βρει, αλλά ακόμη συνεχίζω την έρευνα μου.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αλαλουμένια μου,αυτό με το χρόνο δεν το ήξερα..καλά που μου το είπες...θα το δοκιμάσω...
    Γενικά δεν έχω σταθερές ώρες που το παίρνω,αλλά θέλω να μπω σε μια σειρά και θα το προσπαθήσω!
    (για παράδειγμα σήμερα και χθες που κοιμήθηκα πρωί και ξύπνησα μεσημέρι,το πήρα αργά το μεσημέρι)
    Νομίζω είμαι πλέον αρκετά καλά(αναφορικά με παρενέργειες) αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω κάτι διαφορετικό,
    όχι τουλάχιστον σε αντιληπτό βαθμό...Πάλι πεινώ,πάλι δεν έχω ενέργεια και διάθεση για πολλά..δεν ξέρω...
    Τέλος πάντων...και πολύ ασχοληθήκαμε...Ας μου κάνει ό,τι είναι να μου κάνει να τελειώνουμε...
    Συγνώμη αν ακούγομαι αρνητική αλλά η δίαιτα μου ανεβάζει και αυτή την πίεση και τα νεύρα...
    Λες και δε μας έφταναν όλα τ'άλλα...Μήπως να πέσω σε κώμα κανά χρόνο να τελειώνουμε με όλους και με όλα;

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    16
    Νadine, πρόσεξε πολύ μ αυτά τα χάπια και κυρίως παρακολούθησε την πίεσή σου σε παρακαλώ. Τα πήρα κι εγώ για 2 βδομάδες το καλοκαίρι βέβαια χωρίς συνταγή γιατρού και κατέληξα στο νοσοκομείο με πίεση 24 μεγάλη 13 μικρή. Στο τσακ το γλύτωσα το εγκεφαλικό επειδή έτυχε να είμαι στο Μετροπόλιταν για να επισκεφτώ έναν ασθενή. Ένιωσα ένα μεγάλο σφίξιμο στον αυχένα και λιποθύμησα. Ημουν τυχερή που ήμουν εκεί και έπεσαν πάνω μου οι γιατροί και με συνέφεραν. Ακολούθησε καρδιολογικός έλεγχος κ ένα σωρό εξετάσεις. Κατέληξαν ότι υπήρχε προδιάθεση και τα χάπια το εμφάνισαν. Βέβαια η πιεσούλα μου έμεινε μόνιμη και παιρνω διουρητικό και αντιυπερτασικό για να είμαι εντάξει. Γι αυτό πρόσεχε σε παρακαλώ.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σ'ευχαριστω,Φαίη μου...θα το έχω κατά νου...
    Ευτυχώς που ήσουν τυχερή μέσα στην ατυχία σου και όλα πήγαν μια χαρά!
    Θεέ μου,σε τι δοκιμασίες μας υποβάλουμε;

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    athens
    Posts
    17
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΝΕΤΕ !!!
    ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΠΟΝΑΩ ΟΤΑΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΕ ΤΙ ΔΟΚΙΜΑΣΙΕΣ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΛΑΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΑΣ.
    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΓΙΕΙΣ
    ΝΑ ΜΗΝ ΚΙΝΔΥΝΕΥΟΥΜΕ
    ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΙΠΟΤΑ .....ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΜΤ ΜΟΥ.!!!
    ΑΥΤΑ.................
    ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΡΕΝΤΑΚΤΙΛ ΟΥΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ( ΕΛΠΙΖΩ),,,ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΞΕΝΙΚΑΛ ΠΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ....ΑΠΟΛΥΤΩΣ.....ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΙΛΟ.....ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΛΕΓΧΩ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΕ ....ΦΙΛΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ....

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Πάντως και τα δύο χάπια που έχουν αναφερθεί εδώ (Reductil & Xenical) δεν κάνουν από μόνα τους τίποτα. Χρειάζεται προσπάθεια και σωστή διατροφή για να αποδώσουν. Δεν είναι μαγικά.... Εγώ που έχω πάρει και τα δύο αλλά με διατροφή έχω δει αποτέλεσμα.... Κάθε οργανισμός δεν είναι ίδιος βέβαια.....

    Ναντίν, πρέπει να τα παίρνεις κάθε μέρα την ίδια ώρα, για να διοχετεύεται στο αίμα σου μέσα στο 24ώρο, ίση ποσότητα φαρμάκου.....

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σ'ευχαριστώ,Αλαλουμένια μου,για τις πολύτιμες συμβουλές σου!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Aντιθετα σε μενα δουλευουν χωρις πολλες πολλες παρενεργειες,μονο ξηροστομια!Εχω χασει 4 κιλα μεσα σε 12 μερες,καποιες φορες ξεχναω να φαω εντελως.Αλλα μεταξυ μας παιδια,εχω την εντυπωση οπως και για ολα τα "μαγικα"γκουχ γκουχ φαρμακα,οτι ειναι περισσοτερο μερος μιας διαδικασιας αυθυποβολης(μιλαω για τα φαρμακα,οχι για λυσεις πιο δραστικες οπως χειρουργικη επεμβαση,εκει ξερουμε οτι τα αποτελεσματα ειναι αποδεδειγμενα).Και εντωμεταξυ,ξερω οτι τα 4 κιλα αυτα στανταρ δεν ειναι λιπος,δεν καιγεται τοσο ευκολα
    Παντως απο θεμα ψυχολογιας και μονο,ανεβαινεις ψυχολογικα,δεν σου φαινεται βουνο η προσπαθεια.Έχω να χασω αλλα τόσα...Ηθελα να πω επισης οτι δημιουργουν δυσκοιλιοτητα(σορρυ για την εκφραση,αλλα ναι,ειναι δεδομενο αυτο),οποτε θελει πολυ νερο,διατροφη με αυξημενες ινες και ακτινιδια,ξερετε.Καλη επιτυχια οσοι τα εχετε ξεκινησει η θα τα ξεκινησετε,θα ενημερωνω κι εγω,ειναι ωραίο να μαθαινουμε ο ενας απο τον αλλο

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    sabe μου,κι εγώ νομίζω πως είναι μάλλον θέμα αυθυποβολής αν γίνεται όντως κάτι...
    Πώς πληρώνεις έναν διαιτολόγο για να πιέζεσαι περισσότερο ψυχολογικά παρά για τη διατροφή αυτή καθ'εαυτή...
    Αυτό με τη δυσκοιλιότητα δεν το ήξερα,αλλά εγώ ούτως ή άλλως το έχω αυτό το θεματάκι...τέλος πάντων...
    Εμένα αυτό που περισσότερο με ταλαιπωρεί είναι οι αϋπνίες!Όλη νύχτα στριφογυρίζω και βλέπω τις ώρες να περνούν...
    Εντωμεταξύ πάντα μπορούσα να κοιμηθώ στο λεπτό όσο κι αν είχα προηγουμένως χορτάσει ύπνο...Εσύ κοιμάσαι κανονικά;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Μήπως τα παίρνεις πολύ κοντά στην ώρα που θα κοιμηθείς, θα πρέπει να έχουν περάσει τουλάχιστον 12-14 ώρες από την ώρα που θα τα πάρεις μέχρι την ώρα που θα πας για ύπνο.....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αλαλουμένια μου,όχι,γιατί ακολουθώ ευλαβικά τη συμβουλή σου(το πολύ μέχρι τις 11 το πρωί)!
    Επίσης δεν κοιμάμαι ποτέ το μεσημέρι και πέφτω αρκετά αργά για ύπνο(άρα μεσολαβούν πολλές ώρες).
    Ψυχολογικά είμαι λίγο πολύ όπως πάντα...Δεν ξέρω πού να το αποδώσω...Δεν πειράζει...αντέχουμε!
    Εσύ πώς τα πηγαίνεις; Αν δεν κάνω λάθος τα ξεκίνησες και πάλι,ε;Περιμένω νέα σου...
    Σ'ευχαριστώ και πάλι για την έγνοια!Είσαι γλύκα!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Αρχισα να παίρνω μπρος, έχασα τα 2 από τα 4 που πήρα στις γιορτές.... Επίσης άρχισα και πάλι να σκέφτομαι πιο υγιεινά και αυτό με χαροποιεί, γιατί την περίοδο των γιορτών μόνο υγιεινά δεν σκεφτόμουν....... Αντε να χάσω και τα άλλα 2 και μετά πάμε για τα υπόλοιπα 15.......

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •