ΧΡΩΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2553 12311511015011001 ... LastLast
Results 1 to 15 of 38289
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648

    ΧΡΩΜΑ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ

    Ένα τόπικ που ξεκίνησε να τιτλοφορείται "REDUCTIL",συνέχισε ως λατρεμένη "ΟΜΑΔΑ R"
    κι έκτοτε άλλαξε (και συνεχίζει ν'αλλάζε) ένα σωρό τίτλους ανάλογα τα κέφια της υποφαινόμενης.




    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    ΤΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ reductil ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ.






    "Το Reductil (σιμπουτραμίνη), είναι ανορεξιογόνο με δράση στο κεντρικό νευρικό σύστημα, αλλά διαφορετικό από τις αμφεταμίνες.

    Αυξάνει τα επίπεδα σεροτονίνης και νοραδρεναλίνης στον εγκέφαλο μειώνοντας την όρεξη κατά 30% και αυξάνοντας το αίσθημα κορεσμού.

    Όταν συνδυαστεί με κάποια ήπια δίαιτα και ελαφρά άσκηση, πετυχαίνει σημαντική απώλεια βάρους στο 77% των ασθενών, σε διάστημα 6 μηνών.

    Οι σπουδαιότερες παρενέργειες του φαρμάκου είναι η δημιουργία άγχους, νευρικότητας, αϋπνίας, ταχυκαρδίας, υπέρτασης, πονοκεφάλων και ξηροστομίας.
    Πρέπει πάντα να χορηγείται μετά από ιατρική εξέταση. Αντενδείκνυται σε ασθενείς με καρδιακή νόσο και υπέρταση, ενώ χρειάζεται προσοχή και παρακολούθηση
    όταν χορηγείται σε άτομα που λαμβάνουν αντικαταθλιπτικά και αντιεπιληπτικά λόγω αυξημένης πιθανότητας παρενεργειών."



    "Σιμπουτραμίνη (Reductil)

    Πρόκειται για μια ουσία που λαμβάνεται από το στόμα και μέσω του αίματος φτάνει στον εγκέφαλο,
    όπου και δρα αυξάνοντας την αίσθηση κορεσμού, με αποτέλεσμα το άτομο που ακολουθεί την αγωγή να τρώει λιγότερο.
    Παράλληλα, προκαλεί αύξηση του συμπαθητικού τόνου, κι έτσι ενισχύει το βασικό μεταβολικό ρυθμό και αυξάνει τις καύσεις.
    Πότε είναι κατάλληλη για σάς: Oι ενδείξεις για τη λήψη της είναι όμοιες με εκείνες της ορλιστάτης.

    Πώς να τη χρησιμοποιείτε:
    Παίρνετε ένα χάπι την ημέρα, συνήθως το πρωί, και καλό είναι να συνδυάζετε τη φαρμακευτική αγωγή με δίαιτα που θα σας συστήσει ο γιατρός.

    Τι να περιμένετε:
    Θα αδυνατίσετε όσο περίπου και με την ορλιστάτη, δηλαδή θα χάσετε μέχρι και 10% του αρχικού σας βάρους μέσα σε 1 χρόνο
    και θα διατηρήσετε την απώλεια κιλών τουλάχιστον για 2 χρόνια μετά.

    Πρόσθετα οφέλη:
    Με βάση επιστημονικές μελέτες, έχει αποδειχτεί ότι η λήψη της σιμπουτραμίνης δεν βοηθά μόνο στην απώλεια βάρους,
    αλλά και στη μείωση των επιπέδων του σακχάρου στο αίμα, της χοληστερίνης και των τριγλυκεριδίων.

    Πιθανές παρενέργειες:
    Oι πιο συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί να προκαλέσει η συγκεκριμένη ουσία είναι η μικρή αύξηση της αρτηριακής πίεσης και η ταχυπαλμία.
    Επίσης, έχουν αναφερθεί σε μικρό ποσοστό υπερένταση, αϋπνία, δυσκοιλιότητα, ξηροστομία και εφίδρωση.

    Αντενδείξεις:
    Είναι ακατάλληλη για εσάς που έχετε σοβαρά καρδιολογικά προβλήματα, παρουσιάζετε αρρυθμίες, έχετε υπέρταση
    που ρυθμίζεται δύσκολα ή παίρνετε αντικαταθλιπτικά φάρμακα που έχουν αντίστοιχη δράση με της σιμπουτραμίνης."





    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------



    Αλαλούμ,Αλαλούμ μου!
    Σεβόμενη την επιθυμία σου,ανοίγω αυτό το τόπικ και ευθαρσώς αναφέρω τις κάτωθι παρενέργειες,πάντα εν αναμονή της ενέργειας...:


    1η μέρα: ελαφρύ ανακάτωμα,πονόκοιλος το απόγευμα
    2η μέρα: μικρή αναγούλα,μία πρωινή εκβολή αφρώδους σάλιου,έντονο κάψιμο στον οισοφάγο από το πρωί,διάρροια το απόγευμα
    3η μέρα: αϋπνία 8 βασανιστικών ωρών παρά τις μόνο 2 ώρες ύπνου της προηγουμένης,έντονος πονοκέφαλος το βράδυ
    4η μέρα: εμμηνόρροια στις δύο εβδομάδες ενώ κανονικά μου έρχεται κάθε πέντε.

    Σε λίγο ξημερώνει 5η μέρα...Ερώτηση-κουιζ προς όλους:Τι λέτε θα μου συμβεί;
    Ο νικητής παίρνει ένα κουτί reductil να δει κι αυτός τη γλύκα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    142
    καλη επιτυχια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Βρε Nadine βλέπεις ότι επί 3 μέρες έχεις τέτοια συμπτώματα, ποιός ο λόγος να τα συνεχίζεις. Πέταξέ τα να πάνε στον διάολο κοπέλα μου να δεις την υγειά σου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σ'ευχαριστώ,Κώσταμ,Κώσταμ!

    Μαράκι μου,την υγειά μου κάπου ψάχνω κι εγώ και κατάντησα σ'αυτό το σημείο...αχ!βαχ!
    Πάντως αυτά δεν είναι τίποτα μπροστά σε όσα έχω στο παρελθόν περάσει με τον δακτύλιο,οπότε είμαι χαλαρή...
    Κι εξάλλου ήδη γνώριζα πως το σκεύασμα έχει μια σελίδα πιθανές παρενέργειες για τις τέσσερις πρώτες εβδομάδες,
    απλά δεν πίστευα πως θα τις περνούσα μία μία με τη σειρά!Είναι το ρίσκο,που αποδέχομαι...τι να κάνω;
    Αν και μία φίλη μου,μέλος εδώ,μου είπε πως δεν είχε καμία παρενέργεια και ένιωθε να μην πεινάει από την πρώτη κιόλας μέρα!
    Περιμένω λοιπόν,έστω κι έτσι,κι εγώ αυτήν την επίδραση!Εκτός αν έχω τόσο αναισθητοποιηθεί που δεν την αντιλαμβάνομαι...
    Εδώ είμαστε...θα δείξει...Σ'ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    7
    Κατ'αρχήν καλή σου επιτυχία με όλη μου την καρδιά! Εγώ παίρνω τα Reductil σχεδόν 2 χρόνια τώρα. Τρείς μήνες σερί, σταματάω αφού έχω ΗΔΗ φτάσει εκεί που πάντα ονειρευόμουνα, μετά πάλι φαϊ-φαϊ-φαϊ, μετά πάλι Reductil μέχρι να φτάσω εκεί που ήμουνα πρίν, μετά πάλι φαϊ κλπ κλπ κλπ. Έχω γίνει πτυσσόμενη! Έχω την αβάντα οτι "εντάξει μωρέ, τί είναι να φάω ακόμη λίγη σοκολατίτσα; αφού μετά έχω το χάπι" κι έτσι συνεχίζεται η πορεία της ζωής μου! Τουλάχιστον το καλοκαίρι δέν ντρέπομαι πια.. Anyway ο λόγος που γράφω τώρα είναι οτι ποτέ δεν είχα καμία παρενέργεια. Ποτέ. Εκτός ίσως απο αϋπνία μερικές φορές..η οποία μου άρεσε κιόλας γιατί γενικώς είμαι λιγάκι τεμπέλα.. Αυτά. Καλή συνέχεια, μην το βάζεις κάτω με όποιον τρόπο ΕΣΥ θεωρείς καλύτερο και καλή επιτυχία!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Σ'ευχαριστώ,...μανούλα!Κι εσύ ό,τι ποθείς!
    Προσωπικά καλύτερο τρόπο θεωρώ την ψυχοθεραπεία,αλλά εντωμεταξύ τα κάνω όλα και πριν τις δύο!
    Σχετικά τώρα με το συγκεκριμένο χάπι,δύο ερωτήσεις,αν μου επιτρέπεις:
    1)σταματάς στο τρίμηνο επειδή έφτασες στο στόχο σου,
    επειδή δεν έχει πλέον δράση ή μήπως δεν ενδίκνυται παρατεταμένη χρήση;
    2)όσο το παίρνεις πώς δρα;αυτό με τον έλεγχο της πείνας,δεν το καταλαβαίνω...
    Αν θέλεις γίνε λίγο πιο αναλυτική...χορταίνεις με λίγες μπουκιές,δε θέλεις συχνά να φας,τι;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Η 5η μέρα πέρασε μια μια άσχημη γεύση στο στόμα κι ελαφρύ ανακάτωμα...Νομίζω φτηνά τη γλυτώσαμε...Φιουυυυυυ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Ναντινάκι, το έκανες λοιπόν και αυτό το βήμα.... ελπίζω να είναι το τελευταίο.
    Καταρχήν σου εύχομαι πολύ, πολύ καλή επιτυχία..... αλλά πολλές παρενέργειες έχεις βρε παιδάκι μου, μήπως
    πρέπει να τα σταματήσεις. Παίρνεις των 10 ή των 15?

    Εγώ που στην αρχή ξεκίνησα με των 10 το μόνο που ένοιωσα τις δύο πρώτες μέρες ήταν μία πίεση στο κεφάλι, σαν να μου ανεβαίνει η πίεση (κανονικά έχω πίεση 10 με 11 το πολύ). Μετά κανά δύο μέρες είχα λίγες αυπνίες και το μόνο σύμπτωμα που έχω ακόμα και μέχρι τώρα είναι η ξηροστομία. Δεν έχω και δεν είχα δει άλλες παρενέργειες. Αλλά η όρεξη μου είχε κοπεί μαχαίρι από την 1η ώρα. Δεν με ενδιέφερε το φαι, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΟ ΕΝΤΕΛΩΣ... Καταρχήν είχα χάσει 3 κιλά την πρώτη εβδομάδα. Τώρα βέβαια που παίρνω και των 15 δεν είναι έτσι, απλώς μου περιορίζει τη λαιμαργία και τη λύσα για γλυκά.

    Δεν μας λες όμως καλά οι παρενέργειες, σου έχει κοπεί όμως η όρεξη τουλάχιστον, ή τσάμπα η ταλαιπωρία....

    Ελπίζω να μην έχεις υψηλή πίεση..... ΑΝΑΜΕΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αλαλουμίδιο μου!
    Το ακούω από όσους υποφέρουν από ανορεξία και το αντιπαρέρχομαι,αλλά να το ακούω και από σένα,αυτό πάει πολύ!
    ΔΕ Σ'ΕΝΔΙΕΦΕΡΕ ΤΟ ΦΑΪ; Μα γίνονται τέτοια πράγματα;Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω!Εγώ δε νομίζω ποτέ ν'αλλοτριωθώ σε τέτοιο βαθμό!
    Και πόσο κράτησε το όνειρο αυτό και μετά ξύπνησες; Κανά μήνα;Πάλι καλά ήσουν όμως και μετά με των 15 απ'όσο διαβάζω...
    Εμένα η ενδοκρινολόγος μου με ξεκίνησε κατευθείαν με των 15 (καθότι ΒΑΡΥ περιστατικό) και ακόμα δε νομίζω να καταλαβαίνω διαφορά...
    Συνεχίζω να πεινάω συνέχεια,ακόμα και αμέσως μετά το όποιο γεύμα μου και απλά προσπαθώ να μην υποκύψω στο θηρίο!
    Αυτό με την ξηροστομία δεν ξέρω άμα μου συμβαίνει...έχω μια μόνιμη άσχημη γεύση,κάτι κολλάει,δεν ξέρω αν είναι αυτό...
    Αναφορικά με την πίεση μου δεν την μετράω κιόλας αλλά ένα χτύπημα στα μηνίγγια το νιώθω και τώρα,που σου γράφω,οπότε μη με συγχίζετε!
    Τέλος πάντων...κακό σκυλί ψόφο δεν έχει...Αντέχουμε πολύ ακόμα...Ευχαριστώ πολύ για την έγνοια και τις ευχούλες σου!
    Μάκιααααααααααααααααααααα ααααααααααααααααααααααααα ααααααααααααααααααααααααα αααααααααααααααααααα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Μα, και βέβαια με ενδιαφέρει το φαγητό, το λατρεύω, αλλά να μπορείς έστω και για λίγο να απεξαρτοποιηθείς και να φτάσεις τον στόχο σου, νομίζω ότι μου μοιάζει με όνειρο. Τέλος πάντων αυτή η αδιαφορία για το φαγητό κράτησε σχεδόν 2 εβδομάδες, μετά πείναγα αλλά δεν πάθαινα αυτές τις κρίσεις ότι θέλω γλυκό εδώ και τώρα ή σουβλάκι εδώ και τώρα ο κόσμος να καεί...... Μπορούσα να ελέγξω τον εαυτό μου σχετικά εύκολα και να κάνω το πρόγραμμα διατροφής μου πραγματικότητα......

    Νομίζω ότι αν επιμείνεις θα δεις αποτέλεσμα.... τουλάχιστον θα σε βοηθήσουν σε ένα καλό ξεκίνημα?.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Μάμα έχω μπερδευτεί λίγο με το πρόγρμμα σου, πόσον καιρό το κάνεις και τελικά πόσα έχεις χάσει.
    Αν τα παίρνεις έστω και έτσι για πολύ καιρό δεν έχει παρενέργειες ?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Αλαλουμένια μου,
    νομίζω πως κάτι αρχίζει να γίνεται...όχι πως δεν πεινάω ή -προς Θεού!- δε μ'ενδιαφέρει το φαγητό,
    αλλά ευοδώνεται η προσπάθεια μου να τρώω πολύ λίγο...Ίσως αυτό να αποδίδεται στα χάπια,
    ίσως σε μια ψυχοφθόρα φάση,που για άλλη μια φορά περνάω...δεν ξέρω...κουράστηκα με όλα!
    Από παρενέργειες οι μόνες,που μου απέμειναν είναι η άσχημη γεύση αυτή στο στόμα,μάλλον και ξηροστομία
    και πιο ενοχλητική ασφαλώς η πίεση που νιώθω στο κεφάλι μου,ειδικά τα βράδια...αν δεν πλαντάξω καμιά μέρα...
    Συγνώμη που ακούγομαι κάπως,αλλά είμαι κάπως...Ελπίζω εσύ και όλοι σας ασφαλώς να είστε καλά!
    Καλό Σαββατοκύριακο!Φιλάκια πολλά!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Βρε NADINE αυτά τα χάπια φαντάζομαι στα έγραψε γιατρός. Πόσο κοστίζουν αλήθεια όταν είναι συνταγογραμμένα; Γιατί έψαξα και βρήκα ότι μια συσκευασία των 10mg κοστίζει 123 ευρώ περίπου με online παραγγελία.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Οι ψυχοφθόρες φάσεις τουλάχιστον σε μένα καταλήγουν πάντα σε φαγητό.... οπότε μάλλον δουλεύουν τα χάπια...good luck!!!!!!!!!!!!!!

    Μαρία, τόσο κοστίζουν περίπου απ' ότι θυμάμαι, και δεν τα γράφουν πλέον εύκολα....

    Καλό ΣΚ!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Athens
    Posts
    1,359
    Ναντινάκι, δεν μετράς και την πίεση σου που και που γιατί εμένα μου κράτησε η πίεση στο κεφάλι μόνο δύο μέρες.....
    Αν επιμένει σε παρακαλώ να την μετρήσεις.....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •