με πηραν απτο ανασα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    καλησπέρα!πρωτη φορά γράφω.Πάσχω από βουλιμία και θέλω επειγόντως βοηθεια!Ξεκίνησα στα 18 αφου έκανα πρωταθλητισμό και τα κιλά ήταν καθοριστικά.στα 21 κατάφερα να σταματήσω για 2 χρόνια αφού άρχισα να μην αποδίδω στη προπόνηση και επείδη παντρευτηκα οπότε καιδεν ήμουν μόνη.Στα 23 μένω έκγυος,σταματω τη προπόνηση και στο 3ο μήνα έχοντας πάρει6 κιλά σταματά η κύηση(παλίνδρομη).Ο εφιάλτης της βουλιμίας ξαναγύρισε μαζί με όλη την υπόλοιπη στανάχωρια.Για 8 μήνες το έκανα συχνά όσο κι αν προσπαθούσα να το κόψω.Τελικά καταφέρνωνα ξανασταματήσω,γιατί κατάλαβα οτι αν το συνέχιζα δε θα ξαναέμενα έκγυος αφού διατάρασσα το κυκλο μου, για 2 μήνες δε το ξαναέκανα και έτσι ξαναέμεινα έγκυος ,έλα όμως που ξανααποβάλλω ,υπήρχε λόγος βέβαια που βρέθηκε,και από τότε εδώ και 4 μήνες το κάνω συνέχεια,έχω εγκλοβιστεί ,σκέφτομαι όλη την ώρα το φαγητό,λεω πως δε θα το ξανακάνω και κάτι παθαίνω,κατεβάζω ρολλά και ξεκινώ χωρίς να σκέφτομαι να καταστρέφω τον εαυτό μου.Δε μπορώ άλλο,κουράστηκα,σιχάθηκα τον εαυτο μου,γιατί τωρα δε μπορώ να σταματήσω;γιατι δε μπορώ να επιβληθώ στον εαυτό μου;δε ξερω τι να κάνω.......πήρα και ένα βιβλίο που κυκλοφορεί αλλα τίποτα...ενώ είμαι τόσο δυνατή σαν ανθρωπος γενικά,εδώ είμαι τόσο αδύναμη...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Γειά σου,runnerlena
    Απ'ό,τι διαβάζω έχεις πονέσει και ταλαιπωρηθεί αρκετά μέχρι τώρα...Έχεις κουραστεί κι απογοητευτεί...
    Δεν κατάλαβα αν τελικά ο καλός σου έχει αντιληφθεί το θέμα της βουλιμίας...Τον χρειάζεσαι δίπλα σου και το ξέρεις.
    Όσο κι αν έχεις το σημαντικότερο ίσως κίνητρο(την τεκνοποίηση)και δεδομένου ότι έχει βγει μια άκρη με τη σχετική επιπλοκή,
    ωστόσο αναλώνεσαι στον φαύλο αυτό κύκλο πολύ καιρό τώρα κι είναι δύσκολο,αν όχι ανέφικτο,να βγεις χωρίς βοήθεια.
    Σκέφτηκες να συμβουλευτείς κάποιον ψυχολόγο ή ν'απευθυνθείς σε κάποιο κέντρο διατροφικών διαταραχών;
    Νομίζω θα ήταν καλή ιδέα,γιατί όσο κι αν βρίσκεις κατανόηση και συμπαράσταση εδώ,ουσιαστική βοήθεια μόνο εκεί θα σου δοθεί.
    Ελπίζω να σου δώσεις αυτήν την ευκαιρία!Εντωμεταξύ είμαστε εδώ για όσα έχεις ανάγκη να μοιραστείς...

  3. #18
    το ραντεβου μου ειναι στις 6 φεβρουαριου. ενταξει δεν θα ανχωθω περισσοτερο. δεν με ρωτησαν καθολου αν εχω αλλο γιατρο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Σέυχαριστώ πολύ Nadine,η αλήθεια είναι οτι είχα πάει πιο παλιά σε ψυχολόγο(βρίσκομαι στην επαρχία),αλλά δε με βοήθησε καθόλου,σκέφτομαι να τηλεφωνήσω στο Ανάσα και αν με δεχτούν να έρθω Αθήνα.Το είπα στον καλό μου,αλλα το κάνω όταν λείπει,προσπαθεί να με στηρίξει όσο μπορεί,αλλα εξαρτάται από το δικό μου μυαλό.Χτες το είπα και στη μάνα μου και στην αδερφή μου και ζήτησα από όλους να με βοηθήσουν. Σημερα νιώθω πολύ σίγουρη και δυνατή και πιστευω οτι δε θα το ξανακάνω,να δούμε...Εγραψα σε χαρτάκια και σε 1 τετράδιο διάφορες σκέψεις,τις συνέπειες και ελπίζω να με βοηθήσουν οχι μόνο να μη ξανακάνω εμμετό,αλλα και να μη ξαναφάω πάρα πολύ γιατι και τα δυο είναι βουλιμια.Είδα και κάτι video στο yutube και σοκαρίστηκα πολύ.Δε θέλω άλλο τέτοια ζωή,ΦΤΑΝΕΙ!Ελπίζω να τα καταφέρω και το ίδιο ευχομαι σε όλους όσους υποφέρουν από αυτό το βάσανο!

  5. #20
    καλη επιτυχια. χαιρομαι που το εχεις παρει αποφαση να το σταματησεις.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    Μπράβο σου,runnerlena,ούτε μια μέρα δεν πέρασε ανάμεσα στα δύο ποστ σου και βλέπω μεγάλη μεταστροφή οπτικής,διάθεσης και κινητικότητας!
    Φαντάζομαι,εκτός από δυνατότερη και αισιόδοξη,θα νιώθεις ήδη και λιγότερο μόνη!Ελπίζω να βρεις τη δύναμη να ανταπεξέλθεις μέχρι τέλους!
    Κι αν υπάρξει κάποιο πισωγύρισμα,μην πτοείσαι!Κι αυτά στο πρόγραμμα είναι...Μη χάνεσαι...περιμένουμε νέα σου...φιλιά...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Αυτό το φόρουμ είναι τόσο ωφέλιμο!Ξαφνικά βρήκα ανταπόκριση και συμπαράσταση από ανθρώπους που ούτε καν ξέρω και με ξέρουν.Είναι τόσο σημαντικό να στηρίζει η μια την άλλη!Ευχαριστώ πάρα πολύ!Σήμερα έφαγα λίγο παραπάνω και να πω την αλήθεια μου πέρασε από το μυαλό,αλλα συγκρατήθηκα,γιατί σκέφτηκα οτι ΜΟΝΟ κακό μου κάνει και οτι αφου είπα ΤΕΛΟΣ,δε θα το ξανακάνω.Μακάρι να τα καταφέρω ,γιατι και αλλες φορές το είχα πει και δε το τηρούσα,αυτή τη φόρα ευχομαι να είναι διαφορετικά...Τωρα νιώθω τόσο όμορφα που δε το έκανα,νιώθω πιο υγιής...
    Νομίζω οτι τουλάχιστον στην αρχή,όταν θα αρχίζει η βουλιμια ,πρέπει να φευγουμε κατευθείαν από τη κουζίνα,να παίρνουμε κανένα τηλέφωνο,να ανοίγουμε τον η/υ και να βλέπουμε τα video στο yutube,σίγουρα θα μασ αποτρέψουν...Επίσης αν σταματήσουμε στην αρχή ,την ώρα που ναι μεν θα έχουμε φάει ,ίσως και παραπάνω,αλλά πριν αρχίσουμε να καταβροχθίζουμε τα πάντα,θα γλιτώσουμε επιπλέον πάχος,γιατί μετά δε τα βγαζουμε όλα!Διάβαζα οτι το 40%περίπου βγαίνει,οπότε αν σταματήσεις στην αρχή ασ έχεις φάει λίγο παραπάνω θα είναι λιγότερο από αυτο που μένει μετά τον εμμετό.Ασε που εμπειρικά έχω δει οτι μόνο αν δε το κάνω χάνω βάρος.Οταν το κάνω λες και απορριθμίζεται ο οργανισμός και παχαίνω.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    runnerlena συμφωνω πολυ με αυτα που γραφεις...ποσο καιρο εχεις να κανεις εμετο? μη σταματησεις να μπαινεις εδω ακομη και αν παραπατησεις μη ξεχνας να συνεχιζεις την πορεια σου...

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    δεν έχω πολύ καιρό ,μόλις 3 μέρες αλλά νομίζω οτι θα είναι το τελειωτικό,γιατί τώρα πλέον επειδή αδιαθέτησα και θα μπώ σε διαδικασία για παιδάκι δεν επιτρέπεται,περισυ όσο το έκανα δε μπορούσα να μείνω έγκυος ,όταν το έκοψα σε 2 μήνες έμεινα.Κάπου μέσα στο μυαλό μου έλεγα δε πειράζει μέχρι να αδιαθετήσεις έχεις καιρό,τώρα όμως τελείωσαν τα ψέμματα,πρέπει να το σταματήσω και για μένα και για τον άντρα μου αλλα πάνω απο όλα για να κάνω παιδι.Ασε που προσπαθώ να βάλω μια σειρά στη διατροφή,να κόψω τα γλυκά, γιατί μετά αμα είμαι έγκυος που ανοίγει η όρεξη,τι θα κάνω,θα γίνω 800 κιλά;γιαυτό είπα ΤΕΡΜΑ δε πρόκειται να το ξανακάνω.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    ωχ τι εγινε εχουμε και αλλα κοινα τα δυο μας...και γω προσπαθω για μπεμπε...πες ρε συ...γιατι το λες αυτο οτι "δεν επιτρέπεται" εγω προσπαθω 1,5 χρονο και δεν εχω καταφερει τιποτα...εχω κανει τις χιλαδες εξετασεις...τιποτα...ο γιατρος μου ειπε ανεξηγητη υπογονημοτητα...τεσπα τωρα εχω σταματησει τους εμετους σχεδον απο την αρχη του κυκλου και αισθανομαι οτι ολα θα πανε πολυ μα πολυ ποιο καλα! Πες τι ξερεις για το θεμα Βουλημια και Γονημοτητα...pleaseeee

  11. #26
    ευχομαι και στις δυο σας να πανε ολα καλα και να καταφερετε αυτο που θελετε!!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    104
    Λοιπόν gilie καταρχάς πως να μείνεις έγκυος με τη βουλιμία,αφου έρχονται τα πάνω κάτω στον οργανισμό;γιαυτό και σταματά σε πολλές η περίοδο,εγώ αυτό είδα από προσωπική εμπειρία,όταν το σταμάτησα και ηρέμησε λίγο ο όργανισμός ήρθε,πριν ήταν ανέφυκτο όσο κι αν προσπαθούσα.Αλλά μην ανχώνεσαι γιατί το άνχος είναι το χειρότερα,ξεχασέ το λίγο,αφού σταμάτησες τους εμμετούς θα μείνεις σίγουρα σύντομα,θέλει πολύ υπομονή.Στο ευχομαι ολόψυχα.Είπα οτι δεν επιτρέπεται γιατί έπρεπε να αδιαθετήσω 3 φορές μετά την απόβολή για να ξαναπροσπαθήσω,οπότε έλεγα έχω καιρό,τώρα όμως πρέπει να σταματήσω γιατί θα ξεκινήσω προσπάθειες για bebe οπότε αν θέλω τερμα η βουλιμία.Εξάλλου μόλις μείνεις θα είναι πιο δύσκολα γιατί ανοίγει πολύ η όρεξη και πε΄ρπει να συγκρατήσαι για να μη κάνεις κακό στο μωρό.Εσύ πόσο χρονών είσαι;

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    κοριτσάκι ανοιγω σχετικο θεμα...βρες με εκει

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •