με πηραν απτο ανασα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1

    με πηραν απτο ανασα.

    Με καλεσαν απτο ανασα και εκλεισα ραντεβου με μια ψυχιατρο. εχω λιγο αγχος, για το τι θα πει ο ψυχιατρος μου οταν το μαθει!!

  2. #2
    με μια ψυχιατρο η με ψυχολογο σου εκλεισαν ραντεβου;
    εσυ πας ψυχιατρο η σε ψυχολογο;
    οπως και να χει, αν ειναι σοβαρος γιατρος δεν νομιζω οτι θα θυμωσει που απευθυνθηκες και σε καποιον που εχει εξιδικευση στο προβλημα
    ισα ισα που κανεις οτι μπορεις για να λυσεις το προβλημα σου, ποσο κακο μπορει να ειναι αυτο;;

  3. #3
    μου εκλεισαν με ψυχιατρο και πηγαινω σε ψυχιατρο που μου δινει φαρμακα. οχι δεν ειναι κακο, αλλα θα εχω 2 ψυχιατρους?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ΛΑΡΙΣΑ
    Posts
    249
    Ειρηνακι σου ευχομαι τα καλυτερα

  5. #5
    θα τους πεις οτι ηδη πηγαινεις σε καποιον και τι ειδος αγωγη σου δίνει κ αυτοι θα αναλαβουν απο εκει και περα. αν σου πουν κατι τελειως διαφορετικό αποαυτο που κανεις τοτε οντως θα προβληματιστεις.

    εγω βλέπω παντως οτι στην Ελλαδα (δεν εχω μεγαλη εμπειρια ιατρων στο εξωτερικο) σε οσους γιατρους πας τοσες διαφορετικές γνωμες παιρνεις ! ! το βλέπω και στους παιδιατρους και στους ορθοπαιδικους και σε ολους
    Ελπιζω να μην πεσεις σε τετοια περιπτωση αλλα και πάλι ειμαι της αποψης καλυτερα να εχεις μια 2η γνωμη εστω και διαφορετικη.
    ποτε θα πας;

  6. #6
    πιστεψτε με, εχω παει σε 3 ψυχιατρους απτο νοσοκομειο που ειμουν(ειχα μπει μεσα γιατι ειχα καταθλιψη) που ολοι συνεννοηθηκαν για να μου δωσουν την αγωγη, και σε αλλους 2 απο εξω. μου εδωσαν ολοι διαφορετικα φαρμακα!! ειχε πλακα γιατι ο ενας με ειχε διαγνωσει με κατι και μου ειπε οτι δεν εχω καθολου οριακη διαταραχη, ενω στο νοσοκομειο μου ειπαν οτι εχω οριακη και οχι το αλλο. πιστεψα ομως αυτους απτο νοσοκομειο, γιατι με διεγνωσαν μεσω ερωτηματολογιου. τελοσπαντων, θα παω 6 φεβρουαριου.

    αλλα γιατι θα με δει ψυχιατρος και οχι ψυχολογος?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    896
    Γιατί -όπως τουλάχιστον γνωρίζω- ο ψυχίατρος είναι ο ειδικός που θα κρίνει αν έχεις κάτι που ίσως χρειαστεί να σου δώσει κάποια αγωγή κάτι που δεν μπορεί να κάνει ένας ψυχολόγος. Πάντως για καλό είναι!

  8. #8
    δεν ξερω τιποτα για την οριακη διαταραχη,αλλα γενικά ειμαι της αποψης οτι κανεις πριν παρει οποιαδηποτε (σοβαρα) φαρμακα και πριν κανει οποιαδηποτε επεμβαση πρέπει να το ψαχνει αρκετα μεσω γνωστων και φιλων.
    μην αγχωνεσαι ομως,δες τι θα σου πουν και αναλογως πράττεις.

  9. #9
    ελπιζω να μην με διωξουν οταν τους πω οτι παω και σε αλλον ψυχιατρο!!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    16
    Ιrene, η γνώμη μου είναι να μην τους πεις αρχικά ότι πηγαίνεις και αλλού και αυτό το λέω για να μην τους προκαταλάβεις και βασιστούν στη διάγνωση του άλλου γιατρού και κινηθούν γύρω από αυτό χωρίς να το πολυψάξουν ή σε αντίθετη περίπτωση να κάνουν εντελώς αντίθετη διάγνωση από τον άλλον.
    Θα έλεγα να τους πεις το πρόβλημα σου, να δεις τι θα σου πουν και μετά συγκρίνεις.
    Τώρα η λέξη ψυχίατρος μη σε φοβίζει. Ο ψυχίατρος είναι και ψυχολόγος απλά μπορεί να σε καλύψει και φαρμακευτικά αν χρειαστεί.
    Τέλος θα έλεγα να μείνεις τελικά με τον ψυχίατρο με τον οποίο νιώθεις εσύ άνετα, σε ακούει, δε σε αγχώνει λαι κυρίως δε σε φορτώνει φάρμακα.

  11. #11
    με τα φαρμακα ξεπερασα την καταθλιψη και δεν εχω τασεις αυτοκτονιας. δεν μπορω να εχω και τους 2?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Πειραιάς
    Posts
    16
    Kαλή μου Irene δεν θα είναι λίγο μπέρδεμα να έχεις δύο γιατρούς; Και καλά να είναι ίδια η διάγνωσή τους. Αν όμως είναι διαφορετική τι θα κάνεις; Θα παίρνεις δύο ειδών φάρμακα; Θα ακολουθείς δύο διαφορετικές θεραπείες; Εσύ πως το βλέπεις;
    Για αρχή πήγαινε να δεις τι θα σου πουν και βλέπεις τι θα κάνεις. Αφού όμως νιώθεις καλά με το γιατρό που σε παρακολουθεί και έχεις δει αποτελέσματα γιατί δεν συνεχίζεις εκεί;

  13. #13
    αυτος που παω τωρα δεν ξερει για διατροφικες διαταραχες και δεν μπορει να με βοηθησει. δεν ξερω τι θα κανω αν εχουν διαφορετικη γνωμη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    9,648
    IreneK,
    πότε με το καλό είναι το ραντεβού σου στην ΑΝΑΣΑ;Αργεί;
    Τι θα έλεγες να έβλεπες πρώτα πώς θα εξελιχθεί και μετά να προβληματιστείς για το όποιο δίλημμα προκύψει;
    Δεν καταλαβαίνω γιατί συνεχίζεις να ταλαιπωρείς τόσο πολύ τον εαυτό σου με πιθανά προβλήματα αντί να εστιάσεις
    σε αυτά που όντως έχεις και στην καλύτερη αντιμετώπιση τους...Βοήθησε κι εσύ λιγάκι τον εαυτό σου,σε παρακαλώ!
    Προσπάθησε να ηρεμήσεις και να συγκεντρωθείς στα ζητήματα,που πρέπει να θίξεις στο επικείμενο ραντεβού σου.
    Πόσο άγχος ν'αντέξεις;Στην αρχή ήταν άμα σου τηλεφωνήσουν για ραντεβού και πότε,μετά αν σε δεχτούν να σ'αναλάβουν,
    τώρα τι θα κάνεις με τους δύο ψυχιάτρους...Φοβάμαι πως κάθε φορά βρίσκεις κάτι καινούριο ν'αποπροσανατολίζεσαι...
    Με συγχωρείς άμα σε στεναχωρώ,αλλά δεν μπορώ να παρακολουθώ αμέτοχη να ταλαιπωρείσαι...
    Ακόμα κι αν σε θυμώνω,ελπίζω τουλάχιστον λίγο να σε προβληματίζω...

  15. #15
    νομιζω οτι δεν ειναι καλο να κρυψεις το γεγονος οτι ηδη βλεπεις καποιον,γιατι μπορει να το δουν σαν παραπλανητικη κινηση απο μερους σου.

    αλλωστε νομιζω οτι πριν σου κλεισουν ραντεβου σε ρωτησαν αν εχεις δει αλλο γιατρο και τι ειδους,σωστα;
    αρα δεν υπαρχει περιπτωση να σε διωξουν ειδικα αν τους εξηγησεις οτι ο γιατρος σου δεν ξερει απο διατροφικες διαταρες.

    παντως και εγω συμφωνω με τη NADINE,μην δημιουργεις προβληματα εκ των προτερων, μην εισαι αρνητική και τοσο αγχωμενη και ολα θα πανε καλα !

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •