τι ειναι τελικα Βουλημία??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249

    τι ειναι τελικα Βουλημία??

    αυτες τις μέρες κανω βολτες στην ενοτητα Βουλημία και παρατηρω οτι ολοι μας ονομαζουμε καποιες συνηθειες μας βουλημία...τι ειναι ομως αυτο το τερας? Δε θελω να γραψετε τον ορισμο...απλα να συζητισουμε ακριβως τι ειναι αυτο το οποιο εσεις πολεματε...στην καθημερινοτητα σας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    και αρχιζω εγω την δικη μου οπτικη και μεταφραση της βουλημιας στην καθημερινοτητα μου...

    για μενα Βουλημια ειναι να μενω μονη μου και να σκεφτομαι τι θα φαω και ποσα ποιο πολλα πραγματα μπορω να φαω...ειναι να περπαταω στον δρομο και να καταναλωνω τροφες οπως τυροπιτες κτλ χωρις να πειναω αλλα και χωρις να μπορω να περιγραψω, να βρω τον λογο για τον οποιο το εκανα...βουλημια ειναι να τρωω μεχρι να σκασω και μετα να κανω εμετο...

  3. #3
    για μενα βουλιμια (δεν ξερω αν εχω αλλα πιο κοντα εκει ειμαι)ειναι να χλαπακιαζω οτι βρω, καποιες φορες να τρωω ελαχιστα και μετα να τρωω πολυ, να σκεφτομαι την περισσοτερη ωρα το φαγητο, να ζυγιζομαι πολλες φορες την ημερα, να κοιταζομαι στον καθρεφτη και να λεω ποσο ασχημη και χοντρη ειμαι, να αναρωτιεμαι αν μπορω να κυκλοφορησω εξω με αυτο το σωμα και προσωπο, να σκεφτομαι τι δικαιολογια να πω για να μπω στο μπανιο για να κανω εμετο, να κανω εμετο τις περισσοτερες φορες που τρωω, να εχω τυψεις οταν τρωω, να στεναχωριεμαι συνεχεια καθε φορα που ζυγιζομαι η κοιταζομαι στον καθρεφτη, να σκεφτομαι οτι δεν θα φαω τιποτα ολη μερα, αλλα μετα να τα παραταω και να τρωω πολυ.

    αυτα ειναι για μενα η βουλιμια. αν θυμιθω κατι αλλο θα το γραψω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    ειναι να τρως απο φοβο, εκδικηση ,πανικο χωρις την αισθηση του κορεσμου.. να σε πνιγουν οι τυψεις μεσα στην ανημπορια σου,να σε κατακλιζει το συναισθημα της αποτυχιας και να ντρεπεσαι που μετετρεψες μια βιολογικη αναγκη σε εθισμο μη μπορωντας να δεις πουθενα διεξοδο απ'αυτην τη κατάντια.. και να αναρωτιεσαι συνεχως μα τι πηγε στραβά και τούτη την μέρα.. ένω όλα έδειχναν πως θα τα κατάφερνες.. η βουλιμια ειναι μια κλεψύδρα την μιά μ'εχει απο την πάνω μεριά.. την αλλή απο την κάτω.. με στριφογυρνά 16 χρόνια τώρα.. μια πάνω-μια κάτω... μα πάντα είμαι εγλωβισμένη μέσα στο γυάλινο δοχείο της.. και τις περισσότερες φορές η άμμος της με σκεπάζει πάνω απο το λαιμό.. :(

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    ρε ελπιδαααααα
    τι ηταν αυτο
    λιγο ελπιδα ρε κοριτσι
    ολα θα αλλαξουν
    μονο να το παρουμε αποφαση

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    πότε θα αλλάξουν τζένη.... πότε? έσυ τώρα έχεις μόνο καλό να περιμένεις και ειλικρινά χαίρομαι πολύ για σένα , ένω εγώ ξέρεις με τι παλεύω... την ξέρεις αυτή τη θλίψη και συ..που θα πάει θα περάσει , πάλι θα νιώσω δυνατή και πάλι θα πέσω..τα ξέρεις και συ καλά ρε τζενάκι.. μια ζωή τα ίδια..τεσπα μην με ακούς εμένα... αλήθεια χαίρομαι πολύ για σένα..

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    5
    hopa,

    16 xronia esi, 15 egw. Min apelpizesai! Egw eixa ftasei se simeio, kathe prwtoxronia meta to fagito na pigainw sto mpanio kai na lew " welcome to the first emetos of the year!"
    Eilikrina, afou diavasa to post sou pira tin apofasi na kanw register kai na simmetexw stis sizitiseis. Re, cheer up! Pane mprosta sto kathrefti, skepsou arxika ta klassika "nai, poso xontri eimai, kai poso asximo einai to swma mou kai mplah, mplah, mplah, mplah" oti leme oloi mas dld, kai meta skepsou kati asteio kai vale ta gelia, kai apla des to proswpaki sou na gelaei kai tha deis oti tha niwseis panemorfa.
    Des to san askisi: na gelaw me ton eauto mou, na xamogelaw se mena, na mou fernei en telei o eautos mou euxaristisi!

  8. #8
    εμενα μου εχουν πει να πηγαινω στον καθρεφτη καθε πρωι και να λεω οτι θα γινω καλα και ας μην το πιστευω. αν το λεω καθε μερα, θα το πιστεψω κιολας.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    hopa μου ολες σε καταλαβαινουμε, αλλες μερες νιωθουμε καλυτερα απο αυτο που λες και αλλες χειροτερα...ολες το περναμε και μακαρι να ορφανεψει αυτο το site...κοριτσάρα μου ολα θα πανε καλα...κανε μια αρχη και ας μη παει καλα...καντην ομως!!!!

    ειρηνακι πολυ ωραιο αυτο με τον καθρεφτη...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Η hopa είναι ένας χαρισματικός,υπέροχος άνθρωπος με πολύ μεγάλο ψυχικό σθένος,που μπορεί να καταφέρει θαύματα!
    Είναι η κούραση,που μιλάει...είναι απόλυτα ανθρώπινο κι όλοι το περνάμε κατά καιρούς...τη νιώθουμε απόλυτα...
    Χαίρομαι,που είστε δίπλα της να την ενθαρρύνετε...όλοι είμαστε μαζί της,εξάλλου...
    Μην τη φοβάστε πάντως!Η πίστη κι η δύναμη της κινεί βουνά ολόκληρα!Μακάρι να είχαμε το ελάχιστο της κι εμείς...
    Θα τη δείτε πολύ σύντομα να λάμπει και πάλι,πιο πολύ από ποτέ!Την ξέρω και το ξέρω!Είμαι σίγουρη!
    Καρδιά μου,σ'ευχαριστώ που υπάρχεις στη ζωή μου,ένα από τα πολύτιμα φωτεινά μου σημεία!Σ'αγαπώ...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    καλέ με κάνατε και νρέπομαι... σας ευχαρίστω όλες για τη συμπαράσταση.. nadine τα χρήματα ήδη έχουν μπεί στο λογαριασμό σου αλλά πρόσθεσες 2-3 προσόντα παραπάνω απ' αυτα που αρχικά έιχαμε συμφωνήσει οτί θα έλεγες.. Να υποθέσω ότι ήταν μια ευγενική προσφορά εκ μέρους σου ή χρωστάω κάτι παραπάνώ?Μ'έναν κορμό α;π΄τον παρλιάρο ξοφλάμε? :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    αντε κουραγιο ολοι
    παμε για καινουργιες προσπαθιες
    δεν χρειαζεται να τα βαφουμε μαυρα
    ελπιδα ποσα κιλα εισαι τωρα δμσ?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    658
    εχω χασει αρκετα γυρω στα 10 αλλα σκεφτομαι τα υπολοιπα... δεν ξερω με ακριβεια γιατι δεν ζυγιζομαι για να μην χαλιεμαι οταν δεν χανω 80-79 εκει πιστευω

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    παρεα, και περπατημα θελουμε για να μη σκεφτομαστε πολυ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    LARISSA
    Posts
    537
    μπες στο τσατ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •