Κατάχρηση καθαρτικών...Υπάρχει λύση!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    114

    Κατάχρηση καθαρτικών...Υπάρχει λύση!

    Καλημέρα σε όλους και όλες.

    Θέλω να μοιραστώ μαζί σας μια επιτυχημένη εμπειρία, όσον αφορά στα καθαρτικά και την κατάχρηση αυτών. Υπάρχει λύση για όλους όσους νιώθουν μπλεγμένοι σ'αυτή την κατάρα.

    Όπως είχα αναφέρει και παλιότερα, έμπλεξα στα καθαρτικά τα τελευταία 2-3 χρόνια και η υπερκατανάλωσή τους μήνα με το μήνα αυξανόταν...
    Από 2-3 ημερησίως είχα φτάσει τα 8-12 ημερησίως και ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ.
    Ήταν τέτοια η εξάρτηση, ώστε όταν δεν είχα στο σπίτι καβάντζα 1 κουτιού (δηλ. 40 χαπάκια), με έπιανε στερητικό σύνδρομο.

    Εδώ και δώδεκα (12) ημέρες όμως, είμαι ΚΑΘΑΡΗ από αυτό το διάολο!

    Η λύση? Τα φύλλα σένας (ή σιναμικής) και το αφέψημα αυτών.

    Πιστέψτε με, αντικαθιστούν πλήρως και πολύ πιο υγιεινά τα καθαρτικά. Βράζω λίγα φύλλα σε 1 λίτρο νερού, αφήνω για 10 λεπτά και στραγγίζω το αφέψημα. Με λίγες σταγόνες λεμονιού είναι ένα γευστικό / δραστικό αφέψημα-τσάι!

    Ελπίζω και εύχομαι να βοηθήσει κι άλλους αυτή η λύση.-

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    454
    Eιναι πολυ επικινδυνη η υπερβολικη χρηση καθαρκτικων γενικα,καλα εκανες και στραφηκες τουλαχιστον σε φυτικη λυση,παρολαυτα να πω οτι βοηθαει και η φυσικη ασκηση και οι τακτικες ωρες ληψης τροφης.Σε καθε περιπτωση,ζητα και γνωμη γιατρου,γνωριζω περιπτωσεις ανθρωπων που εξαρτηθηκαν τοσο πολυ,με μακροχρονια χρηση χημικων σκευασματων,που δεν μπορουσε να λειτουργησει το εντερο τους φυσιολογικα πλεον.Χωρις καμια διαθεση να τρομοκρατησω,ολες οι βλακειες που κανουμε κατα καιρους η και μονιμα,καπου βλαπτουν.Δοκιμασε και τα psyllion metamusil,ειναι επισης φυτικες ινες,πινονται αραιωμενες σε πολυ νερο,αλλα πρωτα ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ,ζητα συμβουλη γιατρου αν δεν μπορεις να κοψεις τα καθαρκτικα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    129
    παιδιά, έχω "εμμονή" με το θέμα γιατί δεν αντέχω την ιδέα του πόνου (από τη λήψη καθαρτικών), ούτε των ανεξέλεγκτων κενώσεων...ούτε καν των "φυσικών" μέσων σαν τη σέννα. Η δική μου προσέγγιση στο πρόβλημα... βρήκα κάποια τρόφιμα τα οποία βοηθάνε και μου αρέσουν, ή , για να το πω πιό σωστά, δεν τα απεχθάνομαι όπως το ακτινίδιο (μπλιάχ). Δημητριακά ολικής άλεσης, κουάκερ και φασόλια. Και τα τρώω καθημερινά. Το πρωί γάλα με δημητριακά (ή το βράδυ γιαούρτι με δημητριακά) και το μεσημέρι, μέσα στη σαλάτα, 2-3 κουταλιές της σούπας φασόλια νερόβραστα, σκέτα. Η γεύση τους είναι τελείως ουδέτερη και δεν με χαλάει. Επίσης χόρτα βραστά όσο συχνότερα γίνεται και απαραιτήτως σε ταβέρνες (δική μου μερίδα, όχι δυό πηρουνιές μονάχα). Εξακολουθώ να έχω το πρόβλημα όποτε ξεφεύγω από το κανονικό μου πρόγραμμα, Σαββ/κα ,αργίες, διακοπές ας πούμε, αλλά το ελέγχω.-

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    253
    Μαρία συγχαρητήρια που κατάφερες να ξεφύγεις από την εξάρτηση στα καθαρτικά! Όποιος άλλος ταλαιπωρείται από την ίδια εξάρτηση, τον παραπέμπω σε ένα πολύ ενδιαφέρο άρθρο του Ελληνικού Κέντρου Διατροφικών Διαταραχών:

    "Ζώντας χωρίς καθαρτικά"

    http://hcfed.gr/index.php?option=com...=155&Itemid=63

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •