μια νεα αρχη...η πορεια μου - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 254
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καλημερα...15 μερες...μπηκα στην 3 εβδομαδα αποχης...καλημερα!!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    αντε και να τις εκατοστησεις
    και να τις χιλιασεις κλπ κλπ

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    thanx τζενακι μου

    Ειμαι στην 18η μερα και πολυ χαρουμενη...σημερα περασε απο το μυαλο μου οτι θα πρεπει να προσεχω πολυ σε μια εβδομαδα που θα ξερω αν ειμαι εγκυος. Γιατι εαν τελικα δεν ειμαι, που ειναι πιθανο γιατι δεν αισθανομαι τιποτα διαφορετικο, φοβαμαι οτι θα πεσω ψυχολογικα και με πιανει λιγο πανικος στην σκεψη...τεσπα...θα προσπαθησω να το δουλεψω στο μυαλο μου και να το παλεψω με θαρρος...με το θεμα διαιτα τα παω καλα...αισθανομαι πολυ ok γιατι κανω οσο μπορω την διαιτα, καμια φορα ξεφευγω αλλα σε γενικες γραμμες δεν φοβαμαι να φαω και αυτο ειναι πολυ σπουδαιο!

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    16
    Kali epituxia sou euxomai! Diavaza ta post sou kai me epiase enas kompos sto laimo! Eimai 22 xronwn k eimai voulimiki edw k 4 xronia. Prospathw na periorizw tous emetous giati melaniazoun eukola ta matia mou kai fainetai an me dei kapoios to prwi..alla kathartika kai diouritika ta tsakizw...kai na peis oti den jerw? jerw! Eimai foititria iatrikis.. apla kapoies fores h voulimia se nikaei k meta pali katw. Den exw para polla kila na xasw alla tha mpainw sto forum k tha ta xasw k tha iremisw!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,Aria !
    Στην περίπτωση σου δε βοηθάει ο εκφοβισμός από τις συνέπειες της βουλιμίας καθώς τις γνωρίζεις ήδη πολύ καλά!
    Δεν ξέρω αν τα λίγα παραπάνω κιλά σου είναι πραγματικά η αιτία που δεν είσαι ήρεμη...Συνήθως κρύβονται κι άλλα πράγματα...
    Ό,τι συνειδητά ή ασυνείδητα τυχόν σ'απασχολεί ελπίζω να το διακρίνεις και να το αντιμετωπίσεις μια και καλή!Καλή σου δύναμη σε ό,τι κάνεις!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    ΑΓΑΠΗΤΗ GILIE ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΔΩ.ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΟΥ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΣΟΥ (ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΟΛΟΙ Σ ΑΓΑΠΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΔΕΝ ΑΓΑΠΑΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ ΣΟΥ...ΕΝΙΩΣΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ...ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ,ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΧΟΡΗΓΟΣ ΘΕΤΙΚΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ(ΣΑΝ ΤΗΝ AMITA!)ΣΤΙΣ ΠΑΡΕΕΣ ΜΟΥ...ΤΑ ΧΑΛΑΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΜΕΝΑ ΟΜΩΣ.ΤΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΣΩ 25-30 ΚΙΛΑ(ΔΕΝ ΕΧΩ ΖΥΓΙΣΤΕΙ!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙΑ ΜΟΥ ΠΙΑ!)ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΚΙΛΑ..?
    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΤΡΩΤΙΚΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΟΥ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΒΙΩΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΕΣ,ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΚΡΙΤΙΚΕΣ..ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ..ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΝΑ 2 ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΖΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΩ..
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΣΥΝΤΟΜΑ..ΧΑΡΗΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥ ΣΕ ''ΓΝΩΡΙΣΑ''
    ΦΙΛΑΚΙΑ!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    γεια σου ξενια
    η παρεητσα ειναι πολυ ανεβαστικη
    και ειμαι πολυ αισιοδοξη οτι
    ολες θα τα καταφερουμε να βγουμε απ το μπουκαλι
    ειναι πολυ καλο να απομυθοποιουμε το προβλημα τελικα
    γιατι οσο το σκεφτομαστε τοσο μεγαλωνει

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    καλησπερα σε ολες

    Ξενια μου, χαιρομαι που μας βρηκες καινα ξερεις οτι εδω ανοιγουμε ολα μας τα χαρτια και ξεμπροστιαζουμε τους εαυτους μας, ειναι συμαντικο αυτο για να παρει το προβλημα στο μυαλο μας την πραγματικη του διασταση και οχι το γιγας ή μινι μεγεθος που ισως μας βολευει να του δινουμε. περιεγραψε μας ενα συνηθησμενο διατροφικο σου προγραμμα, γραψε μας τι ειναι για σενα βουλιμια...χωρις φοβο και ντροπη...εδω δε θα σε κρινει κανεις!!!! ολες σε καταλαβαινουμε...οσο για αυτο που λες με την περιγραφη, ανακαλυψα εδω οτι εχουμε πολλα κοινα οι Βουλιμικοι ανθρωποι και δεν εχω ακομη αποφασισει αν ειμαστε βουλιμικοι επειδη ειμαστε ετσι ή ειμαστε ετσι επειδη ειμαστε βουλιμικοι...σκεψου το και συ...

    Aria, οτι εισαι μικρη και εχεις ολη την ζωη μπροστα σου το ξερεις, οτι αυτο σε καταστρεφει επεισης, ομως εγω θα σου πω αυτα που εμενα εβαλαν στην διαδικασια να βαλω ενα τελος (για οσο μπορω εστω). Η βουλιμια δε σου προσφερει το τελειο σωμα και αν στο προσφερει καποια στιγμη θα στο παρει πισω γιατι το σωμα μας ειναι ομορφο οταν ειναι υγειες, οταν μπαινεις σε αυτες τις διαδικασιες καποια στιγμη το σωμα σου θα αρχισει να κραταει οτι θερμιδα μπορει, επεισης να σου πω οτι σου τσακιζει σιγα σιγα την ψυχολογια και σου αφαιρει ενα σωρο βιταμινες και αλλα στοιχεια που εκτος απο το σωμα τα χρειαζεται και το νευρικο σου συστημα, σταδιακα λοιπον σε καταρακωνει ψυχολογικα γιατι απλα σου τεντωνει τα νευρα. Ακομη να σου πω κατι που μαλλον ξερεις και συ... ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΤΑ ΚΙΛΑ!! Βαλε Νο1 στοχο να γινεις καλα και μετα να χασεις κιλα...

    αυριο 20 μερες χωρις εμετο!!! εχω αρχισει να με αγαπω πολυ...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    αντε ρε παλικαρι
    βαστα γερα!!!!!!!!!!!!!!!!!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    Αγαπητη gilie μεχρι πριν 15 μερες που αρχισα την διαιτα ενιωθα κυριολεκτικα ερμαιο του φαγητου.ξυπναγα και θα ενιωθα χαρουμενη μονο αν ετρωγα κατι παχυντικο(τυροπιτα ,κρουασαν...)σε σημειο που να νιωθω το στομαχι μου 'γεματο' και να νιωθω πληροτητα.συνεχως σκεφτομουν τι θα μαγειρεψω(δυστυχως η ευτυχως ειμαι πολυ καλη μαγειρισσα)και χαιρομουν να πηγαινω στο σουπερ μαρκετ να ψωνιζω υλικα για τις συνταγες μου.οταν συνεβαινε κατι η σκεφτομουν κατι δυσαρεστο επρεπε οπωσδηποτε να φαω κατι για να ηρεμησω,διαφορετικα ειχα νευρα.παρολο που ασκω ενα παραιατρικο επαγγελμα και ξερω τους κινδυνους της παχυσαρκιας ,δεν μπορουσα να σταματησω να τρωω,παρα μονο για λιγες μερες..ειναι η πρωτη φορα στη ζωη μου που εφτασα να εχω γυρω στα 25-30 κιλα παραπανω και ολα ειναι διαφορετικα.φετος το χειμωνα δεν φορεσα εννοειται!τα περσινα μου ρουχα αλλα και τις μποτες μου γιατι δεν κουμπωνουν στην γαμπα,μεχρι και τα δαχτυλιδια δεν μου κανουν!δεν μπορεσα να φορεσω ουτε τα ψηλοτακουνα παπουτσια μου και οταν το εκανα τον σεπτεμβρη σε ενα γαμο δεν εβλεπα την ωρα να τα βγαλω!πως να με ''κουβαλησω'' εκει πανω!σηκωθηκα να χορεψω και στα 5 πρωτα λεπτα κουραστηκα!ευτυχως δεν προκαλω εμετους γιατι ειναι
    πολυ δυσαρεστοι για μενα αλλα ειμαι βουλιμικη εφοσον εχω αναγκη ''να φαω μεγαλες ποσοτητες φαγητου'' για να νιωσω καλυτερα και δεν μπορω να κρατησω το στομα μου κλειστο εστω και αν ξερω οτι μετα θα με ποναει το στομαχι μου απο την υπερφαγια.επισης δυστυχως συνειδητοποιω οτι στις κρισεις υπερφαγιας δεν συνειδητοποιω τι κανω...νομιζω οτι αν απεναντι μου ειχα τοτε εναν καθρεπτη και με εβλεπα δεν θα με αναγνωριζα...σαν να ξεσπω την οργη μου για αυτα που μου συμβαινουν ''μασωντας''!μπορεις να το καταλαβεις αυτο?το εχεις νιωσει?
    anyway,πριν 15 μερες επαθα μια γαστρεντεριτιδα και δεν καταφερα να φαω σχεδον τιποτα για τρεις μερες!μεγαλη ανακουφιση!πρωτογνορο συναισθημα το φαγητο να μου προκαλει αποστροφη λογω της ναυτιας και του στομαχοπονου!εζησα τρεις μερες χωρις να σκεφτομαι το φαγητο!ενιωσα ελευθερη,φυσικα ελαφρυτερη και αποφασισα να συνεχισω την διαιτα.μεχρι τωρα τα παω καλα και νιωθω σαν να πεταξα απο πανω μου κατι που με δυναστευε!σαν να ημουν αλκοολικη και δεν εχω αναγκη πλεον το ποτο!φυσικα και πειναω καποιες φορες αλλα το παλευω..ισως απλα εφτασα ''στον πατο'' και δεν εμενε τιποτα αλλο παρα να αρχισω ναανεβαινω στην επιφανεια!ελπιζω να συνεχισω ετσι!

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    gilie μου,τα θερμά μου συγχαρητήρια για τις πρώτες 20 μέρες αποχής από εμετό!Δεν είναι και μικρό κατόρθωμα!Μπράβο και καλή συνέχεια!
    Μου δίνεις την αίσθηση πως αυτή τη φορά είσαι πραγματικά αποφασισμένη και δυνατή να τα καταφέρεις!Σου το εύχομαι ολόψυχα!

    Μια σύσταση μόνο,κορίτσια,αν μου επιτρέπετε : γνώμη μου είναι να μη μας βάζουμε ετικέτες τύπου"βουλιμικός","ανορεκτι κός"...
    Είναι κάτι που τυχόν μας ταλαιπωρεί αλλά δε μας χαρακτηρίζει αποκλειστικά καθώς είμαστε κι άλλα πολλά και υπέροχα!
    Ασφαλώς δεν υποτιμώ τη διαταραχή,απλά δε νομίζω πως υποσυνείδητα μας βοηθά στην ψυχολογία μας αυτός ο στιγματισμός...
    Είναι κάτι που άκουσα και σε ένα σχετικό εργαστήρι διατροφικών διαταραχών...Εντελώς φιλικά και καλοπροαίρετα... :)

  12. #42
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    16
    Euxaristw gia thn katanoisi!! Kserete apo prwto xeri poso duskolo einai na to kseperaseis, einai san mania thn opoia thumamai na eixa apo oso thumamai ton eauto mou, apla h katastash efuge ektos elegxou otan arxisa na menw moni mou. Ithela na rwtisw exei dokimasei kaneis farmakeutiki agwgi gia thn voulimia? Giati kserw oti uparxoun farmaka me endeiksi thn voulimia kai se kapoia fash htan megalo delear na ta dokimasw.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    στο μηνυμα σου ανεφερες οτι δεν ξερεις αν ειμαστε ετσι γιατι ειμαστε βουλιμικοι ή ειμαστε βουλιμικοι γιατι ειμαστε ετσι...
    θεωρω οτι οι βουλιμικοι σιγουρα θα εχουν καποια κοινα στοιχεια ...δυστυχως εκτος απο τα καλα(αυθορμητοι ,παρορμητικοι,ατιθασοι..κ.α) θεωρω οτι ειμαστε ατομα που εχουν ταση να εξαρτωνται απο κατι...ισως δεν εχουμε μαθει να διεκδικουμε πραγματα,ειτε γιατι νομιζουμε οτι ετσι θα καταπατησουμε τον αλλο(υπερμετρη δημοκρατια!)ειτε γιατι δεν θελουμε να γινουμε δυσσαρεστοι..εχεις σκεφτει οτι αν ησουν σαν αυτους τους ''αγενεις'' που με το παραμικρο που δεν τους αρεσει αρχιζουν να φωναζουν και να μουτρωνουν υπερασπιζομενοι την αποψη τους ,ανεξαρτητα με το αν εχουν δικιο,δεν θα χρειαζοταν να ξεσπασεις στο φαγητο γιατι θα ειχες ηδη ξεσπασει βριζοντας τον διπλανο σου?
    εγω αποφευγω συστηματικα τους καβγαδες και μεχρι πριν δυο χρονια νομιζα οτι ο ''διπλανος'' μας θα μας ''δωσει'' αυτα που μας αξιζουν επειδη αυταποδεικτα ολοι οι ανθρωποι εχουμε δικαιωμα στην αγαπη,κατανοηση,σεβασμο,αλ� �ηλοστηριξηκ.λ.π Μεχρι που καταλαβα οτι ημουν η ''οσια'' ξενια ,αρχισα να ''παιρνω αναποδες'' και καταλαβα οτι εγω ειμαι υπευθυνη για οσα εχω παθει και κανεις αλλος...
    πολλοι λενε οτι οι παχυσαρκοι χαρακτηριζονται και απο ελλειψη αυτοπεποιθησης..δεν συμφωνω απολυτα γιατι εγω νιωθω οτι αξιζω απλα ξεσπαω το φαγητο..ξερω τα χαρισματα μου καθως και τα ελαττωματα μου..οχι ολα βεβαια αλλα πιστευω οτι κυνηγαω την αυτογνωσια μου...
    επειδη φλυαρησα παρα πολυ ,καλυτερα να σταματησω καπου εδω,εχουμε πολλα να πουμε παντως...χαιρομαι που σας βρηκα ολες ,ελπιζω να ειναι και για μενα μια καινουργια αρχη..το να ξεπερασω αυτη μου την αδυναμια ειναι ο στοχος που αν επιτυχω,θα ''ξεκλειδωσει'' πολλα απο τα πραγματα που με πονανε...καληνυχτα

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    283
    αγαπητη aria δεν θα επαιρνα ποτε φαρμακα για την βουλιμια...ξερω οτι επιδρουν στο νευρικο συστημα (ευερεθιστικοτητα,αυπνιες,� �περδιεγερση κ.αλλα)και δεν θα ηθελα να το ρισκαρω.εισαι και φοιτητρια ιατρικης αν θυμαμαι,ετσι?αρα τα ξερεις καλυτερα απο μενα.
    ολα στο μυαλο μας ειναι!φιλια!

  15. #45
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    16
    Originally posted by XENIA!
    αγαπητη aria δεν θα επαιρνα ποτε φαρμακα για την βουλιμια...ξερω οτι επιδρουν στο νευρικο συστημα (ευερεθιστικοτητα,αυπνιες,� �περδιεγερση κ.αλλα)και δεν θα ηθελα να το ρισκαρω.εισαι και φοιτητρια ιατρικης αν θυμαμαι,ετσι?αρα τα ξερεις καλυτερα απο μενα.
    ολα στο μυαλο μας ειναι!φιλια!
    nai kserw akrivws pou droune kai pws droune, den ta fovamai ta farmaka. Sigoura to kako pou prokaloun auta einai ligotero apo auto pou autoprokalw!! H erotisi mou aforouse perissotero sthn apotelesmatikotita, giati eimai ligo duspisti ws pros to pws metratai h apotelesmatikothta farmakwn gia psuxologikes "astheneies".. Loipon?

Page 3 of 17 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •