ιδεοληψιες για δυσμορφοβια!!ελεος... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 66
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,243
    Afrula, στο Πανεπιστήμιο είχα μια φίλη που ήταν πάνω από 100 κιλά με υψος 1.63. Είχε τις πιο πολλές επιτυχίες στο αντίθετο φύλο. Πολλές άλλες όμορφες ήταν μπακούρια. Αυτό το παρατηρώ πολύ συχνά. Πολλές γνωστές μου όμορφες και με ωραίο σώμα δεν μπορούν να σταυρώσουν άντρα και άλλες πραγματικά μέτριες τα καταφέρνουν άψογα. Έχεις καμια ιδέα πως γίνεται αυτό?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    χαχα,ναι,γινεται γιατι οι ομορφες αποριπτουν τους παντες γιατι θεωρουν πως αφου εχουν ομορφια αξιζουν πολλα.ο εγωισμος εχει και μοναξια ;) παντως εγω δεν ξερω τι θα με πειραζε πιο πολυ,να με πουν ασχημο η να με πουν βλακα....για να το σκεφτω ;)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    και οταν καποιος σε πει ασχημη τι εννοει???εγω και οι γυρω μου δε με βλεπουν να εχω κατι ασχημο ο αλλος που θα το πει που το βλεπει???Δε μπορω να ξεμπερδευτω και ο γιατρος που πηγα διεγνωσε και καταθλιψη μετριου τυπου αφου εχω σκεψεις αυτοκτονιας.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    επειδη σου λεει καποιος οτι εισαι ασχημη???
    :o

    και για πες τι εννουμε με το να πουμε καποιον ασχημο?

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Afrula
    σε εχω παρακολουθ\'ησει και θελω πολυ όσο μπορώ κι εγω να σε βοηθησω.
    Πρωτα απο όλα, μονη σου λες οτι δεν σε εχουν πει ασχημη , αλλα φοβασαι μηπως σε πουν.
    Το μόνο που έχεις ακούσει, είναι οτι δεν είσαι ωραία.

    Πιστευω οτι ενα καλο βημα, θα είναι να δεις, τι ακριβως συμβαινει μεσα σου.

    Παλευεις με τις σκεψεις σου.
    Σου κολλανε έμμονες ιδέες , οτι μποροει οι αλλοι να δουν κατι που εσυ η ίδια δεν βλέπεις.
    Οτι μπορεί να σε πουν κάτασπρη ή άσχημη.

    Απο οτι εχω καταλαβει,
    καθε σχολιο τρίτου σχετικά με την εμφάνισή σου,
    πυροδοτεί μεγάλο άγχος, ενταση και ανησυχία μεσα σου.
    Εχω αραγε καταλάβει σωστα?

    Θελεις να κατσεις να σκεφτεις, και να συζητησεις με τον γιατρό σου ( που μπραβο που βρηκες επιτελους εναν γιατρο που εμπιστευεσαι)
    τι είδους σχολια εχεις ακουσει απο γονεις, φιλους και αδερφια, για την εμφανιση σου,
    απο τοτε που θυμασαι τον εαυτό σου...
    Και πως ενιωθες με τα σχόλια αυτά.
    Επισης να μιλησεις για το αν θυμασαι, ποτε εγινε το πρωτρο κλικ.
    Ποιο ηταν εκεινο το σχολιο που σε συνέτριψε και ποια χρονική περίοδο της ζωής σου συνέβη.
    Πιστευω, οτι αν αυτα τα θεματα εξεταστουν εξονυχιστικα, αλλα και αλλα πολλα δικα σου θεματα ψυχικα, συναισθηματικα,
    θα βρειτε την ακρη....

    Μαλλον εχεις ενα μυαλο εξυπνο και σκεφτεσαι πολυ, γι αυτο τυραννιεσαι απο τις σκεψεις σου.
    Ολα θα πανε καλα!
    Θα βγεις απο τον λαβυρινθο...
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Μακαρι WEIRD.οταν καποιον τον λεμε ασχημο σημαινει οτι εχει καποιο ασχημο χαρακτηριστικο προσωπου η κατι του λειπει δοντια π.χ. η απο κακια και ζηλια η απο μ...... στον εγκεφαλο.Γιατι εγω δε βλεπω ασχημους αντε να δω εναν 2 απλως βλεπω ομορφους και κανονικους?γιατι για μενα η λεξη αυτη δεν υπαρχει και ο κοσμος με τρελλανε?γιατι?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Αγάπη μου γλυκιά,
    επειδη εσυ έχεις το χάρισμα να βλέπεις την ομορφιά που υπάρχει πάνω και μέσα στον καθένα, την ομορφιά αυτού του κόσμου,
    δεν σημαίνει οτι οι άλλοι δεν βλέπουν την ασχήμια.....
    ΜΑΚΑΡΙ, να μπορουσαν όλοι να δουν μεσα απο τα δικά σου μάτια....
    αλλα, δυστυχώς, αυτό μόνο εσύ μπορείς να το κάνεις...
    Μην σε τιμωρείς που τα βλέπεις διαφορετικά.
    Αλλα σιγουρέψου για τη δική σου ματιά και αγάπησέ την!
    Φιλια:)
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    19
    Αφρούλα αν μου επιτρέπεις να σου πω κάτι. Έχεις κολλήσει στην εμφάνιση σου λες και αυτό είναι το πρόβλημα σου. Δηλαδή κατά τ\'αλλα είσαι ευχαριστημένη με την ζωή σου; και το παρελθόν σου το χεις ξεπεράσει; . Άμα ισχύουν αυτά τα δύο τότε ΕΔΩ ΜΕΣΑ θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν. Διαφορετικά ΜΟΝΟ ο γιατρός θα σου προσφέρει κάποια λύση. Αυτά που λέμε εδώ θα σε καλύπτουν για 1 μέρα το πολύ και μετά πάλι θα ξαναπέφτεις στο \"μα γιατί να με λένε άσχημη αφού είμαι όμορφη\". Είναι μια ιδεοληψία σου και φυσικά δεν το χεις κατανοήσει ακόμη με αποτελέσμα να το φέρνεις συνεχώς στην σφαίρα της αλήθειας.

    Εννοείται βέβαια πως εφόσον θεωρείς ότι βοηθάσε με το να γράφεις εδώ, να συνεχίσεις να το κάνεις. Όμως, μην περιμένεις θεραπεία από δω. Γιατί αν δεις όλα σου τα ποστ, τα ίδια λες παντού και κάνουμε έναν κύκλο συνεχώς γύρω από ένα φανταστικό πρόβλημα.

    Και κάτι τελευταίο... εάν το πρόβλημα σου ήταν πραγματικό τότε με μια έκφραση θα γινόσουν καλύτερα. Εγώ είχα φάει ένα κόλλημα πριν λίγο καιρό και μετά από μέρες που σπαταλούσα την ώρα μου με αυτό μου είπε ένας φίλος \"από πότε η ανησυχία και το άγχος έλυσαν προβλήματα;\" Δεν έγινα βέβαια κατευθείαν καλά αλλά σε κάμποσες μέρες θυμόμουν αυτή την έκφραση, την θυμάμαι ακόμη και Ο,ΤΙ και να μου συμβεί (πραγματικό γεγονός και όχι φοβάμαι μη με λένε άσχημο) θα το χω στο νου μου και πραγματικά νομίζω ότι τίποτα δεν θα με ξαναπατήσει έτσι άσχημα. Σε σένα όμως είναι καθαρή ιδεοληψία και ακόμα και αν οι 50 ομορφότεροι άνθρωποι του κόσμου να ρθουνε να σου πουνε είσαι θεά, πάλι το βιολί σου εσύ (συγνώμη κιόλλας).

    Επίσης αυτό με το δεν υπάρχουν άσχημοι δείχνει πόσο καλός χαρακτήρας είσαι και πόσο θετικά βλέπεις τους άλλους. Γιατί λοιπόν τους φοβάσαι τόσο πολύ;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Πολύ συμφωνώ μαζί σου Lee

    Η θεραπεία δεν θα έρθει απο αυτόν τον χώρο αλλα απο τις συνδεδρίες με τον γιατρό σου.
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ναι εχετε απολυτο δικιο και στη γνωσιακη που εκανα λιγες φορες αυτο μου ελεγε η ψυχολογος οτι ανακουφιζεσαι τωρα και μετα παλι τα ιδια.Απλως δε μπορω να καταλαβω τι σημαινει εισαι ΑΣΧΗΜΟΣ για τον καθενα σας και τι σημαινει ειναι ΟΜΟΡΦΟΣ ???δε μου χει πει κανεις οτι εχω κατι ασχημο ποτε αλλα θα το ακουσω δημοκρατια εχουμε.τωρα γιατι θα το πει απο κακια και ζηλια μαλλον αφου δεν εχω κατι ασχημο.Θελω να ξεμπερδευτω και ειδικα τωρα με το effexor εχω χασει τα αβγα και τα πασχαλια.Βοηθεια!!!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    απο οσο καταλαβαινω το προβλημα δεν ειναι αν εισαι ομορφη,αλλα η εμμονη σου να εισαι ομορφη.Φοβασαι πολυ να μη κριθεις,να μη σου πουν οι αλλοι πως δεν εισαι ομορφη,αυτο σε κανει και τρεμεις.ειναι τοσο σημαντικη η γνωμη των αλλων για σενα;αν εισουν ασχημη και σου λεγαν ολοι οτι εισαι ομορφη θα εισουν χαρουμενη.αν εισουν ομορφη και 2 ανθρωποι που θελουν να σε πειραξουν σου λεγαν πως εισαι ασχημη θα το πιστευες.δεν χρειαζεται να σου πουμε τι ειναι ομορφο και τι ασχημο,το ξερεις και εσυ,στα ρουχα που αγοραζεις,στους αντρες που βλεπεις να κυκλοφορουν και στις γυναικες.ουτε μπορουμε να σου πουμε τι ειναι ομορφο για να πας να το κανεις.η λυση ειναι στο μυαλο σου,να ξεφυγεις απο αυτη την εμμονη που εχεις.εισαι αυτη που εισαι,ομορφη για μερικους,ασχημη για αλλους.παντως για να σου λυσω την απορια,ομορφο ειναι κατι που θελεις να εισαι μαζι του,ασχημο κατι που δεν θελεις να εισαι μαζι του.αν μιλαμε για αμαξια εμενα μου αρεσουν τα σπορ,τα θεωρω ομορφα,στο φιλο μου τα τζιπ(εμενα δεν μου αρεσουν).οι φεραρι αρεσουν σε ολους.αν θελεις να γινεις φεραρι για σε θελουν ολοι και να λενε ολοι ποσο ομορφη εισαι πρεπει τα γονιδια κατασκευης σου να ειναι τα καταλληλα.αν δεν ειναι τοτε θα παραδεχτεις οτι δεν μπορεις να εισαι φεραρι και θα συνεχισεις την ζωουλα σου.(προσπαθησε να ξεκολλησεις απο αυτη ερωτηση σου,η απαντηση ειναι ασαφης και διαφορετικη για το καθενα,μονο τον εαυτο σου τυρανας,ειναι σαν να ρωτας ποιος ειναι εξυπνος.και τι σημαινει εξυπνος για τον κοσμο.καταλαβαινεις ποσες διαφορετικες απαντησεις θα παρεις;ο καθενας μας θεωρει διαφορετικη την εξυπναδα.αλλος θα πει τον αινσταιν,μα αυτος δεν εβρισκε τον δρομο να παει σπιτι του,χανοταν.ο καθενας μας εχει ενα ινδαλμα εξυπνου ανθρωπου διαφορετικο ομως.ετσι και εσυ,μην κοιτας πως βλεπουμε εμεις το ομορφο,αλλα πως το βλεπεις εσυ,με τα δικα σου ματια.και αυτο θα μετραει για σενα.αλλιως θα αγοραζεις κινητο που θα αρεσει στην φιλη σου επειδη εκεινη θα το βρισκει ομορφο και δεν θα αρεσει σε σενα.το γεγονος πως σε νοιαζει τοσο πολυ τι πιστευουν οι αλλοι για την ομορφια ειναι μια ανασφαλεια που πρεπει να την παλεψεις,νομιζω εκει πρεπει να στοχευσεις και οχι στο ποσο ομορφη εισαι.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    4,999
    Originally posted by afrula
    ναι εχετε απολυτο δικιο και στη γνωσιακη που εκανα λιγες φορες αυτο μου ελεγε η ψυχολογος οτι ανακουφιζεσαι τωρα και μετα παλι τα ιδια.Απλως δε μπορω να καταλαβω τι σημαινει εισαι ΑΣΧΗΜΟΣ για τον καθενα σας και τι σημαινει ειναι ΟΜΟΡΦΟΣ ???δε μου χει πει κανεις οτι εχω κατι ασχημο ποτε αλλα θα το ακουσω δημοκρατια εχουμε.τωρα γιατι θα το πει απο κακια και ζηλια μαλλον αφου δεν εχω κατι ασχημο.Θελω να ξεμπερδευτω και ειδικα τωρα με το effexor εχω χασει τα αβγα και τα πασχαλια.Βοηθεια!!!
    Για μένα το να ειναι καποιος ΟΜΟΡΦΟΣ σημαινει πως οταν τον βλεπω με κανει να νιωθω ωραια συναισθηματα.

    Το να είναι καποιος ΑΣΧΗΜΟΣ σημαινει οτι δεν μου δημιουργει ευχαριστα συναισθηματα οταν τον βλεπω. Τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγότερο.

    Ακριβως, ο καθενας μπορει να πει κατι διαφορετικο. Αυτο σε τρομαζει? Η διαφορετικη ματια του καθενος?
    Το οτι δεν μπορουμε ολοι να συμφωνησουμε και να πουμε οτι ομορφο ειναιτο χ και ασχημο το ψ.
    Το οτι όλα ειναι σχετικά?

    Το οτι η πραμγατικότητα δεν ειναι μια αλλα πολλες....

    Μηπως αυτες οι αγωνιες σου περασαν ποτε απο το μυαλο?

    Και ναι καλη μου, ζουμε σε εναν κοσμο που και το κακο εχει τη θεση του.
    Δεξου το αυτο.
    Εσυ μου φαινεται, οτι προσπαθεις να τιμωρησεις εσενα που υπαρχει το κακο και να σου κανεις εσυ η ίδια κακό....
    Ο καθενας μας δινει σχημα στην Υπαρξη.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    παιδια βοηθεια!!!τι αλλο να κανω .Ειπαμε να κοιταω το καθρεπτη και να βλεπω οτι δεν εχω κατι ασχημο και αυτο ειναι παραλογο?Τωρα τι να κανω που πηγα με τοσο μεγαλο πεισμα στο καθρεπτη και ειπα ναι ναι ναι εισαι ασχημη.Τι ειναι αυτο παλι???φοβηθηκα παρα πολυ.Και αν καποιος μου το πει οτι ειμαι ασχημη εγω πως θα το επεξεργαστω στο μυαλο μου αφου ......δε με βλεπω αλλα το χω στο νου μου οτι ναι ναι ναι οπως ειπα πριν ειμαι.Ρε παιδια χαθηκα....Σας παρακαλω βοηθηστε .Τρελλαθηκα???φοβαμαι πολυ....

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Afrula δεν ηταν να πας να νοσηλευτεις στο Αιγινιτειο αποτι μας ειχες πει? Πηγες? Τι σου ειπαν? παιρνεις καποιο φαρμακο? Το εχεις συζητησει με το γιατρο σου?

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    πηγα στο γιατρο μου και μου ειπε οχι δε θα νοσηλευτω δεν υπαρχει λογος.Παιρνω ζολοτριν και εφεξορ και ενα ταβορ το βραδυ.Επαθα λεει καταθλιψη που προυπηρχε αλλα τωρα σοβαρεψε.Δε βγαινω απο το σπιτι,προσπαθω με το ζορι να περιποιουμαι τον ευατο μου και να τρωω κλαιω σχεδον καθε μερα και ουπς ηρθαν ολα μα ολα τα συμπτωμα που ειχα οταν εβγαινα εξω.Γιατι μου χαμογελανε γιατι με κοιτανε επιμονα και τρεμω τωρα αν ακουσω δεν ειναι ωραια η ειναι ασχημη.Δεν αντεχω να τα περασω απο την αρχη .Θεε μου τι εκανα σκοτωσα???τι να κανω τη Δευτερα εχω ραντεβου με το γιατρο.τι να κανω πανω στο θεμα που σας ειπα οτι εκανα με το πεισμα που πηγα στο καθρεπτη?νιωθω τοσο ασχημη οσο ποτε το καταλαβαινω οτι ειναι απο τη καταθλιψη αλλα δε βγαινω εξω τωρα καθολου.

Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •