μια νεα αρχη...η πορεια μου - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 254
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    LSD μου(κάπως ακούγεται τώρα αυτό,αλλά οκ...)
    Μακάρι να ξεμπερδεύεις σύντομα με τη βουλιμία και να βάλεις τη ζωή σου στη σειρά που λαχταράς!
    Προσωπικά πιστεύω πως η αποκάλυψη ενός προβλήματος είναι και μέρος της αποδοχής και αντιμετώπισης του,
    αλλά αν αυτό θα σε επιφορτίσει με επιπλέον άγχος,οκ...εσύ ξέρεις...Εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα!

    gilie μου,λυπάμαι αν σε μπέρδεψα...θα προσπαθήσω να γίνω πιο σαφής...
    Πιστεύω πως ο δρόμος,που θα σε βγάλει από τη δυστυχία,που βιώνεις,είναι ο αντίστροφος από αυτόν που ακολουθείς.
    Όπως παραδέχεσαι έχεις δύο πλευρές:αυτή που είσαι μέσα σου και μόνο εσύ γνωρίζεις και την επίφαση της,εκείνη δηλαδή που εισπράττουν οι τρίτοι.
    Την αληθινή gilie δεν την εκτιμάς,δεν την αγαπάς,δεν την θαυμάζεις ενώ την πιέζεις ν'ανταποκριθεί στην άλλη,εκείνη με τη μάσκα.
    Βλέπεις όμως πως όσο απαιτείς κάτι τέτοιο δε σου κάνει το χατήρι να αλλάξει και να γίνει αυτό που δείχνει σε αντίθεση με αυτο που είναι.
    Κι αυτό γιατί η αντίδραση,που η εκβίαση αυτή σου προκαλεί,δεν είναι κατάλληλος τρόπος θετικής συνεργασίας με τον εαυτό σου.
    Επομένως ίσως θα έπρεπε ν'αλλάξεις τακτική.Αντί να προσπαθείς να αλλοτριώσεις την αλήθεια σου,εσύ να τολμήσεις να την υπερασπιστείς!
    Να αποδεχτείς τον αληθινό εαυτό σου όχι με την έννοια πως είναι κοινός αλλά αντίθετα να αγκαλιάσεις τη μοναδικότητα σου χωρίς ενοχή.
    Να τολμήσεις να είσαι εσύ χωρίς τη μάσκα και απέναντι στους τρίτους ώστε να χτίσεις ουσιαστικές σχέσεις,που θα σε κάνουν να νιώσεις
    λιγότερη μοναξιά και δυστυχία από αυτή που ήδη νιώθεις!Δε θα είναι εύκολο κι ίσως θα έχει και τα τιμήματα του,αλλά ξέρω
    πως είναι πολύ πιο ανώδυνο απ'όσο φοβάσαι και τελικά θα σ'ανακουφίσει όσο δεν μπορείς να διανοηθείς!Το έζησα,πίστεψε με!
    Ίσως τότε να μη χρειάζεσαι τόσο το φαγητό,ίσως τότε να μπορέσεις να πάρεις δύναμη κι ενθάρρυνση από την αγάπη που θα δεχτείς
    και θα θεωρήσεις ότι σου αξίζει γιατί απευθύνεται στην αληθινή gilie και όχι στην έξωθεν καλή μαρτυρία της,ίσως τότε έρθεις πιο κοντά και σ'εσένα!
    Είναι ουτοπία η τελειότητα.Εμείς εστιάζουμε στον βελτιωμένο κατά τις επιθυμίες μας εαυτό!Και μόνο όντας πιστοί στην αλήθεια μας
    έχουμε τα εφόδια να τον διακρίνουμε αρχικά και στη συνέχεια να συντονιστούμε στην πραγμάτωση του...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Καλημέρα σε οοοοοοολους

    σημερα ξυπνησα με μια καταπληκτικη διαθεση....χθες περπατησα και σκεφτομουν ολα αυτα...οτι η ζωη ειναι απλη...οτι εχει χιλιαδες χαρες...οτι εχω τοσα πολλα απο αυτα που παντα ηθελα...οτιειναι στο χερι μου να παλεψα και για τα υπολοιπα...εχω 4, σημερα στην 5η μερα που δεν εχω κανει εμετο και νιωθω τοσο περιφανη για τον εαυτο μου...εκανα μεσο ορο 1-2 φορες την ημερα οποτε αυτη ειναι μεγαλη αλλαγη...βεβαια γεγονος ειναι οτι για μενα θα θεωρηθει επιτυχια τουλαχιστον 3-4 μηνες χωρις γιατι 1 μηνα χωρις το εχω ξανακαταφερει αλλα ξαναεπεσα...τεσπα...οπως λεει και η Nadine ειναι καθαρα το πως ολο αυτο συνδεεται με το μυαλο σου...με την σκεψη σου...ελπιζω οτι η σκεψη μου ειναι ποιο αισιοδοξη αυτο τον καιρο...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ρε συ κοπελια ποτε θα παμε για περπατημα?

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    τζενη μου σου χω στειλει 2 sms στο κινητο σου αλλα δε μου απαντας...δες λιγο τα u2u σου, σου χω στειλει το τηλ μου...παρε με εσυ, μηπως εγω εχω λαθος αριθμο

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    στο θεμα μας ομως...ειμαι 8 μερες μακρια απο τους εμετους...το καλο ειναι οτι τις ποιο πολλες μερες δε μπηκα καν στον πειρασμο...το κακο ειναι οτι δεν καταφερνω να κανω και την διαιτα μου ταυτοχρονως...και φοβαμαι οτι η διαιτολογος μου δε θα χαρει καθολου με την εξελιξη...τεσπα...εχω ακομη 4 μερες...ισως καταφερω να κανω και λιγη διαιτα...το ποιο σημαντικο για μενα τωρα ειναι να μη κανω εμετο...το θεμα διαιτας ειναι μετα...

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Mπραβο σου Gilie,συγχαρητηρια,ειπαμε,baby steps!Παμε δυνατα;)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μπράβο,gilie,για τις 8 μέρες!
    Νομίζω πως πολύ καλά κάνεις και δίνεις προτεραιότητα στο να μην κάνεις εμετό
    κι όταν νιώθεις πιο έτοιμη και δυνατή θα κοιτάξεις και τη διατροφή σου...
    Έχει δίκιο η sabe...άσε που στον αγώνα να τα κάνουμε όλα τελικά καταλήγουμε στο τίποτα!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    10 μέρες λοιπον 10!!!!!!!!!!!!!

    ειμαι πολυ χαρουμενη, εχω φτασει τον πρωτο στοχο μου!!!!...δε λεω πως δε το σκεφτηκα αλλα δεν το σκεφτηκα τοσο εντονα οσο παλια, για να καταλαβετε τι εννοω σε μια προσπαθεια μου παλιοτερα προσπαθουσα να ειμαι συνεχως με καποιον, τον αντρα μου, την αδελφη μου για να μην ξαναπεσω στους εμετους...ειχα μετα βιας 20 μερες αποχης...δραματικες...με αφαγια τρομερη, με εφιαλτες κτλ...αυτες τις μερες ειναι αλλιως ειμαι καλα, χαρουμενη και υπερηφανη για μενα!!!

    Χθες συναντησα την Τζένη
    το συνηστω σε ολες ανεπιφυλακτα...ποιο? το να βρεθητε με καποιον/α που αντιμετοπιζει το ιδιο προβλημα ή γνωριζει καλα και δεν τον ντρεπεστε και να μηλισετε δυνατα για το προβλημα, να φωναξετε στον αλλο αλλα και στον εαυτο σας αυτα που κρυβετε τοσα χρονια...στην δικη μου περιπτωση ισως και πανω απο 8 χρονια! Μηλισαμε και περπατησαμε μια ωρα και μου φανηκε σαν 20 λεπτα...

    Με τα κιλα μου δε τα χω καταφερει και τοσο καλα...δεν εχω παρει βεβαια αλλα δεν εχω χασει κιολλας...ειναι ομως ποιο συμαντικο το να μη κανω εμετους!...Τελος Απριλη βαφτιζω ενα παιδακι και θελω να ειμαι η πνευματικη μητερα που του αξιζει!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    συμφωνω και επαυξανω
    ειμαστε τελικα πολυ καλα παιδια ρε σεις
    θα τα καταφερουμε βρε
    ειναι φοβερο να μιλας για το βασανο της ζωης σου φωναχτα
    ηταν πρωτογνωρο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    συγουρα θα τα καταφερουμε!!
    ;)

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    ειναι Τριτη...σε 1 ωρα θα φυγω να παω για περπατημα με την Τζενη...ειμαι πολυ χαρουμενη...εχω καθε λογο να ειμαι χαρουμενη και αισιοδοξη μου συμαβινουν τα εξης συνταρακτικα

    εχω να κανω εμετο 12 μερες!!!! βαδιζω με αυτοπεποιθηση στον 2ο στοχο μου του 1 μηνα, και κοντευω στα μισα!

    Χθες ειχα ενα ραντεβου με τον γυναικολογο μου και προχωραω το θεμα παιδι...ειναι ισως η πρωτη φορα που πιστευω οτι θα αποκτησω παιδακι...ισως οχι αυτο το μηνα ισως οχι τον επομενο αλλα καποια στιγμη θα τα καταφερω!!

    Αυριο εχω ραντεβου με την διαιτολογο μου και μαλλον εχω χασει μισο κιλο, παρολο που δεν κανω την διαιτα κατα γραμμα ειμαι μισο κιλακι λιγοτερο...ενω με τους εμετους πασχιζα να κρατηθω στο ιδιο και σιγα σιγα ανεβαζα σταθερα το βαρος μου...

    εχω να φωναξω στον εαυτο μου τα εξης:
    ΟΙ ΕΜΕΤΟΙ ΣΕ ΠΑΧΑΙΝΑΝ
    ΤΩΡΑ ΔΕΙΧΝΕΙΣ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΥΓΕΙΗΣ
    ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΘΑ ΔΕΙΣ!!!!!!!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Μπράβο gilie που τα καταφερες!συνέχισε έτσι ...μας δίνεις πολύ κουράγιο!

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    gilie μου,μπραβο σου!Ετσι,στη ζωη δεν πρεπει να λεμε ποτε οτι ειναι αδυνατο να κανουμε κατι,ολα ειναι δυνατα και πιθανα,αμα αλλαξουμε τον τροπο σκεψης μας και βρουμε ενα νεο μοντελο ζωης!Σε ολους σας μια μεγαλη αγκαλια απο μενα,μου δινετε και κουραγιο και δυναμη για να συνεχισω κι εγω,αρκετους απο σας σας διαβαζω καιρο τωρα και ειλικρινα σας θαυμαζω!Παμε,παμε παιδια,ετσι,ομορφα,σιγα σιγα...:)

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καλησπερα κοριτσάκια μου

    σημερα πηγα διαιτολογο...με φοβο ψυχης...ελεγα λες να μην εχω χασει τιποτα? τελικα ειχα χασει 1 κιλο!!!! απο τοτε που εχω σταματησει τους εμετους εχω χασει 2 κιλα...2 κιλα σε 13 μερες...δεν ειναι θεαματικο αλλα σε συνδιασμο με το οτι δεν κανω εμετους ειναι εξεραιτικα θεαματικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    κοριτσάρες καλησπέρα...14 μερες!!!!!!!!

    αν ειχα την δυνατοτητα θα εβαζα ενα ανθρωπακι που θα χοροπηδουσε ασταματητα!!! χαχαχαχα

    σας αγαπω...φιλακια!

Page 2 of 17 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •